Łazienki wykorzystujące poddasze przestrzenie skośne
Łazienka z ukośnym dachem - trudności pobudzają wyobraźnię
Co zrobić z ukośnym dachem?
Ukośny dach nie musi wcale ograniczać nam przestrzeni w łazience. Możliwości wykorzystania takiego wnętrza są bardzo duże. Pod skosem możemy zamontować na przykład: ciąg pojemnych szafek, bidet i miskę ustępową.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także wstawienie w takie miejsce wanny - szczególnie gdy nad nią umieścimy uchylne okno. Kąpiel z widokiem na niebo na pewno będzie niezwykłym przeżyciem. Należy tylko pamiętać o podstawowej zasadzie: urządzenia, z których korzystamy, muszą być ustawione tak, by można było przed nimi swobodnie stanąć. Wysokość pomieszczenia w tym miejscu nie może być mniejsza niż 190 centymetrów.
Pomieszczenia adaptowane
Łazienki w pomieszczeniach adaptowanych (dawny strych lub pomieszczenie gospodarcze) mają jedną ogromną zaletę. Na ogół są większe niż te "standardowo" budowane w domu. Jednak wnętrze, które staramy się zagospodarować na łazienkę, może nam sprawiać wiele kłopotów, ze względu na nietypowy kształt, wysokość oraz "ozdobniki" w postaci ukośnych stropów, belek i słupów podtrzymujących, podłogi o dwóch różnych poziomach czy schodów na środku pokoju. Wszystkie te nietypowe dla łazienki elementy możemy jednak znakomicie wykorzystać, by urządzić oryginalne i komfortowe wnętrze.
W rogu i we wnęce
Przy aranżacji nietypowego wnętrza niezwykle przydatne będą urządzenia narożne. Umieszczona w rogu łazienki umywalka czy miska ustępowa pozwoli na wykorzystanie przestrzeni i zaaranżowanie interesującego, oryginalnego wnętrza. Jeśli dysponujemy stosowną powierzchnią warto zastanowić się także nad narożną, owalną lub asymetryczną wanną. Może ona nie tylko podnieść komfort kąpieli, ale też poprawić proporcje wnętrza.
W pomieszczeniach adaptowanych często występują wnęki. To idealne miejsce na wstawienie kabiny prysznicowej. Wystarczy wstawić tam brodzik oraz zabudowę kabiny i mamy luksusowe miejsce do brania prysznica, często dużo większe niż dostępne na rynku kabiny prysznicowe.
Wnękę można też wykorzystać na umieszczenie w niej "kącika pralniczego" - z pralką, półkami na środki czystości i umywalką służącą do przepierek. Całość można zasłonić drzwiczkami lub żaluzją.
Słupy i podpory
Duże, masywne słupy stojące na środku pomieszczenia mogą pełnić różne role - wieszaków na ręczniki, miejsca do zawieszenia umywalki/miski ustępowej, a po obudowaniu ich lustrami bardzo ciekawie prezentują się we wnętrzu.
Słup to nie problem
Niestety, często słupy i belki stoją w miejscach wyjątkowo niewygodnych, uniemożliwiając nam łatwą aranżację wnętrza. Szczególnie trudno jest wówczas znaleźć dobre miejsce dla dużych urządzeń takich jak wanna. Na szczęście obecnie można wybierać pośród wielu typów wanien asymetrycznych, narożnych i owalnych. Może warto zdecydować się na wannę, która komfortem użytkowania nie odbiega (a nawet czasem przewyższa) od tradycyjnych długich prostokątnych wanien, a znacznie łatwiej będzie dobrać odpowiedni model.
Różnice poziomów
Wanna na podeście lub półpiętrze? Takie rozwiązanie jest możliwe w pomieszczeniu, gdzie mamy różnicę poziomów. Schody we wnętrzu w naturalny sposób dzielą je na strefy funkcjonalne, dlatego warto wykorzystać je właśnie w taki sposób. Na górnym poziomie można umieścić dużą wannę lub na przykład przygotować strefę wypoczynkowo - kosmetyczną z toaletką i wygodnym fotelem. Pamiętajmy jednak, żeby umywalkę czy strefę toaletową umieścić na niższym, lepiej dostępnym poziomie. Wykorzystanie różnicy wysokości podłogi może dać doskonały efekt w postaci interesującego i komfortowego wnętrza.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |