Fala Nazare
DLACZEGO FALA NAZARÉ JEST NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE? WYJAŚNIAMY TO TUTAJ
Gdzie jest największa fala na świecie? Czy mógłbyś odpowiedzieć na to pytanie? Z pewnością przychodzą mi na myśl Hawaje lub Teahupo'o. Jeśli myślisz o jednym z tych dwóch, to się mylisz. Największą falę na świecie mamy znacznie bliżej niż myślisz. Jest w Portugalii, a konkretnie w gminie Nazaré. Nazaré to miasto liczące 10 100 mieszkańców, skąpane w Oceanie Atlantyckim. Powiemy Ci wszystko!
NAZARÉ: OBOWIĄZKOWY MIEJSCE PRZEZNACZENIA
Nazaré to nadmorskie miasteczko o łagodnym klimacie, z długą tradycją rybacką. To miasto jest znane na całym świecie ze swojej plaży Praia do Norte, która rozciąga się od Cabo de Sitio do portu rybackiego. Historycznie rzecz biorąc, Nazaré utrzymywało się z rybołówstwa, ale stopniowo zostało ono zastąpione przez turystykę, choć nadal zachowało swój odziedziczony charakter. Wiele starych domów rybackich to obecnie nowoczesne hotele, ale wielu mieszkańców nadal nosi tradycyjne stroje rybackie. Na ulicach wciąż można oddychać tym rybackim dziedzictwem, z handlarzami ryb, którzy wciąż są nienaruszeni, popołudniami widać rybaków przybywających na wybrzeże z sieciami rybnymi...
Nazaré to miejsce, które każdego lata przyciąga wielu turystów z całego świata, którzy chcą cieszyć się wakacjami. Nic dziwnego, że Nazaré ma wszystko: doskonałą gastronomię, przyrodę, atmosferę, zabawę... Od eleganckich restauracji, w których można zjeść dobre ryby i owoce morza, bary na plaży i bary, w których można wypić drinka późnym popołudniem, imprezy, wycieczki... Ale nie, oszukamy się, główną atrakcją turystyczną Nazaré jest słynna fala w Praia do Norte. Chociaż przyjmuje turystów w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach, większość tych, którzy udają się do Nazaré, robi to, aby być świadkami tej kolosalnej fali. I nie bez powodu, fala Nazaré przewyższa wszystko, jest największą falą na świecie, co roku bijąc swój własny rekord. Zimą wielu surferów przyjeżdża na tę plażę, aby pojeździć na tej gigantycznej fali. Trzeba mieć odwagę i doskonałą formę fizyczną.bądź trochę szalony, naprawdę. Czy możesz powiedzieć, dlaczego powstaje tak dzika fala?
DLACZEGO POWSTAŁA TA FALI?
To dobre pytanie, ponieważ na tej plaży również dzieje się coś ciekawego. Możesz pewnego dnia przerazić się niezmierzoną falą, jakbyś znalazł morze z niezbyt dużymi falami. Zdradzimy sekret tej fali, abyś decydując się na nią wiedział, kiedy narodzi się najbardziej niesamowita fala.
W Nazaré znajduje się podwodny kanion, Kanion Nazaré. Głęboki na ponad 5000 m i zajmujący około 230 km, jest największym wąwozem morskim w całej Europie. Sztormy na Atlantyku wytwarzają bardzo duże fale, które w momencie zetknięcia się z platformą kontynentalną (powierzchnią dna morskiego), czyli w miarę zbliżania się do wybrzeża, zmniejszają się ich rozmiar, siła i prędkość. Co dzieje się w Nazaré? Istnieją 3 czynniki, które wytwarzają tę falę. Po pierwsze: kanion, ponieważ jest tak głęboki, że fale docierają do wybrzeża z takimi samymi wymiarami, nie zmniejszając się w najmniejszym stopniu. Po drugie: przed latarnią jest prąd powrotny, który sprawia, że fala staje się jeszcze większa. Na koniec, jakby tego było mało, tworzy się przeciwfala, która opuszcza plażę w kierunku morza, łączy się z falą, która już nadchodziła i tworzy szczyt, który podwaja początkową wielkość fala, fala. Wynik? Ogromna góra wody.
KIEDY JEST NAJLEPSZY CZAS?
W Nazaré przez cały rok tworzą się ogromne fale. Jeśli jednak chcesz wyjechać z bardziej imponującymi widokami, najlepszym momentem jest od listopada do lutego, czyli sezon wielkich fal. Chcesz wiedzieć, gdzie najlepiej podziwiać fale? Latarnia morska Nazaré to idealne miejsce, aby zobaczyć tę górę, ponieważ zawsze jest tam tak tłoczno. Istnieje jednak inne miejsce, z którego będziesz cieszyć się uprzywilejowanymi widokami. Jest to punkt widokowy, a konkretnie Mirador do Suberco. Można dojechać na nią samochodem, choć dostępna jest także kolejka linowa, która codziennie kursuje wypierając rzesze turystów.
JAK DUŻA BYŁA NAJWIĘKSZA FALI?
W Nazaré nie dziwią nas fale wysokie na 24 czy 25 metrów. Jednak w dni z dużą ilością morza tworzą się fale o długości 30 metrów. Rozmiar ten przyprawia o zawrót głowy, jest poniekąd odpowiednikiem 8-piętrowego budynku. Jednak w 2018 pobity został rekord największej fali, jaką kiedykolwiek surfowano. Angus McDarrell, surfer Australijczyk, zaledwie 22 lata, przepłynął ścianę morską o długości 42,6 metra, mierzonej przez WSL (World Surf League), największą falę w historia surfingu. Do tego czasu rekord został ustanowiony przez surferów na wielkich falach Rodrigo Koxa i Garret McNamara z falami o długości 30 metrów.
JAK SURFOWAĆ NA TEJ FALI?
Jazda na dużych falach nie jest czymś dla każdego surfera. Będziesz musiał długo poczekać, zanim odważysz się wykąpać w takim morzu. Surfowanie na tej fali jest możliwe tylko dla nielicznych uprzywilejowanych. Trzeba być w niemal nieosiągalnych warunkach fizycznych, a psychicznie wymaga to bardzo wysokiego przygotowania. To niezwykle niebezpieczna fala, nie można popełnić ani jednego błędu. Musisz wiedzieć, jak najlepiej kontrolować swoje lęki, jeśli nie: nawet o tym nie myśl. Aby przetrwać w razie upadku, konieczne jest wcześniejsze zbadanie fali, doskonale znając sposób, w jaki ta fala powstaje, czasy, wszystkie jej szczegóły. Elementem niezbędnym do surfowania po tej fali jest oddychanie. Będziesz musiał ćwiczyć oddychanie, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak, być może będziesz musiał wstrzymać oddech na maksymalnie 4 minuty. Ważne: w przypadku otarcia lub upadku najlepiej zwinąć się w kłębek, liczyć powoli, zachowując spokój…
Aby surfować po tak dużej fali, potrzebujesz pomocy skutera wodnego. Istnieją doświadczeni piloci wodni, którzy są odpowiedzialni za pozostawienie surfera w kluczowym miejscu, aby obniżyć falę. Wykonują jednak inne, znacznie bardziej ryzykowne zadanie: ratowanie surferów. Jeżeli wielka fala spadnie z burty, pilot musi do niej dosięgnąć, wciągnąć na górę specjalnymi saniami ratunkowymi i uciec przed następną falą. A to wszystko w 10 sekund! A może zdarzyć się jeszcze gorsza sytuacja: surfer nie będzie mógł wydostać się na powierzchnię. Tam będzie musiał wybrać, czy wrócić i uciec przed kolejną falą, czy zaryzykować i poczekać, aż ją dogoni. W tym zawodzie zachowanie spokoju jest tak samo konieczne, jak w przypadku samych surferów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |