DCiekawostki o paznokciach
1. Trendy paznokciowe na sezon jesień/zima 2016/2017:
– paznokcie w stylu gotyckim, czarne, metaliczne ozdoby, zaostrzone;
– modern art – geometryczne wzory;
– industrialne – metaliczne, lustrzane;
– złoto;
– ozdoby biżuteryjne, 3D, wystające z paznokci, kryształki, złoto, łańcuszki;
– retro – paznokcie pomalowane w stylu lat 20-tych – półksiężyce przy skórkach, odcienie czerwieni, wina.
2. Słabe i łamliwe paznokcie mogą świadczyć o braku krzemu w organizmie. Dostarczamy go w diecie pod postacią krzemionki. Krzemionka jest obecna w dużych ilościach w kaszy jaglanej. Warto tę kaszę spożywać także ze względu na zbawienne działanie dla układu krwionośnego, kostnego i nerwowego.
3. Paznokcie są zwierciadłem wielu chorób, zaburzeń i niedoborów. Zmieniony kształt na wklęsły, paznokcie tzw. łyżeczkowate mogą świadczyć o niedoborze żelaza, anemii, problemach hormonalnych. Paznokcie pałeczkowate, tzw. dobosza, mogą wiązać się z wrodzonymi wadami serca, płuc lub marskości wątroby. Ważny jest także ich kolor. Zdrowe paznokcie są jasne, zaróżowione. Jeżeli są zbyt blade, sine może to świadczyć o cukrzycy. Jeżeli kolor przechodzi wręcz w błękit to może być objaw złej gospodarki we wchłanianiu miedzi lub wrodzonej chorobie Wilsona. Paznokcie żółte mogą być objawem żółtaczki, chorób wątroby lub grzybicy. Czarne paznokcie są oznaką urazu mechanicznego, krwiaka lub odmrożeń.
4. Paznokcie są zbudowane z kreatyny – tego samego związku co włosy.
5. Obgryzanie paznokci to zaburzanie obsesyjno-kompulsywne. Nazywane jest onychofagią. Najczęściej przechodzi wraz z wiekiem dziecięcym, nie jest szkodliwe na dłuższą metę, ale pogryzione paznokcie mogą prowadzić do zakażeń.
6. Nie powinno się wycinać skórek. Są ochroną paznokcia przed wilgocią i zarazkami. Usuwajmy je delikatnie patyczkiem drewnianym, zsuwajmy je bez ich uszkadzania.
7. Paznokcie rosną ok. 3, 5 mm miesięcznie. Co ciekawe szybciej rosną latem niż zimą. W ciągu życia paznokcie rosną najszybciej między 20 a 30 rokiem.
8. Najdłuższe paznokcie wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa posiadał Hindus Schnidhar Chillal. Paznokcie u lewej ręki wyhodował do długości 6.15 m. Musiał je obciąć ze względu na zdeformowanie dłoni i uszkodzenie nerwów.
9. Kolory, które będą modne w sezonie jesiennym 2017/2018 to siwy, biały, tzw. navy blue, pomarańczowy w odcieniu jesiennych liści, limonkowy i pudrowy róż.
10. Piłowanie paznokci najmniej szkodliwe dla płytki jest wtedy kiedy ścieramy ją ruchami wykonywanymi w jedną stronę. W ten sposób mikroskopijne pory paznokcia nie są zadzierane i płytka nie ulega uszkodzeniu. Najdelikatniejsze będą szklane pilniczki. Definitywnie odradza się używania tych metalowych.
- Paznokcie to martwa część, są to zrogowaciałe warstwy komórki skóry. Tych warstw jest ok. 100-150.
- Jedyną żywą częścią paznokcia jest półokrągła część koloru mlecznego tzw. obłączek, który wchodzi w skład macierzy razem z korzeniem paznokcia.
- Jeśli macierz zostanie uszkodzona to paznokieć nigdy nie odrośnie.
- Paznokcie rosą średnio 3,5 mm na miesiąc. Kiedy paznokieć odpadnie w całości potrzeba aż 150 dni, aby odrósł.
- Paznokieć u osoby dorosłej ma grubość ok. 75 mm, a u noworodka ok. 0,05 mm.
- Paznokcie szybciej rosną latem niż zimą.
- Paznokcie u dzieci rosną szybciej niż u dorosłych.
- Obgryzanie paznokci może powodować deformację płytki.
- Stan paznokci mówi wiele o stanie zdrowia. Wszelkie przebarwienia, plamki lub deformacje może wskazywać na niedobory witamin bądź inne choroby.
- Paznokieć może wchłonąć 100 razy więcej wody niż skóra.
- Paznokci rosną najszybciej w przedziale wiekowym 5-30 lat.
- Kiedy pojawiają się paznokcie u maluszka w brzuszku? W 3 miesiącu !
- Metalowe pilniczki są niezdrowe dla paznokci.
- Rekord Guinnesa z najdłuższymi paznokciami należy do Schnidhar Chillal mężczyzna który posiadał paznokcie o długości 6,15 m.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |