Kredyt dla firm
Każda nowo powstała firma powinna mieć zaplecze finansowe. Jakąś niewielką ilość gotówki chociażby na rozkręcenie danej działalności, zakup sprzętów czy na wypadek gdyby pierwsze miesiące bardziej generowały straty niż zyski. Jednak jeśli nie jesteśmy na tyle oszczędni aby odłożyć pieniądze na konto, możemy pożyczyć je od znajomych, rodziny chociaż to zły pomysł bo przez takie pożyczki najczęściej popada się w konflikty z ludźmi nam bliskimi. Lepiej rozejrzeć się za kredytem dla firm. Wiele placówek bankowych, parabanków czy prywatnych instytucji finansowych, oferuje szeroki wachlarz kredytów dla firm dużych i małych ale nie koniecznie dla firm, które właśnie dopiero pojawiają się na rynku. Należy zbadać kilka możliwości i wybrać najbardziej odpowiednią dla nas i naszych potrzeb. Wybrać taką, która nie spowoduje, że po spłaceniu comiesięcznej raty zostaniemy z niczym - bo to także nie jest dla nas zbyt korzystne wyjście z sytuacji ,gdyż chcemy zarabiać i taki był cel zakładania naszej działalności.
Oferta banków dla nowych firm jest dość ograniczona, zarówno w sensie ilości ofert, jak i warunków finansowych, gdyż nowe firmy są objęte większym ryzykiem upadłości niż firmy dłużej działające na rynku. Z dostępnych na rynku ofert możemy wyróżnić kredyt zabezpieczony hipoteką, (czyli dajemy coś naszego na tyle wartościowego, aby zostało wpisane na poczet spłaty całego zadłużenia), gdyby nie udało nam się spłacić kredytu i niezabezpieczony bez żadnego zabezpieczenia w razie jego niespłacania w terminie. Zaletą kredytu hipotecznego jest przede wszystkim większa możliwa kwota dofinansowania oraz znacznie niższe koszty niż w przypadku kredytu gotówkowego. I tu należy spełniać jeden warunek a mianowicie konieczność posiadania własnej (w akcie notarialnym musi być zaznaczone, że my jesteśmy jej właścicielem) nieruchomości, co w przypadku nowych firm nie jest zjawiskiem częstym (młody właściciel = małe osiągnięcia finansowe). Można oczywiście myśleć o zastawieniu własnego domu, ale jeśli nie jesteśmy pewni sukcesu przedsięwzięcia w szybkim tempie, lepiej dokładnie przemyśleć takie rozwiązanie i naradzić się z rodziną co dalej?
W przypadku kredytu niezabezpieczonego nie ryzykujemy własnym majątkiem, co jednak nie musi oznaczać, że jest to rozwiązanie bardzo łatwe, lekkie i przyjemne. Podstawowym ograniczeniem będzie tutaj kwota kredytu, znacznie niższa niż w przypadku kredytu hipotecznego, ponieważ nie ma żadnego zabezpieczenia w razie gdybyśmy nie spłacali zadłużenia. Ponadto, relatywnie krótki okres spłaty sprawi, że w najtrudniejszym dla firmy okresie będziemy dodatkowo dociążeni spłatą niemałych rat kredytowych a czas jest zawsze ważny. Pierwszy krok jest jednocześnie najistotniejszy. Musimy przeanalizować nie tylko nasze potrzeby, ale także możliwości finansowe spłaty. Lepiej nie brać kredytu „na zapas” (więcej niż potrzebujemy), ponieważ te dodatkowe środki będą nas słono kosztowały a możemy je wydać na niepotrzebne rzeczy. Jeśli już chcemy skorzystać z zabezpieczenia w postaci wolnych środków, warto pomyśleć o koncie z limitem debetowym na karcie. Warunkiem uzyskania kredytu na start będzie przedstawienie w banku biznesplanu, z którego będzie wynikała nasza zdolność regulowania zobowiązań (jakie widzimy zyski i w jakim tempie). Zapoznanie się ofertą kredytów nie stanowi większego problemu. Wiele portali internetowych publikuje na bieżąco rankingi ofert i artykuły poświęcone temu. Wybierz wstępnie trzy najlepsze oferty i skontaktuj się z doradcami banków. Po uzyskaniu szczegółowych informacji o ofertach wybierz najlepszą.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |