Depresja Zimowa - jak ciemna pora roku wpływa na nasze samopoczucie
Zimą są dni krótkie . Późno robi się jasno i jak wracasz z pracy do domu jest już ciemno. Także w ciągu dnia nie można powiedzieć, że jest bardzo jasno . Często wisi mgła między domami czy na łące. W tym czasie wpada wiele osób w tzw. depresję zimową.
Depresja zimowa jest zależna od sezonu i może już nas osiągnąć jesienią i trwać aż do wiosny z lekkimi zmianami nastroju. Ta , zależna od sezonu depresja, jest raczej rzadką formą depresji. Lekkie zmiany nastroju odczuwa zimą, co czwarta osoba . Odnośnie rozwiniętych zaburzeń jest mowa o 2 - 5% osób . Kobiety cierpią 4xczęściej aniżeli mężczyźni. O depresji zimowej jest dopiero mowa , jeśli te zmiany nastroju utrzymują się w ciągu 5 lat w 3 - lub więcej okresach zimowych. .
Typowymi objawami są:
- Uciśnięte ogólne samopoczucie
- Brak energii
- Apatia
- Brak równowagi
- Zwiększona potrzeba snu
- Poranne zmęczenie
- Zwiększony apetyt i łakomstwo na słodycze
- Zaniedbywanie kontaktów społecznych i własnej osoby.
W przeciwieństwie do innych form depresji z brakiem apetytu , utratą wagi i zaburzeniami snu.
Uwalniaczem zimowej depresji jest niedobór światła w zimie razem z krótkimi dniami i spadkiem temperatury. Ogólnie przyjmuje się, że przekaźnik nerwowy - serotonina - jest w tych procesach związana. W zimowych miesiącach zostaje uwolnione za mało serotoniny , co prowadzi do depresji. Brak serotoniny dla mózgu , powoduje próby wyrównania tego stanu . Cukier i inne składniki zawarte w czekoladzie pomagają komórką nerwowym ponownie pozyskać serotoninę. Dlatego dochodzi do zwiększonego apetytu na słodkości.
Związek między światłem i nastrojem zostaje następująco wytłumaczony: ze względu na powiązania połączeń nerwowych siatkówki z szyszynką odbiera ona, że za mało światła stoi do dyspozycji. Ona reaguje z wydzielaniem metioniny . Ten hormon jest odpowiedzialny za zachowanie równowagi sen - stan przebudzenia. Poprzez wysoką koncentrację metioniny w mózgu jest człowiek zmęczonym i czuje się ogólnie błędnym.
Aby przeciwdziałać depresji zimowej, powinieneś już aktywnie przeciwko niej pracować przy pierwszych oznakach jesienią, przy czym ruch i światło są najlepszymi środkami antydepresyjnymi. Tutaj podajemy 7 porad , aby się chronić przed nadmiernym opadem nastroju:
- Poruszaj się w ciągu dnia co najmniej 1 godzinę przy dziennym świetle na świeżym powietrzu. Chodź na spacer przy złej pogodzie , nawet ciemne zachmurzone niebo daje lepsze światło, aniżeli to sztuczne w pomieszczeniu. Ruch powoduje, że psycha i metabolizm są stale aktywne. Poziom serotoniny podnosi się razem z nastrojem. Najlepiej jest przebyć parę dni w górach w śniegu lub nad morzem na słońcu.
- Kto bardzo cierpi na depresję zimową , może poddać się terapii świetlnej z lampą spekralną o intensywności 2.500 luksa. Osoby dotknięte muszą siedzieć bardzo wcześnie rano przed tą lampą co najmniej 1 godzinę . Dla 60 - 70 % osób dotkniętych wystarcza terapia jednotygodniowa , aby depresja minęła.
- Zwróć uwagę na dietę niskokaloryczną z dużą ilością świeżych owoców i warzyw . Nie jadaj za dużo i pozwól sobie na kawałeczek czekolady od czasu do czasu. To podnosi poziom serotoniny i ogólne samopoczucie. Ponadto ma dziurawiec działanie antydepresyjne.
- Otocz się świeżymi i żyjącymi kolorami , podobnymi do kolorów słonecznych. Pomarańcz, żółty i odcienie czerwieni na pościeli , obrusach są jak pieszczota dla duszy.
- Zapachy również rozjaśniają nastrój. Bergamotka i olej jaśminu dają wspomnienia o słońcu.
- Jeśli lubisz tańczyć i śpiewać, to wykorzystaj okazje . Każdy ruch pomaga łagodzić depresję.
- Ostatni, ale nie najmniej ważny - nie dopuść żadnych ponurych myśli na początku ciemnej pory roku . Zawsze staraj się mieć pozytywny i pobudzający nastrój.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |