Lektury przedstawiciela handlowego – poznaj je
By odpowiednio przygotować się do wykonywania odpowiedzialnego zawodu przedstawiciela handlowego, należy zapoznać się z kilkoma wręcz obowiązkowymi lekturami. Po zetknięciu się z nimi z pewnością wszelkie tajniki tej pracy pozostaną odkryte raz na zawsze, a i efektywność oraz skuteczność będą stuprocentowe.
5
„Recepta na sprzedaż”, Julita Kostecka
Autorka publikacji, Julita Kostecka, jest szkoleniowcem – prowadzi zajęcia z rozwoju osobistego i samodoskonalenia się i treningi personalne. Co więcej, specjalizuje się w technikach sprzedaży i właśnie to ma być główną zaletą jej książki „Recepta na sprzedaż” – została napisana nie tylko przez teoretyka, ale i praktyka, gdyż Kostecka pracowała w dużych firmach sprzedażowych i finansowych. Zajmowała w nich różne stanowiska: przedstawiciela handlowego, sprzedawcy i trenera. W tej książce znajdziesz nie tylko odpowiedzi na podstawowe pytania, np. dlaczego klienci kupują, ale także poznasz techniki sprzedaży i konkretne historie, które pomogą praktycznie przygotować Ci się do wykonywania zawodu przedstawiciela handlowego. Z życia wzięta typologia klientów, wejście w świat NLP, sposób radzenia sobie z obiekcjami klientów, metody sprzedaży przez telefon – to tylko niektóre tematy, jakie porusza autorka w tejże publikacji. Właściwie jest ona swego rodzaju poradnik przedstawiciela handlowego, który wydaje się być niezbędnym elementem biblioteczki każdego sprzedawcy.
6
„Zawód: handlowiec. Skuteczna sprzedaż bez manipulacji”, Andrzej Niemczyk, Mariusz Kędzierski
Andrzej Niemczyk i Mariusz Kędzierski to handlowcy i trenerzy sprzedaży, którzy na łamach książki „Zawód: handlowiec. Skuteczna sprzedaż bez manipulacji” postanowili podzielić się swoją wiedzą. Co więcej, nie zawarli oni w niej wyłącznie własnych doświadczeń, a skorzystali także z obserwacji wielu innych przedstawicieli handlowych, dlatego ich publikacja jest tak cenna. Sama książka podzielona została na jedenaście rozdziałów. Każdy z nich odkrywa przed czytelnikiem nowe fakty i pozwala nabyć niezwykle ważnych umiejętności. Jak powinien wyglądać schemat wizyty handlowej? Jak poradzić sobie przy negocjacjach, a jak podczas wystąpień publicznych? Co należy wiedzieć o produkcie i firmie? Jak efektywnie zorganizować swoją pracę? Jak budować relacje z klientem? Jak być asertywnym? W jaki sposób radzić sobie z negatywnymi emocjami? Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Na te i wiele innych pytań autorzy starają się odpowiedzieć w swojej książce. Nie bez powodu jest ona reklamowana jako „abecadło każdego handlowca”, gdyż ma ona solidne podstawy, by właśnie takowym się stać.
7
„Sięgnij po sukces w sprzedaży. Poradnik przedstawiciela handlowego”, Andrzej Buszko
Publikacja „Sięgnij po sukces w sprzedaży. Poradnik przedstawiciela handlowego” autorstwa Andrzeja Buszko to jedna z najbardziej znanych i cenionych książek-poradników dla handlowców. Jest ona krótka, gdyż zawiera około 150 stron, ale równocześnie jest też niezwykle treściwa. Podzielona została na trzy części. W pierwszej czytelnik dowie się jak stawiać pierwsze kroki w zawodzie – w jaki sposób należy współpracować z działem marketingu i działem logistyki. Następnie dojdzie do sedna sprawy, czyli do tego, jak wygląda praca z klientem. Tu ważne okazuje się, by zdobyć podstawowe informacje o nim oraz to, by mieć świadomość kryteriów zachowania nabywcy. Ponadto autor pokazuje jak wygląda sam proces sprzedaży i prowadzenia rozmów, przedstawia składniki ceny i podpowiada jak prowadzić negocjacje. Z kolei w trzeciej części skupia się już na samej osobie przedstawiciela handlowego i pokazuje w jaki sposób należy zorganizować sobie własny warsztat pracy. Książka ta jest niezbędnikiem nie tylko dla osób pozostających w zawodzie handlowca, ale także dla tych, którzy dopiero zaczynają stawiać w nim pierwsze kroki i potrzebują fachowych porad.
8
„Sekrety wielkich handlowców, czyli jak dokonywać tego, czego inni nie mogą”, Jeffrey J. Fox
Na tej liście nie mogło zabraknąć także pozycji napisanej przez Foxa, który swoją wiedzę na temat sprzedaży zgromadził m.in. w trakcie przeprowadzania wywiadów z najwybitniejszymi osobistościami amerykańskiej gospodarki. We wstępie do „Sekretów wielkich handlowców…” zaznacza, że dzięki tej książce czytelnik będzie wiedział nie jak zostać zwykłym przedstawicielem handlowym, a wręcz jak być „rainmakerem” – zaklinaczem deszczu, szamanem sprzedaży. W krótkich rozdziałach przedstawia sposoby, dzięki którym w szybki sposób można zarabiać więcej pieniędzy i sprowadzić na swoją firmę prawdziwy „deszcz urodzaju”. To wszystko przedstawione jest w bardzo prosty, lekki sposób, głównie za pomocą historyjek, więc publikacja jest niezwykle łatwo przyswajalna.
Te książki stanowią „must have” dla każdego przedstawiciela handlowego, któremu na sercu leży skuteczna sprzedaż i chęć zadowolenia z wykonywanej pracy. Biblioteczka skomponowana w oparciu o te cztery lektury wydaje się być niezbędna dla wszystkich dobrych handlowców.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |