Promocja firmy w sieci
Promowanie, reklamowanie i zachęcanie potencjalnego klienta do skorzystania z naszych usług jest zawsze dobrym pomysłem. Najlepiej jeśli wiemy jak te nasze pomysły zrealizować i jak trafić do klienta. Wiadomo, że początki nie są łatwe ale też nie oznacza to, że są jakieś bardzo skomplikowane i trzeba do tego zatrudnić firmę specjalizującą się w promowaniu firm w internecie.
W dzisiejszych czasach, kiedy wszelkich informacji szukamy w internecie, warto skupić się na promowaniu firmy w sieci. Jak więc zabrać się za marketing internetowy, czy jest to trudne? Na początek warto zastosować poniższe zasady (które mogą w łatwy sposób przybliżyć mechanizm takiej reklamy): Nie działaj chaotycznie, zaplanuj działania w internecie tak by były spójne w swojej całości. Prowadzenie biznesu z perspektywy marketingu internetowego to przeważnie tworzenie długofalowych planów rozwoju niż walka o przetrwanie. Szczególnie ważnym elementem jest utrzymanie spójności w komunikacji. Firma musi wiedzieć co przekazuje użytkownikowi w internecie i powtarzać to konsekwentnie za każdym razem. I choć jest to raczej prawda ogólna marketingu, to w rzeczywistości wirtualnej nabiera szczególnego, niepodważalnego znaczenia.
Ważną cechą marketingu internetowego jest wielokanałowość. Do użytkownika docierają w szybkim czasie informacje z wielu diametralnie różnych obszarów. Internauta jest w wielu miejscach na raz. Jeśli ktoś ma otwartą stronę banku w jednym oknie, a w drugim serwis społecznościowy, a w tle działający program pocztowy, to tak jakby był na dyskotece, na poczcie i w banku jednocześnie. Ze wszystkich tych miejsc może w ułamek sekundy przejść na stronę np. naszej firmy. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że musimy dobrze określić, co chcemy powiedzieć użytkownikowi i mówić mu we wszystkich kanałach to samo, inaczej nas nie zrozumie. To tak jakby dziewczyna na randce mówiła „Bardzo mi się podobasz, mam w domu chomika, a jutro będzie deszcz i kupiłam sos czosnkowy”. Wszystko to może być prawdą i każdy z tych komunikatów osobno i w kontekście może mieć sens, ale taka zbitka zniechęci nas do dalszej znajomości.
Zbuduj solidne podstawy. Jak ten komunikat zbudować? Każda firma musi wiedzieć jaką wartość dostarcza klientom i dlaczego ta wartość jest większa niż u konkurencji. Mówiąc prościej, co dajemy klientowi lepszego niż konkurencja, czego dajemy o wiele więcej. Trzeba mówić o tym za każdym razem, niezależnie od tego jakiego narzędzia użyjemy (e-mail, wyszukiwarka, strona www, portal społecznościowy itp). Nie skupiajmy się na jednym narzędziu internetowym, działajmy szeroko. Te narzędzia to poczta elektroniczna, którą możesz wykorzystać do wysyłania mailingów. Możemy w nich podziękować za złożenie zamówienia, zapowiedzieć nowy produkt czy usługę. Wysłanie mailingu można zlecić profesjonalnej firmie.
Należy pamiętać, żeby szanować prywatność klientów i umożliwić im łatwe anulowanie subskrypcji (wszystko powinno być zawarte w treści wiadomości e-mail). Warto zainteresować się też reklamą online. Najbardziej popularne są banery, które zwykle kierują na firmową stronę www. Mierzmy efekty działań i eliminujmy te, które są nierentowne. Na bieżąco sprawdzajmy, które środki marketingowe są najbardziej skuteczne. Skupiajmy się w większości na nich. Pamiętajmy by nie wybierać dostawcy rozwiązań głównie pod kątem ceny. Choć nie znaczy to, że dostawcy z dolnej półki są złym rozwiązaniem. Po prostu współpraca z nimi wymaga lepszej znajomości zasad e-marketingu, tak by po prostu nie dostać narzędzia, które jest niekompletne.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |