Militaria a rynek aukcyjny
Przedmioty związane z wojskiem i wojskowością od lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pasjonatów historii oraz kolekcjonerów. Jednak tylko określone z nich pozwalają na uzyskanie atrakcyjnych zysków przy sprzedaży. Na jakich militariach można zarobić najwięcej?
Stare militaria mogą być nie tylko wciągającą pasją, ale również doskonałym sposobem na zarobek. Dzisiaj dużym powodzeniem cieszą się nie tylko te z okres II Wojny Światowej, ale również te starsze, które mają często znacznie większą wartość.
Czym dokładnie są militaria? Jakie z nich możemy sprzedać z największym zyskiem? Gdzie można znaleźć na nie kupującego?
Czym są militaria?
Pod pojęciem takim jak militaria znajduje się szereg różnego rodzaju przedmiotów historycznych oraz kolekcjonerskich związanych z wojskiem i w mniejszym stopniu z dziedziną niewojskową, na przykład z myślistwem.
Militaria mogą pochodzić z różnych epok historycznych – to zarówno przedmioty nowsze, z XXI oraz z XX wieku, ale również te starsze, zabytkowe.
Do militariów zalicza się również kopie i repliki przedmiotów związanych z wojskiem i wojskowością, które odtworzone są na podstawie źródeł historycznych. Warto jednak zaznaczyć, że na takich militariach nie zarobimy tyle, ile na oryginałach.
Gdzie można odsprzedać militaria?
Posiadacze oryginalnych militariów mogą zdecydować się na ich odsprzedaż z atrakcyjnym zyskiem. Na czym dokładnie można zarobić?
Militaria, które można odsprzedać z zyskiem:
- umundurowanie – w tym mundury wojskowe, a także innego rodzaju odzież jak bielizna osobista, onuce, owijacze, obuwie wojskowe, nakrycia głowy
- wyposażenie żołnierza – plecaki, torby, tornistry, pokrowce, pałatki, niezbędniki, oficerki, maski przeciwgazowe, saperki, mapniki, naczynia, sztućce
- broń – szable, bagnety, sztylety, miecze, pałasze, kordziki, noże myśliwskie
- sztandary, bagnety, odznaki, naszywki
- dokumentacja, fotografie
Oczywiście, jest to tylko lista przykładowych militariów, które można odsprzedać i zarobić atrakcyjną sumę.
Wartość militariów określana jest indywidualnie na podstawie szeregu różnych czynników, w tym między innymi takich jak rok ich produkcji, materiały, z których są wykonane, unikatowość – rzadkość, kondycja.
Gdzie można odsprzedać militaria?
Właściciele militariów mogą odsprzedać swoje mienie samodzielnie, na przykład za pośrednictwem portali ogłoszeniowych albo aukcyjnych, ale mogą także skorzystać z usług skupów staroci i antyków, które specjalizują się w odkupie tego rodzaju przedmiotów.
Skorzystanie z oferty skupów jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ wtedy nie musimy samodzielnie fotografować i opisywać przedmiotów oraz zajmować się całą transakcją. Skup może wykonać dla nas profesjonalną wycenę posiadanego mienia, a także zaproponować szybki odkup z płatnością gotówką.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |