Szybcy którzy przeszli do historii Dzikiego Zachodu
Buffalo Bill
Buffalo Bill, właściwie William Frederick Cody (ur. 26 lutego 1846, zm. 10 stycznia 1917) – myśliwy, zwiadowca armii amerykańskiej (scout), organizator i aktor widowisk rozrywkowych; bohater Dzikiego Zachodu.
Zwiadowca armii USA podczas wojny secesyjnej (1861-1865) i wojen z Indianami (do 1877) w zachodnich stanach USA
W 1883 zorganizował widowisko cyrkowe Wild West Show, przedstawiające wydarzenia z historii amerykańskiego Dzikiego Zachodu[1] i do 1916 prezentował je w Ameryce Północnej oraz Europie Zachodniej; występowali wraz z nim tak znani ludzie Dzikiego Zachodu, jak karciarz i awanturnik Dziki Bill Hickok, mistrzyni w strzelaniu Annie Oakley, czy słynny pogromca generała Custera nad Little Big Horn, wódz Dakotów Hunkpapa Siedzący Byk.
Buffalo Bill grał także w sztukach teatralnych pisanych specjalnie dla niego i w pierwszych filmach kowbojskich (westernach). W 1906 roku gościł w Krakowie. Tego samego roku gościł też w Rzeszowie „2 sierpnia 1906 roku na rzeszowskich błoniach miało miejsce niezwykłe widowisko. Amerykański weteran wojny secesyjnej, pogromca Indian, legendarny zabójca Żółtej Ręki (wodza indiańskiego Czejenów), płk William Frederic Cody, zaprezentował rzeszowianom wielki show „Jak zdobywano Dziki Zachód”…”. Pochowany na wzgórzu Lookout Mountain w stanie Kolorado. Został odznaczony Medalem Honoru.
Butch Cassidy
Butch Cassidy, prawdziwe nazwisko i imię: Robert LeRoy Parker (ur. 13 kwietnia 1866, zm. 1908?) – sławny przestępca z Dzikiego Zachodu, który zyskał rozgłos uczestnicząc w napadach na pociągi.
Robert LeRoy Parker urodził się w Beaver w stanie Utah. Jego rodzicami byli angielsko-szkoccy imigranci należący do kościoła mormońskiego – Maximilian Parker i Ann Campbell Gillies, którzy musieli opuścić rodzinną Anglię ze względu na prześladowania religijne. Parker wychowywał się na ranczu niedaleko Circleville leżącego w odległości 480 km od Salt Lake City.
Rodzinny dom opuścił już jako nastolatek, na początku pracował w miejscowej farmie mlecznej. Następnie poznał Mike’a Cassidy’ego – koniokrada i złodzieja bydła. Często zmieniał miejsca pracy i przemieszczał się do kolejnych gospodarstw, krótko wykonywał też zawód rzeźnika (w Rock Springs w stanie Wyoming). Stąd właśnie wziął swój przydomek „Butch” (ang. butcher – rzeźnik), przejął także nazwisko swojego mentora i starego przyjaciela Mike’a.
Przestępcza kariera
1880-1887
Pierwszy konflikt z prawem Parker miał już w wieku 14 lat (ok. 1880 r.). Wówczas to po długiej podróży do sklepu odzieżowego w innym mieście zastał zamknięte drzwi. Postanowił więc samowolnie sobie je „otworzyć” a następnie zabrał dżinsy. Szczęśliwie dla niego sąd uniewinnił go później mimo oburzenia sklepikarza.
Pracę na ranczu kontynuował do 1884 r., następnie na krótko przeniósł się do Telluride w Kolorado pod pozorem znalezienia nowej pracy, a w rzeczywistości w celu dostarczenia tam skradzionych koni. Później znowu pracował w gospodarstwach w Montanie i Wyoming. W 1887 r. wrócił do Telluride gdzie spotkał Matthew Warnera, właściciela konia wyścigowego. Razem z nim uczestniczył w wyścigach konnych i dzielił się z nim uzyskanymi stąd nagrodami. W tym czasie poznał też braci Williama i Thomasa McCarty’ch, którzy okazali się pomocni we wdrożeniu go w tajniki i taktykę napadów na pociągi.
To właśnie ta trójka była prawdopodobnie odpowiedzialna za atak na pociąg w pobliżu Grand Junction (Kolorado). Cała akcja zakończyła się skromnym sukcesem zamykającym się w sumie 150 $, ponieważ rabusie uwierzyli opiekunowi znajdującego się tam sejfu, że nie zna on do niego szyfru.
1889-1894
Natomiast ta grupa razem z czwartą nieznaną osobą była na pewno odpowiedzialna za obrabowanie banku San Miguel Valley w Telluride. Tutaj łupem przestępców padło 21 tys. $. Po tej udanej akcji złodzieje ukryli się w odległej kryjówce w południowo-wschodniej części Utah.
W 1890 r. Parker kupił ranczo niedaleko Dubois w stanie Wyoming. Miejsce to leżało w pobliżu sławnego Hole-in-th-Wall, była to naturalna kryjówka ze względu na ukształtowanie terenu dla ludzi mających kłopoty z prawem. Dlatego też zawsze istniało podejrzenie, iż zajmowanie się „hodowlą” przez Parkera (która zresztą była dla niego niedochodowa) było w rzeczywistości przykrywką dla nielegalnej działalności, w której mogli być pomocni przestępcy ukrywający się w Hole-in-th-Wall.
W 1894 r. Parker został aresztowany w Lander w stanie Wyoming za kradzież koni. Karę za to odsiadywał w więzieniu stanowym w Laramie. Z dwuletniego wyroku pozbawienia wolności odbył 18 miesięcy i został wypuszczony w styczniu 1896 r. po złożeniu przyrzeczenia gubernatorowi stanu Wyoming Williamowi Alfordowi Richardsowi, że nie popełni już przestępstwa na terenie tego stanu. W zamian za to darowano mu część kary.
1896-1897
Po opuszczeniu zakładu karnego związał się z grupą przestępczą, do której należeli: Harvey Logan (alias Kid Curry), Ben Kilpatrick, Elza Lay i Harry Tracy. Z tymi i z kilkoma innymi osobami Butch Cassidy utworzył gang pod nazwą Wild Bunch. Od tego momentu jego działalność przybrała na sile.
Członkowie Wild Bunch byli często przedstawiani jako osoby nie stosujące przemocy, ale w rzeczywistości byli oni odpowiedzialni za śmierć wielu osób. Zadziwiające jest, że Kid Curry nie stał się tak znany jak Sundance Kid, który dołączył do gangu później. Ten ostatni był uważany za „najszybszego strzelca na Dzikim Zachodzie” pomimo tego, że udowodniono mu uczestniczenie tylko w dwóch strzelaninach, przy czym nie można stwierdzić czy zabił on w nich jakąkolwiek osobę. Natomiast sam Kid Curry jest odpowiedzialny za śmierć co najmniej 7 osób. 2 czerwca 1899 r. gang obrabował pociąg Union Pacific w pobliżu Wilcox w Wyoming. Cała akcja stała się znana po tym jak wielu sławnych stróżów prawa udało się w bezskuteczny pościg za bandytami. W strzelaninie, która wywiązała się pomiędzy ściganymi a ścigającymi Kid i George Curry zastrzelili szeryfa Joe Hazena.
13 sierpnia 1896 r. Parker, Lay i nieznana trzecia osoba obrabowali bank w Montpelier w stanie Idaho, zabrali stamtąd 7 tys. $. Niedługo potem do grupy Cassidy’ego dołączył Harry Alonzo Longabaugh (alias Sundance Kid). 21 kwietnia 1897 r. w górniczym miasteczku Castle Gate (Utah) Parker i Lay zastawili zasadzkę na małą grupę ludzi przewożących pieniądze na wypłaty dla pracowników kopalni węgla. Tym razem w ich rękach znowu znalazła się suma 7 tys. $. Rabusie uciekli do Robbber’s Roost. 11 lipca 1899 r. Lay i inni uczestniczyli w napadzie na pociąg w Folsom (stan Nowy Meksyk). Do końca nie wiadomo czy Parker planował ten atak oraz czy uczestniczył w nim bezpośrednio. W każdym razie w czasie tej akcji wywiązała się strzelanina, w której Lay, najlepszy przyjaciel i najbardziej zaufany współpracownik Cassidy’ego zastrzelił szeryfa (Edward Farr) i jego pomocnika (Henry Love). Za ten czyn Lay został później skazany na dożywocie i osadzony w więzieniu w Nowym Meksyku.
Parker po tej stracie próbował się ułożyć z Heberem Wellsem, wówczas gubernatorem stanu Utah. Jednak Wells nie zgodził się na ogłoszenie amnestii. Zamiast tego polecił Parkerowi porozumienie się z liniami kolejowymi Union Pacific w taki sposób, aby przekonać zarząd tej firmy do wycofania się z oskarżeń wobec niego. Do spotkania tego jednak nigdy nie doszło, Cassidy zrażony do polityków i do Union Pacific zaczął się niecierpliwić. Union Pacific próbowało się dogadać z nim poprzez starego przyjaciela Parkera Matthew Warnera, który wtedy został wypuszczony z więzienia. Jednak wszelkie możliwości porozumienia stały się niemożliwe po tym, jak Parker razem z Harrym Longabaughem i innymi napadł na pociąg Union Pacific niedaleko Tripton w Wyoming 29 sierpnia 1900 r. Było to też jawne pogwałcenie umowy dotyczącej warunkowego zwolnienia z odbywania kary, którą Cassidy zawarł wcześniej z gubernatorem stanu Wyoming.
1900-1901
Następnie Parker, Longbaugh i trzeci mężczyzna pojechali do Winnemucca w Newadzie gdzie 19 września 1900 r. napadli na First Nacional Bank. Ich łupem padło wtedy 32 tys. $. W grudniu 1900 r. Parker został uwieczniony na fotografii – Forth Worth Photograph, na której znalazł się razem z Longbaughem, Harley Loganem, Benem Kilpatrickiem i Williamem Carterem. Kopię tej fotografii Agencja Pinkertona użyła w swoich listach gończych. Później Parker i Longbaugh udali się na wschód do Nowego Jorku. Skąd 20 lutego 1901 r. razem z Ettą Place, towarzyszką Longbaugha popłynęli na pokładzie brytyjskiego parowca do Buenos Aires w Argentynie. Po przybyciu na miejsce cała trójka osiedliła się na zakupionym niedaleko Cholili (prowincja Chubut, zachodni brzeg rzeki Rio Blanco) ranczu.
3 lipca 1901 r. pozostali członkowie gangu Wild Bunch napadli na pociąg niedaleko Wagner w Montanie, gdzie zabrali 65 tys. $. Wtedy też Kid Curry wrócił do Konxville, było to dziwne posunięcie z uwagi na to, że w tym samym mieście zabił on ostatnio dwóch policjantów. 30 listopada 1902 r. Curry został pojmany po długiej walce. Został skazany na 20 lat ciężkich robót i 5 tys. $ grzywny za udowodnione mu napady, natomiast oskarżenie nie potrafiło udowodnić mu winy co do morderstwa dwóch policjantów. Jednak 27 czerwca 1903 r. Curry’emu udało się uciec. Niektórzy przypuszczali, że Curry wręczył 8 tys. $ łapówki zastępcy szeryfa w zamian za pomoc w ucieczce.
17 czerwca 1904 r. Curry ze swoim towarzyszem Loganem zostali wytropieni niedaleko Parachute w Kolorado. Wywiązała się zaciekła wymiana ognia, a Curry według niektórych miał popełnić samobójstwo po tym jak jego sytuacja stała się beznadziejna. Natomiast co do Logana istniały pogłoski, iż zdołał wyjść z całego zajścia cało i do końca, tak samo jak w przypadku Butcha Cassidy’ego i Sundance Kida, nieznane były dokładnie okoliczności jego śmierci.
1905 i ostatnie lata życia
14 lutego 1905 r. para bandytów porozumiewających się po angielsku (mogli to być Parker i Longbaugh) zaatakowała Banco de Tarapacá y Argentyno w Río Gallegos (1100 km na południe od Cholili, niedaleko Cieśniny Magellana). Uciekli oni z sumą o równowartości co najmniej 100 tys. $. Przestępcy rozpłynęli się później gdzieś na patagońskich stepach.
1 maja 1905 r. Parker i jego towarzysze sprzedali ranczo w Cholili po tym jak zaczęła się na nich zaciskać pętla stróżów prawa. Agencja Pinkertona wytropiła ich i znała dokładny adres, ale deszczowa pogoda uniemożliwiła ich agentowi Frankowi Dimaio dokonanie aresztowania. Gubernator Julio Lezana wydał nakaz aresztowania, ale szeryf Edward Humphreys, Argentyńczyk walijskiego pochodzenia, który był zaprzyjaźniony z Parkerem i zakochany w Ettcie Place uprzedził o tym całą grupę. Trójka zbiegów uciekła na północ do Bariloche, gdzie udało im się dostać na pokład parowca, który przewiózł ich przez jezioro Nahuel Huapí do Chile. Jednak pod koniec tego samego roku znaleźli się znowu w Argentynie. Dokonali tam 19 grudnia 1905 r. napadu na Banco de la Nacion w Villa Mercedes (640 km na zachód od Buenos Aires), ukradli 12 tys. pesos. Mimo pościgu udało się im przebyć pampę i Andy i znaleźć znowu bezpieczne schronienie w Chile.
30 czerwca 1906 r. Etta Place, która miała już dość ciągłego życia „na walizkach” została odwieziona do San Francisco przez Longbaugha. Tymczasem Parker (tym razem pod pseudonimem James „Santiago” Maxwell) zatrudnił się w kopalni Concordia Tin Mine w Santa Vela Cruz (boliwijskie Andy). Później po powrocie dołączył do niego Longbaugh. Do głównych obowiązków tej dwójki należało strzeżenie kwoty przeznaczonej na wypłaty. Parker, ciągle pragnący osiadłego życia ranczera wybrał się na wyprawę razem z Longbaughem w końcu 1907 r. do Santa Cruz de la Sierra – granicznego boliwijskiego miasta. Tutaj znalazł wymarzone miejsce do osiedlenia się.
Śmierć
Okoliczności śmierci Parkera są niejasne. 3 listopada 1908 r. niedaleko San Vicente w południowej Boliwii kurier przewożący pieniądze na wypłaty dla pracowników został napadnięty przez dwóch amerykańskich bandytów. Trzy noce później dom Parkera i Longbaugha został otoczony przez małą grupę składającą się z miejscowego burmistrza, kilku urzędników i dwóch żołnierzy. Po trwającej pewien czas strzelaninie zrobiło się cicho a następnie słyszalny był strzał dochodzący z wnętrza domu po którym nastąpił krzyk człowieka i następny pojedynczy strzał. Atakujący czekali z wejściem do środka aż do następnego ranka a następnie ostrożnie weszli do domu. Wewnątrz znaleźli dwa ciała z licznymi ranami rąk i nóg. Jeden ze zmarłych był postrzelony w czoło a drugi w skroń. Wszystko wskazywało, że oblężeni popełnili samobójstwo. Ich zwłoki zostały następnie przeniesione do miejscowego cmentarza San Vicente i pogrzebane niedaleko grobu niemieckiego górnika.
Według niektórych Parker powrócił przed tymi wydarzeniami do Stanów Zjednoczonych, żyjąc tam przez wiele lat w ukryciu i dlatego też nie mógł być jednym z przestępców zabitych w San Vicente. Tak twierdziła m.in. w napisanej biografii brata jego siostra, która cytowała wypowiedzi kilku znajomych Parkerów, którzy widzieli Roberta LeRoya długo po wydarzeniach z 1908 r.
Przydomki
- George Parker (prawdziwe imię i nazwisko według listów gończych Agencji Pinkertona)
- Butch Cassidy
- George Cassidy
- Lowe Maxwell
- James „Santiago”
- James Ryan
Bohater filmu Butch Cassidy i Sundance Kid (oryg. Butch Cassidy and the Sundance Kid) z 1969 roku w reżyserii George’a Roya Hilla.
John Henry
John Henry „Doc” Holliday (ur. 14 sierpnia 1851 w Griffin w Georgii, zm. 8 listopada 1887) – amerykański stomatolog, hazardzista i rewolwerowiec, przyjaciel Wyatta Earpa, uczestnik wydarzeń w Tombstone w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Był spowinowacony z pisarką Margaret Mitchell.
Gdy miał piętnaście lat jego matka umarła na gruźlicę. W 1870 rozpoczął naukę w szkole stomatologicznej. 1 marca 1872 uzyskał stopień doktora stomatologii w Pennsylvania College of Dental Surgery w Filadelfii. W tym samym roku otworzył wraz z Arturem C. Fordem gabinet dentystyczny w Atlancie.
Wkrótce po rozpoczęciu własnej praktyki lekarskiej nabawił się gruźlicy, lekarze dawali mu tylko kilka miesięcy życia. Aby ograniczyć rozwój choroby, wyruszył w zachodnie rejony Stanów Zjednoczonych. Pierwszym jego przystankiem było Dallas w Teksasie. Aby zarobić na utrzymanie zaczął uprawiać hazard. Po sprzeczce, w której zabił człowieka, uciekł do Jacksboro w Teksasie.
Podczas podróży po południowym zachodzie zaprzyjaźnił się z Wyattem Earpem. Dzięki tej przyjaźni trafił latem 1880 do Tombstone w Arizonie i był czynnym uczestnikiem wydarzeń z lat 1880-1882 (m.in. strzelanina w O.K. Corral).
Piętnaście lat po rozpoznaniu u niego gruźlicy zmarł we własnym łóżku po nawróceniu się na katolicyzm w wieku 36 lat. Ostatnie słowa wypowiedział patrząc na swoje bose stopy: „To jest zabawne”, chyba sam nie przypuszczał, że umrze w łóżku.
Wyatt Earp w wywiadzie w 1896 powiedział o nim: „Doktor był dentystą, z którego konieczność zrobiła hazardzistę; dżentelmenem, z którego choroba zrobiła pogranicznego włóczęgę; filozofem, z którego życie zrobiło złośliwego dowcipnisia; wysokim, szczupłym blondynem, prawie martwym przez chorobę i równocześnie najzręczniejszym hazardzistą i najszybszym, śmiercionośnym człowiekiem z pistoletem, którego kiedykolwiek poznałem”.
Pat Garrett
Pat Garrett (właśc. Patrick „Pat” Floyd Garrett, ur. 5 czerwca 1850, zm. 28 lutego 1908) – amerykański stróż prawa, barman i agent celny z Dzikiego Zachodu, znany głównie jako zabójca Billy’ego Kida.
Urodził się w Arkansas i wychował na plantacji, od 1869 roku pracował w Teksasie jako kowboj i łowca bizonów. W 1879 osiadł w Nowym Meksyku, gdzie otworzył własny saloon i dwukrotnie ożenił się. W 1880 został mianowany szeryfem okręgu Lincoln, a kilka miesięcy później, 14 lipca 1881 roku, zastrzelił (prawdopodobnie bez ostrzeżenia) głośnego zabójcę, rewolwerowca Billy’ego Kida. Plotki, które krążyły potem po ludności głosiły, że Garrett strzelił do Kida spod łóżka, nie jest to jednak pewne. Mieszkańcy okręgu w większości nie darzyli szeryfa sympatią, ze względu na kontakty ze znienawidzonym Chisumem.
Nie osiągnąwszy innych znaczących sukcesów jako szeryf, został ranczerem, podyktował autobiografię, a po przegraniu wyborów do senatu stanowego Nowego Meksyku wyjechał do Teksasu, gdzie m.in. pomógł założyć policyjny oddział Texas Rangers. Jako dość znana postać, pracował tam też jako szeryf (mianowany i z wyboru), a od końca 1901 – jako agent celny w El Paso. Nie wybrany na kolejną kadencję ze względu na obracanie się w podejrzanym towarzystwie, pięć lat później osiadł na farmie w Nowym Meksyku, gdzie popadł w długi, uzależnił się od hazardu i alkoholu, i stracił resztki wcześniejszej popularności. Zginął w 1908 roku, zastrzelony w sąsiedzkim sporze, którego szczegóły do dziś budzą wątpliwości.
Pochowano go w Las Cruces obok zmarłej osiem lat wcześniej córki Idy, a w miejscu śmierci Garretta jego syn Jarvis postawił pod koniec lat 30. XX w. pomnik. Autentyczne i fikcyjne wydarzenia z życia Pata Garretta były później wielokrotnie ukazywane w książkach, serialach telewizyjnych i filmach fabularnych (np. w westernie Pat Garrett i Billy Kid w reżyserii Sama Peckinpaha z 1973 r.).
John Wesley Hardin
John Wesley Hardin (ur. 26 maja 1853 w Bonham w hrabstwie Fannin w Teksasie, zm. 19 sierpnia 1895 w El Paso w Teksasie) – amerykański bandyta i rewolwerowiec, także prawnik, wykształcenie zdobył w czasie odbywania wieloletniej kary więzienia. Był jednym z najsłynniejszych zabójców w historii Dzikiego Zachodu. Znakomity pokerzysta – utrzymywał się głównie z gry w karty.
Do legendy przeszła jego sprawność strzelecka (obok Dzikiego Billa Hickoka uważany jest za najlepszego rewolwerowca). Gdy w 1877 został aresztowany przez Texas Rangers, poproszono go o zademonstrowanie swoich umiejętności. Kapitan Jim Gillett twierdził, że widowisko było fenomenalne. Hardin, jak większość słynnych rewolwerowców, wypracował sobie własny sposób strzelania i wydobywania broni (na tym przede wszystkim polegała szybkość strzału). Nosił kamizelkę wykonaną z miękkiej cielęcej skóry, w którą z przodu wszyte były dwie kieszenie. W nich znajdowały się dwa sześciostrzałowe rewolwery, skierowane kolbami do siebie. Pozwalało to wprowadzić w błąd przeciwnika, który widząc Hardina z ramionami skrzyżowanymi na piersiach, nie przypuszczał by ten mógł szybko wyciągnąć broń, zazwyczaj noszoną przy biodrach.
Poszukiwany przez prawo – był jednocześnie dla wielu teksańczyków symbolem oporu przeciwko krwawemu jankeskiemu reżimowi po wojnie secesyjnej. W tym kontekście przedstawił go m.in. Bob Dylan w piosence John Wesley Harding. Przez Jankesów z kolei przedstawiany jest jako szczególnie brutalny morderca, w większości jednak są to zarzuty nieprawdziwe. Przed sądem nie udowodniono mu, mimo starań, żadnych zabójstw nie sprowokowanych.
W 1896, w rok po śmierci Hardina, wydano jego autobiografię: The Life of John Wesley Hardin as Written by Himself.
Życie
Hardin urodził się w rodzinie pastora kościoła baptystów. Do 1868 nie wydarzyło się w jego życiu nic godnego uwagi. W tymże roku przebywał na ranczo swojego stryja. W obronie własnej był zmuszony zabić byłego niewolnika. Podczas ucieczki zastrzelił jeszcze trzech ścigających go żołnierzy. Przez następne lata ukrywał się i uciekał. W miarę upływu czasu rosła jego sława znakomitego strzelca i niebezpiecznego przeciwnika. Aresztowany przez dwóch szeryfów, nocą uwolnił się z kajdanek i obydwu zabił.
Kolejne zdarzenie, które sprawiło, że znalazł się na ustach wszystkich miało miejsce podczas przepędu bydła w okolicach Abilene, gdzie szeryfem był słynny Dziki Bill Hickok. Wszyscy spodziewali się pojedynku dwóch ludzi uważanych za najlepszych rewolwerowców Zachodu – jednak bezskutecznie. Do sławy Hardina dołączyła opinia człowieka, przed którym stchórzył Hickok.
W końcu Hardin zapragnął ustatkować się. W 1872 ożenił się i założył hodowlę koni. Szybko jednak został przez Jankesów zmuszony do ucieczki i schronił się wraz z rodziną u swoich krewnych, Taylorów w okręgu Dewitt. Tam jednak uwikłał się w prywatną wojnę Taylorów z Williamem Stuttonem. W tym mniej więcej czasie Texas Rangers opublikowali listę najgroźniejszych przestępców, na której znalazł się i Hardin. Gdy w 1873 interweniowali w Dewitt, szeryf sąsiedniego okręgu próbował aresztować Hardina w Cuero. Szeryf zginął na miejscu, a uciekinier samotnie zastawił zasadzkę i zastrzelił jeszcze trzech prześladowców. Po tych wydarzeniach opuścił Teksas i pod zmienionym nazwiskiem osiadł w Luizjanie, potem zaś w Alabamie. Najpierw handlował bydłem, później stał się współwłaścicielem tartaku.
Aresztowanie i wyrok
W 1877 wytropił go Ed Duncan z Agencji Pinkertona. Aresztowany i przewieziony do Teksasu, stanął przed sądem w Austin. Aresztowania notabene dokonano nielegalnie, ponieważ nie asystował przy nim miejscowy przedstawiciel prawa. Hardin przyznał się przed sądem do ponad dwudziestu zabójstw, lecz nie udowodniono mu żadnych napadów ani rabunków. Nie udowodniono mu też zabójstw niesprowokowanych. Sam powiedział, że zabijał tylko wtedy, gdy zagrożona była jego wolność. Bardzo pomogła mu też sympatia opinii społecznej, tj. mieszkańców stanów południowych, w tym niemal całego Teksasu. Wyrok opiewał na 25 lat ciężkich robót w więzieniu w Huntsville.
W ciągu siedmiu pierwszych lat pobytu w więzieniu podjął dziewięć prób ucieczek, m.in. robiąc podkopy lub organizując bunty. Zwrot w jego życiu nastąpił w roku 1885. Rozpoczął w więzieniu zaoczną naukę prawa. 17 lutego 1894, po siedemnastu latach pobytu w więzieniu został ułaskawiony. Z synem i córką zamieszkał w Gonzales, niestety – żona zmarła w 1892. Zdał tam obowiązujące egzaminy prawnicze i został członkiem palestry i otworzył praktykę. 9 stycznia 1895 ożenił się z 15-letnią Callie Lewis, jednak małżeństwo szybko się rozpadło.
Śmierć
Wkrótce przeniósł się z rodziną do El Paso, gdzie wywiesił szyld prawnika. Zabiegając o względy żony kowboja polskiego pochodzenia Martina Mroza (nazywanego McRose), zlecił jego zabójstwo. Tam został zamordowany w roku 1895, z nie do końca wyjaśnionych przyczyn. Jedna z wersji mówi, że kiedy aresztowano wdowę McRose (aktualnie przyjaciółkę Hardina) za bezprawne posiadanie broni, ten skierował pogróżki w stosunku do policjanta Johna Selmana, powiązanego zresztą ze światem przestępczym. Parę dni później, ojciec Selmana, John Selman senior, zauważył Hardina grającego hazardowo w kości w saloonie o nazwie Acme Saloon. Selman podszedł niezauważony, stanął tuż za Hardinem i zamordował go znienacka strzałem w tył głowy, podobnie jak Jack McCall zamordował jego idola, Dzikiego Billa Hickoka w Deadwood w 1876. Hardin miał wówczas 42 lata. Selmana, który przysiągł, że działał w obronie własnej, zwolniono do czasu późniejszego rozpatrzenia sprawy. Nigdy się ona nie odbyła, bowiem Selman zginął 5 kwietnia 1896, po pijanemu, w czasie kłótni przy kartach, w pojedynku z szeryfem federalnym – George’em Scarborough.
Dziki Bill Hickok
Dziki Bill Hickok, właściwie James Butler Hickok (ur. 27 maja 1837 w Homer, obecnie Troy Grove w stanie Illinois, zm. 2 sierpnia 1876 w Deadwood na Terytorium Dakoty, obecnie w stanie Dakota Południowa) – rewolwerowiec, „stróż prawa i porządku”, uważany za bohatera narodowego Stanów Zjednoczonych, znany ze swoich umiejętności strzeleckich, bohater wielu mitów i legend. Twierdził, że zabił ponad 100 osób – w rzeczywistości było ich około dziesięciu.
Hickok przybył na Dziki Zachód z rodzimego stanu Illinois do Terytorium Kansas jako woźnica dyliżansów. Zmienił jednak profesję, stając się egzekutorem prawa na pogranicznych obszarach nowych stanów Kansas i Nebraska. W czasie wojny secesyjnej walczył po stronie Unii przeciwko Konfederacji, a po jej zakończeniu zyskał sławę jako zwiadowca, szeryf, strzelec wyborowy i zawodowy hazardzista. Był zamieszany w kilka głośnych pojedynków. Obawiał się strzału w plecy, dlatego też w lokalach, które odwiedzał, zawsze starał się usiąść tak, by za jego plecami znajdowała się ściana. W dniu, kiedy zginął, nie mógł takiego miejsca zająć.
Jesse James (przestępca)
Jesse James (ur. 5 września 1847 w hrabstwie Clay w stanie Missouri, zm. 3 kwietnia 1882 w St. Joseph w stanie Missouri) – amerykański bandyta, rewolwerowiec.
Urodził się w rodzinie pastora Kościoła baptystów. W czasie wojny secesyjnej (1861-1865) dołączył (wraz ze starszym bratem Frankiem) do grupy bojowników sympatyzujących z konfederatami.
Po wojnie obaj bracia James oraz ich kuzyni nazwiskiem Younger sformowali nową bandę rabującą pociągi, dyliżanse i małe banki. Jesse James przewodził co najmniej 25 napadom w Missouri i kilku innych stanach. Zabito przy tej okazji pewną liczbę ludzi. Niektórzy piewcy legendy Dzikiego Zachodu pisali, że Jesse był bohaterem, który odbierał bogatym. W rzeczywistości był zwykłym przestępcą.
W roku 1871 bankierzy wynajęli agencję detektywistyczną Pinkertona, ale ta przez dziesięć lat nie zdołała niczego osiągnąć. W 1875 r. bomba, wrzucona przez okno do domu Jamesów, ciężko raniła matkę bandyty i zabiła jego przyrodniego brata. Pogłoski mówiły, że była to sprawka Pinkertona i że Jesse James jest niewinnie prześladowany.
W roku 1881 gubernator stanu Missouri Thomas Crittenden wyznaczył nagrodę w wysokości 5000 dolarów za zatrzymanie Jessego lub Franka.
Śmierć
Gang Jamesa prawie całkowicie przestał istnieć z powodu aresztowań, śmierci bądź zdrady członków. Według Jessego jedynymi osobami godnymi jego zaufania byli bracia Ford – Robert i Charley. James postanowił, aby ci przenieśli się do jego rezydencji. Nie wiedział jednak, że Robert Ford wcześniej został zwerbowany przez ówczesnego gubernatora stanu Missouri celem wydania Jamesa władzom.
3 kwietnia 1882, tuż po śniadaniu, James i bracia Ford zaczęli przygotowywać się do kolejnego napadu. W trakcie przygotowywań James ściągnął płaszcz oraz pas z bronią. W domu zauważył zakurzony obraz i podszedł by go oczyścić z kurzu. Sytuację tę wykorzystał Robert Ford, który strzelił Jamesowi w tył głowy.
Ford szczycił się zabójstwem Jamesa, odtwarzając zdarzenia z tamtego dnia. Za nagrodę za zabicie Jessego kupił bar, w którym został zamordowany 8 czerwca 1892 roku przez Edwarda Capeharta O’Kelleya.
Jednakże śmierć Jamesa nie przedstawia się tak jasno. W dzienniku prowadzonym przez Calamity Jane czytamy, że ta spotkała Jamesa w roku 1889 – czyli siedem lat po jego pogrzebie. Jane twierdziła, że w trumnie pochowano człowieka nazwiskiem Tracy lub Lynch – kuzyna Dzikiego Billa Hickoka. Napisała również, że Jesse żyje i ukrywa się pod nazwiskiem Dalton. Podczas spotkania miał jej powiedzieć, że ujawni swoją tożsamość jeśli dożyje setki. W połowie lat czterdziestych XX wieku niejaki J. Frank Dalton oświadczył, że to on jest Jesse Jamesem.
Calamity Jane
Calamity Jane właściwie Martha Jane Cannary-Burke (ur. 1 maja 1852 w Princeton w stanie Missouri, zm. 1 sierpnia 1903 w Deadwood w stanie Dakota Południowa) – amerykańska rewolwerowiec, znajoma Dzikiego Billa Hickoka z ostatnich tygodni jego życia: wspólnej dwutygodniowej podróży konwojem wozów do Deadwood i paru tygodni życia w tym samym środowisku tamże, bez znaczących powiązań, pomimo rozbudowanych legend o rzekomym wspólnym dziecku parę lat wcześniej, ślubie, rozwodzie, współżyciu, czy w ogóle jakimkolwiek romansie, i jej ewidentnego przywiązania do osoby (i mitu) Hickoka a nawet fiksacji na jego tle.
Rys biograficzny
W 1865 w wieku kilkunastu lat wyruszyła wraz z rodzicami z rodzinnego Missouri konwojem wozów osadniczych na prawdziwie Dziki Zachód do dzisiejszej Montany (wtedy Terytorium Dakoty) i później do nowego mormońskiego miasta Salt Lake City w odizolowanym Terytorium Utah. W czasie podróży zmarła jej matka, ojciec niedługo po niej, właśnie w Salt Lake City. W ciągu kilku kolejnych lat pracowała jako kucharka, tancerka, woźnica, a jeszcze jako 15-latka zatrudniła się u niejakiej Madame Moustache, organizującej gry hazardowe w saloonach miasteczek Dzikiego Zachodu.
Uprawiała także prostytucję. Twierdziła, że była też konwojentem dyliżansów, jak również zwiadowcą w oddziałach generała George’a Crooka. W 1876 na wiosnę przybyła do Deadwood w Black Hills, gdzie niedawno odkryto złoto. Podróżowała m.in. wspólnie z Dzikim Billem Hickokiem i wieloma innymi konwojem wozów z Cheyenne. Na miejscu zajęła się zaopatrywaniem poszukiwaczy złota w przedmioty codziennego użytku.
W 1876 zajęła się pielęgnacją chorych w czasie epidemii ospy.
W 1891 wyszła za mąż za woźnicę Clintona Burke, a od 1895 zaczęła występować w rewiach i cyrkach Dzikiego Zachodu, popisując się umiejętnościami jazdy konnej i strzelaniem. Występowała między innymi w słynnej wędrownej rewii Buffalo Billa. W 1901 wystąpiła na Wszechamerykańskiej Wystawie w Buffalo, co skończyło się dla niej nieprzyjemnie, gdyż wyrzucono ją za pijaństwo. Powróciła do Deadwood, gdzie w dwa lata później zmarła w wieku 51 lat. Na jej ostatnie życzenie została pochowana w kwaterze przystającej do grobu Hickoka na cmentarzu Mount Moriah.
O Jesse’m Jamesie
W pozostawionym po sobie dzienniku zanotowała, że w 1889 spotkała Jesse’a Jamesa, podczas gdy powszechnie było wiadomo, że ten zginął 7 lat wcześniej, w 1882, zastrzelony przez wspólnika z bandy, Roberta Forda. Jednak Calamity twierdziła, że to nieprawda, a w trumnie pochowano kuzyna Dzikiego Billa Hickoka, a prawdziwy Jesse James ukrywa się pod przybranym nazwiskiem Dalton. Z zapisków wynikało, że ów Dalton postanowił po dożyciu setki (Jesse James urodził się w 1847) ujawnić swą prawdziwą tożsamość. W połowie lat 40. XX wieku niejaki J. Frank Dalton oświadczył, że to on jest Jesse’em Jamesem.
Nawiązania
Jako barwna postać stała się popularną bohaterką, zarówno w literaturze jak i w filmie.
Billy Kid
Billy the Kid, właśc. Patrick Henry McCarty lub William Bonney (ur. prawdopodobnie 17 września 1859 w Nowym Jorku, zm. 14 lipca 1881 w Fort Sumner) – jeden z najsłynniejszych rewolwerowców i przestępców Dzikiego Zachodu. Uczestnik osławionej wojny w hrabstwie Lincoln – członek frakcji Regulatorów. Oskarżany był o zabójstwo 21 osób, co nie znalazło jednak potwierdzenia (nie licząc Indian i Meksykanów), jako że legendy na temat Kida krążyły po całym Zachodzie już za jego życia. Napadał w pięciu miejscach jednocześnie, w ciągu doby przemierzał sto mil konno. Na rycinach z epoki ukazywano go z dwiema prawymi rękami – symbolem doskonałego rewolwerowca, choć strzelcem był raczej przeciętnym. Zastrzelony w Fort Sumner przez szeryfa Pata Garretta w 1881.
Wśród tylu sprzecznych informacji trudno odróżnić prawdę od fałszu. Kłopoty zaczynają się już przy ustaleniu daty urodzin. Podana wyżej znajduje po prostu najwięcej potwierdzeń. Podobne problemy są z nazwiskiem Kida. On sam używał pseudonimów takich jak: Henry Antrim, William Antrim, Kid Antrim – Antrim to nazwisko ojczyma. Czasami w literaturze występuje nazwisko Harrigan, ale nie ma ono potwierdzenia w dokumentach. Nazwisko Bonney to panieńskie nazwisko matki Kida, zaś McCarty pojawia się w dokumentach dotyczących jego dzieciństwa.
Życie
Dzieciństwo i początki kariery
Wychowywał się w Indianie, Kansas, a później na zorganizowanym Terytorium Arizony. W 1874 zmarła w Silver City (Nowy Meksyk) jego matka. W rok później rozpoczął karierę kryminalną, okradając chińską pralnię do spółki z kolegą. Stało się to 26 września 1875. Kida aresztowano. Uciekł z celi nocą, przez komin. Przez następne dwa lata zajmował się dorywczymi pracami na całym Terytorium Arizony. W sierpniu 1877 w Camp Grant zabił podczas kłótni niejakiego Cahilla. Znów uciekł z aresztu i pojechał do Terytorium Nowego Meksyku. Rozpoczął tam pracę na ranczu Johna Tunstalla, przez co wziął udział w wydarzeniach określanych jako Wojna w hrabstwie Lincoln.
Wojna w hrabstwie Lincoln
W 1878 roku Kid wyruszył ze swoim szefem do Lincoln i stał się świadkiem zamordowania go. Nie jest prawdą niezwykła przyjaźń między nimi, jak i to, że Kidem kierowała później tylko chęć zemsty, niemniej jednak Billy dołączył do frakcji Regulatorów. O udziale Kida w tych wydarzeniach opowiada m.in. western Chisum.
Kid był wśród tych, którzy zastrzelili na ulicy w Lincoln szeryfa Brady’ego (1 kwietnia 1878). 4 kwietnia Regulatorzy napadli na Robertsa, oskarżanego o zabójstwo Tunstalla. Roberts zabił jednego napastnika i ranił drugiego. Gdy wystrzelał wszystkie pociski Kid wyszedł i strzelił do niego. Roberts zmarł na drugi dzień a Kid trafił na czołówki gazet. Nie ma pewności, że to on stanął na czele Regulatorów, lecz jego postać często pojawiała się odtąd w prasie. W 1878 brał udział w Bitwie o Lincoln i w obronie domu McSweena, która przeszła potem do legendy.
Wojna zakończyła się klęską, a Regulatorzy poszli w rozsypkę. Hrabstwo popadło w stan anarchii – z niedobitków Regulatorów i Chłopców powstało wiele band przestępczych.
Późniejsza działalność
Po wojnie Kid objął dowództwo w bandzie złożonej w dużej części z byłych Regulatorów i zajęli się kradzieżą bydła i koni. Część dawnych Regulatorów opuściła bandę w grudniu 1878. Z dawnych towarzyszy zostali przy Kidzie tylko Tom O’Foliard i Charlie Bowdre. Kid nie chciał wyjeżdżać, z uwagi na rozgłos jaki zdobył sobie w tej okolicy. W grudniu tegoż roku przyjechał do Lincoln, gdzie go aresztowano. Po raz kolejny uciekł z aresztu i wrócił do Fort Sumner.
W dwa miesiące później wrócił do Lincoln, żeby spotkać się z paroma dawnymi przeciwnikami. Był wówczas świadkiem zabójstwa Chapmana, prawnika wdowy po McSweenie. Gubernator Lew Wallace zaaranżował spotkanie z Kidem, na którym miał on się dać aresztować. W kwietniu 1879 roku stanął przed sądem jako świadek zabójstwa Tunstalla i Chapmana. Sprawa nabrała znaczenia politycznego i w wyniku różnych machinacji przeniesiono ją do Mesilla. Kid przestraszył się, że zostanie zamordowany (był ostatnim ze „starej gwardii”, który mógł zeznawać) i uciekł.
Wiosną 1880 Kid zastrzelił Joego Granta w knajpie w Fort Sumner. Grant wielokrotnie odgrażał się, że zabije Kida. Kid wyciągnął mu pociski z rewolweru, po czym sprowokował go. Gdy Grant usiłował strzelić, Kid go zabił.
Kid skompletował ponownie bandę i znów zaczął kraść konie i bydło. Okradli między innymi rezerwat Mescalero, ranczo Grzelachowskiego i wiele innych, mniej znacznych. Szeryfowie Hughens i Longworth otoczyli bandę Kida na ranczu Greathouse’a i Kucka. Kid odmówił poddania się. Tylko Billy Wilson, członek bandy skłaniał się ku temu, ale żądał najpierw rozmów z Jimmym Carlylem z grupy pościgowej. Po około dwóch godzinach rozmów w domku Carlyle wyskoczył przez okno i po paru metrach padł od kul. Obarczono jego śmiercią Kida, lecz najprawdopodobniej padł od kul ludzi szeryfa, którzy uznali, że to ucieka Kid. Szeryfowie wycofali się nie mając szans na pobicie bandy. Na rok 1880 przypada największy wysyp legend i opowieści o Kidzie rozpowszechnianych przez gazety w całym kraju. Mimo to nagroda za głowę Kida wynosiła jedynie 500 dolarów.
Szeryfem hrabstwa Lincoln został Pat Garrett. Jego głównym celem miało być położenie kresu działalności Kida. O walce Garreta z Kidem opowiada antywestern Pat Garrett i Billy Kid. Rozpoczęło się polowanie na Kida. W strzelaninie na obrzeżach Fort Sumner zginął Tom O’Foliard, dziewiętnastoletni Teksańczyk, będący z Kidem niemal od samego początku. W kolejnej strzelaninie zginął ostatni z dawnych Regulatorów – Charlie Bowdre. Wilson, Pickett Rudabaugh i Kid poddali się. W marcu 1881 Kid został oskarżony o zamordowanie Robertsa, jednak sąd uwolnił go od tego zarzutu. Oskarżono go o zabójstwo szeryfa Brady’ego, chociaż nie wiadomo jaki miał w tym udział (na pewno był obecny na miejscu, wśród zabójców). Billy skazany został na śmierć przez powieszenie. Termin egzekucji wyznaczono na 13 maja 1881 w Lincoln.
Ucieczka i śmierć
W areszcie w Lincoln Kid dokonał swojego najsłynniejszego bodaj wyczynu i jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek. 28 kwietnia, pod nieobecność Garretta w mieście jeden z przyjaciół Kida ukrył broń w ubikacji na podwórzu więzienia. Kid zastrzelił strażnika Bella oraz drugiego strażnika Boba Ollingera. Potem kazał sobie podać konie i odjechał.
Gdy Garrett wrócił do miasta natychmiast zorganizował pościg. Ślady doprowadziły do Fort Sumner. 13 lipca Garrett poszedł w nocy porozmawiać z Pete’em Maxwellem, znajomym swoim i Kida. Gdy nagle do pokoju wszedł Billy, Garrett zastrzelił go. Okoliczności śmierci Kida od razu stały się przedmiotem spekulacji. Prawdopodobnie Kid nie miał przy sobie rewolweru. Wielu zarzucało Garrettowi strzelanie do bezbronnego. Pojawiały się głosy, jakoby miał strzelać spod łóżka, z tyłu itp.
Pogrzeb Billy’ego Kida odbył się na cmentarzu wojskowym w Fort Sumner 15 lipca 1881 roku.
O pościgu Garretta za Kidem opowiada również piosenka Boba Dylana – Billy, wykorzystana jako soundtrack do wspomnianego wyżej westernu.
Jack McCall
Jack McCall znany również jako „Jack Krzywy Nos” (ur. w 1852 lub 1853 roku w hrabstwie Jefferson, w stanie Kentucky, zm. 1 marca 1877 roku w Yankton na Terytorium Dakoty) – zabójca Jamesa „Dzikiego Billa” Hickoka. Ze względu na to, że strzelił do niego z tyłu, miłośnicy legendy i badacze dziejów Hickoka określają go zazwyczaj mianem „tchórza i mordercy”.
Zabójstwo Hickoka
Niewiele wiadomo o życiu McCalla. Urodził się i wychowywał w stanie Kentucky wraz z trzema siostrami, po czym, jako bardzo młody człowiek uciekł na Zachód, gdzie za pieniądze zajął się masowym odstrzałem bizonów. W roku 1876 mieszkał w obozowisku poszukiwaczy złota przy kresowej osadzie bez praw miejskich zwanej Deadwood, występując pod pseudonimem Bill Sutherland.
2 sierpnia roku 1876 wszedł do saloonu „Nuttal & Mann’s No 10” w Deadwood, wyciągnął swój rewolwer kalibru .45 i z okrzykiem „No to masz!” (ang. Take that!) strzelił w tył głowy Hickoka, który – w przeciwieństwie do przyjętego przezeń zwyczaju, by mieć zawsze ścianę za plecami – tym razem zasiadł do gry w pokera mając za sobą drzwi i bar. Jak na ironię zabójstwo nastąpiło wkrótce po zaoferowaniu przez Hickoka McCallowi paru groszy na śniadanie, bowiem poprzedniego zgrał się w karty. McCall, szachując obecnych w saloonie mężczyzn rewolwerem, wybiegł na ulicę, gdzie próbował dosiąść czyjegoś konia. W związku z tym, że z powodu gorąca właściciel wierzchowca poluźnił popręg, Jack zwalił się na ziemię. Następnie uciekł do pobliskiej rzeźni, gdzie jednak został, po kilku minutach, schwytany. Przed sądem doraźnym tłumaczył się, że zastrzelenie Hickoka było aktem zemsty, za zabicie jego brata w czasie, gdy Hickok był szeryfem w Abilene. Skutkiem tego, po dwóch godzinach obrad ławy przysięgłych, złożonej z okolicznych biznesmenów i górników, McCall został uniewinniony.
Ucieczka i ponowny proces
McCall zbiegł z Deadwood do Wyoming, gdzie dość długo i z detalami opowiadał, jak to zabił Hickoka w otwartym pojedynku. Na jego nieszczęście jednak, władze Wyoming nie uznały wyroku, jaki zapadł w sprawie McCalla w Deadwood, które leżało na terytoriach indiańskich (a więc było osadą nielegalną w świetle prawa) i postanowiły sądzić go ponownie.
Został aresztowany, a ponowny proces odbył się w Yankton, na Terytorium Dakoty. McCall został uznany za winnego morderstwa i powieszony 1 marca 1877 roku w wieku 24 lat. McCall był pierwszą osobą skazaną na śmierć przez sąd amerykański na tym terenie. Już po egzekucji okazało się, że nigdy nie miał brata.
McCall w kulturze – McCall jako zabójca Hickoka pojawił się w serialu telewizyjnym HBO pt. Deadwood. Jego postać odtwarzał aktor Garret Dillahunt, zaś „Dzikiego Billa” Keith Carradine.
Martin Mróz
Martin Mróz, Mroz, Mrose M’Rose lub Morose (ur. 24 listopada 1861 w Teksasie, zm. 29 czerwca 1895 w El Paso, USA) – kowboj, rewolwerowiec i przestępca z Dzikiego Zachodu. Urodził się w St. Hedwig w Teksasie, osadzie założonej w 1852 przez imigrantów ze Śląska. Był synem Valentina i Barbary Mrozów przybyłych tam kilka lat wcześniej z Opolszczyzny. Pracował w Eddy County na rancho jako kowboj i handlarz bydłem. Był zamieszany w kradzieże bydła, niektóre źródła wskazują, że również uczestniczył w zabójstwach.
Skonfliktowany z prawem przekroczył granicę i wyjechał do pobliskiego Ciudad Juárez po meksykańskiej stronie. Został tam aresztowany wraz z niedawno poślubioną niezwykłej urody prostytutką Beulah (Heleną) przez meksykańskich przedstawicieli prawa jako osoba poszukiwana na terenie Stanów Zjednoczonych. Beulah została zwolniona następnego dnia.
Przebywając w meksykańskim areszcie wynajął lokalnego adwokata Johna Wesleya Hardina, by wywalczył ekstradycję. Wręczywszy łapówkę wydostał się z więzienia, lecz ciążące na nim zarzuty uniemożliwiały mu powrót do Stanów. John Wesley zbliżył się w tym czasie do Beulah bardziej, niżby na to wskazywały relacje prawnik-klient, pożyczył też od niej pieniądze Martina na rozwinięcie działalności w Wigwam Saloon w El Paso.
Amerykański przedstawiciel prawa marshal George Scarborough przybył do Juarez, gdzie przebywał Martin, próbując go nakłonić do przekroczenia granicy z Teksasem w celu postawienia go przed wymiarem sprawiedliwości. Za sprawą uwikłania w to Beulah, udało mu się spotkać wieczorem 29 czerwca 1895 r. w drodze między Juarez a El Paso, na moście Mexican Central Railroad. Początkowo Martin nie chciał powrócić do Teksasu, potem przystał na propozycję powrotu wraz z Scarborough. Domniemania świadków tamtych wydarzeń dopuszczają taką wersję, że Martin, będąc świadomym relacji Beulah z Hardinem, chciał nie tyle spotkać Beulah, co raczej wrócić, by odzyskać należne mu pieniądze lub nawet rozliczyć Hardina z jego zainteresowania własną żoną. Na amerykańskim brzegu od strony El Paso Martina podążającego w towarzystwie Scarborough oczekiwali zawezwani przez niego w celu ujęcia Mroza agent Marshal Jeff Milton i strzelec Frank McMahon. Gdy przystąpili oni do próby ujęcia Mroza, ten dobył krótkolufowego Colta .45, lecz został wielokrotnie postrzelony przez policjantów. Umarł ze słowami: – Chłopaki, zabiliście mnie. – Śledztwo wykazało, że rewolwer Martina wystrzelił tylko raz, niecelnie. Z raportu dr. Alwarda White’a wynika, że klatka piersiowa i brzuch Martina zostały przestrzelone na wylot 7 kulami, z czego dwie przeszły przez serce powodując śmierć.
Beulah przyjęła wiadomość o śmierci męża z zadowoleniem i nie oskarżyła o nią szeryfów. Na pogrzebie Martina były tylko dwie osoby: John Wesley Hardin i Beulah M’Rose, którzy pozostawali w związku aż do chwili, gdy sam Hardin został zabity przez konstabla Johna Selmana sześć tygodni później. John Wesley Hardin został pogrzebany zaledwie trzy groby od Martina Mroza na Concordia Cemetery. Gdy wreszcie po dwóch latach doszło do procesu sądowego, szeryfowie zostali oni uniewinnieni.
George Ward Nichols
George Ward Nichols (ur. 1837, zm. 1885) – amerykański felietonista, filantrop, twórca instytucji muzycznych w Cincinnati, kombatant wojny secesyjnej po stronie Unii przeciwko Konfederacji w randze pułkownika, autor wywiadu i felietonu w magazynie Harper’s Magazine (z lutego 1867), który rozsławił Dzikiego Billa Hickoka (zatytułowany on był „Wild Billl”).
Nichols napisał szereg flagowych felietonów dla Harper’s: „Sherman’s March”, „Mount Desert”, „Down the Mississippi”, „Six weeks in Florida” „The Indian: What we should do with him”, „How Fort McAllister was taken”, „Street pavements” i „The burning of Columbia”
Nichols ożenił się w 1868 z 12 lat młodszą Maria Longworth (20 marca 1849 – 30 kwietnia 1932), wnuczką Nicholasa Longwortha, patriarchy klanu Longworthów w Cincinnati, późniejszą filantropistką sztuk pięknych i plastyki, założycielką Rockwood Pottery (jednej z najwybitniejszych pracowni artystycznych i przedsiębiorstw w zdobnej ceramice użytkowej amerykańskiej gałęzi nurtu art déco).
W 1878 wspólnie z Reubenem Springerem założyli Cincinnati College of Music, połączone 70 lat po jego śmierci, w roku 1955 z Cincinnati Conservatory w Cincinnati Conservatory College of Music i w 1962 włączone jako takie do University of Cincinnati, przetrwałe w tej formie do chwili obecnej jako jedna z ważniejszych amerykańskich instytucji nauczania, badania, nagrywania i wykonywania muzyki poważnej.
Teksas Jack Omohundro
Teksas Jack Omohundro, właściwie John Baker Omohundro (ur. 26 lipca 1846 na fermie Pleasure Hill blisko Palmyra w stanie Wirginia, zm. 28 czerwca 1880 w Leadville w stanie Kolorado) – amerykański kowboj i zwiadowca Dzikiego Zachodu, po części Indianin Powhatan, później aktor w podróżującym spektaklu teatralnym „Buffalo Bill” Cody’ego z udziałem słynnych autentycznych figur Dzikiego Zachodu zarówno wodzów Indiańskich, jak i białych zwiadowców, przyjaciel Dzikiego Billa Hickoka, pomimo tego, że służyli po przeciwnych stronach podczas wojny secesyjnej.
Urodzony w rodzinie Johna B. i Catherine Omohundro, jako nastolatek opuścił strony rodzinne i udał się do Teksasu, aby stać się kowbojem. Ponieważ był nieletni, nie udzielono mu zgody na wstąpienie w 1861 do armii Konfederacji, ale mógł dla niej pełnić rolę cywilnego zwiadowcy i kuriera. Od 1864 służył pod dowództwem Generała Jeba Stuarta, gdzie zasłynął legendarnymi czynami zwiadowczymi.
Przezwany Teksas Jackiem został przez wdzięcznych mieszkańców stanu Tennessee ok. 1869, po powołaniu i osobistym sfinansowaniu długodystansowego spędu bydła z Teksasu tamże, m.in. odpierając po drodze ataki Indian, wskutek których śmierć w obronie stada poniosło szereg jego towarzyszy. Tennessee wtedy głodowało z powodu suszy, jak i zapewne Indianie.
Zmarł niespodziewanie na miesiąc przed 34. urodzinami 28 czerwca 1880 na zapalenie płuc w górskim, górniczym Leadville, sławnym miasteczku gorączki srebra na Dzikim Zachodzie. Omohundro nie szukał tam srebra, lecz był to przystanek na tournée estradowym, które odbywał wraz z żoną, baletnicą i aktorką Josephine Morlacchi. Pochowano go na miejscowym cmentarzu, Evergreen Cemetery. Buffalo Bill uczcił swojego starego przyjaciela podczas komemoracji 5 września 1908, kiedy to zainstalowano ufundowany przez niego marmurowy nagrobek, zachowany i pielęgnowany do dziś, w dodatku do pierwotnego, opiewającego jego służbę w jednostce armii Konfederacji.
Pośmiertnie Omohundro został wcielony do National Cowboy Hall of Fame w Oklahoma City i otrzymał nagrodę za całokształt dorobku jako pracujący kowboj i aktor, „Wrangler Award in the Hall of Great Western Performers”.
Ben Thompson
Ben Thompson (2 listopada 1843 w Knottingley, zm. 11 marca 1884 w San Antonio) – rewolwerowiec z Teksasu, szeryf miasta Austin, hazardzista, kombatant po stronie Konfederacji przeciwko Unii, gdzie odniósł rany w Bitwie nad Zatoką Galveston. Słynął z umiejętności strzeleckich. Zamordowany strzałami w plecy w wyniku wendety na tle zatargu międzymiejskiego, spowodowanego jego uśmierceniem lokalnego prominenta w San Antonio, właściciela lokalu, i po późniejszym pojawieniu się z powrotem w tym samym miejscu.
Rys biograficzny
Pojawił się w Austin jako dziecko wiosną 1851, po wyemigrowaniu tamże jego rodziny z Anglii. Jako 15-letni chłopiec został zraniony po zatargu z rówieśnikiem o jego własne umiejętności strzeleckie.
Po wybuchu wojny secesyjnej zaciagnal się 16 czerwca 1861 do 2 pulki kawalerii Teksasu pod dowództwem pułkownika Johna (Rip) Forda. Brał udział w Bitwie nad Zatoką Galveston, w Teksasie, gdzie został ranny, i w konfederackiej klęsce pod La Fourche Crossing w sąsiednim stanie Luizjana.
26 listopada 1863 ożenił się z Catherine L. Moore, córką znanego biznesmena w Austin, Martina Moore’a.
W 1871 Dziki Bill Hickok zabił partnera Thompsona w hazardzie i prowadzeniu saloonu, Phila Coa’a, w kansaskim Abilene (dziś, 6-tys. miasteczka, w odróżnieniu od teksańskiego Abilene, z ponad 140 tys. w granicach miasta; w dniu Thompsona i Hickoka, teksańskiemu Abilene brakowało jeszcze bite 10 lat do momentu jego utworzenia). To Phil Coe zapoczątkował tę strzelaninę, strzelając wpierw bez potrzeby, a później, morderczo, w kierunku Hickoka. W dalszym jej wyniku, kiedy to już Hickok odpowiedział dwoma strzałami oddanymi w brzuch Coe’a, śmiertelnie raniąc go, również niechcący zastrzelił swojego zastępcę, policjanta Mike’a Williamsa, który właśnie przybył mu na pomoc w tym nieszczęśliwym momencie, wymachując pistoletem. Istnieją niesprawdzone przesłanki, że Ben Thompson zamierzał sprowokować zabójstwo „jankeskiego” szeryfa Hickoka w Abilene, według niepotwierdzonych wspomnień bandyty Johna Wesley Hardina.
Natomiast, znane cechy Thompsona z wypowiedzi osób jemu współczesnych: uczciwość, lojalność, hojność jak i skuteczność z rewolwerem w reku, zapewniły mu dwie tury w roli szeryfa stolicy stanowej Austin. Po raz pierwszy wybrano go w grudniu 1880; ponownie, następnego listopada. Ponoć miał być najlepszym szeryfem w historii tego miasta do tamtej pory. W lipcu 1882, jeszcze jako szeryf, pokłócił się przy stoliku karcianym w mieście San Antonio, i zastrzelił, znaną miejscową osobistość i właściciela tego lokalu, Vaudeville Theatre, o imieniu Jack Harris. Oskarżony o morderstwo, zrzekł się stanowiska, pozostając w San Antonio do rozprawy sądowej. Po sensacyjnym przebiegu sprawy, został uniewinniony. Powrócił do Austin powitany tamże jako bohater, gdzie podjął na nowo życie zawodowego hazardzisty.
Jednak wieczorem 11 marca 1884 Thompson zuchwale powrócił do Vaudeville Theatre w San Antonio z towarzystwie przyjaciela Johna Kinga Fishera, zastępcy szeryfa hrabstwa Uvalde. Donos o ich pojawieniu się w San Antonio poprzedził ich i dosłownie w ciągu paru minut po wstąpieniu do lokalu obaj zostali zabici z zasadzki, strzałami w plecy. Sprawców nigdy nie oskarżono, nikogo nie pojmano. Władze lokalne San Antonio uważały, że morderstwa nie było, a zabójstwa te usprawiedliwiała obrona własna życia i mienia. Zatarg pomiędzy patriotami lokalnymi zarówno Austin i San Antonio na tym tle podobno jest nadal dociekany.
Wyatt Earp
Wyatt Berry Stapp Earp (ur. 19 marca 1848 w Monmouth, Illinois; zm. 13 stycznia 1929 w Los Angeles) – farmer, szeryf, karciarz, właściciel salonu, poszukiwacz złota, łowca bizonów, jeden z najsłynniejszych na Dzikim Zachodzie rewolwerowców oraz stróżów prawa, szeryf miasteczka Tombstone. Zasłynął szczególnie ze strzelaniny w O.K. Corral, w której brali również udział Doc Holliday oraz bracia Wyatta, Virgil i Morgan.
Wyatt Earp stał się bohaterem licznych filmów (np. z 1994 roku), biografii oraz powieści.
Swoją drogę życiową opowiedział dopiero w wieku 80 lat pisarzowi Stuartowi N. Lake, który następnie napisał książkę pt. „Wyatt Earp, Frontier-Marshal”, która uczyniła z Earpa legendę, trwającą aż do dziś.
Najlepsze westerny w dziejach kina
Tańczący z wilkami
Film
1990
3g. 3m.
od 12 lat
Western, Dramat
Zachodnie równiny Stanów Zjednoczonych, rok 1864. Sfrustrowany oficer kawalerii Porucznik Dunbar (Kevin Costner) odnajduje swe miejsce wśród Indian ze szczepu Siuksów, zafascynowany ich obyczajami i sposobem życia.
Dobry, zły i brzydki
Film
1966
2g. 41m.
od 15 lat
Western
Podczas kulminacji wojny domowej tajemniczy rewolwerowiec (Clint Eastwood) włóczy się wokół zachodniej granicy. Nie ma domu, obowiązków i kompanów aż do momentu… kiedy spotyka dwóch nieznajomych (Eli Wallach i Lee Van Cleef), którzy są tak bezlitośni i samotni jak on. Złączeni przez przeznaczenie, trzej mężczyźni jednoczą siły, by wyśledzić skradzione złoto. Ale działanie w grupie nie leży w naturze takich bandytów o silnej woli. Wkrótce odkrywają, że największe wyzwanie dla nich to pozostanie czujnymi – i żywymi – kontynuując niebezpieczne poszukiwania w kraju ogarniętym wojną.
Bez przebaczenia
Film
1992
2g. 11m.
od 15 lat
Western, Dramat
„Bez przebaczenia” to klasyka współczesnego kina i kwintesencja westernu, jak twierdzi reżyser i odtwórca głównej roli Clint Eastwood. Obraz, który uznano za jedno ze stu największych arcydzieł w historii amerykańskiego kina, został wyróżniony 4 Oscarami® za najlepszy film, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę męską (Gene Hackman) i najlepszy montaż (Joel Cox). Clint Eastwood i Morgan Freeman wcielają się w role emerytowanych rewolwerowców, którzy po raz ostatni chwytają za broń, by wziąć udział w polowaniu na niebezpiecznego przestępcę. W filmie zobaczymy ponadto Richarda Harrisa jako zawodowego zabójcę i Gene’a Hackmana w roli przebiegłego i brutalnego szeryfa o niekonwencjonalnym sposobie rozumienia prawa.
Django
Film
2012
2g. 45m.
od 16 lat
Dramat, Western
Tytułowym bohaterem filmu jest Django (Jamie Foxx), wyzwolony czarnoskóry niewolnik, który pod skrzydłami niemieckiego dentysty Schultza uczy się fachu łowcy nagród. We dwóch wyprawią się po żonę Django, która jest niewolnicą bezwzględnego plantatora Calvina Candie (Leonardo DiCaprio).
Pewnego razu na Dzikim Zachodzie
Film
1968
2g. 45m.
od 15 lat
Western
Do małego miasteczka gdzieś w Teksasie, przyjeżdża tajemniczy nieznajomy szukający niejakiego Franka. Jego drogę znaczą trupy nasłanych zabójców. W tym samym czasie niesławny Frank i jego ludzie zabijają rodzinę Irlandczyków by przejąć ich ziemię. Podejrzenie jednak pada na lokalną bandę Cheyenna. Ten chcąc oczyścić się z zarzutów łączy siły z tajemniczym Harmonicą, by razem rozprawić się z bandą Franka.
W samo południe
Film
1952
1g. 25m.
od 12 lat
Western
Gary Cooper został laureatem Oscara za rolę w klasycznej opowieści o stróżu prawa, który samotnie broni tchórzliwych mieszkańców miasteczka przed bandą szukających zemsty kryminalistów. W największym rewolwerowym pojedynku w dziejach kina Gary Cooper walczy nie tylko o miasto, ale i o świeżo poślubioną żonę, graną przez Grace Kelly. W filmie występuje również jeden z najpopularniejszych i najbardziej utalentowanych aktorów Hollywood: Lloyd Bridges. „W samo południe” zapisuje się też w pamięci dzięki pierwszej głównej roli Grace Kelly – pięknej aktorki, która wkrótce przeszła do legendy kina. Film zdobył w sumie cztery Oscary, w tym za montaż, muzykę i piosenkę.
To nie jest kraj dla starych ludzi
Film
2007
2g. 2m.
od 15 lat
Dramat, Thriller
Pewien myśliwy (Josh Brolin) znajduje niedaleko granicy z Meksykiem paczkę heroiny, dwa miliony dolarów i wielu zabitych. Zabiera ze sobą gotówkę. Oczywiście obie strony nieudanego interesu chcą odzyskać stracone pieniądze i narkotyki, a także zabić wszystkich świadków. W ten sposób Moss wraz z całą rodziną musi się ukrywać. Nasłany na niego morderca nie ma łatwego zadania, gdyż Moss służył w wojsku i umiejętność zacierania po sobie śladów ma doskonale opanowaną.
Za kilka dolarów więcej
Film
1965
2g. 10m.
od 18 lat
Western
Opowieść o dwóch sławnych rewolwerowcach: Douglasie Mortimerze (Lee Van Cleef) i tajemniczym Człowieku Bez Imienia (Clint Eastwood), polujących na bandytę zwanego Indio (Gian Maria Volontè). Za jego głowę wyznaczono wysoką nagrodę. Obaj „myśliwi” reprezentują odmienne „szkoły” i „pracują” krańcowo różnymi metodami. Wynik polowania na Indio będzie jednocześnie rozstrzygnięciem zawodowego pojedynku obu mistrzów.
Powrót do przyszłości III
Film
1990
1g. 58m.
od 12 lat
Przygodowy, Sci-Fi
Marty dostaje wiadomość od uwięzionego w czasach dzikiego zachodu Docka Browna. Chcąc mu pomóc, za pomocą deloriana, będącego maszyna czasu przenosi się do roku 1885. Niestety na miejscu samochód zostaje uszkodzony i obaj podróżnicy uwięzieni. Co gorsza zaczyna zagrażać im banda miejscowych łotrów, co jeśli szybko nie wrócą do swoich czasów, może skończyć się ich śmiercią.
Tajemnica Brokeback Mountain
Film
2005
2g. 14m.
od 15 lat
Dramat, Romans
Ennis Del Mar i Jack Twist poznają się w kolejce po zatrudnienie u ranczera Joe Acquirre. Świat, który znają, podlega stałym zmianom, ale ich codzienność wypełnia monotonia. Wszystko w ich życiu zostało już ustalone – mają znaleźć stałe zajęcie, ożenić się i założyć rodzinę. Obu prześladuje jednak pragnienie czegoś, co trudno im nawet określić.
Siedmiu wspaniałych
Film
1960
2g. 20m.
od 12 lat
Western, Przygodowy
Remake filmu Akira Kurosawy Siedmiu samurajów, przenoszącej akcję ze średniowiecznej Japonii do XIX – wiecznej Ameryki. Groźna banda terroryzuje spokojnych, meksykańskich farmerów. Chłopi za ostatnie grosze wynajmują rewolwerowców, którzy mają uwolnić wioskę od zagrożenia.
Wichry namiętności
Film
1994
2g. 8m.
od 12 lat
Dramat, Romans
Pułkownik Ludlow zamieszkuje wraz z trzema synami odludne tereny Montany. Każdy z chłopców jest inny. Alfred jest bardzo rozsądny, Tristan to buntownik, a Samuel to romantyczny idealista. Pewnego dnia Samuel przywozi do domu narzeczoną. Kobieta wprowadza ogromne poruszenie w szeregach męskiej rodziny. Wybucha I wojna światowa i mimo sprzeciwów ojca chłopcy wyruszają do Europy.
Rio Bravo
Film
1959
2g. 21m.
od 12 lat
Romans
Szeryf z małego miasteczka na Dzikim Zachodzie stawia czoła bandytom, którzy chcą odbić z więzienia swego kumpla, a po swojej stronie ma tylko: wiecznie pijanego zastępcę, starego dziwaka, porywczego młodzieńca i… piekną kobietę.
3:10 do Yumy
Film
2007
1g. 57m.
od 18 lat
Western
Aktorski pojedynek Russella Crowe’a i Christiana Bale’a w nowocześnie zrealizowanej wersji westernu. Dan Evans (Christian Bale) desperacko potrzebując pieniędzy zgłasza się do transportowania przestępcy (Russell Crowe). Ma go doprowadzić w ręce władz do miasteczka Yuma. Jednak od samego początku musi walczyć ze wspólnikami rabusia, za wszelką cenę próbującymi go odbić, oraz z pokusą otrzymania olbrzymiej gotówki pochodzącej z ukrytego łupu.
Zaklinacz koni
Film
1998
2g. 50m.
od 12 lat
Dramat, Romans
W spokojny śnieżny poranek czternastoletnia Grace MacLean i jej przyjaciółka Judith wyruszają na konną przejażdżkę. Na nieuczęszczanej drodze dochodzi do tragicznego wypadku: dziewczynki dostają się pod koła czterdziestotonowej ciężarówki. Judith ginie na miejscu, Grace traci nogę, a jej koń Pielgrzym odnosi straszliwe obrażenia. Matka Grace, MacLean, nie zgadza się na uśpienie okaleczonego Pielgrzyma, czując, że tylko zachowując go przy życiu może pomóc córce otrząsnąć się po przebytej tragedii i zapobiec kryzysowi grożącemu rozpadem jej rodzinie. Wkrótce potem dowiaduje się o istnieniu Toma Bookera, legendarnego „zaklinacza koni”, który zyskał sławę dzięki umiejętności rozwiązywania podobnych problemów. Zabiera Grace i Pielgrzyma i wyrusza do odległej Montany nie zdając sobie sprawy, że podróż ta nieodwracalnie wpłynie na życie jej samej i jej rodziny… „Zaklinacz koni” to adaptacja powieści Nicholasa Evansa, jednego z największych bestsellerów literackich ostatnich lat, która zdaniem krytyki przewyższyła oryginał powieściowy. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro film wyreżyserował Robert Redford. Po raz pierwszy Redford wystąpił w filmie własnej reżyserii, a partnerują mu znakomici aktorzy: Kristin Scott Thomas, nominowana do Oscara za rolę w „Angielskim pacjencie”, Sam Neill („Jurassic Park”, „Fortepian”) oraz dwukrotna laureatka Oscara Dianne Wiest („Hannah i jej siostry”, „Strzały na Broadwayu”).
Maverick
Film
1994
2g. 7m.
od 12 lat
Przygodowy
Kinowa wersja popularnego serialu TV. Bret Maverick to hazardzista, który wpada w liczne kłopoty. Akcja filmu rozgrywa się wokoło turnieju pokerowego i związku z piękną Annabelle.
Tombstone
Film
1993
2g. 10m.
od 15 lat
Western
Jeszcze jedna wersja życia legendarnego szeryfa Wyatta Earpa. Tym razem twórcy filmu opowiedzieli o szczytowym okresie życia słynnego rewolwerowca, który mimo niechęci przyjmuje stanowisko Szeryfa w miasteczku Tombstone i musi rozprawić się z bandą braci Clantonów.
Truposz
Film
1995
2g. 1m.
od 15 lat
Western, Dramat
Film Jarmuscha jest opowiedzianą w konwencji westernu przejmującą opowieścią o umieraniu. Młody nieśmiały mężczyzna – William Blake przybywa do odległego miasteczka, ponieważ otrzymał w nim pracę. Chce rozpocząć nowe życie po śmierci rodziców i odejściu narzeczonej. Jednak po przyjeździe okazuje się, iż jego posada jest już zajęta. Zrezygnowany Blake spędza noc z przypadkowo spotkaną kobietą. Wydawać by się mogło niepozorna przygoda przeradza się jednak w podwójne morderstwo, o które nasz bohater zostaje oskarżony.
Dzika banda
Film
1969
2g. 26m.
od 16 lat
Akcja
Pike Bishop i jego ludzie wpadają w pułapkę podczas napadu na bank. Ich pogromca, Thornton, został „wypożyczony” z więzienia przez urzędnika kolejowego, który w zamian obiecał mu wolność.
Za garść dolarów
Film
1964
1g. 39m.
od 12 lat
Western
Rewolwerowiec Joe przybywa do miejscowości na granicy USA i Meksyku. Walczą tu ze sobą dwie bandy przemytników. Jednej przewodzi John Baxter, natomiast szefem drugiej jest Ramon Rojo. Joe oferuje swoje usługi raz jednej, raz drugiej grupie. W wyniku jego działalności obie bandy powoli tracą siły i wpływy w mieście.
Płonące siodła
Film
1974
1g. 33m.
od 12 lat
Western
Magnat kolejowy zamierza przeprowadzić nową linię dokładnie przez środek sennego miasteczka Rock Ridge. Grunty w nim będą warte fortunę – niestety już należą do mieszkańców. Jak ich wypędzić? Wysłać najbardziej brutalny, niebezpieczny i podły gang z okolicy… oraz wyznaczyć szeryfa który na swoim stanowisku wytrwa najwyżej 24 godziny.
Zjawa
Film
2015
2g. 36m.
od 15 lat
Przygodowy, Dramat
Hugh Glass, poszukiwacz przygód po ataku niedźwiedzia zostaje porzucony w lesie przez ludzi, którym zapłacił by się nim opiekowali. Mężczyzna wyrusza w poszukiwaniu zemsty na nich.
Nienawistna ósemka
Film
2015
2g. 47m.
od 16 lat
Western, Komedia
Kilka lat po wojnie secesyjnej przez wietrzne pustkowia Wyoming podróżują łowca nagród John Ruth (Kurt Russel), znany jako „Szubienica”, oraz zbiegła przestępczyni Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh). Ruth ma zamiar doprowadzić kobietę przed oblicze sprawiedliwości. Podczas podróży spotykają innego okrytego złą sławą łowcę nagród majora Marquisa Warrena (Samuel L. Jackson), niegdyś żołnierza walczącego po stronie Unii, oraz Chrisa Mannixa (Walton Goggins), renegata z Południa i samozwańczego szeryfa miasta Red Rock, do którego zmierzają. Podróżni zbaczają jednak ze szlaku podczas zamieci śnieżnej. Schronienie znajdują w zajeździe na górskiej przełęczy, gdzie zostają powitani przez czterech nieznajomych: Boba (Demian Bichir) opiekującego się lokalem, kata z Red Rock Oswaldo Mobraya (Tim Roth), kowboja Joego Gage’a (Michael Madsen) i byłego konfederackiego generała Sanforda Smithersa (Bruce Dern). Gdy gwałtowna nawałnica uderza w górski przyczółek, ósemka podróżników zaczyna rozumieć, że szanse dotarcia do Red Rock są bardzo małe.
Maska Zorro
Film
1998
2g. 16m.
od 12 lat
Kostiumowy, Przygodowy
We wczesnych latach XIX wieku w Kalifornii zamaskowany szermierz Zorro był ochroną ludu przed tyranią Hiszpanów (Gubernator Montero). Niestety, w przededniu jego największego triumfu, wyzwolenia Kalifornii, Montero odkrył sekret Zorro – poznał jego tożsamość, zaatakował z wojskiem jego dom, i uwięził. Żona naszego bohatera zmarła a jego córka została porwana. Dwadzieścia lat później, Montero powraca do Kalifornii aby przejąć kontrolę. Nasz bohater w międzyczasie ucieka z więzienia i przygotowuje się do zemsty…..
Bezprawie
Film
2003
2g. 19m.
Romans
Dziki Zachód, lata 80. XIX wieku. Czterej poganiacze bydła: Charley Waite (Kevin Costner), Button (Diego Luna), Mose Harrison (Abraham Benrubi) i Boss Spearman (Robert Duvall), trafiają do miasteczka Harmonville. Rządzi nim bezwzględny ranczer Denton Baxter (Michael Gambon), który terroryzuje okolicznych farmerów. Na swoje usługi ma bandę rewolwerowców oraz skorumpowanego szeryfa Poole’a (James Russo). Każdy, kto się mu sprzeciwi, traci życie. Między przybyszami a ludźmi Baxtera szybko dochodzi do konfliktu. Mose ginie, a Button zostaje ciężko ranny. Charley i Spearman postanawiają zostać w mieście, aby rozprawić się z Baxterem. Sekundują im mieszkańcy miasteczka, którzy mają dość rządów chciwego tyrana. Tymczasem Waite zakochuje się w Sue Barlow (Annette Bening), siostrze miejscowego lekarza. Kowboje biorą ją za żonę doktora, więc Charley nawet nie śmie o niej marzyć.
Butch Cassidy i Sundance Kid
Film
1969
1g. 50m.
od 12 lat
Przygodowy
Butch Cassidy i Sundance Kid to opowieść o dwóch wyjętych spod prawa rewolwerowcach, pełną przygód i widowiskowych pojedynków, nie pozbawioną elementów komediowych i wątku miłosnego. Nie ma sprytniejszego w wymyślaniu planu zdobycia bogactwa niż Butch Cassidy (Paul Newman) i bieglejszego w posługiwaniu się rewolwerem od Sundance’a Kida (Robert Redford). Po okradnięciu banku i napadzie na pociąg muszą, jako wyjęci spod prawa, uciekać aż do Boliwii – do dziewczyny Sundance’a (Katharine Ross).
Kowboj z Szanghaju
Film
2000
1g. 50m.
od 15 lat
Komedia, Przygodowy
Z Chin zostaje uprowadzona księżniczka Pei Pei. Na pomoc, do Ameryki, wyrusza Chon Wang razem z trzema zaufanymi gwardzistami. Jednak w Newadzie zostaje on oddzielony od swoich kompanów i na własną rękę próbuję uratować księżniczkę Pei Pei.
But Manitou
Film
2001
1g. 27m.
od 12 lat
Western
Abahachi, wódz Apaczów i jego wielki przyjaciel Ranger utrzymują porządek na Dzikim Zachodzie. Pewnego dnia Abahachi musi poprosić Szoszonów o kredyt na kupno nowego saloonu dla swojego plemienia. Santa Maria, który ma sprzedać saloon, zdradza Abahachiego, kradnie pieniądze i ucieka. Wkrótce Szoszoni zgłaszają się po odbiór długu. Wódz Apaczów musi szybko zorganizować gotówkę. Na szczęście on, jego brat bliźniak Winnetouch, piękna tancerka Uschi oraz Grek Dimitri, mają mapę, która prowadzi do wielkiego skarbu.
Prawdziwe męstwo
Film
2010
1g. 50m.
Western, Dramat
Czternastoletnia Mattie Ross przyjeżdża do małego miasteczka, by zabrać stamtąd ciało ojca i wynająć kogoś kto podąży śladami jego mordercy. Wybór pada na podstarzałego i nie stroniącego od alkoholu szeryfa Roostera Cogburna. Skuszony nagrodą Cogburn, zgadza się wyruszyć za Chaneyem i bandą do której dołączył. Po drodze okazuje się, że mordercę ściga również strażnik teksasu LaBoeuf.
Hidalgo – Ocean ognia
Film
2004
2g. 16m.
od 12 lat
Przygodowy, Akcja
66 głosów
Stany Zjednoczone, lata 90. dziewiętnastego wieku. Frank T. Hopkins, doświadczony kurier słynnej poczty konnej Pony Express, niegdyś tropiciel pracujący dla armii, dowiaduje się o niezwykłym wyścigu zwanym „Ocean Ognia”, organizowanym w Arabii Saudyjskiej przez bogatego szejka. Zaproszony do udziału w rywalizacji i skuszony wysoką nagrodą, postanawia wraz ze swym wiernym wierzchowcem – mustangiem Hidalgo – wziąć w niej udział. Wyścig liczy 3000 mil i jego trasa wiedzie przez pustynne tereny. Hopkins musi stawić czoło nie tylko dzikim żywiołom, ale i wielu bezwzględnym konkurentom.
Szybcy i martwi
Film
1995
1g. 47m.
od 12 lat
Western
Co roku terroryzujący miasto burmistrz Herod, organizuje turniej rewolwerowy, by pozbyć się potencjalnych wrogów. Do miasta przybywa Ellen, która pragnie zmierzyć się z Herodem, który zamordował jej ojca.
Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda
Film
2007
2g. 40m.
od 15 lat
Western
Jesse James był jedną z pierwszych autentycznych legend Ameryki. Ci, których napadał i terroryzował, i rodziny tych, których ponoć zabił, uważały go za pospolitego przestępcę, dla innych był obiektem zachwytów i podziwu. Jednym z jego najgorliwszych fanów był Robert Ford, który poświęcił swe życie, mając nadzieję, że pewnego dnia będzie mógł popędzić konno u boku swego idola.
Harley Davidson i Marlboro Man
Film
1991
1g. 38m.
od 12 lat
Western
Po dwóch latach nieobecności Harley wraca do L.A., przyjaciół i baru, który nazywa domem. Jednak na miejscu okazuje się, że bar zostanie zamknięty jeśli w ciągu kilkunastu dni bank nie dostanie 2,5 miliona dolarów czynszu. Chcąc pomóc przyjaciołom Harley postanawia okraść bankową furgonetkę. Pomaga mu w tym jego najlepszy przyjaciel Marlboro. Niestety zamiast pieniędzy kradną narkotyki, a to dopiero początek kłopotów.
Australia
Film
2008
2g. 45m.
Dramat, Romans
Koniec lat 30-tych zeszłego stulecia. Australia u progu II wojny światowej. Angielska arystokratka Sara Ashley (Nicole Kidman) przybywa do Australii, by odwiedzić męża, który jak odkrywa po przyjeździe – został zabity. Sara dziedziczy ogromne, podupadające ranczo i aby je uratować przyjmuje pomoc poganiacza bydła (Hugh Jackman). Początkowa niechęć zmienia się z czasem w uczucie. Ciężką sytuację Sary komplikuje jeszcze bardziej wybuch wojny…
SexiPistols
Film
2006
1g. 33m.
od 12 lat
Akcja, Komedia
106 głosów
Meksyk, przełom XIX i XX wieku. Mieszkańcy i właściciele ziem, na których ma być zbudowana kolej, są sterroryzowani przez gang Tylera Jacksona, będącego na usługach bankierów z Nowego Jorku. Z wyzyskiem i niesprawiedliwością postanawiają walczyć dwie piękności: wykształcona dama z dobrego domu, Sara, oraz Maria – córka ubogiego farmera. Panny zaczynają napadać na banki, łupy zaś rozdają potrzebującym.
Legenda Zorro
Film
2005
2g. 6m.
od 12 lat
Kostiumowy, Przygodowy
Don Alejandro de la Vega prowadzi spokojne życie, ma dziesięcioletniego syna Joaquina. Nadal jako zamaskowany jeździec Zorro spieszy na pomoc biednym i uciśnionym, ale dużo czasu poświęca też życiu rodzinnemu. Jest rok 1851- trwają przygotowania do wejścia Kalifornii jako 31-go stanu USA. Don Alejandro odkrywa intrygę chciwych biznesmenów i polityków działających w tajnym stowarzyszeniu Rycerzy Aragonii mających zamiar storpedować ten proces.
Appaloosa
Film
2008
1g. 55m.
Western
Dla szeryfa Virgila Cole’a i jego zastępcy Everetta Hitcha metoda pracy jest jedna: strzelaj szybko, strzelaj celnie, od razu przeładuj. Bez uczuć, bo one mogą zabić. Rywale w Historii przemocy, Ed Harris oraz Vigo Mortensen stają ramię w ramię jako przyjaciele, Cole i Hitch, mający zaprowadzić porządek w twardym niczym kula westernie dla twardych facetów, opartym na powieści Roberta B. Parkera.
Rango
Film
2011
1g. 47m.
od 12 lat
Animowany, Przygodowy
Film przedstawia historię Rango (Johnny Depp), kameleona, którego marzeniem było zostać groźnie wyglądającym bohaterem. Rango dostaje okazję by spróbować swoich sił, bo znajduje się w zachodnim mieście przepełnionym przez niebezpiecznych bandytów i jest dosłownie zmuszony grać rolę odważnego bohatera by móc się ochronić.
Siedmiu wspaniałych
Film
2016
2g. 12m.
Akcja, Western
Armia bandytów terroryzuje małą wioskę na pograniczu amerykańsko-meksykańskim. Zrozpaczeni farmerzy zwracają się z prośbą o pomoc do grupy rewolwerowców. Siedmiu najemników postanawia stawić czoło przeważającym siłom przeciwnika, choć wydają się nie mieć szans. Czy najtwardsi rewolwerowcy będą w stanie uwolnić wioskę spod bandyckich rządów? Czy zapewnią mieszkańcom spokój i bezpieczeństwo?
Jeździec znikąd
Film
2013
2g. 29m.
od 12 lat
Akcja, Przygodowy
Zamaskowany jeździec z Teksasu przemierza Dziki Zachód ze swoim towarzyszem Tonto (Johnny Depp) by stawiać czoło niesprawiedliwości na ziemiach Ameryki. Remake filmu The Lone Ranger.
Bardzo Dziki Zachód
Film
1999
1g. 47m.
od 12 lat
Western
Doktor Arlisse Loveless (Kenneth Branagh) planuje zamach na zycie prezydenta Stanów Zjednoczonych. Do swego celu ma zamiar wykorzystać ogromną, chodzącą broń zwaną Tarantulą. W pościg za nim wyrusza specjalny agent rządowy, niezwykle czarujący i sprytny James West (Will Smith). Towarzyszy mu agent Artemus Gordon (KEVIN KLINE), który jest mistrzem kamuflażu. W schwytaniu diabolicznego doktora pomaga im piękna aktoreczka Rita Escobar (Salma Hayek). Zadanie, które mają do wykonania okazało się niełatwe…
Kowboje i obcy
Film
2011
1g. 58m.
od 12 lat
Akcja, Western
Tajemniczy nieznajomy i grupa rewolwerowców muszą zatrzymać inwazję obcych.
Milion sposobów jak zginąć na Zachodzie
Film
2014
1g. 56m.
od 15 lat
Komedia, Western
Gdy Albert wykręcił się od uczestnictwa w tradycyjnej strzelaninie, jego kapryśna dziewczyna rzuciła go dla innego. Tajemnicza nieznajoma, która właśnie przybyła do miasta, pomogła Albertowi odzyskać wiarę w siebie, a co więcej
®© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |