Można powiedzieć, że praca licencjacka to twój pierwszy test na przyszłego badacza, wszak to właśnie ona ma być owocem twoich intensywnych i wielomiesięcznych badań, czy to wśród ludzi, czy to wśród książek. Choć wcale nie jest trudno ja obronić jeśli sam ją napisałeś, a obrona jest zazwyczaj tylko formalnością, to jednak warto porządnie przygotować się do tego zadania, zwłaszcza, że jest on również wprowadzeniem do pisania dużo poważniejszej rozprawy, czyli pracy magisterskiej. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, ten artykuł pomoże ci się zorganizować.
Teza
Najważniejsze jest to, co chcesz swoją pracą przekazać. Jeśli będziesz znał jej przewodnią myśl, to naprawdę najważniejsza część za tobą. Nie musisz od razu formułować całego tytułu rozprawy, ale kiedy będziesz już miał na nią pomysł, to zastanów się nad tym jednym, głównym zdaniem, który będzie oddawał jej istotę. Jeśli postawisz tezę, którą potem oczywiście możesz obalić, będzie ci łatwiej zbierać materiały, pisać kolejne rozdziały, a przede wszystkim będziesz wiedział pod jakim kątem prowadzić badania.
Materiały
Kolejnym krokiem jest zbieranie potrzebnych ci materiałów. Mogą to być publikacje naukowe, publikacje popularnonaukowe, powieści, artykuły z czasopism – tak naprawdę wszystko zależy od tematu twojej rozprawy. Warto jednak zebrać literaturę wcześniej i chociaż pobieżnie ją przeczytać, żeby wiedzieć, czy też miał się do czego odwoływać i jakich badań jeszcze nie przeprowadzano. Twoja praca nie musi być nowatorska, ale nie ma sensu wyważać już otwartych na oścież drzwi. Materiałów szukaj przez Internet, w bibliotekach miejskich i uniwersyteckich, ale także w samych książkach, które już wypożyczyłeś. Zauważ, że każdej z nich na końcu znajduje się bibliografia. Przejrzyj ją – może tam trafisz na kolejne, dobre źródła wiedzy.
Rozłożenie pracy
Rzecz jasna, niektórym studentom pracuje się najlepiej pod presją czasu i zaczynają pisać swoją pracę na dwa tygodnie przed ustalonym terminem obrony. Można tak pracować, ale wówczas stres jest o wiele większy, a i o niedociągnięcia łatwo. Dlatego lepiej rozłożyć sobie pracę. Październik pozostaw na dokładne opracowanie pomysłu, konspektu rozprawy oraz wstępny projekt badań. Listopad i grudzień przeznacz na zbieranie materiałów i ich czytanie. Możesz już wówczas rozpocząć swoje badania. Od stycznia zacznij pisać rozdziały pracy. Nie musisz zaczynać od pierwszego, ale ten ostatni pozostaw na koniec, bo to właśnie w nim omówisz wyniki badań. Postaraj się całość zakończyć w połowie maja. Wtedy promotor będzie miał czas, żeby nanieść uwagi, a ty zdążysz dokonać korekty przed przekazaniem rozprawy recenzentowi.
Badania
Badania prowadzone w ramach pracy licencjackiej nie muszą być bardzo rozbudowane i skomplikowane, ale i tak należy się do nich przyłożyć. Zaplanuj sobie plan swoich badań, terminy ich wykonywania oraz osoby, z którymi chciałbyś porozmawiać albo prosić je o pomoc. Na bieżąco zapisuj kolejno nasuwające ci się wnioski, żebyś o nim nie zapomniał. Wysnuwane przypuszczenia zweryfikujesz podczas pisania ostatniego rozdziału.
Konsultuj się
Dobra praca licencjacka jest wynikiem twojej pracy, ale także pracy twojego promotora. To on będzie się podpisywał pod twoją rozprawą i ręczył za nią swoim imieniem, więc mu także zależy, aby była ona merytorycznie oraz technicznie poprawna. Z powyższych powodów, nie wahaj się pytać go, kiedy będziesz miał jakieś wątpliwości. Twój opiekun ma dużo większe doświadczenie niż ty i już nie jednokrotnie czytał rozprawy studentów, więc z pewnością ci doradzi.
Czytaj również działy w Biblioteka GMI ...
Piszemy pracę
1. Czym jest praca dyplomowa? Podstawowe wymogi
1.1. Uwagi ogólne
1.2. Wybór tematu i tytułu pracy
1.3. Struktura i plan pracy
1.4. Jak napisać „Wstęp"
1.5. Jak napisać zakończenie „Zakończenia"
1.6. Poszczególne rozdziały i ich układy
1.7. Forma pisarstwa naukowego
2. Gdzie szukać informacji potrzebnych do napisania pracy dyplomowej
2.1. Internet
2.2. Biblioteki
2.3. Naukowcy
2.4. Przedstawiciele branżowi
2.5. Pozostałe
3. Usystematyzowanie prac oraz zasad gromadzenia, selekcji materiałów
3.1. Zaczynamy?
3.2. Poszukiwanie odpowiednich źródeł i opracowań?
3.3. Gdy już mamy zgromadzony potrzebny materiał
4. Sposoby cytowania materiałów zaczerpniętych z różnych źródeł (Internet)
4.1. Przypisy
4.1.1. Zasady
4.1.2. Rodzaje przypisów - kryterium funkcji i celu
4.1.3. Rodzaje przypisów - kryterium źródła
4.1.4. Zasady cytowania - ciąg przypisów
4.1.5. Najczęściej stosowane skróty bibliograficzne
4.2. Odniesienie do bibliografii
4.2.1. Zasady ogólne
4.2.2. Źródła i opracowania
4.2.3. Dalsze kryteria podziału
4.2.4. Forma zapisu poszczególnych pozycji
5. Słowo o plagiacie?
5.1. Co to jest plagiat?
5.2. Praca dyplomowa a prawa autorskie?
5.3. Jakie są rodzaje plagiatu?
5.4. Konsekwencje popełnienia plagiatu?
5.5. Rodzaje plagiatu?.
5.6. Konsekwencje popełnienia plagiatu?
6. Ghostwriting w pracach dyplomowych
6.1. Co to jest ghostwriting?
6.2. Umowa o napisanie pracy dyplomowej
6.3. Autorstwo pracy dyplomowej a prawo autorskie
6.4. Odpowiedzialność dyscyplinarna i administracyjna studenta
6.5. Zamawianie pracy dyplomowej a prawo
7. Publikowanie tekstów w Internecie - aspekty prawne
7.1. Publikowanie własnej pracy dyplomowej?
7.2. Publikowanie fragmentów pracy dyplomowej a problem współautorstwa
7.3. Co to jest głębokie linkowanie
8. Tradycyjne biblioteki
9. Przeczytaj również
| Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych | Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym | Kodeks cywilny (wybrane artykuły) | Kodeks karny (wybrane artykuły) |
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |