7 niesamowitych wanien i dlaczego je wybrać!
Nowoczesne rozwiązania do łazienek najczęściej włączają do projektów prysznice, ponieważ są one funkcjonalne, pozwalają na szybsze zabiegi higieniczne, są bardziej ekologiczne i zajmują znacznie mniej miejsca. Choć dla niektórych te kwestie mogą być wystarczająco przekonujące do rezygnacji z długich i relaksujących kąpieli, miłośników odpoczynku w wannie raczej nie namówią do zmiany preferencji. Zanurzenie się w ciepłej aromatycznej kąpieli może przynieść wiele przyjemności i odprężenia. Nie musimy uzupełniać całej wanny lub możemy wybrać zwężaną, która ułatwi zaoszczędzenie wody. Jaka wanna najlepiej sprawdzi się w naszej łazience? Czym kierować się podejmując decyzję?
Rodzaje wanien
Do wyboru mamy wanny żeliwne, stalowe, akrylowe oraz wykonane ze sztucznego marmuru, a nawet drewniane. Każda z nich różni się właściwościami, takimi jak waga czy długość utrzymywania ciepła, a przede wszystkim – kształtem i wyglądem. Niektóre zaprojektowane zostały dla wygody użytkowania, a niektóre z nich dla walorów estetycznych. Istnieją zarówno wanny połączone z prysznicem, jak i przeznaczone dla dwóch osób. Jeszcze inne wyposażone zostały w systemy hydromasażu dla relaksu lub hydroterapii.
Kształty wanny
W ofertach sklepów jest wiele wanien do wyboru, więc bez problemu dopasujemy jej kształt, wymiary i kolor do naszego wnętrza. Przebierać możemy w wannach prostokątnych, narożnych, o kształtach takich jak trójkąt, pięciokąt czy sześciokąt, okrągłych lub owalnych.
Wanna minimalistyczna
Minimalizm w designie wanien sprawdzi się nie tylko w małych pomieszczeniach, jednak małe łazienki nie będą wtedy przytłoczone rozmiarem wanny oraz jej zbyt wyszukanym stylem. Wanna minimalistyczna to wanna najczęściej o wydłużonym kształcie, nieskomplikowanej i eleganckiej linii. Ciekawi innych rozwiązań w minimalistycznym stylu? Zerknijcie do artykułu o minimalizmie w mieszkaniu na kilka sposobów!
Wanna królewska
Wanny o nietypowych kształtach, wyposażone w hydromasaż lub uzupełnione wyprofilowanymi siedziskami lub zagłówkami zapewnią najwyższy poziom relaksu. Duże wanny najlepiej sprawdzą się w specjalnie zaprojektowanym pokoju kąpielowym. W takim pomieszczeniu wanna zyskuje miejsce honorowe i musi być wyjątkowa.
Wanna w małym pomieszczeniu
W małej łazience znajdzie się miejsce również na wannę – na rynku dostępne są różne wymiary wanien, jednak nie wybierajmy tej najmniejszej – rozważmy również komfort jej użytkowania. W niewielkiej łazience sprawdzi się wanna asymetryczna, o jednym boku dłuższym lub zwykła, prostokątna. Ta ostatnia będzie dobrze wyglądała również w zabudowie, która doda jej charakteru oraz ułatwi utrzymanie czystości.
Luksus w kamieniu
Prawdziwy fan kąpieli nie odmówi relaksu w wannie kamiennej. Są one wykonywane ręcznie, tylko z naturalnych kamieni takich jak granit czy marmur. Mogą one mieć różne kształty oraz wymiary i zwykle pochodzą z jednego bloku kamiennego. Zachowują naturalną strukturę materiału, mogą być zarówno polerowane, jak i chropowate. To, co stanowi o ich pięknie to naturalność i niepowtarzalność surowca. Najlepiej prezentują się te wolnostojące, owalne lub prostokątne – to jest dopiero luksus!
Wanna w stylu rustykalnym
Do wnętrz rustykalnych najlepiej pasować będą wanny stylizowane. Ich praktyczny design i luksusowy styl sprawi, że łazienka będzie prezentować się zjawiskowo. Dekoracyjne nóżki wanny w stylu vintage o kształcie lwich łap będą ciekawym rozwiązaniem w łazience – dodadzą jej ekskluzywności, nawiązując do starodawnych pokoi kąpielowych. Sprawią również, że wanna będzie wyglądała lżej i nie przytłoczy wnętrza. Niezwykle komfortowym rozwiązaniem jest wanna zakończona po obu stronach owalem, z kranem umieszczonym pośrodku, dając możliwość usadowienia się po każdej ze stron.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |