Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - AKADEMIA MEDIA INFORMACYJNE
   
COUNTRY:
         
 
 
GO Poland  
 
 
GO World  
 
 
Akademia Media Informacyjne - Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

*nie jest grzechem nie wiedzieć, grzechem jest udawać, że się wie i nic z tym nie robić * nie wyważaj otwartych drzwi, staraj się korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i dostępnych narzędzi, pytaj innych o ich doświadczenia * dzielimy się tym co najcenniejsze: swoimi doświadczeniami, wiedzą, pomysłami dotyczącymi obszarów związanych ze specyfiką realizowanych zadań jak i organizacją pracy; dla każdego z Nas są one dużym ułatwieniem i źródłem inspiracji * do tworzenia nowych produktów, narzędzi, procedur, standardów zapraszamy inne osoby zainteresowane danym tematem; wykorzystaj efekt synergii zespołu * wspólnie poszukujemy rozwiązań w przypadku, gdy pojawia się trudny problem *dla Nas najważniejszy jest Twój sukces; Twój sukces będzie Naszym sukcesem

 
 
Kontakt:

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
 

 
 
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Literatura patriotyczna  
 
   
Przedszkolak  
Uczeń  
Gimnazialista  
Szkoła średnia  
Szkoła techniczna  
Licencjat  
Magister  
Doktorat  
Profesor  
   
 
Biblioteka GMI  
 
   
   
 
   
 
Encyklopedia
Columbus
GMI
 
 
   
   
 
 
Akademia Grupa Media Informacyjne  
   

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną - Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 

Ironia, satyra, groteska w polskiej literaturze po 1918 roku

W okresie dwudziestolecia bardzo rozwinęły się te formy literackie, w których znalazło odbicie satyryczne i ironiczne podejście do rzeczywistości. Atmosfera pierwszych lat niepodległości stworzyła zapotrzebowanie na tego typu twórczość. Panował nastrój swobody twórczej, nieskrępowania satyry i krytyki. Potrzebne było też odreagowanie po latach niewoli, żałoby narodowej, poświęcania się w imię wyzwolenia ojczyzny. Odczuwano tez potrzebę ośmieszania obłudy i zakłamania warstwy mieszczańskiej, sparodiowania zastanych wzorców moralnych i obowiązujących obyczajowych konwenansów. Zaczęły powstawać pisma satyryczne, np. „Cyrulik Warszawski", i kabarety literackie, do których teksty pisali czołowi poeci tego okresu — Tuwim, Lechoń, Słonimski, Hemar.

Poezja okresu dwudziestolecia przesiąknięta jest kpiną i humorem. Szczególnie duzo wierszy żartobliwych i satyrycznych pisał Julian Tuwim. Czasem jest w nich lekki zart, jak np. w wierszu o pewnej pani „z ulicy Marsałkowskiej", który napisany jest tak, jakby mówił go ktoś sepleniący. Częściej satyra Tuwima jest gorzka i gryząca. Taką satyrą na ograniczoność i tępotę małomieszczaństwa jest wiersz „Mieszkańcy", w którym kpina z małomieszczańskiego „kołtuna" przeradza sie w budzący odrazę obraz jego mentalności.

Satyrą na obyczajowość i styl życia klasy panującej w okresie dwudziestolecia jest „Bal w operze". W wierszu tym z wiel- ką werwą i humorem, a przy tym ze złośliwą, zgryźliwą ironią przedstawia poeta gorączkę wśród uczestników przed balem, snobizmy, jakie ten bal wywołuje.

Drugim poetą, którego twórczość zawierała wiele elementów satyry i groteski, był Konstanty Ildefons Gałczyński. Jego debiutem książkowym w 1929 roku była poetycka opowieść o charakterze groteskowym pt. ,,Porfirion Osiołek". Bohater tej opowieści będzie pojawiał się także w dalszej twórczości poety, m.in. w teatrzyku „Zielona Gęś", którego teksty zaczęły ukazywać się w „Przekroju" od 1945 roku.

Gałczyński zaprezentował w nich bardzo specyficzny humor oparty na absurdzie. W scence pt. „Straszna rozmowa Gzegzółki z duchem" tłem jest sala senatorska na Wawelu. Po tytule i scenerii czytelnik oczekuje czegoś niesamowitego i bardzo zabawnego. Tymczasem dialog między Gzegzółką i duchem polega na tym, że ten pierwszy pyta: „Co słychać?", na to duch: „Nic". „No to w porządku" — odpowiada Gzegzółką i zapada kurtyna. Dowcip polega tu właśnie na braku jakiegoś stereotypowego dowcipu. Zostaliśmy w komiczny sposób wystrychnięci przez autora na dudka i śmiejemy się sami z siebie.

Scenki „Zielonej Gęsi" są maleńkie, złożone z kilku najwyżej wypowiedzi. Za to tło jest często niezwykłe, udziwnione, bohaterowie mówią stylem patetycznym, napuszonym, a kurtyna opada „dyskretnie", „melancholijnie", „złowieszczo" lub „tragicznie". Autor ośmiesza w ten sposób nudną i nadętą tradycję polskiej literatury i dramaturgii.

„Zielona Gęś" w czasach patetycznej dostojności i oficjalności wykorzystywała groteskowy nonsens i jego komizm dla wyśmiania wszelkich przeżytków pozostałych w obyczajach i mentalności ludzi, a także patos i napuszoność panoszące się w ówczesnym życiu.
Gałczyński nie wyśmiewa świata z pozycji tego, który jest mądrzejszy. Przyjmuje pozę wesołka, który trochę nas przedrzeźnia i śmieje się razem z nami. Jego dowcip, oparty na absurdzie, działa ożywczo, jest oryginalny, zabawny, jedyny w swoim rodzaju. Dlatego „Zielona Gęś", zamieszczana przez Gałczyńskiego co tydzień w powojennym „Przekroju", cieszyła się wielką popularnością i dzięki niej uznano go za świetnego kpiarza, humorystę i satyryka.

Jeszcze przed wojną, w latach trzydziestych, zaczął się formować teatr awangardowy oparty na grotesce i absurdzie. Jego twórcą był Stanisław Ignacy Witkiewicz. Jego sztuki poruszały sprawy wielkiej wagi społecznej, ale ukazywały je w sposób komicznie przejaskrawiony, karykaturalny. Sytuacje, jakie przedstawia Witkiewicz, są nieprawdopodobne. Zrywa programowo z sensowną, logiczną akcją, z jednoznaczną charakterystyką bohaterów, z wszystkimi zasadami scenicznymi przyjętymi w dramatach konwencjonalnych.

W sztuce „Szewcy" ukazuje groteskowy obraz społeczeństwa w czasie rewolucji i po jej zwycięstwie. Ale komizm tej sztuki jest dość ponury. Śmieszność sytuacji, nazwisk, zachowań, bliska jest gorzkiemu szyderstwu. Groteskowa, udziwniona rzeczywistość w pewnej chwili zaczyna przerażać. Oparty na nonsensach i dziwactwach świat Witkiewicza okazuje się zmierzać do wcale nie śmiesznej apokalipsy. W dramacie zostają wyśmiane i zanegowane wszystkie wartości moralne, na których opiera się społeczeństwo: praca, miłość, swoboda przekonań, porządek, ład społeczny, ruchy wolnościowe, reli¬gia, rewolucja, tradycja. „Szewcy" są groteskowym obrazem świata, takim, jakim widział go Witkiewicz w swoich katastroficznych poglądach na przyszłość ludzkości.

Kontynuatorami dramatu Witkiewicza stali się Gombrowicz i Mrożek.

W twórczości Gombrowicza, podobnie jak u Witkiewicza, mamy ukazany świat w konwencji groteski. Tak właśnie ujęta jest jego najbardziej znana powieść pt. „Ferdydurke", napisana w 1937 roku. Autor sprzeciwia się w niej normom i nakazom obowiązującym w świecie, do którego każdy człowiek musi się nagiąć wskutek nacisków otoczenia. Poprzez losy i przygody swego bohatera Józia w sposób satyryczny ukazał nonsensy i absurdy tkwiące w życiu społecznym. Świetnie uchwycił i oddał śmieszność opisywanych środowisk, charakterów ludzkich, poglądów i postaw. Wszystkie postacie w tej książce są śmieszne, karykaturalnie przerysowane. Także groteskowe i zabawne są sytuacje, jakie powstają wskutek działań Józia.

Spoza drwiny i groteski przebija tragizm i ponurość przedstawianej przez Gombrowicza rzeczywistości. Kiedy przestajemy się śmiać, widzimy, ze to, z czego się śmiejemy, jest w gruncie rzeczy poważne, a nawet groźne. Zaczynamy rozumieć, że my podlegamy też tym samym mechanizmom społecznym rządzącym ludzkimi zachowaniami, które doprowadzają bohaterów „Ferdydurke" do sytuacji krańcowych i absurdalnych. I tak np. poglądy Młodziaków jako przedstawicieli inteligencji są śmieszne, ale zarazem żałosne. Uświadamiamy sobie, ze przecież takich „Młodziaków" możemy spotkać i dziś w swoim otoczeniu, a ich snobistyczna, ośmieszona przez Gombrowicza postawa niesie w praktyce wiele bardzo poważnych skutków społecznych.

Podobny stosunek do świata, szyderczy i prześmiewczy, prezentuje pisarz w swoim dramacie pt. „Operetka". Jest on utrzymany w formie groteski. Frywolna, lekka forma operetki, zachowując wszystkie charakterystyczne cechy tego gatunku sztuki, posłużyła autorowi do wyrażenia dramatycznych, a nawet tragicznych problemów trapiących ludzkość, takich jak: krwawe rewolucje, upodlenie człowieka, zezwierzęcenie ludzkich instynktów i odruchów, nierówności społeczne, głupota warstw stojących najwyżej w hierarchii społecznej, faszystowska, totalitarna ideologia.

Treść „Operetki" jest zabawna, postacie groteskowe, karykaturalne. Oprócz „nagiej Albertynki" wszystkie są przedmiotem kpiny autora. Niezwykle śmieszne są dialogi, język, sytuacje. Ale — podobnie jak w „Ferdydurke" — spoza komizmu tej sztuki, w miarę jej trwania coraz wyraźniej wyłania się powaga i tragizm problemów, z których autor szydzi.

Podobne cechy groteski i satyry charakteryzują twórczość Sławomira Mrożka. Jego opowiadanie pt. „Wesele w Atomicach" jest zabawną parodią wiejskiego wesela. Śmieszność wynika z tego, że autor zderza tradycyjne zwyczaje weselne i XIX-wieczną mentalność chłopa z atomową techniką XXI wie ku, zastosowaną jakoby na wsi. W posagu państwo młodzi wnoszą nie morgi i krowy, ale reaktory i atomowe siłownie, gośćmi nie są sąsiedzi zza płota, tylko utytułowani naukowcy. I oczywiście, gdy sobie popiją, to biją się tak samo jak przed wiekiem, tyle ze nie sztachetami z płotu czy nożami, ale wystrzeliwują do siebie z rakiet, po czym otoczenie staje się radioaktywe, a narrator zamienia się w karalucha.

Na ironii, paradoksie i grotesce opiera także Mrozek swoje sztuki sceniczne, m.in. „Tango". Budując groteskowe postacie bohaterów i stwarzając pewne śmieszne, paradoksalne sytuacje ukazuje całe obszary ludzkiej głupoty, nonsensownych a przyjętych i „uklepanych" stereotypów.

Bohaterowie „Tanga" przyjmują za obowiązujący kanon życie w chaosie, bezładzie i bylejakości. Uważają, ze w ten sposób realizują zasadę nowoczesności. Oryginalność swej postawy manifestują tym, że nikomu na niczym nie zależy ani niczego od nikogo się nie wymaga. Młody syn, Artur, pragnie przywrócić tradycję i porządek w rodzinie. Powstaje paradoksalna sytuacja, ze on, młody, zamiast jak zwykle, od pokoleń, przeciwstawiać się tradycji i dążyć do nowoczesnych zmian, chce wrócić do tego, co było, a jego rodzice walczą o ową swoiście pojętą nowoczesność. Odwrócenie tradycyjnych ról niesie komiczny efekt.

Sztuka Mrożka jest satyryczną metaforą. Postawa każdej postaci jest sparodiowana i ośmieszona. Totalnie skompromitowane są: i twarda realizacja idei przez prostackiego Edka, i obyczajowość współczesna i miniona. Właściwie nie ma mc, co me byłoby w tej sztuce sprowadzone do absurdu i groteski.

Okazuje się, ze satyra i groteska jest formą literacką pozwalającą wypowiedzieć bardzo ważne i poważne treści naszego życia. Za jej pomocą pisarze mogli obnażyć obłudę, niesprawiedliwość, cynizm, głupotę i terror. Groteski Gombrowicza i Mrożka podnoszą problemy uniwersalne, ważne nie tylko w naszym kraju, ale dotyczące w ogóle wszystkich ludzi i wielu węzłowych spraw rządzących ludzkim życiem.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Akademia                
                       
                       
  Zaplanuj przyszłość z Media Informacyjne

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

                       
     
Wiadomości  
 
 

News

Lista Szanghajska, czyli zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie - została ogłoszona po raz dziesiąty. Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński utrzymały swoje pozycje w 4. setce.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  News

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  Mews

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
 
 
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
   
 
 
         
 
Oferty promowane              
                   
                   
             
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.