Rada Europy
Rada Europy (ang. Council of Europe) - organizacja regionalna utworzona 5 maja 1949 roku traktatem podpisanym w Londynie przez 10 państw Europy Zachodniej (Belgia, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy). Statut Rady Europy w artykule 1 wyznacza cel "osiągania większej jedności między członkami dla ochrony i realizacji ideałów i zasad, które są ich wspólnym dziedzictwem, oraz dla ułatwiania postępu gospodarczego i społecznego" oraz określa sfery współpracy: ekonomiczną, społeczną, kulturalną, naukową, prawną i administracyjną oraz w zakresie praw człowieka i swobód podstawowych, zaznaczając że sprawy związane z obroną narodową nie wchodzą w zakres kompetencji RE. Obecnie wśród konkretnych celów RE najczęściej wymienia się: obronę praw człowieka i ustroju demokratycznego, wspieranie młodych demokracji na wschodzie Europy, działanie na rzecz europejskiej tożsamości kulturalnej.
Według artykułu 3 statutu członkiem RE może zostać każde państwo europejskie pod warunkiem zaakceptowania zasad rządów prawa i przestrzegania praw człowieka i podstawowych swobód. W praktyce oznacza to konieczność związania się konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 roku i konwencją ramową o ochronie mniejszości narodowych z 1995 roku. Pierwsze rozszerzenie RE nastąpiło już w sierpniu 1949 roku, kiedy przyjęto Grecję i Turcję, zaś w 1950 roku członkami zostały Islandia i RFN. Liczba członków stopniowo powiększała się w kolejnych dekadach. Węgry jako pierwsze państwo byłego bloku komunistycznego przystąpiły do RE 6 listopada 1990 roku, Polska była drugim z nich, zostając 25. członkiem RE 26 listopada 1991 roku. W ciągu następnych 5 lat kolejne 15 państw przyjęto do RE, a ostatnim, 47. nowym członkiem została Czarnogóra w 2007 roku.
Najważniejszym organem decyzyjnym jest Komitet Ministrów obradujący zazwyczaj raz w roku (w maju lub listopadzie) na szczeblu ministrów spraw zagranicznych lub ich stałych delegatów w Strasburgu. Do jego kompetencji należy: rozpatrywanie sposobów realizacji celów RE, uchwalanie konwencji, rekomendacji, przyjmowanie nowych członków, zatwierdzanie budżetu. Zgromadzenie Parlamentarne (Parliamentary Assembly of the Council of Europe - PACE) jest organem plenarnym, który w 2009 roku liczył 636 członków. W 1994 roku utworzono Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych, złożony z Izby Władz Lokalnych i Izby Regionów. Organem administrującym jest Sekretariat, na którego czele stoi Sekretarz Generalny. Oficjalnymi językami RE są angielski i francuski; niemiecki, włoski i rosyjski są językami roboczymi. Budżet RE wynosił w 2009 roku 205 milionów euro.
Strona internetowa: http://www.coe.int/ |