Jaki powinien być dobry kierownik zespołu sprzedaży
Rozwojowa i lukratywna praca jest marzeniem wielu osób. Ludzie pragną zdobyć zajęcie oferujące wysokie wynagrodzenie, pozytywną atmosferę, możliwości rozwoju oraz samorealizacji. Osobą, która może pomóc w osiągnięciu tego celu jest odpowiedni przełożony. Dobry manager odpowiedzialny za prowadzenie zespołu, wdrażanie systemu pracy, motywację pracowników oraz efekty sprzedażowe. To od niego zależy, czy ambitny i skrupulatny pracownik będzie mógł rozwinąć skrzydła w nowej firmie.
Skuteczny manager powinien posiadać kilka niezbędnych cech. Jedną z najważniejszych jest wysoka samoocena. Dobry kierownik jest pewny siebie, swoich decyzji, celów i wizji sukcesu. Zdyscyplinowany nieustannie walczy ze swoimi słabościami, kompleksami i wadami. Wierzy w swoją pracę, powierzone mu zadanie oraz system sprzedażowy. Pewny, skupiony i zmotywowany wykorzystuje zdobytą wiedzę, dzięki której osiąga planowane wyniki. W samodyscyplinie i podtrzymywaniu pewności siebie pomaga mu uprawianie sportu, dbałość o kondycję, odpowiednie odżywanie, ale przede wszystkim inspiracja i przebywanie z najlepszymi managerami. Obserwując działania swoich autorytetów, dąży do osiągnięcia podobnego sukcesu. Wysoka samoocena lidera ma wpływ na drugą ważną cechę – pozytywne nastawienie. Rezolutny kierownik to przywódca uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony do pracy. Nie skupia się na problemach, lecz sposobie ich rozwiązania. Każde „mam kłopot” przekuwa w „zaraz go rozgryziemy”. Osoby uśmiechnięte są pełne życia i rozsiewają wartościową energię. Potrafią rozładowywać sytuacje konfliktowe, wprowadzić spokojną atmosferę, a także zarządzać własnymi emocjami. Obserwując uśmiechniętego lidera, przełożeni czerpią pozytywną energię i wierzą w swój sukces.
Dobry kierownik charakteryzuje się również zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Za słabe wyniki pracy wielu przełożonych obarcza swoich podwładnych. Jest to jedna z najgorszych reakcji przyczyniająca się do zagęszczenia atmosfery. Dobry lider ma świadomość, że jego zaangażowanie rzutuje na efekty sprzedażowe, stąd też jest zawsze w centrum wydarzeń, w oku cyklonu zawirowań. Nie obarcza winą innych, lecz szuka rozwiązania. Odpowiedzialne zachowanie wpływa na sposób jego postrzegania przez pracowników. Przywódca szukający winnych i nie dający przykładu, nie jest wzorem do naśladowania dla podwładnych.
O sukcesie dobrego kierownika informuje nie tylko postawa, uśmiech i reakcja w trudnych sytuacjach. Symbolem jego powodzenia jest również dress code. Ubranie jest wizytówką człowieka, decyduje o pierwszym wrażeniu. Modna fryzura, elegancka marynarka, wyprasowana koszula i wyjściowe buty przykuwają uwagę nie tylko kobiet. Kierownik musi nie tylko zachowywać się jak przywódca, ale również wyglądać jak lider. Czysty, świeży, pachnący, zadbany, elegancki i rozsiewający czar.
W pracy lidera niezmiernie ważne są relacje ze współpracownikami. Zamykanie się w biurze i alienacja może sprawić, że pracownicy będą czuć się samotni i opuszczeni, zaś stały kontakt i współpraca z podwładnymi umożliwi zbudowanie zdrowych relacji. Lider powinien być dostępny dla pracowników i otwarty na pytania, rozmowy i konsultacje. Warto jednak pamiętać, że na współpracę duży wpływ ma umiejętność zarządzania oraz równe traktowanie. Dobry lider pewnie wyraża swoją opinię, chwali za postęp, konstruktywnie krytykuje niepowodzenie, umiejętnie stawia cele sobie oraz innym, a także dobiera zadania adekwatne do możliwości pracownika. Podczas oceny oraz wyznaczania obowiązków nie kieruje się prywatnymi animozjami. Faworyzacja znajomych wprowadza nerwową atmosferę w miejscu pracy i sprawia, że wiele osób czuje się pokrzywdzonych i niedocenionych. Wzbudza ona brak wiary w uczciwą ocenę i obniża jakość wykonywanych poleceń.
Ostatnim elementem, o którym powinien pamiętać każdy kierownik są szkolenia. Dobry lider nieustannie kształci swoich podwładnych. Nowych pracowników wdraża w system sprzedażowy, doświadczonym utrwala wiedzę, zaś rokującym wprowadza nowe rozwiązania. Szkolenia pomagają w przyswojeniu i stosowaniu firmowego systemu sprzedażowego. Kursy i douczanie sprawią, że pracownik będzie się rozwijał w myśl zasady – trening czyni mistrza. W czasie szkoleń istotną rolę odgrywa kontrola rozwoju. Manager powinien analizować poziom rozkwitu swoich pracowników. Wśród podwładnych jedni szybko przyswajają wiedzę, osiągają pierwsze wyniki i wierzą w system sprzedażowy, inni zaś potrzebują na to więcej czasu. Pierwszych należy wdrażać w nowe sposoby sprzedaży i budować ich mentalności lidera, drugim zaś trzeba doradzać, pomagać i motywować. Dobry kierownik monitoruje i wspiera rozwój każdego ambitnego podwładnego.
Praca w sprzedaży może być spełnieniem marzeń niejednego pracownika. Przynieść znaczące dochody i umożliwić rozwój. Jednak by móc tego dokonać, młodej i ambitnej osobie potrzebny jest dobry kierownik. Prawdziwy lider kierujący się wyznaczonymi zasadami potrafiący wyszkolić i zmotywować swoich podwładnych. Wyciągnąć z nich jak największą wydajność i osiągnąć jak najlepszy wyniki.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |