Pianki do surfingu
Zanim jeszcze staniemy się szczęśliwymi posiadaczami naszej pierwszej deski czy latawca, warto pomyśleć o zakupie własnej pianki. O ile sprzęt do pływania zawsze możemy wypożyczyć, to już piankę wypada mieć prywatną. Choćby ze względów higienicznych. Przyznacie, że zakładanie po kimś kombinezonu, którego zadaniem jest ścisłe przyleganie do ciała, nie jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem.
Piankę wybieramy przede wszystkim kierując się temperaturą wody i powietrza w jakiej zamierzamy pływać. W naszym klimacie, nawet latem, trudno jest się obejść bez choćby cienkiej pianki z krótkimi rękawami/nogawkami, szczególnie jeśli planujemy pływać przy silniejszym wietrze. Z kolei dobra gruba pianka może nam wydłużyć sezon o kolejne kilka miesięcy! Właśnie dlatego zakup pianki powinien być najważniejszym etapem kompletowania własnego sprzętu.
Dlaczego w piance jest ciepło?
Głównym zadaniem piankowego kombinezonu jest utrzymanie ciepła ciała surfera. Dzieje się tak dzięki specjalnemu materiałowi, z którego uszyte są pianki - neoprenowi. Gumowa struktura neoprenu pozwala lekko nasiąknąć wodą, ale blokuje jej wypłynięcie. Wówczas między ciałem a pianką powstaje bardzo cienka warstwa wody, która podgrzewa się do naszej temperatury i utrzymuje komfort termiczny. Im pianka jest grubsza, zbudowana z większej ilość warstw materiałów i ma bardziej szczelne szwy, tym będzie nam w niej cieplej.
Wybór pianki
Pianki możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje - krótkie i długie. Pianki krótkie, tzw. shortie, są kombinezonami z krótkimi nogawkami i rękawami. Grubość takiej pianki waha się w okolicy 2 mm. Jest to świetna opcja na ciepłe letnie dni, kiedy potrzebujemy minimalnej ochrony przed chłodem. Pianki długie mają już pełnowymiarowe nogawki i rękawy. Przeważnie są też grubsze i znacznie cieplejsze od krótkich modeli. Jeśli nasza przygoda ze sportem surfingowym ma trwać tylko kilka godzin/dni w trakcie letnich wakacji nad ciepłym morzem, możemy pokusić się o krótką piankę. Jeśli zamierzamy bardziej poważnie podejść do naszego pływania, wtedy długa pianka okaże się nieodzowna. Bardzo popularne są też pianki łączące cechy tych dwóch podstawowych typów - np. pianki z długimi nogawkami i krótkimi rękawami. Na dłuższe pływanie w sezonie letnim taki kombinezon będzie jak znalazł!
Grubość
Podstawowym parametrem określającym walory termiczne pianki jest jej grubość. Często spotkacie w opisach pianek parametry typu 2 mm, 4/3 mm, 6/5 mm itp. Letnie pianki zazwyczaj zbudowane są z materiałów o jednej grubości (np. 2 mm), natomiast pozostałe przeważnie charakteryzują się zmienną grubością. Dla przykładu parametr 5/4 mm oznacza, że tułów kombinezonu zbudowany został z materiału o grubości 5 mm, rękawy i nogawki z cieńszego 4 mm. Taka stopniowana budowa pozwala zachować zarówno wysokie walory termiczne jak i odpowiednią swobodę ruchów dla rąk i nóg.
Orientacyjny podział grubości pianek dla różnych pór roku:
Lato - 2 mm, 3/2 mm
Późna wiosna, wczesna jesień, chłodne lato - 4/3 mm
Późna jesień, wczesna wiosna - 5/4 mm
Zima - 6 mm
Rozmiar
Możemy kupić nawet najlepszą piankę na rynku, ale jeśli nie dobierzemy odpowiedniego rozmiaru, będzie ona gorsza od znacznie tańszej, ale lepiej dopasowanej! Dobrze dobrana pianka musi ściśle przylegać do ciała, ale nie powinna go krępować. Nie może być w niej żadnych luzów, gdyż w tych miejscach pozostanie tylko zimna woda. Żeby pianka grzała, musi mieć kontakt ze skórą. Obecne dobre pianki szyte są z niesłychanie elastycznych materiałów, które mimo tego, że świetnie przylegają do ciała, zapewniają niesamowitą swobodę ruchów.
Przy wyborze pianki zawsze zaleca się osobiste przymierzenie kombinezonu. Jeśli kupujemy przez sklep internetowy, bardzo dokładnie sprawdźmy tabelę rozmiarów sugerowaną przez producenta danej pianki.
Rodzaje
Jak każdy ubiór, pianki szyte są w osobnych krojach dla kobiet i mężczyzn. Nie ma pianek uniwersalnych, dlatego zawsze sprawdźmy dla kogo przeznaczony jest dany kombinezon. Inną istotną rzeczą w konstrukcji pianek jest sposób wszycia zamka. Tutaj wyróżniamy:
- zamki wszyte na plecach - duża łatwość zakładania kombinezonu, mniejsza swoboda ruchu i gorsze walory termiczne
- zamki wszyte na klatce piersiowej- wymagają trochę gimnastyki podczas zakładania, ale zapewniają dużo lepszą elastyczność i ochronę przed chłodem.
Jeszcze kilka lat temu dobra pianka na chłodny dzień musiała mieć na całej zewnętrznej powierzchni gumowaną powłokę. Dzięki temu świetnie chroniła przed wychładzającym wiatrem, jednak za cenę wyraźnego ograniczenia swobody ruchu. Taki neopren powleczony gumą jest po prostu mało elastyczny. Dzięki postępowi w technologii budowy pianek, jaki miał miejsce w ciągu ostatnich paru lat, nowoczesne pianki ograniczają gumowane elementy do części korpusu. Reszta wykonana jest z materiałów przypominających jersey. Magia nowoczesnych pianek tkwi w specjalnych powłokach wbudowanych między warstwami neoprenu. Dzięki nim pianki potrafią nie tylko doskonale ogrzewać ciało, ale są przy tym super elastyczne. Kolejnym powodem, dla którego gumowane pianki tracą na popularności, jest ich duża wrażliwość na uszkodzenia. Dziurę w takiej piance możemy zrobić nawet paznokciem, gdy niezbyt uważnie będziemy nakładać nogawki.
Jak dbać o piankę
Jeśli chcemy by pianka posłużyła nam przez wiele sezonów, musimy nauczyć się specjalnego traktowania naszego kombinezonu. Oto
kilka praktycznych rad:
- nie suszymy pianki na słońcu - promienie UV niszczą strukturę neoprenu
- nie wieszamy przez dłuższy czas wieszaku - takie obciążenie źle wpływa na szwy pianki
- płuczemy po każdym pływaniu wyłącznie zimną wodą - ciepła woda może uszkodzić klejenie szwów
- nie rzucamy po pływaniu mokrej pianki w kąt, czekając aż sama wyschnie - prędzej uzyskamy przykry zapach niż pełne wysuszenie
- piankę najlepiej suszyć przewieszając ją przez jakiś grubszy sznurek lub drążek
- unikamy kontaktu z ostrymi przedmiotami
- nie szorujemy kolanami po pokładzie deski
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |