Szkolenie BHP
Szkolenia BHP, tak jak i inne szkolenia, ulegają przedawnieniu ze względu na swój okres przydatności, nowych wymogów w przestrzeganiu bezpieczeństwa, nowych ustaw oraz form obowiązkowej pierwszej pomocy, ze względu na formę wykonywanej pracy itd. Jak każde szkolenie, tak i szkolenia BHP, trzeba powtarzać co jakiś czas. Wcale nie oznacza to, że mamy wystawiony certyfikat, zaświadczenie informujące nas i pracodawcę, że odbyte szkolenie jest ważne przez pięć lat i już przez okres tych pięciu lat nie będziemy przechodzić dodatkowych szkoleń z tego samego zakresu.
Na częstotliwość szkoleń BHP, ma wpływ zajmowane przez pracownika stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy. Jeśli pracownik zmienia stanowisko na wyższe (awans), bądź zmienia swój zakres wykonywanych prac (przeszedł szkolenia z zakresu np. obsługi dodatkowych maszyn budowlanych), musi niezwłocznie przejść po raz kolejny szkolenie BHP. To od pracodawcy zależy w jakim terminie szkolenie takie zostanie przeprowadzone, a do tego terminu, pracownik ma obowiązek się dopasować. Szkolenia, najczęściej, przeprowadzane są w czasie pracy. Okresowe szkolenia BHP są obowiązkowo powtarzane w czasie trwania całego czasu zatrudnienia. Takie odnawiane szkolenia mają na celu przypomnienie i poszerzenie wiedzy z zakresu BHP oraz zapoznanie pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi.
Każda zmiana w czynnościach odnośnie pomocy poszkodowanemu, ewakuacji z budynku, czy postępowania z jakoś substancją toksyczną, muszą być udokumentowane przebytym szkoleniem BHP. Pracownik który ma kontakt z substancjami toksycznymi, pracuje na wysokościach bądź używa różnego rodzaju sprzętów, które podczas złej eksploatacji mogą zagrozić bezpieczeństwu lub życiu osoby je obsługującej oraz osób przebywających w jej obrębie, będzie miał częściej przeprowadzane szkolenia niż osoba pracująca na stanowisku księgowego czy asystenta. Wszystko po to aby ograniczyć ilość wypadków do minimum.
Pracownicy na stanowiska kierownicze, np. menadżerowie, team lider, kierownik itd. powinni mieć przeprowadzane okresowe szkolenia BHP raz na 5 lat. Forma takiego szkolenia to seminarium bądź kurs, trwającego 16 godzin lekcyjnych (45 minut każda). Wszystko zależy od pracodawcy, jaką formę szkoleń wybierze oraz od firmy szkoleniowej jaki aktualnie program przeprowadza w stosunku do danych pracowników. U pozostałych pracowników szkolenia okresowe w zakresie BHP przedstawia się w według wykonywanych prac. Pracownik na stanowisku inżynieryjno-technicznym, projektanta, konstruktora maszyn i innych urządzeń technicznych, osoby wykonujące zadania służb BHP, osoby, które są narażone na czynniki niebezpieczne dla zdrowia, oraz pracownicy, których praca wiąże się z odpowiedzialnością w zakresie BHP muszą szkolenia przechodzić co 5 lat. W kolejnym przypadku: Pracownicy z działów administracyjno-biurowych, powinni przechodzić szkolenie raz na 6 lat. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, wykonujących pracę fizyczną, szkolenie BHP powinni przechodzić raz na 3 lata. Pracownicy wykonujący pracę na stanowiskach robotniczych, na których wykonywane są niebezpieczne czynności, mogące spowodować uszczerbek na zdrowiu i życiu, powinny odbywać szkolenia raz na rok.
Warto pamiętać, odnosi się to zarówno do pracownika jak i pracodawcy, że jeżeli w poprzedniej pracy, pracownik, odbył szkolenie, później zmienił pracę a jego szkolenie, teoretycznie jest jeszcze ważne, nie jest on zwolniony z odbycia kursu BHP w nowym miejscu pracy. W takim przypadku, każdy, pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na szkolenie, mimo, że uważa iż poprzednie szkolenie jest nadal ważne i powinno być honorowane.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |