Pielęgnacja dłoni razem z Grupa Media Informacyjne
Płytka paznokcia – element ochronny opuszka zbudowany z blaszek warstwy rogowej , ułożonych dachówkowato na sobie
Łożysko paznokcia – fragment opuszka, na którym osadzona jest płytka paznokcia. Wrażliwy na temperaturę, środki kosmetyczne i chemiczne, informuje o stanie zdrowia i wpływie czynników zewnętrznych.
Macierz – żywa część paznokcia osadzona pod wałem okołopaznokciowym; odpowiedzialna jest za produkcję płytki paznokciowej jak również za jej odżywianie, grubość i kondycję.
Naskórek (obrąbek naskórkowy) – martwa część wału okołopaznokciowego, tworzy niejako „uszczelkę” pomiędzy wałem okołopaznokciowym a płytką paznokcia, zapobiega dostępności patogenów do macierzy
Obłączek – miejsce szczególnie wrażliwe, gdzie młoda płytka paznokciowa nie styka się z łożyskiem (widoczny fragment macierzy); najczęściej o kształcie półksiężyca w kolorze mlecznym.
Wolny brzeg – wyrastająca poza łożysko część płytki paznokciowej, często o kolorze kości słoniowej
Eponychium – część wału okołopaznokciowego, który w dalszym etapie, obumierając, tworzy obrąbek naskórkowy
Krzywa „C” (inaczej tunel) - odpowiada za wzmocnienie paznokcia, odpowiednio ukształtowana chroni przed złamaniem, wyróżniamy krzywą C wewnętrzną i zewnętrzną.
Okolica stresu – jest to miejsce, w którym kończy się naturalna płytka paznokcia, a rozpoczyna się wolny brzeg paznokcia. Obszar ten jest najbardziej narażony na złamania i pęknięcia.
Krawędzie boczne – istotny element budowy paznokcia, który gwarantuje zachowanie odpowiedniego kształtu, krzywizny oraz tunelu.
Linia włosa okołopaznokciowego – wykończenie produktu przy wale okołopaznokciowym, pomagające uniknąć uskoków podczas odrastania paznokci, inaczej odstęp pomiędzy produktem a linią skórek, powinien on mieć szerokość włosa – stąd nazwa.
Apex – jest to najwyższy punkt budowanego paznokcia. Umiejscowiony prawidłowo wzmacnia konstrukcję paznokcia, jego wytrzymałość na pęknięcia. Dodatkowo podkreśla prawidłową krzywiznę i odpowiada za estetykę wykonania.
Warstwa dyspersyjna/dyspersja – Warstwa, która powstaje po utwardzeniu lakieru hybrydowego. Umożliwia ona przyczepność warstw produktów położonych na sobie. Dzięki dyspersji tworzą one zespoloną powłokę.
Primer – inaczej wytrawiacz, to preparat, który służy do przygotowania naturalnej płytki paznokcia przed położeniem na niej bazy. Unosi on delikatnie łuski paznokcia sprawiając, że baza ma zdecydowanie lepszą przyczepność do płytki co ma wpływ a trwałość manicure. Primer może występować w postaci kwasowej i bezkwasowej. Można też wetrzeć w nią różnego rodzaju pyłki uatrakcyjniające stylizację. Po zakończeniu zabiegu manicure warstwę dyspersyjną powinno przetrzeć się wacikiem nasączonym cleanerem. Niektóre produkty nawierzchniowe pozbawione są warstwy dyspersyjnej co przyśpiesza zabieg manicure hybrydowego, są one opisane NO WIPE.
Produkty No Wipe – produkty (głównie nawierzchniowe) nie pozostawiające warstwy dyspersyjnej.
Cleaner – płyn przeznaczony do przemywania warstwy dyspersyjnej. Uwaga Cleaner to nie zawsze to samo co odtłuszczacz! Niektóre cleanery zawierają substancje natłuszczające i nadają się wyłącznie do przetarcia warstwy dyspersyjnej topu po zakończonym zabiegu manicure. Zastosowanie tego produktu jako odtłuszczacza przed nałożeniem bazy może skutkować skróceniem trwałości wykonanego manicure.
Remover – płyn na bazie acetonu rozpuszczający lakiery hybrydowe oraz zmiękczające masę akrylową. Służy do usuwania starych stylizacji.
1 fazowa technika pracy żelem – używanie jednego żelu (opisanego jako żel jednofazowy) do wykonania warstwy bazowej, budującej oraz nabłyszczającej.
3 fazowa technika pracy żelem – technika w której w każdej z warstw (bazowej budującej i nabłyszczającej) używamy innego, przeznaczonego do tej fazy żelu.
Bonder – inaczej żel podkładowy / bazowy. Stosuje się go przy dwu lub trzyfazowej technice stylizacji żelem. Zwiększa on przyczepność całej stylizacji do płytki paznokcia. Posiada warstwę dyspersyjną, dzięki której kolejne warstwy trzymały się lepiej.
Builder – żel budujący. Stosuje się go przy dwu lub trzyfazowej technice stylizacji żelem. Służy do wybudowania i modelowania kształtu paznokcia.
Gloss – żel nabłyszczający. Stanowi on ostatnią fazę stylizacji przy dwu lub trzyfazowej technice stylizacji żelem. Służy wykończeniu i nabłyszczeniu stylizacji.
Frez – wymienna końcówka frezarki. Frezy umożliwiają ściągniecie masy żelowej, akrylowej, akrylożelowej czy hybrydowej, przygotowanie płytki paznokcia do stylizacji i opracowanie skórek. Wyróżniamy wiele rodzajów frezów ze względu na ich przeznaczenie, kształt i gradację.
Sonda – nazywana też dłutkiem. Przyrząd zakończony z każdej ze stron metalowymi kuleczkami. Ułatwia wykonanie precyzyjnych zdobień, np. kropeczek.
Pusher – inna nazwa kopytka – czyli narzędzia do odsuwania skórek.
Stylograf – przyrząd służący do wykonywania precyzyjnych zdobień na paznokciach przy użyciu farb akwarelowych, akrylowych czy żeli kolorowych. Wyglądem przypomina pióro.
Zaciskarka do tunelu – przyrząd w postaci klipsa umożliwiający uzyskanie pięknie wygiętego tunelu zbudowanego żelem lub akrylem paznokcia.
Monomer – nazywany też liquidem płyn służący do wykonania stylizacji akrylowej. Wymieszany w odpowiednich proporcjach z polimerem – proszkiem akrylowym tworzy plastyczną masę akrylową.
Polimer – występujący w różnych kolorach od transparentnego przez biały po kolorowy proszek akrylowy. Służy do wykonania stylizacji akrylowej. Po wymieszaniu go w odpowiednich proporcjach z monomerem – specjalnym do tego przeznaczenia płynem płynem, tworzy plastyczną masę akrylową.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |