Przegląd najlepszych materiałów na wykończenie łazienki
Łazienka jest pomieszczeniem w domu w którym zaczynamy nasz dzień szykując się do pracy i również relaksujemy się w niej przed snem. Jej funkcjonalność i estetyka powinny iść ze sobą w parze, aby nasze codzienne życie było prostsze. Zamiast stresować się pękającą ścianą w łazience, możemy podziwiać pięknie ułożoną mozaikę w płytek lub drewniane dodatki nadające łazience ciepłego, ale jednocześnie szykownego stylu.
Wykończenie łazienki wcale nie musi być drogie, jednak lepiej nie oszczędzać na niektórych materiałach, ponieważ ich szybkie zużycie i późniejsza naprawa może nas kosztować o wiele więcej niż byśmy tego chcieli. W zależności od wielkości łazienki i możliwości jakie się z tym wiążą, oraz oczywiście stylu jaki preferujemy do wykończenia łazienki, mamy do wyboru wiele materiałów. Jak sprawdza się drewno w łazience, czym ją ocieplić i jakich materiałów powinniśmy unikać?
Drewno w łazience
Drewniane meble niezależnie od pomieszczenia zawsze będą się świetnie prezentować. Wygląda szlachetnie, estetycznie i stylowo. Jednak problemem w miejscu o tak dużej wilgoci powietrza jest odpowiednia odpowiednia impregnacja. Przez zmieniającą się temperaturę, unoszącą się parę wodną, zachlapania, różnego rodzaju kosmetyki i detergenty, drewno może stracić swój blask. Chyba nikt nie odważyłby się na pokrycie całej łazienki drewnem, ale połączenie z płytkami ceramicznymi jest świetnym rozwiązaniem. Płytki są trwałe, ale niestety wyglądają surowo – dodając do tego drewno ocieplimy całe wnętrze, które nabierze elegancji. Musimy zdecydować się na konkretny gatunek drewna i zanim to zrobimy powinniśmy wiedzieć, jakie gatunki w jakim stopniu są odporne na duże różnice temperatur i wilgoć. Sprawdzając parametr stabilności drewna będziemy wiedzieć, jak drewno zachowa się pod wpływem wilgoci, czy pęka, odbarwia się, wygniata, pęcznieje lub się kurczy. Zdecydowanie jednym z lepszych wyborów do łazienki jest drewno egzotyczne, ale możemy sięgnąć też po dąb, modrzew, czy buk.
Płytki dekoracyjne
Jednobarwne kafelki, które wyglądają smutno i przygnębiająco to już przeszłość! Niestety kafelki są wyjątkowo trwałe, więc taki przykry obraz możemy spotkać w wielu pomieszczeniach, ale coraz częściej przeprowadzając remont łazienki, zamiast monotonnych płytek w źle dobranej barwie, możemy się spotkać z prawdziwymi dziełami sztuki. Mozaika z płytek wygląda fantastycznie i dobrze będzie się komponować z wieloma innymi materiałami, jak drewno czy beton. Kafelki jako materiał nałożony na ścianę lub podłogę są trwałe i niestraszna jest im wilgoć, ale dużą rolę odgrywa również odpowiednie nałożenie fugi pomiędzy poszczególnymi kafelkami. Jeśli ten element nie będzie dopracowany, kafelki mogą stać się mniej stabilne, a tego byśmy raczej nie chcieli.
Marmur w łazience
Marmur, granit i kamień to często spotykany materiał w łazienkach i ma to konkretny powód – są bardzo wytrzymałe i jednocześnie wyglądają bardzo szlachetnie. Charakterystyczna dla marmuru jest piękna barwa, która składa się z plątaniny różnych kolorystycznych żyłek. Niestety jest wrażliwy na zaplamienia i niezbyt dobrze znosi różne detergenty i kontakt z mydłem. Położenie marmuru w całej łazience wymagałoby ogromnych nakładów finansowych, ale decydując się na drobne wykończenia z marmurem w roli głównej, podniesiemy łazienkę do estetycznej rangi luksusowej, a koszt nie będzie tak duży. Możemy postawić na marmurowy blat wokół umywalki lub wypełnić przestrzeń pod lustrem, czy też obudować wannę właśnie marmurem.
Antypoślizgowa podłoga
W łazience czasem może być niebezpiecznie – ze względu na rozchlapaną wodę, czy po prostu bose stopy tuż po kąpieli, na śliskiej powierzchni możemy się wywrócić, a każdy chciałby uniknąć tego nieprzyjemnego wypadku. Jeśli dopiero decydujemy się na posadzkę w łazience, zamiast sięgać po gładkie powierzchnie powinniśmy rozważyć bardziej chropowaty odpowiednik. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli kamień z nierówną taflą. Jeśli nie chcemy wymieniać podłogi, możemy sięgnąć po antypoślizgowe maty lub dywaniki łazienkowe, o których przeczytacie poniżej.
Jaka wanna?
Wybierając wannę możemy się zgubić w dostępnych kształtach, materiałach i dodatkowych funkcjach jakie posiadają, np. hydromasaż. W zakresie materiałów do wyboru mamy wanny akrylowe, które mogą przyjmować najróżniejsze kształty, są lekkie i gładkie w dotyku. Niestety są dość podatne na zarysowania i uderzenia. Innym typem jest wanna stalowa, czyli metalowa. Pokryta emalią jest odporna na zarysowania, jednak zdecydowanym minusem jest szybkie stygnięcie wody w takiej wannie. Ostatnim typem jest wanna żeliwna – solidna i trwała, często na lwich łapach, które się świetnie prezentują w klasycznym wnętrzu.
Grzejnik w łazience
Grzejnik łazienkowy powinien zostać wybrany nie tylko w oparciu o kształt, ale przede wszystkim o moc – będzie to wpływać na jego funkcjonalność. Grzejniki mogą służyć wyłącznie do ogrzewania, ale mogą również być przydatne przy suszeniu ręczników znajdujących się w łazience. Zdecydowana większość grzejników łazienkowych ma budowę drabinkową i składa się z pionowych kolektorów. Mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najważniejsze są zabezpieczenia antykorozyjne, dzięki którym grzejnik będzie służył i dobrze wyglądał przez długi czas. Możemy się zdecydować na grzejnik wodny lub elektryczny, zasilany grzałką elektryczną. Zaletą tych drugich jest to, że możemy je włączyć nawet jeśli centralne ogrzewanie w domu jest wyłączone.
Dywanik
Niezależnie od tego, jaki dywanik łazienkowy wybierzemy, czy duży, czy mały, kolorowy, we wzory, minimalistyczny – ważne jest, aby miał on siatkę antypoślizgową. W ten sposób unikniemy przejażdżki na dywaniku, a w rezultacie upadku, jeśli podłoga w łazience była mokra. Oprócz tego na dywaniku jest o wiele milej stanąć bosą stopą, zamiast zetknąć ją z zimną podłogą tuż po wyjściu spod gorącego strumienia wody. Aby dywanik dobrze komponował się z estetyką całej łazienki, możemy zakupić gotowy zestaw składający się z ręczników i dywanika. Dzięki temu otrzymamy wizualnie spójną całość.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |