Fundament męskiej garderoby - męski styl elegancki
Dobrze ubrany i stylowy mężczyzna nie musi mieć garderoby wielkości dużego salonu. Kilkanaście klasycznych, ponadczasowych rzeczy i parę dodatków w zupełności wystarczy aby stworzyć zestawy pasujące zarówno do pracy, na ważne spotkanie, ślub przyjaciela czy rodzinne przyjęcie. Potraktuj ubranie jak dobrą inwestycję w Twój wizerunek - zapewniamy Cię, że prędzej czy później się ona zwróci. Planując zakupy pamiętaj aby zawsze brać pod uwagę cel, który chcesz osiągnąć budując swoją garderobę. Nowa praca, randka, a może po prostu większa pewność siebie i lepsze samopoczucie – stylowe i pasujące do okazji ubranie nie zapewni Ci stuprocentowego sukcesu ale na pewno w znacznym stopniu pomoże go osiągnąć. W tym artykule znajdziesz przegląd klasyków, takich ubrań, które przetrwały różne mody, oparły się próbie czasu i chociaż większość pewnie jest Ci dobrze znana, są jedyne w swoim rodzaju.
1. Garnitur a najlepiej dwa, gładkie, bez wzorów – ten najbardziej uniwersalny będzie jednorzędowy, na dwa guziki, w kolorze granatowym, jako drugi najlepszy będzie ciemnoszary albo grafitowy, w dalszej kolejności można nabyć czarny lub w delikatny prążek albo kratkę. Jeśli dopiero planujesz zakup garnituru zwróć uwagę na gramaturę tkaniny, najlepsza będzie średnia ok. 270 g/mkw., w takim garniturze będziesz czuł się komfortowo zarówno w okresie letnim, jak i zimą.
2. Sportowa marynarka(odd jacket) – zakładając sportową marynarkę masz pewność, że nie popełnisz żadnej gafy. Nie będzie to może niczym oryginalnym ale za najwłaściwszy i najbardziej wszechstronny kolor uważany jest podobnie jak w przypadku garnituru granat. Odd jacket różni się tym od marynarki garniturowej, że jest nieco krótsza, mniej formalna dlatego może mieć kieszenie zarówno wpuszczone do środka jak i nakładane. Zestaw koordynowany ze spodniami w innym np. szarym albo kolorze będzie dobrym pomysłem np. na piątkowy luz w pracy – oczywiście o ile firmowy dress code na to pozwala ale także na weekendowe wyjście ze znajomymi do restauracji. W stylizacjach ze sportową marynarką sprawdzą się też spodnie chino. Jeśli już posiadasz w swojej szafie gładkie marynarki w kolorach granatowym i szarym, na trzecią oraz kolejną marynarkę możesz wybrać tę w kratę albo drobny wzór np. pepitę.
3. Spodnie - zaprasowane w kant, najbardziej wszechstronny będzie kolor szary pasujący do większości zestawów koordynowanych, jako drugi wybór warto rozważyć granat lub odcienie niebieskiego.
4. Buty typu oxford (wiedenki) z nakładanym noskiem najlepiej w czarnym kolorze. W sytuacji w której preferujesz elegancki styl tego typu buty będą w zasadzie tak samo uniwersalne jak granatowy garnitur. Zamknięta przyszwa (fragment cholewki w którym znajdują się dziurki do sznurówek), delikatnie zaokrąglony czubek i smukłe kopyto sprawią, że założysz je zarówno na wystawny bal, własny ślub jak i na ważne biznesowe spotkanie albo na co dzień do pracy. Zawsze będą wyglądały dobrze – szczególnie starannie wypastowane.
5. Buty typu derby (angielki) będą mniej formalne niż oxfordy ale zdecydowanie polecane do codziennych garniturów oraz zestawów koordynowanych. Od oxfordów różnią się tym, że mają otwartą przyszwę. Derby zarówno w kolorze czarnym jak i brązowym będą uniwersalne.
6. Koszule - absolutnym minimum jest kilka bawełnianych koszul (koniecznie z długim rękawem – w formalnym męskim ubraniu pojęcie koszuli na krótki rękaw nie istnieje) z czego przynajmniej dwie powinny być białe (jedna może być z mankietem na guzik, druga – ta bardziej elegancka na spinki), dobrze jeśli w Twojej garderobie znajdzie się też koszula jasnoniebieska – te dwa kolory będą pasowały praktycznie do większości ubrań. Uzupełnieniem, które nieco ożywi Twoje stylizacje mogą być koszule w delikatne prążki, kratkę albo gładka jasnoróżowa koszula. Wielu panów boi się tego koloru ale w rzeczywistości świadczy on o pewności siebie i męskości. Najodpowiedniejszą tkaniną na koszulę formalną będzie twill, nieco grubsza tkanina o splocie skośnym.
7. Sweter najlepiej jeśli będzie wykonany z cienkiej bawełny wełny lub wełny z dodatkiem kaszmiru albo przędzy syntetycznej – naturalne włókna dobrze chronią przed chłodem, zaś nieznaczna domieszka włókien syntetycznych poprawi odporność na mechacenie i kuleczkowanie, które sprawia, że sweter wygląda nieestetycznie. Pierwszym wyborem powinien być klasyczny sweter w serek, który ładnie wyeksponuje kołnierzyk koszuli i krawat, w drugiej kolejności sweter zakończony pod szyją na okrągło, który z powodzeniem założysz do marynarki sportowej. Zaś rozpinany kardigan w sytuacjach mniej formalnych może zastąpić marynarkę.
8. Płaszcz - za najbardziej elegancki i klasyczny płaszcz uważana jest dyplomantka (płaszcz Chesterfield) zapinana na trzy guziki, uniwersalne będą kolory granatowy i czarny lub szara jodełka. Ważne aby płaszcz sięgał maksymalnie do kolana. Na wiosnę i lato możesz zastąpić dyplomatkę klasycznym bawełnianym trenczem.
9. Krawat a najlepiej kilka krawatów. Na początek najlepiej wybrać te o standardowej szerokości 6-7 cm, przy czym należy pamiętać aby ta szerokość korespondowała z szerokością klap garnituru, który posiadamy. Najbardziej klasyczne będą krawaty jedwabne. Ciemniejsze i pozbawione wzorów albo z bardzo dyskretnym wzorem będą zdecydowanie bardziej formalne. Krawaty wełniane, bawełniane lub dziergane mają niższy stopień formalności.
10. Poszetka jedwabna, wełniana lub lniana - niewielkich rozmiarów ozdobna chusteczka, którą wkłada się w brustaszę marynarki. Przez wiele lat była zapomnianym elementem męskiego stylu, obecnie przezywa swój renesans. Klasyką jest lniana lub jedwabna poszetka w białym albo jasnoniebieskim kolorze, ułożona w brustaszy sposobem prezydenckim – prostokątnie. W przypadku poszetki bardzo popularne są też wzory paisley, drobne kropki czy kratki.
11. Skarpety gładkie granatowe, szare i czarne. Nie ma nic gorszego jak sprana i wyblakła skarpeta wyglądająca spod nogawki spodni. Źle, dobrana albo zniszczona potrafi zepsuć nawet najlepszą stylizację. W sytuacjach o wysokim stopniu formalności dobieraj skarpety pod kolor spodni lub butów.
12. Dodatki – jak wiadomo doskonały wygląd buduje się dbając o szczegóły, dlatego nie zapomnij takich dodatkach jak: skórzany pasek dopasowany do koloru butów, elegancki szal, skórzana teczka oraz zegarek z prostym, minimalistycznym cyferblatem i okrągłą kopertą.
Zestawienie to nie wyczerpuje wszystkich możliwości eleganckiego stylu. Jednak powinno być rdzeniem, tym co najważniejsze w formalnym męskim ubiorze. Oczywiście mając pewne poczucie smaku i trochę odwagi możemy bawić się kolorami, wzorami – dopasowując je do wymienionych wyżej „bezpiecznych” pozycji.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |