Zdrowy pies zimą
Niektórzy ludzie z powodu braku dużego domu lub odpowiednich warunków trzymają psa na dworze. W rejonach, gdzie zimy mogą być ciężkie nasz pies potrzebuje specjalnej troski.
Buda
W zimie odpowiednie schronienie jest podstawą. Buda powinna być sucha i ciepła (ocieplona). Psy potrzebują wygodnego i komfortowego miejsca, by uciec od śniegu i zimnego wiatru. Zapewnia to duża buda wysłana słomą albo wyłożona karimatą. Buda powinna być szczelna, ustawiona na klockach lub beleczkach, aby podłoga nie dotykała ziemi, gdyż wtedy nasiąka wilgocią, gnije, a zimą przemarza. Należy upewnić się, czy buda nie stoi wejściem do wiatru. Otwór można zasłonić kawałkiem koca. Aby pies nie wnosił do wnętrza brudu i nie moczył słomy, można przed budą dać przedproże, na którym pies zostawi błoto i śnieg. Posłanie wewnątrz budy powinno być okresowo zmieniane. Mokre i brudne posłanie może być przyczyną chorób.
Pielęgnacja
Regularnie pielęgnuj sierść psa, aby utrzymywała zdrowy wygląd i dostarczała mu właściwej izolacji. Dla psów z krótką sierścią zima to najgorszy czas i nie należy ich wtedy trzymać na dworze. Długa sierść zapewnia dobrą izolację, a poplątane i martwe włosy mogą ją zmniejszyć, dlatego szczotkuj psa regularnie.
Karmienie
Psy przebywające w zimie na dworze zużywają więcej energii, by utrzymać stałą temperaturę ciała. Aby twój pies był zdrowy, musisz mu dostarczyć dodatkowych kalorii i pokarm dobrej jakości. Dawaj psu codziennie świeżą wodę i pilnuj, aby nie było w niej śniegu czy lodu. Sprawdzaj też czy nie zamarza.
Zdrowie
W zimie psy są podatniejsze na choroby. Obserwuj swojego pupila, by jak najwcześniej zauważyć objawy choroby. Odmrożenie jest potencjalnym zagrożeniem, zwłaszcza dla psów bez odpowiedniego schronienia. Końcówki uszu, ogon i łapy są szczególnie na nie podatne. W czasie zimy chodniki posypywane są solą lub substancjami topiącymi lód. Podczas spaceru pies spożywa te substancje, co jakiś czas liżąc łapy. Może to doprowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, zapalenia przełyku albo podrażnić nogi. Przed spacerem łapy można posmarować specjalnym preparatem lub wazeliną. Po powrocie do domu umyj psu łapki ciepłą wodą. Długotrwałe przebywanie na zimnie i silnym wietrze może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, może spowodować śmierć psa.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |