Rooibos i Yerba Mate
Yerba mate i rooibos zwyczajowo nazywa się herbatami. Dowiedz się jak wygląda parzenie rooibos i mate, jakie mają właściwości i działanie.
Często można się spotkać z powiedzeniem „herbata rooibos” czy „herbata yerba mate”. Nie jest to jednak trafne z punktu widzenia właściwej definicji słowa „herbata”, ponieważ zarówno yerba jak i rooibos nie są produkowane z liści krzewu herbacianego. Nie ma się jednak o co martwić, gdyż w naszej świadomości jest już głęboko zakorzenione myślenie o tych napojach jak o herbacie i dlatego nikt się nie zdziwi jeśli go poprosisz o „filiżankę herbaty rooibos”.
Historia i pochodzenie
Historia herbaty rooibos zaczyna się dopiero z początkiem XX wieku, za sprawą Benjamina Ginsberga. Rosjanin przywiózł połamane, suszone liście dwumetrowych krzewów Aspalathus linearis porastających zbocza gór Cedar(Połudiowa Afryka) do Europy w 1904r.. Od tego czasu napar z czerwonokrzewu bardzo szybko zdobywał popularność co zaowocowało szeregiem badań nad jego właściwościami i otwarciem dużej liczby plantacji w Republice Południowej Afryki.
Lata II Wojny Światowej niestety pogłębiały kryzys na ogólnoświatowym rynku herbat i przyczyniły się do upadku wielu plantatorów.
Z kolei historia herbaty mate rozpoczęła się znacznie wcześniej na zupełnie innym kontynencie. Ostrokrzew paragwajski, z którego wytwarzana jest yerba mate został pokazany Jezuickim misjonarzom przez Indian zamieszkujących południowo-wschodnie tereny Ameryki Południowej w połowie XVII wieku. Ciekawostką jest na pewno fakt, że roślina była traktowana jako używka odpędzająca głód i zmęczenie.
Nowy, pobudzający napój szybko zdobywał zwolenników na europejskich dworach, dlatego chyba nie dziwi fakt, że Jezuici szybko zaczęli zakładać plantacje ostrokrzewu. Był to całkiem lukratywny interes, który został przerwany dopiero podczas Kasaty Zakonu Jezuickiego(druga połowa XVIII wieku).
Jak widać napary z obu roślin szybko zdobywały sobie zwolenników, ale w pewnym czasie zdarzenia losowe niemalże starły pamięć o nich. Dzisiaj na szczęście powracają do łask, coraz łatwiej je kupić i coraz lepiej znamy ich działanie.
Proces produkcji rooibos i yerba mate
Proces produkcji obu herbat jest bardzo podobny, ale nie identyczny, ponieważ liście czerwonokrzewu i ostrokrzewu paragwajskiego mają zupełnie inną budowę. Liście z których produkuje się rooibosa przypominają igły, dlatego po wysuszeniu tnie się na 1-2 milimetrowe kawałeczki i poddaje delikatnej fermentacji. Liście ostrokrzewu, z których powstaje yerba mate są znacznie większe, dlatego po wysuszeniu kruszy się je na niewielkie płatki. Mate nie przechodzi procesu fermentacji.
Smak i parzenie rooibosa:
Napar ma słodki, miodowy smak i słomkową barwę. Pozbawiony jest goryczki charakterystycznej dla zielonej i czarnej herbaty. Przygotowanie napoju nie sprawia większych problemów, ponieważ rooibos parzy się przez około 8 do 10 minut zalany wrzątkiem.
Smak i parzenie yerba mate:
Yerba mate wymaga znacznie chłodniejszej wody(około 80 stopni Celsjusza) i krótszego czasu parzenia: 5min. Napar w tym czasie nabiera lekko cierpkiego smaku z tytoniową nutą i pokaźną dawką energii. Źle zaparzony ma nieprzyjemny – rybny posmak, nieapetyczny kolor i smak.
Rooibos właściwości:
- Napój nie zawiera kofeiny, dlatego nie ma żadnych przeszkód, żeby pić go przed snem lub podawać go dzieciom.
- Polecany jest dorastającej młodzieży, ponieważ zawiera dużo żelaza, wapnia, cynku i magnezu.
- Ze względu na niską zawartość kalorii i dużą ilość mikro i makroelementów coraz częściej staje się składnikiem diet odchudzających.
- Duża zawartość żelaza i działanie przeciwwymiotne sprawiają, że rooibos zalecany jest kobietom w ciąży.
- Obfitość w przeciwutleniacze pozytywnie stymuluje układ odpornościowy, spowalnia proces starzenia i przeciwdziała niektórym odmianom raka.
-„Fusy” czasami się stosuje jako okład na trudno-gojące, swędzące rany.
- Reguluje ciśnienie krwi i poziom kwasów żołądkowych.
Yerba mate właściwości:
- Zawiera znacznie więcej kofeiny niż kawa, dlatego nie należy pić jej zbyt często.
- „Daje kopa”, pobudza.
- Przyśpiesza przemianę materii, spalanie tłuszczów.
- Zapewnia uczucie sytości.
- Zawiera dużo witaminy C i mikroelementów,
- Każdą porcję herbaty można zalewać wielokrotnie, chociaż nie powinno się tego robić, ponieważ uwalniają się wtedy substancje zwiększające ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka(głównie krtani, przełyku i jamy ustnej).
- Zawiera dużo przeciwutleniaczy.
- Poprawia koncentrację i usuwa zmęczenie.
- Podnosi ciśnienie i udrażnia żyły
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |