Firma franczyzowa
Marzy nam się otworzenie własnej działalności gospodarczej. W głowie milion pomysłów ale analizując rynek firm i ich usługi zdajemy sobie sprawę, że będziemy kolejną firmą na rynku. I zanim staniemy się konkurencją dla tych największych miną lata a i tak nie ma pewnego przepisu na osiągnięcie sukcesu. Co zrobić w takim przypadku? Poddać się i zapomnieć o jakimś marzeniu? A może spróbować czegoś co jest sprawdzone i przyniesie korzyści? Taką alternatywą jest franczyza. Co to takiego i na czym polega?
Większość osób spotkała się z sieciami restauracji np. pizzerii w każdym mieście czy miasteczku. Rzadko kto zastanawia się na jakich zasadach takie pizzerie działają. Dużo osób myśli, że po prostu jest to jedna z filii danej firmy ale kiedy zapyta obsługę o właściciela lokalu okazuje się, że jest to zupełnie inna osoba niż w przypadku lokalu np. na drugim końcu ulicy mimo, że szyld firmy i asortyment jest taki sam. Jak to możliwie? Tu właśnie działa franczyza.
Franczyza (z języka angielskiego franchise) to system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi oraz niezależnymi przedsiębiorstwami, franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Franczyza zakłada ścisły przepływ know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej (umowę zawsze można zerwać). Istotą jest udzielenie konkretnych praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy. Umowa franczyzy (z języka angielskiego franchise agreement) jest to umowa pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą; zaliczana jest po prostu do umów nienazwanych. Stronami (dwiema) franczyzy są: Franczyzodawca to strona umowy udzielająca praw i nakładająca obowiązki (w tym przypadku np. sieć znanych pizzerii) franczyzy. Upoważnia biorcę do korzystania z pakietu franczyzowego (daje mu wszystkie swoje sprawdzone chwyty marketingowe, uzbraja w szyldy, przepisy itd.). Franczyzodawca jest pojęciem analogicznym do kredytodawcy (czyli od kredytu). Franczyzobiorca to strona umowy uzyskująca wszelkie prawa i przyjmująca wszelkie obowiązki składające się na franczyzę, takie jak płacenie franczyzodawcy wynagrodzenia (za korzystanie z jego praw), udostępnianie do kontroli oraz prowadzenie działalności na własny rachunek i we własnym imieniu. Franczyzobiorca jest pojęciem takim samym jak kredytobiorca (od kredyt).
Istota systemu polega na tym, że franczyzodawca nadaje swoim poszczególnym franczyzobiorcom prawo oraz nakłada na nich obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z jego koncepcją (czasem umożliwia wprowadzenie niewielkich zmian, które nie kolidują z jego działalnością). W ramach umowy sporządzonej na piśmie oraz w zamian za bezpośrednie czy też pośrednie świadczenia finansowe, uprawnienie to upoważnia indywidualnego franczyzobiorcę do korzystania z nazwy handlowej franczyzodawcy, jego całego znaku towarowego lub usługowego, metod prowadzenia działalności gospodarczej, wiedzy technicznej, systemów postępowania i innych praw własności intelektualnej czy również przemysłowej, a także do korzystania ze stałej pomocy handlowej i technicznej franczyzodawcy. Plusy takiej współpracy są bardzo widoczne. Otrzymujemy gotowy produkt, który jest już znany na rynku, polecany i ma rzeszę swoich stałych klientów, dzięki czemu zawsze możemy liczyć na wpływ z naszej pracy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |