Jak przygotować się do prezentacji sprzedażowej
Jak napisać dobre CV?
6 sekund. Dokładnie tyle masz, aby zaciekawić pracodawcę swoim CV. To od nich zależy, czy Twoja aplikacja zainteresuje go sobą na dłużej, czy trafi na stos razem z innymi. Jak więc napisać dobre CV, aby tych kilka sekund wystarczyło? Przeczytaj 15 cennych rad.
1. Licz się ze słowami
I to dosłownie. CV powinno mieścić się na maksymalnie dwóch kartkach A4. Nawet, jeżeli stoi za Tobą imponujące doświadczenie, jest to bariera, której nie powinieneś przekroczyć. Pracodawcy mają zwykle setki aplikacji, więc na studiowanie całego Twojego życiorysu zwyczajnie nie będą mieć czasu.
2. Eliminuj
Jeżeli jesteś na początku kariery, odbyte staże i praktyki, wolontariat oraz działalność studencka rzeczywiście mają znaczenie. Jeżeli jednak od lat pracujesz w zawodzie, nikogo nie zainteresuje temat Twojej pracy magisterskiej ani licealne świadectwo z wyróżnieniem. Skup się na tym, co ważne.
3. Dokonuj selekcji
Jeżeli masz doświadczenie jako dostawca jabłek, operator w kinie i doradca podatkowy, a aplikujesz na posadę w banku, pierwsze dwie rzeczy możesz na starcie przekreślić. Choćbyś sprawdzał się w nich bez zarzutu, z punktu widzenia przyszłego pracodawcy nie mają najmniejszego znaczenia.
4. Nie sięgaj po darmowe szablony
Wzory CV, dostępne w internecie, łatwo mogą Cię zgubić. To rozwiązanie dla wygodnych i leniwych, a Ty chcesz pokazać, że jesteś pracowity i kreatywny. Nie sięgaj więc po to, co nudne i oklepane. Lepiej poświęcić cały dzień na zrobienie czegoś od podstaw, niż sięgać po coś, co wykorzystały tysiące ludzi przed Tobą.
5. Personalizuj
Dobieraj informacje do ogłoszenia, na jakie odpowiadasz. Uniwersalne CV, wysyłane hurtowo po setkach pracodawców, ma marne szanse powodzenia. Dowiedz się czegoś o firmie, do jakiej aplikujesz i na podstawie tej wiedzy konstruuj swoje CV. Pokaż przyszłemu pracodawcy, że pasujesz do jego firmy i że to Ciebie szuka.
6. Wyróżnij się
Dobrze zaprojektowane CV to Twoja wizytówka. Pomyśl więc, jak je napisać, aby podkreśliło to, co najważniejsze: Twój profil zawodowy, umiejętności, osiągnięcia. Nie bój się grać formą i kolorami. Wyróżnij się albo zgiń, jak mówi jedna z kluczowych zasad marketingu.
7. Szanuj odbiorcę
Czytelny układ CV to absolutna podstawa. Pamiętaj o właściwym doborze czcionki i jej wielkości, o stosownych interliniach i akapitach. Dokumenty aplikacyjne muszą być przejrzyste – tym bardziej, że rzadko kiedy czytane są od deski do deski.
8. Eksponuj najważniejsze treści
Nie bój się stosować powiększeń i pogrubień – przykują uwagę do tego, co najważniejsze. Unikaj kursywy, bo przez nią treść traci na czytelności. Pomyśl, czym chcesz zainteresować swojego pracodawcę, a następnie podkreśl to graficznie.
9. Używaj liczb
Najlepszy sposób na mówienie o swoich sukcesach, to właśnie operowanie liczbami. Może przepracowałeś w branży już 10 lat? Kierowałeś 20-osobowym zespołem, obniżyłeś koszty o 20 procent, wygrałeś 3 konkursy? Liczby działają na wyobraźnię, używaj ich na swoją korzyść.
list motywacyjny
10. Zapomnij o literówkach
W dobie darmowych edytorów tekstu, które podkreślają wszelkie błędy, przedstawienie pracodawcy dokumentu, który je zawiera, jest jak strzał w kolano. Jeżeli cierpisz na dysortografię, pokaż swoje CV komuś, kto poprawi je pod kątem językowym. Poprawność ma znaczenie. Błędy są oznaką niewiedzy, zaniedbania lub zwyczajnie niechlujstwa.
11. Dobierz odpowiednie zdjęcie
Profesjonalnie wykonane w studiu fotograficznym zdjęcie to absolutna podstawa. Zapomnij o zdjęciach amatorskich, robionych na wycieczkach, wakacjach czy przy stole. Nie używaj także zdjęć nieaktualnych – pracodawca chce wiedzieć, z kim ma do czynienia. Jeśli zgłosisz się na rozmowę 20 lat starszy i 50 kg cięższy, możesz wprawić go w dezorientację.
12. Umiejętnie zaprezentuj swoje pasje
Nikogo nie interesuje, że lubisz podróże. Jeżeli faktycznie spędzasz na nich pół życia, napisz, gdzie ostatnio byłeś. Lubisz kino? Wymień reżysera, który za pomocą jednej sceny potrafi wbić Cię w fotel. Nałogowo czytasz? Napisz, jaką książkę zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę. Nie rzucaj ogólnikami, bo filmy, książki i podróże lubi dzisiaj każdy.
13. Trzymaj się faktów
Dumnie eksponuj swoje osiągnięcia i umiejętności, ale nigdy ich nie naciągaj. Podchodź do siebie krytycznie i nie ubarwiaj faktów, bo szybko mogą zostać sprawdzone. Przykład? Języki obce. Jeśli wymagane są na konkretnym poziomie, prawdopodobnie zostaną zweryfikowane już na etapie rozmowy wstępnej.
14. Nie lekceważ Facebooka
Social media stały się potężną siłą – nie tylko pozwalają nam komunikować się z innymi, ale i wiernie dokumentują nasze poczynania. Jeżeli Twój profil na Facebooku lub w innym serwisie społecznościowym mógłby zaważyć na Twojej karierze, zablokuj go dla nieznajomych. Coraz więcej rekruterów przyznaje wprost, że zanim kogoś zatrudni, sprawdza jego obecność w internecie.
15. Przedłuż swoje CV
O ile kartki nie rozciągniesz, o tyle całe swoje CV możesz dumnie zaprezentować dziś w internecie. Wystarczy założyć konto w takich serwisach jak GoldenLine czy LinkedIn – staną się one naturalnym przedłużeniem Twojego CV, do którego potencjalni pracodawcy i rekruterzy będą mieć całodobowy dostęp.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |