Architektura GMI
Charakterystyka ogólna - Dubajski wieżowiec Burdż Chalifa (Burj Khalifa, wcześniej Burj Dubai, www.burjkhalifa.ae), nazwany został tak na cześć prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szejka Chalify bin Zajda. Mierzący 828 metrów budynek jest najwyższym wieżowcem świata. Tytuł ten odebrał 21 lipca 2007 Taipei 101, znajdującemu się w Republice Chińskiej, mającemu 509,2 metrów wysokość. Budowa, rozpoczęta 21 września 2004, zakończyła się 16 sierpnia 2009 roku. Wysokość budowli wynosi dokładnie 828 metrów (to prawie tyle co cztery Pałace Kultury i Nauki ustawione jeden na drugim) i została osiągnięta 17 stycznia 2009 roku. Budynek posiada 163 piętra użytkowe. Koszt budowy to 1,5 miliarda dolarów. Ciekawostką jest fakt, że początkowo Burdż Chalifa miał mieć wysokość około 560 metrów. Władca Dubaju, szejk Mohammed, miał jednak dużo większe ambicje niż zaplanowane 90 pięter. Firma Skidmore, Owings and Merrill zdecydowała się więc nadać budynkowi obecny kształt i wygląd, podnosząc jego wysokość do 650, a później do 705 metrów. Ostatecznie stanęło na 828 metrach.
Ogólny wygląd Burdż Chalifa nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu. Inspiracją dla architekta Adriana Smitha podczas tworzenia projektu był dekoracyjny kwiat błonczatki (Hymenocallis). Wplótł on także w projekt elementy zaczerpnięte z tradycyjnej islamskiej architektury. Wieżowiec składa się z centralnego rdzenia oraz 3 "ramion" – w miarę wzrostu wysokości wieżowca, poszczególne "ramiona" są coraz mniejsze, co nadaje mu smukłości i niezbędnej aerodynamiki. Szczyt Burdż Chalifa zwieńczono iglicą.
Burdż Chalifa ma 240 kondygnacji. Konstruktorzy budynku mogą pochwalić się ponad tysiącem apartamentów, 37 piętrami biur i 160 pokojami hotelowymi zaprojektowanymi przez Armaniego. Niższe piętra zajmuje hotel Armani, na kondygnacjach od 19 do 108 usytuowanych jest 900 prywatnych mieszkań, a na najwyższych piętrach mieszczą się biura i luksusowe apartamenty. Na 124 piętrze wieżowca (442 metry nad ziemią!), umieszczono taras widokowy At The Top. Turystów zawozi tam dwupiętrowa, najszybsza winda na świecie (18 m/s). Mieszczą się w niej w sumie 42 osoby (21 na każdym pokładzie). W imponującym wieżowcu znajdują się takie cuda jak najwyżej na świecie położony basen (76 piętro) i meczet (158 piętro).
Pod Burdż Chalifa znajduje się największa tańcząca fontanna na świecie, a tuż obok Dubaj Mall - największe centrum handlowe. Pozostała część dzielnicy zabudowana jest luksusowymi hotelami i rezydencjami. Jedno z osiedli, Stare Miasto (OldTown), wzniesione zostało na wzór historycznych zabudowań miasta, m.in. dzielnicy Bastakijji w Bur Dubaj. Klimat przeszłości został uzyskany dzięki wąskim uliczkom i tradycyjnym wzorcom architektonicznym.
Co zobaczyć? I kto powinien tu zajrzeć? - Megalomani. Zdecydowanie. Być na najwyższym budynku świata. To brzmi nieźle. ;) Cóż. Na spanie w tutejszym hotelu mogą sobie pozwolić raczej tylko ci wysoko sytuowani. Hotel ma 25 000 mkw. powierzchni (dziedziniec, parter oraz piętra od 1. do 8. oraz 38. i 39.), dysponuje 160 pokojami, 8 restauracjami, luksusową lożą, i ekskluzywnym salonem Armaniego SPA. Oczywiście salon dysponuje gabinetem odnowy, apartamentami termalnymi, centrum fitness oraz zewnętrznym basenem. W sumie w Burdż Chalifa są aż 4 luksusowe baseny. W hotelu znajdziemy także salon ze słodyczami, klub miłośników cygar, Armani Fiori - kwiaciarnię i Armani Galeria - salon z akcesoriami modowymi. Ufff.... Starczy.
Informacje praktyczne i porady - Żeby wejść do budynku, musimy wpierw wykupić wejście do hotelowego baru, które kosztuje... bagatela 60 USD.
Dojazd - Burdż Chalifa mieści się tuż przy wyjściu ze stacji metra Burj Dubai. Budynek stoi u zbiegu dwóch wielkich arterii: Financial Centre Road oraz Sheikh Zayed Road.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |