Jak zgłosić psa na wystawę
Przebrnęliście już formalności związkowe - pisałam o nich w artykule Pierwszy krok, czyli WYSTAWOWE ABC… czas zatem na trochę teorii …
Będąc członkiem ZKwP oraz posiadając numer rejestracji oddziałowej (szczegółowo pisałam o tym TUTAJ), możesz już jechać na pierwszą wystawę.
Wybór wystawy jest stosunkowo prosty, wystarczy wejść na stronę ZKwP. Aktualny terminarz znajduję się - TUTAJ. Na debiut nalepiej wybrać miejsce niezbyt daleko oddalone on naszego miejsca zamieszkania oraz na terenie otwarym.
W Polsce organizowane są cztery typy wystaw:
krajowe,
międzynarodowe (FCI) z prawem przyznawania CACIB,
klubowe, (w ramach działających Klubów, np. Klubowa molosów i szwajcarskich ras pasterskich)
championów (w której biorą udział tylko psy posiadające tytuł Championa)
Psa zgłasza się do klasy odpowiedniej dla jego wieku.
KLASY WYSTAWOWE :
Klasa baby – wiek od 3 do 6 miesięcy
Klasa szczeniąt - wiek od 6 do 9 miesięcy
Klasa młodzieży - wiek od 9 do 18 miesięcy
Klasa pośrednia - wiek od 15 do 24 miesięcy
Klasa otwarta - wiek od 15 miesięcy
Klasa użytkowa - wiek od 15 miesięcy dla psów posiadających certyfikat użytkowości
Klasa championów - dla psów posiadających tytuły championa międzynarodowego lub krajowego polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej uznanej przez FCI - nie dotyczy championatów młodzieżowych.
Klasa weteranów - od 8 lat wzwyż
Mając wybraną wystawę, należy sprawdzić kiedy upływa termin przyjmowania zgłoszeń oraz kwotę opłaty za klasę, w której wystawiacie psa.
Zgłoszenie na wystawę (niezależnie od klasy) musi być wysłane odpowiednio wcześniej. Można tego dokonać w dwojaki sposób:
drukując formularz zgłoszeniowy ze strony ZKwP lub pobierając go w swoim oddziale Związku. Formularz należy wypełnić ręcznie i wysyłać go pocztą. Należy upewnić się, czy o przyjęciu zgłoszenia decyduje data stempla pocztowego czy data wpłynięcia korespondencji do oddziału, w którym dobywa się wystawa. (http://www.zkwp.pl/zg/wystawy/zgloszenie.pdf) zgłaszając elektronicznie przez stronę internetową. Są dostępne dwie formy zgłoszenia internetowego: poprzez utworzony profil lub przez zgłoszenie elektroniczne, do którego link podaje organizator wystawy. Jeśli nie otrzymamy mailowo potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia warto upewnić się w oddziale organizującym wystawę, czy otrzymali nasze zgłoszenie.
Zgłaszając psa do Klasy Championów, Użytkowej, bądź też, gdy w zgłoszeniu wypisujemy tytuły wystawowe psa, trzeba pamiętać o dołączeniu do formularza kserokopii dokumentów potwierdzających użytkowość czy championat.
Kolejną ważną sprawą jest wniesienie opłaty. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów, najlepiej wnieść opłatę w terminie, jaki określa organizator wystawy. Kiedy płacimy po tym terminie lub bezpośrednio na wystawie, pobierana kwota jest dużo większa niż w formie przedpłaty.
Zgłoszenie na wystawę w praktyce
Przygodę z wystawami można rozpocząć już w Klasie Baby. Idriss Chatka ZielarkiWarto zaczynać od najmłodszych klas i traktować te występy jako dobrą formę socjalizacji. Na wystawie z reguły jest głośno i tłoczno, dużo zapachów, dużo psów i dużo ludzi. Wczesny początek da Wam również obycie wystawowe.
Idealna wystawa na debiut szczenięcia nie powinna się odbywać w hali, tylko na terenie otwartym (te odbywają się z reguły od kwietnia do października) i dobrze, żeby była raczej niższej rangi – krajówka, na której możecie spodziewać się mniej licznej stawki.
Warto w młodszych klasach (baby i szczeniąt) pokazać się kilkukrotnie. Dopiero występ na ringu weryfikuje wasze przygotowanie. W młodszych klasach sędziowie kynologiczni są bardziej wyrozumiali, tłumaczą i często podpowiadają co powinno się robić, aby ułatwić wystawianie. To dobre warunki do nauki dla szczeniaka i dla początkującego wystawcy.
Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy
Zgłoszenie psa na wystawę odbywa się na podstawie rodowodu. Jednakże gdy on jest w trakcie przygotowania, odbywa się to na podstawie metryki i numeru identyfikacji oddziałowej. Zgłaszać psa na podstawie rejestracji oddziałowej można jedynie do ukończenia przez niego 18 miesiąca życia.
Kiedy zgłoszenie na wystawę jest już wysłane, dokonuje się opłaty i czeka na list z potwierdzeniem zgłoszenia, numerem startowym psa oraz informacją, na którym ringu odbędzie się prezentacja i kto będzie sędziował.
Przyjmowanie psów na wystawę odbywa się przeważnie w godzinach 8.00-10.00. Następnie od godziny 10.00 rozpoczyna się ocena psów poszczególnych ras na wyznaczonych ringach i wg ustalonego planu sędziowania. Trwa to średnio do godziny 14.00-15.00 po czym następuje ocena najlepszych psów w rasach na ringu Finałowym (o tym później). W przypadku wystaw międzynarodowych często podana jest przybliżona godzina rozpoczęcia sędziowania rasy w której zgłosiłeś swojego psa.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE 7 ADAM NAWARA |