Domowe i specjalistyczne metody na piękne paznokcie
Wykonując manicure należy posługiwać się wysokiej, jakości narzędziami. Obecnie bardzo popularne stają się pilniki papierowe twarde i miękkie. Twarde służą do szybkiego skrócenia paznokci do żądanej długości. Z kolei miękkie służą do nadania im gładkiej powierzchni.
Pilniki papierowe zbudowane są z zewnątrz, z ciernej warstwy pilnika, to odpowiedni rodzaj papieru na którym przyklejone są różnego rodzaju opiłki. Mają one zasadniczy wpływ na jakość pracy i żywotność pilników. W produkcji pilników papierowych jako materiał cierny stosowane są:
|
|
- opiłki z drewna skandynawskiego (są bardzo wytrzymałe),
- nasyp tlenku aluminium,
- węglik krzemu,
- mylar,
- cynkowy sterearynian,
- albo np. samo-ostrzący nasyp cyrkonowy.
|
|
|
|
Ziarnistość pilników
Spektrum ziarnistości pilników wynosi od 80 a kończy się nawet na 400 i wyższej. Oznaczenie opisuje ilość ziarenek znajdujących się na 1cm kwadratowym pilnika. Im mniej ziarenek mieści się na powierzchni 1 cm, tym pilnik jest ostrzejszy, a im więcej ziarenek, tym pilnik jest delikatniejszy. Najczęściej poszukiwane są jednak rozmiary 80, 100, 180 i 240.
-
80 – gradientacja ostrzejsza, gruboziarnista. Pilnik służy do zdzierania twardych i grubych powierzchni z paznokci np. akrylu albo żelu. Takim pilnikiem możesz również usuwać zrogowaciałą skórę na stopach.
100 – gradientacja średnioziarnista. Pilnikiem skracasz tipsa, nadajesz mu kształt, piłujesz cieńszy materiał na paznokciach jak żel czy fiberglas. Możesz piłować nim twardsze paznokcie naturalne dłoni i stóp.
180 – gradientacja drobnoziarnistą. Takim pilnikiem możesz nadawać ostateczny kształt przedłużonym paznokciom, możesz spiłować próg tipsa albo przy uzupełnieniach paznokci akrylem albo żelem. Możesz nim również skrócić paznokcie naturalne.
240 – gradientacja delikatna. Możesz matować nią np. tipsa i piłować paznokcie naturalne.
400 - gradientacja bardzo delikatna. Takie pilniki (polerki) najczęściej stosowane są do naturalnej płytki paznokcia, do delikatnego zmatowania i polerowania. Znajdują zastosowanie również w ostatniej fazie polerowania akrylu.
Używając pilników o różnej gradientacji (ziarnistości) stosujemy je według zasady najpierw gruboziarnisty, potem drobnoziarnisty.
Pilniki papierowe nie powinny być poddawane sterylizacji. Jest produktem, który powinien być stosowany indywidualnie do danej osoby (dla jednej klientki).
Kształty pilników.
Obecnie na rynku możemy dokonać zakupu pilników o przeróżnych kształtach, począwszy od prostych cienkich i szerokich po zaokrąglone na kształt banana, półksiężyca albo elipsy. Dzięki temu kształt pilnika możesz dobrać do Naszych potrzeb.
-
Kształt prosty – cechuje go uniwersalność. Możesz nim robić praktycznie wszystko. Najchętniej stosowany jest do nadawania kształtu i skracania paznokci.
Zaokrąglone w kształcie banana – taki pilnik bardzo dobrze nadaje się na przykład do prac przy skórkach co ma bezpośredni wpływ na dokładność i szybkość wykonania usługi.
Półksiężyce – mają jedną stronę prostą a drugą zaokrągloną. Pilniki te są połączeniem pilnika prostego i bananowego.
Elipsa – to kształt symetrycznie zaokrąglony. W przeciwieństwie do pilników bananowych możesz go obracać na wszystkie strony wykorzystując całą powierzchnię cierną . Możesz skracać paznokcie, nadawać im kształt i swobodnie piłować przy skórkach. Jest bardzo wygodny.
Blok – gąbczasta kostka papierowa do matowania i gładzenia drobnych nierówności. Przydatna w każdej technice przedłużania paznokci.
Inne rodzaje pilników.
Stosowane są również pilniczki metalowe w kilku rodzajach. Ten rodzaj pilników nie cieszy się uznaniem wśród wielu manicurzystek. Są jednak takie, które nie widzą swojego przybornika bez tego pilnika. Krąży mit o tym, że pilniki metalowe rozwarstwiają płytkę paznokcia, tworzą zadry itp. Oczywiście to samo mogą zrobić również pilniki papierowe i inne. Jeżeli używasz pilnika o nieodpowiedniej ziarnistości lub źle ocenisz wartość płytki paznokcia, jak nieprawidłowo trzymasz pilnik, albo jak dociskasz pilnik do płytki zbyt mocno, to na pewno napotkasz na wymienione wyżej problemy. Pilniki metalowe zrobione są metodą nałożenia i zgrzewania drobniutkich opiłków ze stali szlachetnej z nierdzewną blaszką. Drobne opiłki zwane są diamentami bo ich krawędzie są najpierw ostre jak diamenty, by po całkowitej i dokładnej obróbce były delikatne a zarazem by spełniały to do czego są przeznaczone. To bardzo trwałe, raczej niezniszczalne pilniki. Mogą być myte, dezynfekowane i sterylizowane. Są cieniutkie (1mm), elastyczne i można zrobić nimi praktycznie wszystko. Pilniki o ostrej ziarnistości są już prawie niespotykane, zostały te, którymi można najwięcej zrobić – są to rozmiary 180 i 240. Pilniki te nie należą do najtańszych, ale umiejętne podejście do pracy z nimi szybko wynagrodzi poniesiony koszt. Pilniki możesz używać do manicure i do pedicure, do obróbki paznokci w technice żelowej, akrylowej na tipsie. Nawet grube i twarde paznokcie nie stanowią żadnej przeszkody dla tego rodzaju pilników. Możesz używać je również do usuwania zrogowaciałej skóry na pietach. Wszystko zależy od umiejętności i podejścia do pracy z nimi.
Pilniczek banan – jego zadaniem jest zmatowienie i opiłowania płytki paznokcia.
Prosty i rąb – pełni funkcję jak powyżej, dodatkowo jest wykorzystywany przy przedłużaniu paznokci, nadawania im kształtu.
Z piaskowca – za jego pomocą używamy skórek. To rodzaj wytrawionego kwasem kamienia.
Szklany – nadaje kształt paznokciom naturalnym - kruchym i łamliwym. Używany również do paznokci sztucznych po uprzednim jego zmoczeniu w wodzie. Jeden zdroższych rodzajów pilników. Należy do bardzo żywotnych, niektórzy producenci dają nawet dożywotnią gwarancję na swój pilnik. Pilniki szklane można wyczyścić szczoteczką pod bieżącą wodą, dezynfekować i sterylizować. Wadą jest to, że należy uważać aby pilnik nie upadł.
Teflonowy – za jego pomocą zaokrąglamy paznokcie.
Szafirowe - wykonany z molety. Moleta jest materiałem lekko chropowatym i podobnie jak pilnik szklany nie powoduje rozwarstwiania płytki paznokciowej.
Krzemowe - wystepuje w nich nasyp krzemowy.
Blok polerski – za jego pomocą dokonujemy matowienia powierzchni paznokci.
Do wykonania Manicure stosuje się również polerki. Ich zadaniem jest wygładzenie i nadanie połysku paznokciom.
Cążki do obcinania paznokci oraz skórek. Często stosowanym elementem przy Manicure jest różany patyczek, który służy do odsuwania skórek.
Uzupełnieniem są miseczki do kąpieli paznokci, chusteczki higieniczne, płatki kosmetyczne, i inne tym podobne.
Dobre narzędzie w dobrych rękach to połowa sukcesu. Należy wypróbować narzędzia. Potem decydujemy z czym pracuje się najlepiej, najdłużej, najefektywniej, najszybciej, najdokładniej.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |