HISTORIA SURFINGU W DATACH
Na pewno obiły Wam się o uszy przy jakiejś okazji nazwiska takie jak: Kapitan Cook, Duke Kahanamoku, Mickey Dora, czy Gary Lopez...Wlasnie oni, a także wielu innych, mieli bezpośredni wpływ na historię i ewolucję surfingu. Poniższy tekst przybliży Wam co nieco, jak to wszystko się zaczęło.
1778. Kapitan Cook przybywa na Wyspy Sandwich (obecnie Wyspy Hawajskie) gdzie po raz pierwszy widzi ludzi ślizgających się po falach i wywiera to na nim olbrzymie wrażenie. Tubylcy pływali na wielkich czterometrowych deskach powycinanych ze sporych drzew.
1900. He e'nalu (czyli surfing) oparł się kolonizacji. George Freeth - pół Hawajczyk, pół Irlandczyk, dał impuls w czasy współczesne. Samodzielnie nauczył się surfowac, na plaży Waikiki (Hawaje). Używał bardzo długich desek w całości wykonanych z drewna. Mniej więcej w tym czasie He e'nalu zmienia nazwę na surfing. Nie wiadomo, przez kogo i dlaczego nazwa hawajska została zmieniona na angielską.
1907. Pisarz Jack London z pomocą Freetha odkrywa surfing dla siebie i dla Amerykanów, publikując "Surfing - królewski sport dla naturalnych królów Ziemi".
1911. Duke Kahanamoku (Hawajczyk) był pierwszym surfistą "nowożytnym". Założył Hui Nalu - pierwszy klub surfingowy w historii (hui- organizacja, nalu- surf). Klub ten istnieje do dziś, prowdzony przez Hawajczyków kontynuujących tradycje zalożyciela. Kahanamoku organizował pokazy surfingu w Kaliforni i Australii, był także świetnym pływakiem. W 1912 roku zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Sztokholmie.
1927. Kalifornia. Wpływ Freetha zrewlucjonizował kalifornijskie plaże. Tom Blake i Sam Reid zapoczątkowali surfig w Malibu, dzis kultowym spocie.
1935. Tom Blake przyczepia do swojej deski statecznik, przez co bardzo poprawia się technika skrętu i wykorzystanie fali.
1940. Presto Patterson i Lorrin Harrison byli najlepszymi surfistami przed drugą wojną swiatową. Surfowali głównie na Hawajach. Na nich wzorowali się surfisci powojenni.
1950. Bob Simons korzystając z nowych rewolucyjnych desek z poliestru, zostaje legendą surfingu kalifornijskiego. Uczynił z surfingu sposób na zycie. Zginął między falami cztery lata później.
1954. Simons miał wielki wpływ na kształtowanie się charakteru młodych surfistow jak: Grell Noll, Pat Curren i Mickey Dora. Oni również odcisnęli swoje piętno na kulturze surfingu. Szczególnie Mickey Dora poprzez swój niepowtarzalny styl i buntowniczy charakter zmienił się w legendę.
1955. Wielu najlepszych surfistow kalifornijskich przeprowadza się na Oahu (Hawaje).
1956. Surfing przybywa do Europy, a konkretnie do Biarritz, dzieki Amerykaninowi o nazwisku Viertel. Zaczyna się szaleństwo surfingu na naszym kontynencie.
1957. Po raz pierwszy surfuje się na Waimea.
1962. Jeff Hackman i Garry Lopez, przyjaciele ze szkoly, zostają najlepszymi surferami na północnym wybrzeżu Oahu.
1963. Mike Hynson i Robert August przybywają do Południowej Afryki wraz z ekipą filmową. Kreca film "Endless Summer", który w 1964 wchodzi na ekrany, oddając przygodowego ducha i kulturalną esencję surfingu.
1967. Mistrzowie świata Midget Farelly i Nat Young to pierwsi Australijczycy, którzy przybyli surfować na Hawaje, oferując wiedzę, doświadczenie i radykalny sprzęt.
1973. Hawaje stają się mekką surfingu.
1980. Surfing dalej ewoluuje, wprowadza się nowe kształty desek. Simon Anderson to wynalazca thrustera (trzech statecznikow).
Pojawiają się nowe gwiazdy surfingu: Barry Kapaiapuni, Terry Fitzgerald i wielki Tom Curren.
W historii surfingu widzieliśmy nowe wpływy, nowe wyzwania, zwroty w technice i sprzęcie.
Surfing rozwija się i dalej będzie się rozwijał.......dokąd zajdzie?
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |