Kanada
Interaktywna mapa Kanady wraz z opisem i lokalizacją głównych miast, wsi, jezior, rzek, gór oraz innych obiektów geograficznych i turystycznych. Kanada na mapie świata.
Kanada - podstawowe informacje
Kanada – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią i na wschodzie z Francją. Drugie państwo świata pod względem powierzchni oraz 38. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC. Obszar obecnej Kanady zamieszkiwały od tysięcy lat ludy tubylcze. Rozpoczęte pod koniec XV w. brytyjskie i francuskie ekspedycje zbadały całe atlantyckie wybrzeże Kanady, co spowodowało stopniowe ich zasiedlenie przez brytyjskich i francuskich obywateli. W 1867 cztery kolonie wchodzące w skład Brytyjskiej Ameryki Północnej uchwaliły Konfederację Kanady i powołały do życia nowe państwo – Kanadę. Stopniowy proces uniezależniania się od Wielkiej Brytanii osiągnął punkt kulminacyjny w 1982, gdy uchwalenie nowej Ustawy o Kanadzie (ang. Canada Act 1982, fr. Loi de 1982 sur le Canada) zerwało ostatnie więzi zależności od parlamentu brytyjskiego. Kanada do dziś pozostaje monarchią konstytucyjną, z Elżbietą II jako głową państwa i utrzymuje demokrację parlamentarną. Kanada jest krajem dwujęzycznym i wielokulturowym, w którym na poziomie federalnym obowiązują dwa języki oficjalne: angielski i francuski (w ich kanadyjskich odmianach). Kanada jest państwem uprzemysłowionym i zaawansowanym technicznie, o zróżnicowanej gospodarce w znacznym stopniu uzależnionej od własnych bogactw naturalnych i wymiany handlowej – zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Kanada posiada trwałe i liczne związki.
Regiony, miasta, wsie na mapie Kanady (pierwsze 200 pozycji)
Abbotsford - miasto w południowo-zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie regionalnym Fraser Valley, 3 km od granicy z USA. Około 130 tys. mieszkańców (2006). Pod względem zaludnienia zajmuje 5 miejsce w prowincji i 37 w Kanadzie. Liczba mieszkańców Abbotsford wynosi 123 864. Język angielski jest językiem ojczystym dla 66,3%, francuski dla 1,0% mieszkańców (2006).
Aklavik – osada na Terytoriach Północno-Zachodnich w Kanadzie. Położone jest w delcie rzeki Mackenzie. Ze względu na niekorzystne położenie na terenie często nawiedzanym przez powodzie oraz braku miejsca zbudowano nową miejscowość – Inuvik, które stało się nowym centrum administracyjnym terytorium. Do niego przeniosła się także część dotychczasowych mieszkańców. Klimat polarny. Najniższa zanotowana temperatura wyniosła -52°C, a najwyższa 33°C.
Akulivik – inuicka osadą w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się na półwyspie we wschodniej części Zatoki Hudsona. Na przedłużeniu wyspy w kierunku Zatoki Hudsona znajduje się Wyspa Smith (Qikirtajuaq). Populacja w 2006 wynosiła 507 mieszkańców. Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Akulivik w dialekcie Nunavik języka Inuktitut oznacza środkowy ząb kakivaka. Swoją nazwę zawdzięcza geografii okolicznego terenu.
Amos - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Abitibi-Témiscamingue i MRC Abitibi, położone nad Harricaną. Amos jest trzecim najważniejszym miastem regionu, po Rouyn-Noranda i Val-d'Or. Obszar dzisiejszego miasta należał aż do 13 lutego 1898 do Terytoriów Północno-Zachodnich. Tego dnia cały obszar dzisiejszego regionu Abitibi-Témiscamingue został dekretem federalnym włączony do Quebecu.
Amqui – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Bas-Saint-Laurent i MRC La Matapédia. Miasto położone jest u ujścia rzeki Humqui do Matapédii. Amqui jest największym i najważniejszym miastem w dolinie Matapédii. Okolice dzisiejszego miasta były zamieszkane już ok. 500 roku p.n.e. , ale pierwsi osadnicy europejscy (franko-kanadyjscy) dotarli tutaj dopiero w 1848. W 1889 roku powstała tutaj parafia Saint-Joseph-Labre.
Asbestos – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Estrie i MRC Les Sources. Dzisiejszy krajobraz miasta został ukształtowany w wyniku odkrycia w XIX wieku sporych złóż azbestu (jego nazwa to właśnie „azbest” po angielsku). Mine Jeffrey jest jedną z największych kopalni azbestu na świecie. Liczba mieszkańców Asbestos wynosi 6 819. Język francuski jest językiem ojczystym dla 97,0%, angielski dla 1,2% mieszkańców (2006).
Aupaluk jest najmniejszą inuicką osadą nad zatoką Ungawa w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada), około 80 km na południe od Kangirsuk. Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa osady oznacza Miejsce w którym ziemia jest czerwona. W Aupaluk znajduje się 49 prywatnych mieszkań, wszystkie zajmowane przez stałych mieszkańców. Aupaluk jest obsługiwane przez lokalne lotnisko.
Avignon – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Gaspésie–Îles-de-la-Madeleine prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miejscowość Nouvelle. Składa się z 13 gmin: 1 miasta, 8 gmin, 1 parafii, 1 kantonu i 2 terytoriów niezorganizowanych. Avignon ma 15 246 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 78,2%, angielski dla 17,1%, mi'kmaq dla 4,3% mieszkańców (2011).
Beaconsfield - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montreal. Leży w obszarze metropolitarnym Montrealu. 1 stycznia 2002 Beaconsfield zostało włączone do Montrealu. 20 czerwca mieszkańcy byłego miasta przegłosowali opcję odłączenia, co doprowadziło do odzyskania praw miejskich i odłączenia się od Montrealu 1 stycznia 2006 roku. Liczba mieszkańców Beaconsfield wynosi 19 505.
Beauport - jedna z sześciu dzielnic miasta Québec. Obejmuje obszar włączonego do Québecu w 2002 roku miasta o tej samej nazwie. Miasto Beauport zostało założone jako seniorat Roberta Giffarda w 1634 roku. W 1976 roku miasto znacznie się powiększyło poprzez wchłonięcie pobliskich miejscowości (Giffard, Saint-Michel-Archange, Villeneuve, Montmorency i Courville et Sainte-Thérèse-de-Lisieux), ostatecznie zostało włączone do miasta Québec w 2002 roku.
Beausejour - miasto na terenie Kanady w prowincji Manitoba, zlokalizowane ok. 45 km. na północny wschód od Winnipeg. Beausejour położone jest na tkzw. geologicznej Tarczy Kanadyjskiej, w pobliżu Parku Whiteshell. Beausejour jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i sportowym. Co roku odbywają się tutaj dawa festiwale muzyczne: Prairie's Edge Music Festival w Czerwcu i Great Woods Music Festival w Sierpniu. W mieście działa również parafia Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego pw. św.
Blanc-Sablon - gmina w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Côte-Nord i MRC Le Golfe-du-Saint-Laurent. Gmina znajduje się przy granicy z prowincją Nowa Fundlandia i Labrador i jest najbardziej na wschód wysuniętą gminą Quebecu. Blanc-Sablon nie ma połączenia drogowego z resztą prowincji, można do niej dotrzeć wyłącznie z Labradoru lub drogą wodną. Na jej terytorium leżą trzy wsie: Brador, Lourdes-de-Blanc-Sablon i Blanc-Sablon. Liczba mieszkańców gminy Blanc-Sablon wynosi 1 263.
Blind River – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Algoma. Nazwa pochodzi o przepływającej przez nie rzeki Blind. Pierwsza osada powstała w celu wycinki pobliskich lasów, jednak wkrótce w pobliżu odkryto złoża miedzi. Od 1955 roku wydobywa się stąd również uran. Blind River należy do AFMO, związku gmin ontaryjskich ze znaczącym odsetkiem mieszkańców francuskojęzycznych. Liczba mieszkańców Blind River wynosi 3 780.
Bloor West Village - jedna z dzielnic kanadyjskiego miasta Toronto, głównie o charakterze handlowo-usługowym. Dzielnica sąsiaduje z Yorkville, The Annex, kampusem uniwersytu, Queen's Park oraz Royal Ontario Museum. Główną ulicą Wschód-Zachód jest Bloor Street. W dzielnicy znajdują się sklepy znanych marek, takich jak Giorgio Armani, Versace, Chanel, Prada. Podczas dorocznej imprezy charytatywnej mającej na celu badania przeciw AIDS, organizowane są w tutejszych luksusowych sklepach kolacje.
Bonaventure – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Gaspésie–Îles-de-la-Madeleine i MRC Bonaventure. Miasto położone jest na półwyspie Gaspésie, nad zatoką Baie des Chaleurs. Nazwa miasta pochodzi od położonej dalej na wschód wyspy, która to z kolei wzięła swoją nazwę od św. Bonawentury. Pierwsza stała europejska osada na obszarze dzisiejszego Bonaventure została założona w 1760 przez akadiańskich uchodźców. Większość mieszkańców jest dziś pochodzenia akadiańskiego.
Bonaventure – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Gaspésie–Îles-de-la-Madeleine prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miejscowość New Carlisle. Składa się z 14 gmin: 3 miast, 7 gmin, 1 parafii, 2 kantonów i 1 terytorium niezorganizowanego. Bonaventure ma 18 000 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 84,7%, angielski dla 15,0% mieszkańców (2011).
Boucherville - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montérégie i MRC Longueuil. Miasto zostało założone w 1667 przez Pierre'a Bouchera. Pochodził on z Mortagne-au-Perche we Francji, natomiast po przybyciu do Nowej Francji osiedlił się najpierw w Québecu, potem w Trois-Rivières, a ostatecznie przeniósł się w bezludne wówczas okolice dzisiejszego miasta. W XVIII wieku kilka rodzin opuściło Boucherville zakładając miasta Sainte-Julie oraz Saint-Bruno-de-Montarville.
Brant - samodzielne miasto w południowym Ontario, w Kanadzie. Miasto liczy 36 689 mieszkańców i zajmuje obszar 845,89 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 43,7 os. /km². Brant jest 49. pod względem wielkości miastem w Ontario i 132. w Kanadzie. Miasto powstało w 1999 poprzez zmianę statusu Hrabstwa Brant na samodzielne miasto. Brant otacza Brantford, aczkolwiek dwa miasta są niezależne z administracyjnego punktu widzenia.
Brantford - miasto (city) w południowym Ontario, w Kanadzie. Jest 26. pod względem wielkości miastem w Ontario i 49. w Kanadzie. Brantford otoczone jest obszarem miasta Brant, lecz nie jest jego częścią. Przez miasto przepływa rzeka Grand. Główną arterią transportu drogowego jest autostrada 403. Liczba mieszkańców Brantford wynosi 90 192. Język angielski jest językiem ojczystym dla 86,2%, francuski dla 1,2% mieszkańców (2006).
Brossard - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montérégie i MRC Longueuil. Brossard zostało przyłączone do miasta Longueuil w 2002. Ze względu na niezadowolenie z powodu tej decyzji przeprowadzono 20 czerwca 2004 roku referendum na temat odłączenia się od Longueuil. W wyniku pozytywnego wyniku referendum Brossard zostało odtworzone jako samodzielne miasto 1 stycznia 2006. Brossard jest najbardziej zróżnicowanym po względem etnicznym miastem Quebecu.
Cabano - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Bas-Saint-Laurent i MRC Témiscouata. Największą atrakcją turystyczną miasto jest fort Ingall, który został zbudowany przez władze brytyjskie na wypadek inwazji amerykańskiej w czasie konfliktu granicznego między stanem Maine a ówczesną kolonią Nowy Brunszwik. W referendum przeprowadzonym 21 czerwca 2009 56% mieszkańców Cabano i ponad 70% mieszkańców Notre-Dame-du-Lac opowiedziało się za połączeniem tych dwóch miast w jedno.
Cabbagetown - jedna z dzielnic kanadyjskiego miasta Toronto.
Cambridge – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Waterloo. Miasto zostało utworzone w 1973 r. poprzez połączenie sąsiadujących miast Galt, Preston oraz Hespeler. Powierzchnia Cambridge to 112,82 km². Według danych spisu powszechnego z roku 2001 Cambridge liczy 110 372 mieszkańców (978,30 os. /km²). Mieszka tu znacząca liczba osób pochodzenia portugalskiego. Cambridge jest centrum przemysłowym. Między innymi znajdują się tu fabryki Toyoty (otwarta w 1988 r.
Caniapiscau – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Côte-Nord prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Fermont. Składa się z 6 gmin: 2 miast i 4 terytoriów niezorganizowanych. Caniapiscau ma 4 260 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 71,0%, innu-aimun dla 13,2%, a angielski dla 1,5% mieszkańców (2011).
Canmore – miasto w Kanadzie, w prowincji Alberta. Leży niedaleko Parku Narodowego Banff około 110 km na zachód od największego miasta prowincji, Calgary. Miejscowość położona jest na wysokości ok. 1350 m n.p.m. Jest znanym ośrodkiem sportów zimowych, gdzie rozgrywane są zawody w biegach narciarskich, zaliczanych m. in. do klasyfikacji Pucharu Świata. W 1988 w okolicach miasta rozgrywane były konkurencje w ramach igrzysk olimpijskich w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej i biathlonie.
Cap-de-la-Madeleine- dawne miasto w Kanadzie w prowincji Quebec nad rzeką św. Wawrzyńca. 1 stycznia 2002 zostało przyłączone do miasta Trois-Rivières. Liczyło ok. 35 tysięcy mieszkańców. Główny przemysł to przemysł drzewny i celuluzowo-papierniczy. Miasto zostało założone 20 marca 1651 a swoją nazwę zawdzięcza opatowi (Jacques De La Ferté) z Sainte-Madeleine de Chateaudun we Francji.
Causapscal – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Bas-Saint-Laurent i MRC La Matapédia. Położone jest u ujścia rzeki Causapscal do Matapédii. Nazwa zarówno rzeki jak i miasta to przekształcenie słowa Goesôpsiag, które w języku mikmak oznacza „skalisty punkt”. Liczba mieszkańców Causapscal wynosi 2 458. Język francuski jest językiem ojczystym dla 99,6%, angielski dla 0,4% mieszkańców (2006).
Cavendish – osada należąca do Gminy Stanley Bridge, Hope River, Bayview, Cavendish i North Rustico (Municipality of Stanley Bridge, Hope River, Bayview, Cavendish and North Rustico) położonego w północnej części Wyspy Księcia Edwarda nad Zatoką Świętego Wawrzyńca w hrabstwie Queen w Kanadzie, jest ona najczęściej odwiedzanym na wyspie sezonowym ośrodkiem turystycznym. Ludność: według danych z 2001 r. - 267 mieszkańców.
Channel-Port aux Basques - miasto w Kanadzie, w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. Leży na południowo-zachodnim krańcu Nowej Fundlandii. Zostało utworzone w latach 1970 w wyniku połączenia dotychczasowych miast Port aux Basques, Channel, Grand Bay i Mouse Island. Liczba mieszkańców Channel-Port aux Basques wynosi 4 319. Język angielski jest językiem ojczystym dla 98,6%, francuski dla 0,2% mieszkańców (2006).
Chapleau – gmina w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Sudbury. Europejskie osadnictwo w rejonie rozpoczęło się w 1777 r. za sprawą Kompanii Zatoki Hudsona. W 1885 r. doprowadzono tu Kolej Transkanadyjską. Rozpoczęto wtedy zrywkę drewna, lecz zbyt intensywna eksploatacja spowodowała, że stało się to mniej opłacalne. Powierzchnia Chapleau to 15,02 km². Według danych spisu powszechnego z roku 2001 Chapleau liczy 2832 mieszkańców (188,55 os. /km²). Kiedyś populacja sięgała 5000 ludzi.
Charlemagne - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Lanaudière i MRC L'Assomption. Miasto położone jest w obszarze metropolitarnym Montrealu. Jest znane przede wszystkim jako miejsce urodzenia kanadyjskiej piosenkarki Céline Dion. Liczba mieszkańców Charlemagne wynosi 5 594. Język francuski jest językiem ojczystym dla 96,2%, angielski dla 1,0% mieszkańców (2006).
Charlevoix – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Capitale-Nationale prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Baie-Saint-Paul. Składa się z 7 gmin: 1 miasta, 3 gmin, 2 parafii i 1 terytorium niezorganizowanego. Charlevoix ma 13 338 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 99,2%, angielski dla 0,4% mieszkańców (2011).
Chicoutimi – jedna z trzech dzielnic miasta Saguenay w Quebecu. Chicoutimi było do 2002 samodzielnym miastem, wtedy to na mocy dekretu 841-2001 rządu prowincji Quebec zostało włączone do nowo powstałego miasta Saguenay. Dzisiejsza dzielnica oprócz dawnego miasta Chicoutimi obejmuje również obszar dawnego miasta Laterrière i części dawnej gminy Canton-Tremblay. W dzielnicy rozwinął się przemysł drzewny, celulozowo-papierniczy, chemiczny oraz spożywczy.
Chinatown – jedna z dzielnic kanadyjskiego miasta Toronto, zamieszkana głównie przez imigrantów z Chin. Jest jedną z wielu chińskich dzielnic w Ameryce Północnej. W Toronto mianem Chinatown określa się aż 8 osiedli. W centrum są to osiedla na Spadina i na Gerrard, w Scarborough na Agincourt, w Mississauga na Dundas, w Markham na 16. ulicy oraz osiedle w Richmond Hill. Fale imigrantów z Azji napływają do Toronto od dawna.
Chippawa – osada w Ontario, w Kanadzie. Obecnie stanowi administracyjnie część miasta Niagara Falls. Leży na zachodnim brzegu rzeki Niagara u ujścia rzeki Welland. Nazwa pochodzi od zniekształconej nazwy plemienia Czipewejów (ang. Chippewa). Przed budową kanału Welland, w Chippawie znajdował się południowy koniec okrężnej drogi, którą przenoszono ładunki do Queenston, gdzie ładowano je z powrotem na statki.
Churchill to miejscowość w Kanadzie, w północnej Manitobie, na wybrzeżu Zatoki Hudsona u ujścia rzeki Churchill. Miasto znajduje się w ekotonie pomiędzy tajgą a tundrą. Znajduje się tu jedyny komercyjny port na zatoce, a przez to jedyny kanadyjski port morski na Oceanie Arktycznym. Do Churchill nie prowadzi żadna droga, za to jest on połączony ze stolicą Manitoby, Winnipegiem, linią kolejową Hudson Bay Railway.
Clermont - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Capitale-Nationale i MRC Charlevoix-Est. Pierwsza osada rolnicza pojawiła się tutaj na początku XIX wieku i nazywała się Chute Nairne. W wyniku starań księdza Félixa-Antoine'a Savarda w 1931 roku Chute Nairne uzyskała własną parafię i kościół (dotychczas mieszkańcy musieli uczęszczać do kościoła parafii Saint-Étienne w La Malbaie) utworzoną przez biskupa Chicoutimi. W 1935 okolice osady zostały inkorporowane jako gmina Clermont.
Coaticook - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Estrie i MRC Coaticook, którego jest stolicą. Nazwa miasta pochodzi z języka abenaki (Koatikeku) i oznacza miejsce, koło którego rosną białe sosny. Miasto jest znane z najdłuższej na świecie (169 m) kładki wiszącej. Liczba mieszkańców Coaticook wynosi 9 204. Język francuski jest językiem ojczystym dla 92,3%, angielski dla 5,5% mieszkańców (2006).
Cookshire-Eaton - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Estrie i MRC Le Haut-Saint-François. Miasto położone jest nad rzeką Eaton. Powstało w 2002 roku poprzez połączenie gmin Cookshire, Sawyerville oraz kantonów Eaton i Newport. W wyniku referendum w 2006 z Cookshire-Eaton wyłączony i na nowo utworzony został kanton Newport. Liczba mieszkańców Cookshire-Eaton wynosi 5 004. Język francuski jest językiem ojczystym dla 81,0%, angielski dla 15,4% mieszkańców (2006).
Corner Brook - miasto w kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. Miasto jest położone nad zatoką Bay of Islands przy ujściu rzeki Humber do Atlantyku. James Cook skartografował w roku 1767 jako pierwszy akwen zatoki, nad którą w późniejszym okresie powstało miasto. Dzisiejsze miasto składało się pierwotnie z czterech samodzielnych gmin, połączonych w roku 1956 w jeden organizm administracyjny.
Deep River – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w hrabstwie Renfrew. Jest położone około 200 kilometrów na północny zachód od Ottawy na autostradzie transkanadyjskiej, na brzegu rzeki Ottawy. Powstanie (w roku 1944) i rozwój miasta związane jest z położonym w pobliżu ośrodkiem badania energii nuklearnej Chalk River Laboratories. Liczba mieszkańców Deep River wynosi 4 216. Język angielski jest językiem ojczystym dla 80,9%, francuski dla 5,0% mieszkańców (2006).
