Jak napisać skuteczną ofertę sprzedażową
Skuteczna oferta sprzedażowa to taka, na którą połakomi się jak największa liczba adresatów. Jej napisanie może sprawić, że wskaźniki sprzedażowe poszybują do góry. Oferta sama w sobie stanowi bowiem w wielu przypadkach podstawowe źródło informacji na temat tego, jakie korzyści można odnieść korzystając z usług świadczonych przez dane przedsiębiorstwo. Jej stworzenie może okazać się więc drogą do sukcesu. Tylko jak na nią wejść? Oto kilka podstawowych wskazówek.
Cel to podstawa!
Tytuł tego akapitu może brzmieć wręcz trywialnie. Jednak nie jest on bezzasadny, ponieważ okazuje się, że wciąż wielu przedsiębiorców nie potrafi określić, do kogo konkretnie adresuje swoją ofertę. Warto uświadomić sobie, że nie znalazł się jeszcze taki człowiek, który byłby w stanie zadowolić wszystkich. Dlatego też poszczególne propozycje handlowe kieruje się ograniczonej grupie odbiorców, która po prostu potrzebuje pewnego rodzaju produktów czy usług. Kierowanie oferty do wszystkich oznacza dokładnie tyle samo, co do nikogo. Wybór adresata determinuje przecież formę, a także akcenty, jakie kładziemy reklamując dany produkt. Przed napisaniem czegokolwiek warto w świetle powyżej przytoczonych faktów zastanowić się, co dokładnie chcemy uzyskać, a także czyje potrzeby zaspokoić. Wskazane jest wcześniejsze badanie rynku, ponieważ dzięki niemu można wyraźnie stwierdzić, czy nasza propozycja w ogóle ma szansę spotkać się z pozytywnym odbiorem. Po dokonaniu wstępnego rekonesansu można wziąć się do poważnej roboty.
Jasne komunikaty
Treść oferty handlowej powinna być wyjątkowo jasna i zrozumiała tak, aby po pierwszym przeczytaniu było jasne, jakie korzyści można uzyskać oraz jakie koszty należy w związku z jej skorzystaniem ponieść. Oferta handlowa musi mieć w związku z tym wyjątkowo spójną i logiczną konstrukcję, dzięki której klient będzie mógł natychmiast się w niej odnaleźć. Język, jakim się ją pisze musi być konkretny, obrazowy i stosunkowo prosty (nie należy jednak nazbyt trywializować wypowiedzi, ponieważ niektórzy odbiorcy mogą poczuć się urażeni tym, że mówi się do nich jak do idiotów). Wskazane jest znalezienie „złotego środka”.
Liczby
Ludzie lubią konkrety, szczególnie gdy chodzi o sposób, w jaki wydają swoje pieniądze. Dobrze jest więc pisząc ofertę wprawnie operować liczbami, aby klient dokładnie zdawał sobie sprawę z tego, co dostanie w zamian za proponowaną cenę. Warto informować o wszelkiego rodzaju bonusach i dodatkach, które otrzyma całkowicie bezpłatnie. Wszelkiego typu gratisy wykazują wyjątkowo silne działanie magnetyczne. Kto z nas nie lubi dostawać prezentów? Nie zaszkodzi również położyć nacisku na kwestię oszczędności. Jeżeli proponujemy adresatowi oferty coś w zamian za coś innego, warto pokazać mu, jaka suma zostaje w jego kieszeni. Wykonywanie prostych i jasnych wyliczeń świetnie się w tym przypadku sprawdza.
Różnorodność
Nawet jeżeli ustalimy już, komu dokładnie proponujemy daną usługę, nie warto ograniczać się do przedstawienia jednej propozycji. Wiadomo, że w realiach wolnorynkowych lubimy mieć wybór, ponieważ po prostu jesteśmy już do tego przyzwyczajeni. Gdy ktoś nie pozwala nam decydować, czujemy się ograniczani. Warto przy tym mieć świadomość, że kwestią wyboru nie powinna pozostawać jedynie firma, ale również poszczególne propozycje składane przez jednego tylko usługodawcę. Monotematyczność, jeśli chodzi o ofertę, zupełnie nie wpisuje się w aktualne wymagania rynku, który żąda różnorodności i stymulacji. Oczekiwania klientów są identyczne, bo to przecież właśnie na ich potrzeby odpowiada rynek, jego kształt jest od nich zależny. Właśnie z tego względu wskazane jest, aby dawać klientowi wybór, a niekoniecznie proponować mu „idealną” ofertę nie do odrzucenia. Nawet jeżeli druga opcja jest dość prowizoryczna albo w niewielkim stopniu różni się od pierwszej, powinna występować.
Nie zapominaj o podstawowych informacjach!
Trywialne jest stwierdzenie, że pisanie oferty to nie sztuka dla sztuki. Tworzymy ją przecież po to, aby skłonić klienta do odpowiedzi. Żeby jednak mógł odpowiedzieć, należy podać mu „na talerzu” kilka możliwości kontaktu z firmą, która proponuje mu swoje usługi. Podanie adresu, telefonu, adresu e-mail, nazwy profilu na portalu społecznościowym czy też adresu strony internetowej to podstawa podstaw, o której nie należy zapominać. Jeśli chodzi o kwestię kontaktu, warto również tutaj wprowadzać różnorodność, nie powstrzymując się przed różnego rodzaju udziwnieniami, które zaintrygują klienta i sprawią, że choćby z ciekawości wejdzie na stronę internetową lub profil na Facebook’u.
Napisanie skutecznej oferty sprzedażowej, przy zachowaniu pewnych reguł, nie jest wcale aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Warto pamiętać, że powinna ona odznaczać się przede wszystkim cechami takimi, jak:
- dostosowanie formy i treści przekazu do potrzeb odbiorcy,
- przejrzystość i logiczny układ informacji,
- występowanie liczb,
- różnorodność i możliwość wyboru spośród różnych opcji.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |