Wieża Eiffla
Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Europy, wizytówWieża Eifflaka Paryża oraz całego kraju. Kojarzy się z potęgą, jest też symbolem zakochanych. Mowa oczywiście o Wieży Eiffla, która co roku do stolicy Francji przyciąga rzesze turystów z całego świata.
Położona jest w zachodniej części miasta i jest najwyższą budowlą w Paryżu, a piątą co do wielkości we Francji. Pomysłodawcami innowacyjnej budowli byli Maurice Koechlin i Émile Nouguier, którzy pracowali w pracowni architektonicznej Gustawa Eiffla. Pod koniec 1884 roku prawa autorskie co do projektu wykupił Eiffel. Pierwszy projekt wieży zakładał 300-metrową konstrukcję. Miała ona stanąć na Polach Marsowych. Budowa rozpoczęła się w 1887 roku. Obiekt nie podobał się francuskim artystom, którzy zorganizowali protest przeciwko budowie wieży. To jednak nie zakłóciło prac i 31 marca 1889 roku na życie budowli Eiffel zawiesił flagę francuską, zaznaczając oficjalnie otwarcie obiektu.
Wieża powstała specjalnie z okazji paryskiej Wystawy Światowej, która miała miejsce w 1889 roku. Symbolizowała wysoki poziom gospodarczy Francji. Konstruktor budowli Gustaw Eiffel nie dopuścił do jej demontażu, który zgodnie z wcześniejszymi planami miał odbyć się 1909 roku. Na szycie konstrukcji działało laboratorium meteorologiczne, a później także telegraf, co miało służyć nauce i było powodem do pozostawienia obiektu.
Budowa Wieży Eiffla kosztowała 7,8 mln franków, co w tamtych czasach równało się z wydatkiem rzędu 65 mln złotych. Wydatek jednak szybko się zwrócił. Tłumy turystów odwiedzały wieżę i chętnie kupowały miniaturowe figurki. Turystyczne zainteresowanie nie osłabło z upływem lat. Szacuje się, że w ciągu 120 lat jej istnienia odwiedziło ją ponad 200 milionów ludzi.
Wieża Eiffla to pond 18 tys. metalowych części o łącznej masie około 10 tys. ton. Konstrukcja mierzy 324 metry, jednak jej wysokość w wyniku temperatury może się zmienić nawet o kilkanaście centymetrów. Tarasy widokowe dla turystów zlokalizowane są na trzech wysokościach: 57 m, 115 m i 275 m. Wejście na sam szczyt oznacza pokonanie 1665 stopni. Wieżę oświetla ponad 350 reflektorów. Na okres świąt państwowych jest ona przyozdabiana lampkami w kolorze braw narodowych. Przed korozją metalowych elementów chroni specjalna farba, która nakładana jest co siedem lat.
Wieża Eiffla była najwyższą budową na świecie przez 41 lat. W 1930 roku w Nowym Jorku powstały dwa imponujące budynki, najpierw 40 Wall Street, a niecały miesiąc później Chrysler Building. Wieża Eiffla pozostaje jednak inspiracją dla innych architektów. Na jej wzór wzniesiono np. Wieżę Petrińską w Pradze, Wieżę Tokijską oraz Ryską wieżę radiowo-telewizyjną.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |