Jakie płytki do łazienki? Łazienka jasna czy ciemna?
Każdy, kto szukał płytek ceramicznych wie, że od nadmiaru kolorów, wzorów oraz pomysłów kręci w głowie, podoba się wszystko i jednocześnie nic. Jak w tych warunkach dokonać rozsądnych zakupów? Zobacz nasze propozycje, może jakaś przypadnie Ci do gustu.
Ściany i podłogę można potraktować jak tło – neutralne, ściszone, dobrane do tego, co chcemy wyeksponować. Łazienka może być efektowna dzięki wykończeniu, nawet gdy jej wyposażenie jest standardowe. Najważniejsze jest to, aby wybierając płytki, myśleć o całym wnętrzu. Dlatego warto zacząć od decyzji ogólnych.
Glazura, terakota, gres, płytki ceramiczne wszelkich formatów i odcieni – naprawdę mamy w czym wybierać. Szukając płytek na ściany i podłogi, pamiętajmy, że klimat łazienki tworzą także meble, urządzenia sanitarne i baterie.
Zwykle do urządzenia łazienki przywiązujemy dużą wagę. Jako najbardziej prywatne pomieszczenie jest wyrazem indywidualnego gustu, a często także fantazji właścicieli. Tu możemy zaszaleć, wypróbować swoją wyobraźnię, zdecydować się na ulubiony styl czy kolor.
Łazienka jasna
To naturalny wybór, jeśli zależy nam na uzyskaniu wrażenia przestronności, czystości i świeżości. Jest dobra dla osób, którym wciąż za mało światła. Pomaga obudzić się rano i odpocząć w pogodnej atmosferze wieczorem.
Zwykle w całym domu ściany są jasne, więc taka tonacja łazienki upodabnia ją do pozostałych pomieszczeń – nie podkreśla jej odmiennej funkcji ani wyjątkowego charakteru. Istotną cechą jasnego wykończenia ścian i podłogi jest to, że pozwala harmonijnie wtopić w tło białe urządzenia sanitarne.
Szczególnym przypadkiem jest łazienka biała. Niektórym otoczenie białych płytek w połączeniu ze stalowymi bateriami i szkłem wydaje się zbyt sterylne i chłodne. Dlatego popularniejsze są beże, ciepłe barwy piasku i apetyczne waniliowe odcienie, które bez kłopotów komponują się z nowoczesnymi sprzętami, jednocześnie dodając pomieszczeniu przytulności.
Białą łazienkę łatwo odmienić i ożywić kolorowymi akcentami: zielonym lub niebieskim szkłem, złotymi płytkami, czerwonymi dodatkami. Biel, jasne chłodne szarości i błękity wyglądają też znakomicie z blatami i szafkami z naturalnego drewna.
Łazienka ciemna
Na ciemnym tle ścian i podłogi wszystkie urządzenia łazienkowe – miska ustępowa, umywalka czy biały grzejnik – rysują się niezwykle wyraźnie i wybijają na pierwszy plan. Ciemne płytki są więc idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na ekspozycji wyszukanych kształtów z nowych modnych serii.
Mroczna łazienka to odkrycie: wbrew wszystkim powtarzanym wciąż przestrogom, że ciemne ściany pomniejszają wnętrze, projektanci proponują je właśnie w niedużych, pozbawionych okien łazienkach, osiągając niespotykany efekt tajemniczego i nastrojowego gabinetu kąpielowego.
Takie tło to podstawa kontrastów i dobry początek niebalnych, nieopatrzonych zestawień kolorystycznych. W ciemnej łazience nadzwyczaj efektowne może też być sztuczne oświetlenie.
Pamiętaj, ciemne gładkie i błyszczące płytki wymagają częstszego sprzątania niż jasne – dużo bardziej widać na nich kurz.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |