Jak dobrać skarpety do garnituru i chinosów?
Skarpety zupełnie niesłusznie są chyba najbardziej niedocenianym i często zaniedbywanym elementem męskiej garderoby. Szkoda bo wiele mówią o mężczyźnie i potrafią wnieść do formalnego ubioru nieco dyskretnego, swobodnego stylu.
Na jaką okazję i na jaki dzień
Po pierwsze zawsze staraj się dopasować skarpety do całego ubrania i okazji. Jeśli w Twojej pracy obowiązuje ściśle przestrzegany dresscode albo wybierasz się na uroczyste wydarzenie o wysokim stopniu formalności, postaw na klasykę, czyli gładkie skarpety w kolorze ciemnogranatowym, grafitowym, szarym lub czarnym, ten ostatni sprawdzi się w przypadku strojów wieczorowych np. czarnego smokingu lub garnituru. Co do doboru takich skarpet istnieją dwie klasyczne zasady.
W pierwszej kolejności dobierz skarpety do spodni. Powinny one być w takim samym kolorze lub nieco ciemniejsze. W ten sposób stają się one niejako „przedłużeniem” linii spodni, zatem optycznie wydłużą nogi, co jest szczególnie pożądane w przypadku mężczyzn o niskim wzroście. W drugiej kolejności możesz postawić na skarpety nawiązujące do koloru butów lub zbliżone do niego. Nie znaczy to, że do czarnych butów najlepsze będą czarne skarpety. Taki zestaw sprawdzi się jedynie w przypadku czarnych spodni albo całego garnituru w tym kolorze. Jeśli wybierzemy garnitur granatowy lub szary a buty brązowe albo czarne zdecydowanie lepsze będą skarpety w granacie albo grafitowe.
"W przypadku stylizacji eleganckich dobierz skarpety do spodni. Powinny one w tym samym kolorze lub nieco ciemniejsze. W ten sposób stają się one niejako ich „przedłużeniem”, zatem optycznie wyszczuplą i wydłużą nogi. W drugiej kolejności możesz postawić na skarpety nawiązujące do koloru butów lub zbliżone do niego. Nie znaczy to, że do czarnych butów najlepsze będą czarne skarpety. Taki zestaw sprawdzi się w zasadzie jedynie w przypadku czarnych spodni albo całego garnituru/smokingu w tym kolorze."
"Jeśli styl półformalny (smart casual) nie jest Ci obcy, możesz spróbować poeksperymentować z kolorami i wzorami. W ostatnich sezonach na popularności zyskują skarpety w romby, paski czy kropki. Świetnie wyglądają w zestawieniu z bawełnianymi chinosami."
Unikaj grubych dzianin i modeli z napisami oraz krzyczącymi logotypami w okolicach kostki. Świetnie sprawdzą się na siłowni albo podczas biegania ale nie w ubiorze eleganckim. Oczywiście nie trzeba chyba dodawać, ze kolory biały i jasnoszary, nadają się w zasadzie jedynie do uprawiania sportów. Jeśli poruszasz się sprawnie w meandrach męskiego dresscode albo styl półformalny (smart casual) nie jest Ci obcy, możesz spróbować poeksperymentować z kolorami i wzorami. W ostatnich sezonach na popularności zyskują skarpety w romby, paski czy kropki. Świetnie wyglądają w zestawieniu z bawełnianymi chinosami albo dżinsami. Idealnie jeśli kolor lub wzór takich skarpet nawiązuje do innego dodatku np. poszetki albo krawata. Wówczas górna część stylizacji naturalnie „łączy” się z dołem i stanowi „zgraną” całość. Wzór oraz kolor nie wyczerpują tematu. Jeśli zakładasz wieczorowy garnitur uszyty z delikatnej wełny 140’s o niskiej gramaturze wybierz cieńsze bawełniane skarpety wizytowe. W okresie zimowym do grubych swetrów, płaszczy i spodni sztruksowych możesz założyć grubsze skarpety.
"Idealnie jeśli kolor lub wzór skarpet nawiązuje do innego dodatku np. poszetki albo krawata. Wówczas górna część stylizacji naturalnie „łączy” się z dołem i stanowi „zgraną” całość."
Długość ma znaczenie
Nieważne jaki styl preferujesz i na jaką okazję wybierasz ubranie, skarpety powinny być na tyle długie aby zasłonić nogę. Goła męska łydka to jeden z grzechów głównych dżentelmena. Zatem niezależnie od tego czy nosisz spodnie od garnituru, chinosy czy dżinsy zadbaj o skarpetkę sięgającą mniej więcej do połowy łydki lub wyżej. Wyznawcy męskiego stylu są zdania, że świetnym wyborem są skarpety sięgające pod samo kolano - nie zsuwają się i zawsze wyglądają świetnie. Nie sposób się z nimi nie zgodzić, jednak trzeba jednak, że podkolanówki nie zdadzą egzaminu w przypadku spodni o bardzo wąskiej nogawce.
Zupełnie innymi regułami rządzą się typowo wiosenno-letnie stylizacje. Jeśli wybierasz mokasyny, espadryle albo buty żeglarskie lub krótkie spodnie np. szorty wówczas skarpet w ogóle nie powinno być widać. Zatem w takiej sytuacji należy zdecydować się na specjalne „niewidoczne stopki” albo założyć buty na gołą stopę.
Z czego wykonane są dobre skarpety?
Za najbardziej uniwersalny surowiec do produkcji skarpet uważa się bawełnę, wełnę lub bawełnę z niewielkim dodatkiem przędzy syntetycznej. Naszym zdaniem najbardziej wszechstronne i całoroczne będą skarpety wykonane z dzianiny z przewagą bawełny i nieznaczną domieszką poliamidu, polipropylenu, elastodienu lub elastanu, dzięki czemu skarpety są wytrzymałe i zachowują pożądany kształt po długim użytkowaniu i wielokrotnym praniu. Ciekawym rozwiązaniem są skarpety z przędzą bambusową. Jej zaletami są: miękki i przyjemny chwyt oraz wysoki komfort termiczny stóp. Włókna szybko odparowują wilgoć, dzięki czemu następuje eliminacja przykrych zapachów i rozwoju bakterii. Ponadto bambus jest ekologicznym, szybko odnawialnym surowcem.
Dlaczego skarpety są ważne:
1. bo sprane i wyglądające nieestetycznie odbiorą klasę nawet najlepszemu garniturowi
2. bo może je zobaczyć każdy (szczególnie jeśli przyjmujemy pozycję siedzącą i zakładamy nogę na nogę)
3. bo umiejętnie dobrane mogą Cię wyróżnić i być Twoim dyskretnym znakiem rozpoznawczym (charakterystyczny kolor lub wzór)
4. bo „goła łydka” wyglądająca spod nogawki spodni to najgorszy grzech dobrze ubranego mężczyzny
Tego unikaj:
1. grubych, sportowych skarpet w kolorach białym albo jasnoszarym oraz skarpet z dużymi, krzyczącymi logotypami w okolicach kostki.
2. to oczywiste, że sprane i poszarzałe skarpety są niedopuszczalne.
3. zbyt krótkich skarpet odsłaniających łydkę.
4. czarnych skarpet do granatowego garnituru.
5. widocznych skarpet noszonych do szortów lub letniego obuwia np. mokasynów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |