Jak zostać przedstawicielem handlowym – kursy i szkolenia dotowane przez Unię Europejską
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej zaowocowało pojawieniem się nowych możliwości zdobycia lub zmiany kwalifikacji zawodowych. Europejski Fundusz Społeczny współfinansuje ze środków unijnych szereg kursów i szkoleń, organizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wśród kierunków szkoleń jest także szeroko pojęta sprzedaż i obsługa klienta. Grupą docelową są osoby w wieku aktywności zawodowej (od 18 do 64 lat).
Założenia i typy szkoleń
Głównym celem szkoleń jest przekazanie wiedzy na temat profesjonalnej obsługi klienta, której zwieńczeniem jest sprzedaż. Szczególną uwagę zwraca się na fakt, że przedstawiciel handlowy jest dla potencjalnego klienta pracownikiem pierwszego kontaktu, kreującym pierwsze wrażenie, a jest ono najważniejsze. W tym aspekcie oznaczany jest cel pośredni – podkreślenie odpowiedzialności za wizerunek firmy. Szkolenia mogą być zamknięte – przeznaczone dla pracowników mikro-, małych i średnich firm, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, osób bezrobotnych zakwalifikowanych przez Urząd Pracy oraz otwarte – także dla osób prywatnych.
Finansowanie
Szkolenia finansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego według Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Beneficjentami są instytucje samorządowe (urzędy pracy, ośrodki pomocy społecznej), powołane do wsparcia osób bezrobotnych i nie posiadających zawodu, ale także podmioty gospodarcze, dążące do podniesienia kwalifikacji swoich pracowników. Środki przekazywane są w formie płatności zaliczkowych, okresowych i salda końcowego przez Komisję Europejską na konto bankowe, prowadzone w euro, zarządzane przez Ministra Finansów. Następnie, po przewalutowaniu na złote, przekazywane są do budżetu państwa i stanowią jego dochód. Dopiero stąd rozdzielane są do poszczególnych beneficjentów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Środki unijne stanowią 85% finansów, przeznaczonych na realizację projektów. Pozostałe 15% współfinansowania krajowego pochodzi z budżetu państwa, jednostek samorządowych bądź innych środków publicznych – PFRON, Fundusz Pracy, itp.). Wytyczne zawarte są w znowelizowanej wersji Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – obowiązującej od 1 marca 2015 r.
Profil uczestnika i zakres szkolenia
Szkolenia przeznaczone są dla osób, chcących podnieść swoje kwalifikacje w ramach wykonywanej pracy bądź przekwalifikować się i zdobyć nowy zawód. Programy szkoleń obejmują wiadomości teoretyczne z zakresu technik sprzedaży, faz procesu obsługi klienta i samej sprzedaży, standardów obsługi klienta w relacjach B2B i B2C, prezentacji oferty, obsługi posprzedażnej. Duży nacisk kładziony jest na zagadnienia psychologiczne – umiejętność rozpoznania potrzeby klienta, dostosowania się do jego sposobu myślenia, wreszcie doprowadzenia do momentu, kiedy klient sam zapyta o możliwość zakupu produktu, który jest mu potrzebny. Julita Kostecka w swojej książce „Recepta na sprzedaż pisze: Zrozum swojego klienta i dowiedz się, co trzeba mu powiedzieć, żeby od Ciebie kupił. Ludzie kupują, ponieważ wierzą, że to, co oferujesz, pozwoli im zaspokoić ich potrzeby. Wybadaj, jakie są to potrzeby. I dalej: Ludzie nie lubią, kiedy im się sprzedaje, ale uwielbiają kupować. Dowiesz się, jak być sprzedawcą, od którego ludzie sami będą kupować? Dowiedz się, jak być sprzedawcą, którego ludzie polubią.” Autorka, która kilkanaście lat pracowała jako przedstawiciel handlowy w różnych branżach, podkreśla wagę doświadczenia praktycznego; ćwiczenia praktyczne także wchodzą do programu szkoleń.
Wybrane szkolenia
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje bezpłatne szkolenia zamknięte dla przedstawicieli handlowych w 2015 roku, współfinansowane z EFS.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |