Empire State Building
Empire State Building to budynek o kolosalnym znaczeniu dla Nowego JorkEmpire State Buildingu, w dosłownym i przenośnym znaczeniu tego słowa. Najsłynniejszy na świecie wieżowiec, czyli The Empire State Building co roku przyciąga rzesze turystów, którzy z najwyższego piętra budowli pragną podziwiać panoramę miasta.
Przy dobrej pogodzie dostrzec można budynki oddalone o nawet 100 km. Taras widokowy mieści się na 86. piętrze. W sumie są 102 kondygnacje. Mówi się, że budynek zwiedziło już ponad 110 milionów ludzi. Oficjalnie Empire State Building mierzy 381 metrów, jednak po dodaniu anteny, która znajduje się na dachu, wysokość wzrasta do ponad 443 metrów. Budowla powstała w zaledwie 410 dni. Uroczystego otwarcia dokonał prezydent Herbert Hoover, który w Waszyngtonie za pomocą przycisku włączył światła w budynku. Empire State Building był najwyższym wieżowcem Nowego Jorku przez 41 lat. Jest nim ponownie od 11 września 2001 roku po zniszczeniu wież World Trade Center.
Wieża powstała w stylu art déco. Koncepcję stworzyli Shreve, Lamb & Harmon Associates. Budynek znajduje się na liście siedmiu cudów współczesnego świata. Jego budowa pochłonęła 24 miliony dolarów, choć konstruktorzy zakładali nawet 50 milionów. ESB wykonany został z m.in. 60 tys. ton stali oraz 10 milionów cegieł. Cała konstrukcja waży 360 tys. ton. W budynku działają 73 windy, na najwyższe piętro prowadzi 1860 stopni. Budowla mieści się na Manhattanie przy 350 Fifth Avenue, róg 33 i 34. prócz znaczenia kulturowego i biurowego, budynek pełni funkcje piorunochronu – co roku uderza w jego szczyt ponad 100 piorunów. Jest też popularnym miejscem wśród samobójców. Z wieży skoczyło już ponad 30 osób. Natomiast 28 lipca 1945 roku w budynku doszło do katastrofy lotniczej. W 79. piętro uderzył samolot wojskowy i przebił konstrukcję na wylot. Nie wiadomo co było przyczyną wypadku, ale spekuluje się, że był to błąd pilota, który zbagatelizował wysokościomierz i lecąc we mgle nie dostrzegł wysokiego budynku.
Empire State Building symbolizuje amerykańską potęgę. Nowojorski budynek wykorzystywany jest jako symbol w sztuce, filmach, literaturze i muzyce. Budowla jest także wzorem dla innych architektów. Popularność ESB sprawiła, że wkrótce po otwarciu wieży, wiele podobnych powstało na całym świecie, np. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie; Carew Tower w Cincinnati oraz Torre Latinoamericana w Meksyku. Strzelista wieża jest obowiązkowym punktem dla każdego, kto zwiedza Nowy Jork. Wejście do Empire State Building kosztuje kilkadziesiąt dolarów. Jednak wrażenia po wjeździe na niemal szczyt budowli oraz możliwość zobaczenia miasta z każdej strony, zapiera dech w piersiach.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |