Jak dobrać garnitur? Praktyczne porady
Najlepsza tkanina, uniwersalny kolor, dobór do sytuacji, pory dnia i roku – w idealnym garniturze każdy z tych elementów ma znaczenie. Jednak znawcy męskiego stylu radzą, aby zawsze na pierwszym miejscu kierować się tym jak garnitur leży, dopiero w drugiej kolejności brać pod uwagę jakość tkaniny, wykończenie i inne szczegóły. Zapamiętaj – dopasowanie jest kluczowe i najważniejsze. Nawet jeśli garnitur będzie uszyty z najlepszej tkaniny, cały efekt może zniweczyć niewłaściwy rozmiar. Za duże, workowate i pozbawione proporcji ubrania to zmora ulic i niestety wciąż domena wielu mężczyzn.
„Zawsze pytaj o opinię drugą osobę, najlepiej doradcę klienta, możesz też wybrać się na zakupy z przyjacielem lub partnerką. Samodzielnie, nawet przed lustrem nie wychwycisz wszystkich ewentualnych mankamentów. Staraj się przymierzać garnitur z dodatkami, w taki sposób w jaki będziesz go nosił – zatem najlepiej z klasyczną białą lub jasnoniebieską koszulą, Twoim ulubionym krawatem i obowiązkowo z półbutami. Tylko w ten sposób prawidło ocenisz długość rękawów, nogawek spodni, wysokość kołnierza i szerokość wyłogów marynarki. Pamiętaj aby zapiąć marynarkę, stój naturalnie, opuść ręce swobodnie wzdłuż tułowia – teraz możesz sprawdzić dopasowanie kierując się poniższymi wskazówkami.”
Plecy, ramiona i kołnierz
Jednymi z najważniejszych elementów konstrukcji marynarki są plecy i ramiona. W dobrze dopasowanej marynarce miejsce wszycia rękawów nie powinno wykraczać poza naturalną linię ramion. Rękaw nie może zapadać się do środka, powinien natomiast delikatnie, kuliście wybrzuszać się na barkach. Jeżeli jest inaczej poproś o inny rozmiar lub fason, gdyż poprawki krawieckie ramion są trudne i mogą być możliwe jedynie w bardzo niewielkim zakresie. W marynarkach stosuje się też wypełnienia. W zależności od Twojej budowy mogą być one mniejsze lub większe. Zatem mężczyznom z szerokimi ramionami poleca się aby wypełnienie było nieznaczne lub aby marynarka była go zupełnie pozbawiona. Natomiast osoby z opadającymi lub wąskimi ramionami powinny wybrać marynarkę z nieco większym wypełnieniem, co dobrze wymodeluje sylwetkę i pozwoli zachować właściwe proporcje. W idealnie dopasowanym garniturze marynarka powinna delikatnie przylegać do pleców, na tkaninie nie mogą tworzyć się pionowe i poziome fałdy. Zaś kołnierz dość ściśle i równo przylega do kołnierzyka koszuli, nie powinien się między nimi tworzyć odstęp. Pamiętaj też, że zgodnie z klasycznymi prawidłami męskiego stylu kołnierzyk koszuli widoczny jest 1,5-2 cm ponad kołnierz marynarki. Zarówno zupełnie schowany, jak i nadmiernie wyeksponowany będzie błędem. Należy też zwrócić uwagę jak układa się materiał pod kołnierzem, jeżeli w tym miejscu pojawiają się poprzeczne fałdy, znaczy to, że kołnierz trzeba opuścić, w ramach poprawek krawieckich taka czynność nie powinna być problemem.
Ramiona to jeden z tych elementów konstrukcji marynarki, który bardzo trudno poddaje się przeróbkom krawieckim. Miejsce wszycia rękawów nie może wykraczać poza naturalną linię ramion. Rękaw powinien się delikatnie, kuliście wybrzuszać, a nie zapadać.
Długość marynarki
Marynarka powinna dzielić sylwetkę na dwie części, przy czym w podziale tym oceniamy długość od kołnierza marynarki do linii butów, nie uwzględniając przy tym głowy. W klasycznym, eleganckim garniturze marynarka powinna obowiązkowo zakrywać pośladki, kończyć się dokładnie na ich linii w miejscu, gdzie zaczynają się uda. Szlice (cięcia z tyłu) marynarki nie powinny się rozchodzić, jeśli tak się dzieje oznacza to, że jej rozmiar jest nieprawidłowy.
Długość marynarki powinna zakrywać całe pośladki i kończyć się w linii ud. Idealnie będzie jeśli podzieli sylwetkę na pół.
Klapy marynarki powinny przylegać do klatki piersiowej, jeśli wyłogi się załamują, odstają oznacza to, że marynarka jest w nieprawidłowym rozmiarze. Pamiętaj aby ich szerokość korespondowała z szerokością krawatu.
Kołnierz koszuli powinien wystawać spod kołnierza marynarki ok. 1,5-2 cm. Nie powinna się między nimi tworzyć przerwa. Zwróć też uwagę jak układa się materiał na plecach pod kołnierzem, w tym miejscu materiał powinien on gładko przylegać, jeśli tworzą się poziome linie wybierz inny rozmiar lub dokonaj poprawek.
Klatka piersiowa i przód marynarki
Przymierzając marynarkę obowiązkowo powinniśmy sprawdzić jak układa się po zapięciu guzika. Sprawdzamy, czy klapy nie rozchodzą się na boki, prawidłowo powinny one gładko przylegać do klatki piersiowej. Jest to kolejny element, który niełatwo poddaje się poprawkom krawieckim, dlatego od razu powinien leżeć prawidłowo. Ważną kwestią jest też szerokość klap, powinna ona korespondować z szerokością krawata. Warto zadbać o to aby zarówno klapy jak i krawat były dopasowane do naszej sylwetki. Mężczyznom o potężnej budowie poleca się nieco szersze klapy, zaś węższe zostają odpowiednie dla osób szczupłych. Jeśli Twoje ramiona są bardzo wąskie, nieco szersze klapy optycznie je poszerzą. Niestety zasada ta nie zadziała w odwrotnej sytuacji i osoby dobrze zbudowane o masywnej sylwetce nie stracą kilogramów dzięki wąskim klapom, za to istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka marynarka nie będzie trzymała proporcji.Guzik zapinany w marynarce (w marynarkach na dwa guziki, będzie to górny zaś w tych na trzy środkowy) powinien znajdować się mniej więcej w okolicach talii lub nieco ponad nią. W prawidłowo leżącej marynarce po zapięciu guzika materiał, z którego jest wykonana nie powinien się marszczyć, ciągnąć. Natomiast stojąc z zapiętą marynarką i swobodnie opadającymi rękoma, na wysokości talii u osób zbudowanych proporcjonalnie powinny tworzyć się poziome prześwity. Oznacza to, że rękawy nie są za szerokie a marynarka jest dobrze dopasowana.
Aby prawidłowo ocenić dopasowanie, sprawdź jak marynarka układa się po zapięciu guzika, zarówno nadmiar materiału jak i jego marszczenie w okolicach guzika będą świadczyły o złym rozmiarze.
Plecy – marynarka powinna do nich delikatnie przylegać, jeśli na tkaninie tworzą się pionowe i poziome fałdy oznacza to złe dopasowanie.
Rękawy
Długość rękawów marynarki należy sprawdzać z opuszczonymi rękami i koniecznie w towarzystwie dobrze dopasowanej koszuli z długim rękawem i zapiętym mankietem. Rękaw marynarki powinien kończyć się ok. 2 cm ponad przegubem nadgarstka, zaś mankiet koszuli powinien z niego nieznacznie wystawać (ok. 1-2 cm). Często zbyt długie rękawy są skracane podczas poprawek krawieckich, trzeba jednak pamiętać, że zakres tej poprawki jest ograniczony.
Długość rękawów - pozwól aby mankiety koszuli nieznacznie (1-2 cm) wystawały spod rękawów marynarki.
Spodnie
W przypadku spodni zarówno długość jak i szerokość nogawek ma niebagatelne znaczenie, spodnie węższe mogą mieć też krótsze nogawki, zaś spodnie szersze nieco dłuższe. Nogawki wąskich spodni powinny jedynie delikatnie dotykać cholewki buta, mogą go eksponować, a nawet dyskretnie pokazywać skarpetki. Nogawki spodni średniej szerokości powinny swobodnie opadać, z przodu opierać się na przyszwie buta tworząc tylko jedno załamanie, zaś z tyłu sięgać do połowy cholewki nie załamując się. Natomiast spodnie o szerokich nogawkach mogą zakrywać niemal całą przyszwę buta i z tyłu sięgać obcasa. Oceniając długość spodni powinniśmy przede wszystkim kierować się estetyką, jeżeli materiał spodni układa się naturalnie a u dołu tworzy się jedno delikatne załamanie oznacza to prawidłową długość, jeżeli materiał marszczy się a u dołu pojawia się wiele załamań wyglądających jak harmonijka, konieczne będą poprawki.Pamiętaj o jeszcze jednej ważnej zasadzie – załóż na tyle długie skarpetki aby w żadnej sytuacji np. gdy zakładasz nogę na nogę nie były widoczne gołe łydki. Tradycyjnie skarpetki dobrze jest dobrać pod kolor spodni lub butów, jednak obecnie coraz więcej mężczyzn świadomych swojego stylu wybiera kontrastujące kolory skarpet. Jest to oryginalny pomysł w sytuacji kiedy niewymagane jest ścisłe przestrzeganie zasad dress code. Warto zadbać o to aby kontrastowe skarpetki korespondowały w innym dodatkiem np. wzorem poszetki, kolorem krawata lub koszuli.
Nogawki spodni – zawsze przymierzaj garnitur zakładając buty. Z przodu nogawka powinna delikatnie opierać się na przyszwie buta tworząc jedno małe załamanie, z tyłu powinna pozostać prosta. Szerokość też ma znaczenie, im szersza nogawka tym więcej przyszwy może zasłaniać. Unikaj efektu „harmonijki” ale nie przesadź też w drugą stronę – za krótkie spodnie, a szczególnie te z szerszymi nogawkami będą przypominały flagę łopocącą na wietrze.
Dodatki
Czubek krawatu powinien sięgać klamry paska i delikatnie ją przykrywać, zaś jego szerokość odpowiadać lub przynajmniej być zbliżona do szerokości klap marynarki. Wąski krawat typu śledzik nie będzie wyglądał korzystnie w zestawieniu z szerokimi na 8 cm klapami.
Mity
1. Zbyt obszerne ubrania maskują niedoskonałości figury.” W rzeczywistości jest zupełnie na odwrót – zbędny, opadający i tworzący fałdy materiał, którego jest dużo wzmacnia i tak już potężną sylwetkę.
2. „Kupię większe – na wszelki wypadek gdybym przytył.” albo „Kupię mniejsze bo planuję dietę.” Skoro kupujesz ubrania teraz to zapewne masz zamiar w nich chodzić w najbliższym czasie. Zatem gdy przytyjesz lub schudniesz należy, o ile to możliwe skorzystać z poprawek krawieckich, to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż chodzenie przez kilka lat w za dużym ubraniu.
3. Spodnie powinny sięgać do obcasa, lub stojąc bez butów do ziemi”. Nieprawda, prawidłowa długość spodni zależy bezpośrednio od szerokości nogawki. Najpopularniejsza nogawka średniej szerokości (ok. 20-22 cm) powinna swobodnie opadać, z przodu opierać się na przyszwie buta tworząc tylko jedno załamanie, zaś z tyłu sięgać do połowy cholewki nie załamując się.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |