Antyki ciekawostki
Miśnia. Najstarsza europejska porcelana.
Najstarszą wytwórnią porcelany w Europie była manufaktura w Miśni (Niemcy). Manufaktura została otwarta na mocy królewskiego dekretu 23 stycznia 1710 roku. Wynalazcą procesu fabrykacji porcelany był Ehrenfried Walther von Tschirnhaus (1708 rok). Porcelana Miśnieńska jest produkowana do dziś, są to bardzo cenne i wyjątkowe wyroby.
Srebro - próby i punce
Srebro, zwłaszcza to starsze, posiadało różnorodne oznaczenia bite przez złotników. Współczesnie najbardziej popularne oznaczenia srebra to próba podawana w formie 3-cyfrowej. I tak, najwyższą próbą jest 925 (pierwsza próba srebra), kolejno 875 (druga próba srebra), 830 (trzecia próba srebra) oraz 800 (czwarta próba srebra). Dawniejsze wyroby posiadały szereg innych oznaczeń. Zawartość srebra w stopie z innymi metalami mierzono m. in. w łutach. Łuty oznaczano cyframi od 1/4 do 16. Srebro 16 łutowe było najczystsze (odpowiednik próby 1000), 15 łutowe (odpowiednik 937,5), 14 łutowe (odpowiednik próby 875), 13 łutowe (próba 812,5), 12 łutowe (odpowiednik próby 750), 11 łutowe (odpowiednik próby 687,5) itd. Jeszcze inny system oznaczeń charakterystyczny był dla Carskiej Rosji, gdzie srebro oznaczało się za pomocą "zołotników". Najpopularniejszą puncą sreber rosyjskich była próba 84 zołotniki, co po przeliczeniu na współczesną numerację odpowiada próbie 875. Rzadziej i przede wszystkim na srebrnych wyrobach najwyższej klasy, stosowano próbę 88 zołotników (odpowiednik próby 915). Firma Fabergé sygnowała swoje wyroby próbą 91 zołotników i była to najwyższa z używanych prób srebra (odpowiednik próby 946).
Porcelana Rosenthal
Porcelana Rosenthal jest jedną z nabardziej popularnych i lubianych europejskich manufaktur. Fabryka porcelany założona została w 1889 roku przez Philippa Rosenthala w niemieckim mieśnie Selb. Wcześniej, od 1879 roku P. Rosenthal prowadził malarnię porcelany, która zatrudniała dwóch malarzy (białą porcelanę kupowano z firmy Hutschenreuther). Przedsiębiorstwo bardzo szybko się rozrastało, zdobywającogromną popularność. Z firmą współpracowali znani artyści, m. in. Henry Moore czy Salvador Dali. Dziś najstasze wyroby Rosenthala - zarówno serwisy użytkowe jak figury cieszą się dużą popularnością i sympatią na rynkach antykwarycznych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |