Zasady dynamiki Newtona
Pierwsza zasada dynamiki Newtona
Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające się równoważą, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.
Druga zasada dynamiki Newtona
Jeżeli na ciało działa siła, to porusza się ono ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do tej siły i odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała.
Trzecia zasada dynamiki Newtona
Jeżeli ciało A działa na ciało B pewną siłą F, to ciało B działa na ciało A siłą o tej samej wartości, takim samym kierunku, ale przeciwnym zwrocie -F.
Prawa dynamiki Newtona głoszą:
1. Jeżeli na ciało nie działa żadna siła, porusza się ono ze stałą prędkością. Ciało pozostaje w spoczynku tak długo, jak długo nie działa na nie żadna siła. Jest to zasada bezwładności.
2. Przyspieszenie ciała jest wprost proporcjonalne do działającej na nie siły i odwrotnie proporcjonalne do jego masy. Prawo to można wyrazić równaniem: siła jest równa masie pomnożonej przez przyspieszenie ( F = ma).
3. Każda akcja wywołuje równą jej i przeciwnie skierowaną reakcję. Prawo powszechnego ciążenia Newtona stwierdza, że między dwoma ciałami działa siła przyciągająca, proporcjonalna do ich mas i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi.
I zasada dynamiki Newtona (bezwładności).
spoczynek ciała lub ruch jednostajny prostoliniowy
Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub działające siły wzajemnie się równoważą (wypadkowa tych sił
= 0), to ciało albo pozostaje w spoczynku, albo porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.
II zasada dynamiki Newtona.
ruch zmiennie zmienny, a jeżeli Fwyp = const. w czasie, to ruch jednostajnie zmienny
Jeżeli na ciało działa siła wypadkowa różna od zera, to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do tej wypadkowej siły, a odwrotnie proporcjonalnym do masy tego ciała.
III zasada dynamiki Newtona (akcji i reakcji).
oddziaływania wzajemne ciał
Jeżeli ciało A działa na ciało B pewną siłą, to ciało B oddziaływuje na ciało A siłą o takiej samej wartości, tym samym kierunku, lecz przeciwnym wzrocie.
Obie siły mają różne punkty zaczepienia.
Siły te nigdy się nie równoważą, bo są przyłożone do różnych ciał.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |