Jak szukać ofert pracy dla handlowca
Szukanie pracy rzadko bywa zadaniem łatwym i przyjemnym. Przeczesywanie stron internetowych w nadziei, że uda się trafić na ogłoszenie, które będzie „tym jedynym” i zapewni rozpoczęcie pierwszej pracy lub pozostanie w zawodzie (w tym przypadku) handlowca, jest chlebem powszednim osoby poszukującej. Z drugiej strony szacuje się, że najwięcej ofert pracy jest adresowanych właśnie do przedstawicieli handlowych
z doświadczeniem oraz do fachowców w branży IT.1 Jeśli wierzyć powyżej przytoczonej informacji warto zastanowić się, w jaki sposób zorganizować poszukiwania (ofert wszak coraz więcej), aby zakończyły się sukcesem i nie ciągnęły miesiącami. Od czego zacząć? Dokąd się udać?
W dobie Internetu sytuacja wydaje się wymarzona, jeśli chodzi o przepływ informacji, także tych związanych z wakatami oraz zapotrzebowaniem potencjalnych pracowników na odpowiednią posadę. Najprostszą i najoczywistszą drogą dla człowieka, któremu przyszło żyć w dwudziestym pierwszym wieku, jest wpisanie w wyszukiwarkę internetową haseł typu: „praca dla handlowca” itp. Na ekranie komputera wyświetla się zatrzęsienie proponowanych adresów, jednakże mankamentem tej metody jest trudność w wyborze właściwego w gąszczu tysiąca innych. Kolejne kroki mogą prowadzić poszukującego do konkretnych stron internetowych, na których można zarówno zamieścić, jak i znaleźć mnóstwo ogłoszeń w odpowiedniej podgrupie.
Nie sposób pominąć tematu rozmaitych forów internetowych, na których aż roi się od ogłoszeń zamieszczanych zarówno z pozycji „szukam”, jak i „oferuję”. Fora internetowe mają jednak zasadniczą wadę – czas oczekiwania na odpowiedź może być niestety znacznie dłuższy niż na przykład w przypadku wspominanych wcześniej stron, gdzie ogłoszenia dezaktualizują się w rekordowym tempie. Tym niemniej głębsza analiza opisywanego kanału komunikacyjnego pozwala zdobyć rozeznanie choćby w ogromie witryn, za pośrednictwem, których można zyskać szeroki dostęp do nowych i atrakcyjnych ofert – tak na terenie Polski, jak i zagranicznych.2 Forum pozwala również na wymianę doświadczeń pomiędzy użytkownikami. Dodatkowo umożliwia zaczerpnięcie informacji np. na temat nieuczciwych pracodawców, u których nie warto szukać zatrudnienia. Nie da się ukryć, że najlepszej rady odnośnie poszukiwania pracy w konkretnym zawodzie udzieli ten, kto podobne działania ma już za sobą i z autopsji może potwierdzić skuteczność danego sposobu odnajdywania ofert lub jej brak. Warto w tej kwestii bazować na wiedzy innych, bo dzięki nim poszukujący będzie mógł zaoszczędzić mnóstwo czasu i siły.
Istną „kopalnią ofert pracy” są media społecznościowe3, dziś bardzo popularne narzędzie komunikacji tak na polu prywatnym, jak i zawodowym. Rodzina, przyjaciele, znajomi, rodzina przyjaciół, znajomi rodziny przyjaciół (kombinacji jest bardzo wiele) to ogromna rzesza ludzi mogących przekazać dalej informację o tym, że np. Kowalski poszukuje pracy. Udostępnienie i ciągłe aktualizowanie informacji o sobie, a także rodzaju wykonywanej pracy, może okazać się wysoce skuteczne, ponieważ pracodawcy będą bardziej skłonni do zatrudnienia kogoś z rekomendacjami (choćby przekazanymi w tak nowatorski sposób), kto w dodatku nie jest dla nich zupełnie anonimowy, ponieważ istnieje możliwość zdobycia informacji udostępnionych na profilu kandydata.
10
Można również poszukiwać pracy w sposób nieco bardziej aktywny niż przeglądanie i odpowiadanie na oferty. Co robić? Oczywiście każdy powinien znaleźć sposób na miarę własnych możliwości. Jako inspiracja może posłużyć pomysł Ewy Suchodolskiej z Gdańska. Kobieta wykupiła billboard przy jednej z ulic, na którym umieściła zdjęcie ze swoimi dziećmi trzymającymi napis „Nasza mama jest super!”. Sama pani Ewa pokazuje tabliczkę o treści „Szukam pracy”.4 Wielu pracodawców z pewnością doceni podobną formę autoprezentacji.
Współcześnie poszukiwanie pracy odbywa się głównie w rzeczywistości wirtualnej, która otwiera przed przyszłym pracownikiem sporo drzwi, choć oczywiście również „w świecie realnym” można znaleźć mnóstwo ofert. Dziś poszukujący nie jest uzależniony tylko i wyłącznie od biura pośrednictwa pracy czy też zanoszenia swojego CV do przypadkowo napotkanych miejsc. Wystarczy systematycznie przeglądać odpowiednie strony internetowe, fora, oferty na portalach społecznościowych oraz wysyłać aplikacje, by w końcu znaleźć odpowiednią pracę.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |