Stonehenge
Stonehenge to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych budowli na świecie. Uważa się, że ten wyjątkowy układ ułożonych w krąg i wiszących niemalże w powietrzu kamieni związany jest ze światem magii, przecząc prawom fizyki. Stonehenge nie ogranicza się tylko do obszaru kamiennych budowli, ale obejmuje także szereg ziemnych konstrukcji: dróg, alei oraz ciągnących się nawet setki kilometrów bieżni.Stonehenge
Stonehenge należy do English Heritage, czyli agendy rządowej opiekującej się zabytkowymi budowlami w Anglii, zaś w 1986 r. obiekt ten wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nazwa tego obiektu pochodzi z języka staroangielskiego: od słów stān – kamień (ang. stone) oraz hencg – otaczać (ang. hinge).
Stonehenge położone jest w południowej części Wielkiej Brytanii, 13 km od Sailsbury, a dokładnie – w hrabstwie Wiltshire. Te malownicze tereny znane są, poza zbiorem megalitycznych głazów, także z neolitycznego kręgu, który otacza całą wieś Avebury.
Pierwsze ślady tworzenia budowli w okolicy dzisiejszego hrabstwa Wiltshire pochodzą z epoki neolitu. Tworzenie Stonehenge trwało setki lat i odbywało się w trzech etapach:
I etap trwał od 3000 do 25550 lat p.n.e. W tym czasie wykopano szereg pojedynczych rowów, które połączono ze sobą w ciąg mający kształt koła. Na zewnątrz koła ustawiono pojedynczy głaz (Heel Stone), który również otoczono rowem. Wówczas ustawiono jeszcze dwa podobne megality oraz kilka mniejszych kamieni bez rowów. Wewnątrz tego wielkiego kręgu wykopano nieco mniejszy ze znajdującymi się w nim 56 otworami wypełnionymi ludzkimi kośćmi, pochodzącymi najprawdopodobniej z obrzędów.
II etap trwający od 2250 do 2000 lat p.n.e. był czasem umieszczenia w kręgu pierwszych właściwych kamieni- dolerytów, zwanych niebieskimi skałami, ważących po trzy tony każdy. Niestety ten podwójny krąg nie przetrwał do chwili obecnej i dziś można już tylko ujrzeć resztki ołtarza (wielkiego bloku kamiennego z płytkami miki), a także pochodzącą z tamtego okresu aleję.
W III etapie (2000-1550 lat p.n.e.) wybudowano kamienne konstrukcje. Niebieskie kamienie zostały usunięte, a na ich miejscu ustawiono bramę z dwóch głazów. Jeden z nich (tzw. Slaughter Stone) do dziś stoi przewrócony. W centrum konstrukcji postawiono pięć trylitów (kompozycji z dwóch stojących kamieni oraz jednego leżącego na nich) i ułożono je w kształcie litery U. Następnie powstała najsłynniejsza część Stonehenge, czyli składający się z 30 głazów krąg z nadprożami. Całość ustawienia budowli związana była z położeniem słońca oraz księżyca.
Stonehenge to najdokładniej zbadany obiekt w Wielkiej Brytanii, choć przyczyn jego powstania nie wyjaśniono do dziś. Naukowcy spekulują na temat jego aspektów astrologicznych i przypisują tej tajemniczej, megalitycznej konstrukcji rolę kalendarza, który miał wyznaczać porę siewu oraz zbiorów, a także obserwatorium nieba. Nie wykluczają również jego wielce prawdopodobnych funkcji sakralnych, a dokładnie – pełnienia roli ołtarza do składania ofiar z ludzi czy nekropolii. Niezależnie od prawdziwego przeznaczenia magia Stonehenge i tajemnica tych megalitycznych kręgów co roku przyciąga miliony turystów z całego świata.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |