COMESA
COMESA (ang. Common Market for Eastern and Southern Africa - Wspólny Rynek Afryki Wschodniej i Południowej) - największe w Afryce ugrupowanie integracji gospodarczej, założone na mocy traktatu podpisanego 5 listopada 1993 roku w Kampali (Uganda), który wszedł w życie 8 grudnia 1994 roku; COMESA zastąpiła wówczas istniejący od 1982 roku Obszar Handlu Preferencyjnego (Preferential Trade Area - PTA). 31 grudnia 2000 roku 9 państw COMESA uruchomiło w Lusace (Zambia) strefę wolnego handlu, do której w 2004 roku przyłączyły się Burundi i Rwanda, a w 2006 roku - Komory i Libia. 7 czerwca 2009 roku na szczycie w Victoria Falls (Zimbabwe) zainaugurowano unię celną.
Siedziba COMESA mieści się w Lusace. W 2009 roku do COMESA należało 19 państw: Burundi, Demokratyczna Republika Kongo, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Kenia, Komory, Libia, Madagaskar, Malawi, Mauritius, Rwanda, Seszele, Suazi, Sudan, Uganda, Zambia i Zimbabwe. Najwyższym organem decyzyjnym jest Władza COMESA, złożona z szefów państw i rządów, spotykająca się raz w roku. Wartość wymiany handlowej w obrębie ugrupowania wyniosła w 2008 roku 15,2 miliarda dolarów. Wizja COMESA mówi o tworzeniu "w pełni zintegrowanej, konkurencyjnej na arenie międzynarodowej regionalnej wspólnoty gospodarczej z wysokimi standardami życia dla wszystkich jej ludzi, gotowej do połączenia się w Afrykańską Wspólnotę Gospodarczą."
22 października 2008 roku odbył się pierwszy trójstronny szczyt COMESA-EAC-SADC, na którym postanowiono, że utworzona zostanie strefa wolnego handlu obejmująca obszar tych 3 organizacji integracyjnych.
Strona internetowa: http://www.comesa.int/ |