Grupa G-8
Grupa G-8 - niezinstytucjonalizowane forum współpracy czołowych państw uprzemysłowionych, założone na szczycie w Rambouillet we Francji 15-17 listopada 1975 roku, w którym udział wzięli przywódcy Francji, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA (G-6); na drugim szczycie w San Juan na Puerto Rico 27-28 czerwca 1976 roku do ugrupowania dołączyła Kanada (G-7); szczyt w Denver 20-22 czerwca 1997 roku po raz pierwszy odbył się w formule G-8 z udziałem prezydenta Rosji; na kolejnym szczycie w Birmingham 15-17 maja 1998 roku Rosja była już dopuszczona do wszystkich dyskusji i stała się pełnoprawnym członkiem G-8. W 2006 roku Rosja po raz pierwszy sprawowała przewodnictwo w G-8.
G-8 początkowo powstała z myślą o omawianiu kwestii gospodarczych i handlowych, ale zakres tematyczny ugrupowania uległ ostatnio poszerzeniu o kwestie takie jak współpraca z krajami rozwijającymi się, globalne i regionalne bezpieczeństwo czy globalne zmiany klimatyczne. Przykładowo na szczycie w Gleneagles w Szkocji 6-8 lipca 2005 roku postanowiono o zwiększeniu pomocy dla wszystkich krajów rozwijających się o 50 miliardów dolarów i umorzeniu długów 18 najbiedniejszych państw afrykańskich; na ostatnich szczytach w niemieckim Heiligendamm 6-8 czerwca 2007 roku i w japońskim Toyako 7-9 lipca 2008 roku wiodącym tematem było przyspieszenie międzynarodowych negocjacji na temat redukcji światowej emisji gazów cieplarnianych.
Od Gleneagles w 2005 roku podczas szczytów G-8 mają miejsce spotkania z przywódcami 5 czołowych państw rozwijających się (Brazylia, Chiny, Indie, Meksyk, RPA) w ramach tzw. outreach meetings. W ostatnich latach nasilają się głosy wzywające do nadania tej piątce rangi pełnoprawnych partnerów i przekształcenia G-8 w G-13; zwolennikami takiej ewolucji ugrupowania są m.in. prezydent Francji Nicolas Sarkozy i premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown. Na szczycie w Toyako w 2008 roku odbyło się nawet spotkanie przywódców G-8 i 8 innych dużych gospodarek (oprócz powyższej piątki udział wzięły także Australia, Indonezja i Korea Południowa).
G-8 nie posiada kwatery głównej, budżetu ani stałego personelu. Główną formą współpracy w ramach G-8 są coroczne szczyty organizowane przez państwo przewodniczące w G-8 w danym roku, które ma decydujący wpływ na treść agendy szczytu. Ponadto regularnie odbywają się spotkania ministerialne, zwłaszcza ministrów spraw zagranicznych, finansów i środowiska naturalnego. Ministrowie i przedstawiciele państw członkowskich G-8 mogą też zbierać się ad hoc dla omówienia ważnych kwestii bieżących.
Na szczycie Grupy G-20 w Pittsburghu (USA) 24-25 września 2009 roku ogłoszono, że G-8 zostanie zastąpiona przez G-20 jako najważniejsze forum międzynarodowej współpracy gospodarczej. Na 2010 rok przewidziano jeszcze szczyt G-8 w Kanadzie, lecz prawdopodobnie będzie on ostatnim, gdyż następne państwo przewodniczące w G-8, tj. Francja, jest zdecydowanym zwolennikiem G-20.
http://www.g7.utoronto.ca/ |