Drewno w łazience
Łazienki z drewnem należą do niezwykle przytulnych i bardzo eleganckich. Wybór drewna do tego pomieszczenia przysparza jednak sporo problemów – dzisiaj podpowiemy, jakie gatunki drewna będą najodpowiedniejsze o łazienki i w jaki sposób zadbać o już położoną podłogę.
Drewno wielu z nas wydaje się być materiałem zbyt delikatnym i zdecydowanie za bardzo podatnym na zmienność wilgotności oraz temperatury. Czy w związku z tym powinniśmy ograniczyć ilość drewna w łazience? Oczywiście, że nie – jedyne na co musimy zwrócić uwagę, to wybór takiego gatunku drewna, które przystosuje się do warunków w niej panujących.
Łazienki, w których na podłodze bądź ścianach położone jest drewno zyskują naturalne ciepło i niepowtarzalny klimat. Drewno doskonale wkomponuje się również w obudowę wanny.
Podłoga w łazience narażona jest na działanie wilgoci bardziej, niż w pozostałych pomieszczeniach domu. Dlatego też drewno w tym pomieszczeniu powinno być twarde, stabilne, mające niski współczynnik skurczu – takimi cechami wyróżnia się przede wszystkim drewno egzotyczne. Gatunki drewna egzotycznego, które doskonale sprawdzą się w łazience to: tek i iroko, jatoba, cedr, merbau, doussie, lapacho, badi, wenge.
Również wśród rodzimych gatunków znajdziemy te, które wpiszą się w wymogi łazienki, należą do nich – dąb, wiąz, jesion, jawor, modrzew.
Wybierając drewniane podłogi w łazience najlepiej zdecydować się na większe elementy – parkiet bądź deski. Ich spoiny należy koniecznie wypełnić elastomerem, aby woda rozlana na podłodze nie wnikała w głąb posadzki. Brak tego zabezpieczenia może sprawić, że podłoga bardzo szybki zniszczeje. W łazience lepiej wykorzystać drewno klejone, a nie lite – wówczas mimo ekstremalnych warunków dla podłogi, minimalizowany jest skurcz drewnianych elementów i nie powstają szczeliny.
Aby zabezpieczyć drewno w łazience zastosować możemy jedną z wybranych metod – olejowanie, lakierowanie, woskowanie.
1. Olejowanie – nawet w przypadku twardych gatunków drewna, które zawierają dużą ilość olejków eterycznych ochronę powinniśmy zastosować – w przypadku rezygnacji z ochrony takich gatunków drewna dojdzie do patynowania wierzchniej warstwy. Olejowanie najlepiej przeprowadzić na gorąco, wówczas olej wnika na ok. 5 mm wewnątrz drewna.
2. Lakierowanie drewna – przed rozlaną wodą drewnianą posadzkę najlepiej chroni lakier poliuretanowy, uretanowy, uretanowo-alkidowy. Przed lakierowaniem powinniśmy jednak pamiętać o tym, że drewno egzotyczne bogate jest w substancje oleiste, olejki eteryczne, garbniki – dlatego też przed lakierowaniem powinien nałożyć zostać podkład neutralizujący – po takich zabiegach nanieść możemy każdy lakier.
3. Woskowanie – nie jest zalecane do drewna egzotycznego, ponieważ przy kontakcie z wodą na powierzchni powstawać mogą białe plamy.
Sposób pielęgnacji podłogi drewnianej uzależniony jest od rodzaju powłoki wykończeniowej. Drewno, które pokryte jest warstwą lakieru wystarczy przecierać szmatką zwilżoną wodą i detergentem (najlepiej zalecanym przez producenta lakieru). Natomiast posadzki olejowane w łazience wymagają regularnych zbiegów konserwacyjnych – nakładania oleju pielęgnacyjnego.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |