Łokcie i paznokcie
Ciemne lub zrogowaciałe łokcie
Ciemna lub zrogowaciała skóra na łokciach wygląda nieestetycznie. Zwykle wystarczą proste zabiegi zmiękczające, aby łokciom przywrócić ładny wygląd. Można zatem stosować peelingi albo smarować łokcie zmiękczającymi kremami lub balsamami.
Jeżeli zabiegi zmiękczające nie skutkują, może to wskazywać na przyczynę chorobową ciemnych lub szorstkich łokci. I tak:
- Jeśli łokcie swędzą, pieką i pojawiają się czerwone, złuszczające się wypryski, to powo-dem jest alergia skóry, nazywana atopowym zapaleniem skóry.
- Jeśli na łokciach pojawiają się jasne grudki, które swędzą i złuszczają się, może to wska¬zywać na łuszczycę.
- Jeśli skóra na łokciach przybiera ciemnobrązową barwę, świadczy to o niedoczynności tarczycy.
Jeśli zmiany skórne na łokciach nie mają podłoża chorobowego, do ich złagodzenia powinny wystarczyć domowe zabiegi pielęgnacyjne. Polegają one przede wszystkim na usunięciu zrogowaciałego naskórka i regularnym natłuszczaniu skóry. Złuszczenia zgru-białej skóry nie wolno przeprowadzać za pomocą pumeksu lub tarcia szorstkimi myjkami, ponieważ tak inwazyjna metoda powoduje szybkie odrastanie zgrubień. Odpowiednie na-tomiast będą specjalne preparaty złuszczające, które można kupić w sklepie drogeryjnym lub w aptece.
Kiedy zrogowaciały naskórek zostanie usunięty, potrzebna jest miesięczna kuracja na-tłuszczająca. Podczas kąpieli zamiast mydła używaj emulsji do ciała, ponadto rano i wieczo-rem smaruj łokcie kremem lub mleczkiem natłuszczającym.
Obgryzanie paznokci
Przyzwyczailiśmy się, że paznokcie obgryzają dzieci. Niestety, nabyty w młodości nawyk niekiedy kultywujemy i w dorosłym życiu.
Nie trzeba dodawać, że taki paznokieć nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też może przyczyniać się do infekcji rąk i ust lub innych stanów chorobowych. Jakie to mogą być zagrożenia?
- Infekcje rąk i jamy ustnej. Najpierw w „nadgryzione" okolice płytki paznokciowej wdaje się infekcja lub grzybica, a następnie poprzez dłonie przenosi się do jamy ustnej, powodując zajady, pleśniawki itp.
- Zarażenie się pasożytami przewodu pokarmowego.
- Zakażenia bakteryjne i wirusowe jelit i wątroby.
Im osoba starsza, tym oduczenie się nawyku obgryzania jest trudniejsze. Można to sobie ułatwić na przykład przez pomalowanie paznokci gorzkim żelem (do nabycia w drogerii).
Problemy z paznokciami
- Rozdwajające się paznokcie. Przyczyną może być stres, choroby, intensywne odchudza-nie, leki, detergenty, uszkodzenia mechaniczne i inne. Paznokcie najczęściej rozdwajają
się wzdłuż płytki lub rozwarstwiają od wolnego końca. Aby temu zapobiec, trzeba dokładnie je opiłowywać i wzmacniać, zwłaszcza odżywką z witaminami A, F i uszczelniającymi ceramidami. Najlepiej obciąć paznokieć poniżej linii rozwarstwienia i wypolerować polerką. Pij codziennie herbatkę ze skrzypu polnego.
- Paznokcie cienkie i łamliwe. Takie paznokcie musisz wzmocnić, odżywić i utwardzić. Pomogą ci w tym ich kąpiele w podgrzanej oliwie z oliwek (2-3 razy w tygodniu) oraz od-żywka z żelazem, wapniem i cynkiem. Pomocne też jest masowanie miękką szczoteczką nasady płytki paznokcia, gdyż masaż poprawia ukrwienie miejsca, z którego wyrasta paznokieć.
- Aby twoje paznokcie były ładne i mocne, powinnaś:
- Profilaktycznie dostarczać im odpowiedniej ilości witaminy A. Zatem w twojej diecie nie powinno zabraknąć takich produktów jak: marchew, wątróbka, mleko, ser i zielone warzy¬wa.
- Regularnie opiłowywać je pilniczkiem i nadawać im pożądany kształt.
- Używać zmywacza niezawierającego acetonu, ponieważ aceton wysusza płytkę i powo-duje jej łuszczenie się.
- Nacierać codziennie paznokcie kremem nawilżającym.
- Robić przerwy w noszeniu tipsów, a także pozwolić swoim paznokciom odpocząć od la-kieru.
- Regularnie masować dłonie, zaczynając od nadgarstków, poprzez środek dłoni i wzdłuż każdego palca.
Jak szybk się odświd
Coraz częściej świeżyć i wyjśćfl możliwe, a naszf
Triki upiększające paznokcie
- Złamany paznokieć możesz dosztukować łatką w postaci paska jedwabnego włókna utwardzonego specjalnym żelem lub klejem do tipsów.
- Jeśli chcesz, żeby lakier na paznokciach utrzymał się dłużej niż zwykle, to nim zdąży wy-schnąć, podsuń dłonie pod strumień zimnej wody, a lakier się utrwali. Ważne, aby woda spływała od nadgarstków w kierunku paznokci.
- Jeśli nie lubisz przesadzać kwiatów w rękawiczkach lub wykonywać w nich innych prac ogrodniczych, to podrap kawałek suchego mydła, aby jego drobiny dostały się pod pa-znokcie. W ten sposób pod paznokcie nie dostanie się ziemia.
- Jeśli nie możesz powstrzymać się od obgryzania paznokci, to pomaluj je lakierem o gorz¬kim smaku, a nie będziesz wkładać palców do ust.
- Jeśli podczas prac domowych twoje paznokcie zabarwią się na żółto, brązowo lub inny niepożądany kolor, przemyj je sokiem z cytryny. Po oczyszczeniu koniecznie wmasuj krem, bo kwas cytrynowy ma silne właściwości odtłuszczające.
- Jeśli chcesz, aby końcówki twoich paznokci były białe, to od spodu pokryj je białą kred¬ką.
- Jeśli chcesz przyozdobić swoje paznokcie konfetti lub brokatem, to posyp nim świeżo nałożony lakier.
- Jeśli chcesz paznokcie przyozdobić kolorową mikronaklejką to uchwyć naklejkę pincetką i ostrożnie naklej na świeżo wyschnięty paznokieć.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |