BSEC
BSEC (ang. Black Sea Economic Cooperation - Współpraca Gospodarcza Państw Morza Czarnego) - regionalna organizacja współpracy gospodarczej i politycznej, utworzona z inicjatywy Turcji na mocy deklaracji podpisanej w Stambule 25 czerwca 1992 roku przez 11 państw: Albanię, Armenię, Azerbejdżan, Bułgarię, Gruzję, Grecję, Mołdawię, Rumunię, Rosję, Turcję i Ukrainę. Początkowo stanowiła nieformalne forum współpracy międzyrządowej; 5 czerwca 1998 roku w Jałcie podpisano Kartę ustanawiającą Organizację Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego; weszła ona w życie 1 maja 1999 roku. Zgodnie z Kartą główne cele BSEC to:
- działanie w duchu przyjaźni i dobrosąsiedztwa i wzmacnianie wzajemnego poszanowania i zaufania, dialogu i współpracy,
- dalszy rozwój i dywersyfikacja współpracy bilateralnej i multilateralnej,
- pogłębianie współpracy gospodarczej, m.in. poprzez tworzenie przyjaznego biznesowi środowiska.
BSEC ma wiele obszarów zainteresowania, m.in. handel i rozwój gospodarczy, turystyka, transport i komunikacja, energetyka, zwalczanie przestępczości zorganizowanej oraz przemytu narkotyków, broni i materiałów radioaktywnych, kontakty międzyludzkie. Głównym organem decyzyjnym jest Rada Ministrów Spraw Zagranicznych, zbierająca się co najmniej raz na 6 miesięcy; czasami organizowane są szczyty szefów państw i rządów, które jednak nie są regularnym organem. Trwające 6 miesięcy przewodnictwo sprawują kolejne państwa w porządku alfabetycznym.
W kwietniu 2004 roku do BSEC przystąpiła Serbia i Czarnogóra; po secesji Czarnogóry członkiem BSEC pozostała tylko Serbia. W 2009 roku 13 państw miało status obserwatora, w tym Polska; również kilka organizacji pozarządowych było obserwatorami BSEC. Siedziba BSEC znajduje się w Stambule.
Strona internetowa: http://www.bsec-organization.org/ |