Deux-Montagnes - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Laurentides i MRC Deux-Montagnes, którego jest stolicą. Leży nad północnym brzegiem rzeki Rivière des Mille Îles, w miejscu, gdzie wypływa ona z jeziora Lac des Deux Montagnes. Pierwotnie pod nazwą Saint-Eustache-sur-le-Lac, nazwa została zmieniona na dzisiejszą w 1963 roku, pięć lat po uzyskaniu praw miejskich. Nazwa Deux-Montagnes pochodzi od nazwy pobliskiego jeziora Lac des Deux Montagnes (dosł. jezioro dwóch gór).
Dolbeau-Mistassini - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Saguenay–Lac-Saint-Jean i MRC Maria-Chapdelaine. Miasto położone jest u ujścia rzek Mistassibi i Rivière aux Rats do rzeki Mistassini, obejmuje również obszar ujścia Mistassini do jeziora Saint-Jean. Powstało w 1997 roku poprzez połączenie miast Dolbeau i Mistassini. Dolbeau-Mistassini znane jest jako światowa stolica borówki niskiej. Liczba mieszkańców Dolbeau-Mistassini wynosi 14 546.
Dollard-Des Ormeaux (również Dollard-des-Ormeaux) - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montreal. Leży w obszarze metropolitarnym Montrealu. 1 stycznia 2002 Dollard-Des Ormeaux zostało włączone do Montrealu. 20 czerwca mieszkańcy byłego miasta przegłosowali opcję odłączenia, co doprowadziło do odzyskania praw miejskich i odłączenia się od Montrealu 1 stycznia 2006 roku.
Donnacona - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Capitale-Nationale i MRC Portneuf. Historia miasta sięga 1672 roku, kiedy to intendent Nowej Francji, Jean Talon, wydzierżawił te tereny Toussaintowi Toupinowi i jego synowi jako seniorat Pointe-aux-Écureuils. Dzisiejsza nazwa została nadana dopiero w 1915 roku i związana jest z irokeskim wodzem Donnaconą. Liczba mieszkańców Donnacony wynosi 5 564.
Dystrykt Kenora - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca na północnym zachodzie prowincji. Dystrykt ma 64 419 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 73%, francuski dla 2,3% mieszkańców (2006). W skład dystryktu wchodzą: miasto (city) Dryden kanton Ear Falls kanton Ignace miasto (city) Kenora kanton Machin kanton Pickle Lake miasto (town) Red Lake miasto (town) Sioux Lookout kanton
Dystrykt Manitoulin - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario obejmująca obszar wyspy Manitoulin. Dystrykt ma 13 090 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 83,9%, francuski dla 2,9% mieszkańców (2006). W skład dystryktu wchodzą: kanton Assiginack kanton Barrie Island kanton Billings kanton Burpee and Mills kanton Central Manitoulin kanton Cockburn Island kanton Gordon miasto (town) Gore Bay miasto (town) Northeastern Manitoulin and the Islands kanton
Dystrykt Nipissing - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario. Dystrykt ma 84 688 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 69,8%, francuski dla 24,7% mieszkańców (2006). W skład dystryktu wchodzą: kanton Bonfield kanton Calvin kanton Chisholm kanton East Ferris miasto (town) Mattawa kanton Mattawan miasto (city) North Bay kanton Papineau-Cameron kanton South Algonquin miasto (town) Temagami miasto (town)
Dystrykt Rainy River (ang. Rainy River District) - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario. Dystrykt ma 21 564 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 95,2%, francuski dla 1,6% mieszkańców (2006). W skład dystryktu wchodzą: kanton Alberton kanton Atikokan kanton Chapple kanton Dawson kanton Emo miasto Fort Frances kanton La Vallee kanton Lake of the Woods kanton Morley miasto
Dystrykt Sudbury - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario. Dystrykt ma 21 392 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 67,4%, francuski dla 27,2% mieszkańców (2006). W skład dystryktu wchodzą: kanton Baldwin kanton Chapleau miasto (town) Espanola (centrum administracyjne) miasto (town) French River miasto (town) Killarney miasto (town) Markstay-Warren kanton Nairn and Hyman kanton Sables-Spanish Rivers miasto (town)
East Angus - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Estrie i MRC Le Haut-Saint-François. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska Williama Angusa, szkockiego przemysłowca, który zbudował tutaj tartak. Początkowo miasto było w większości anglojęzyczne, jednak napływ franko-kanadyjskich osadników w przeciągu XX wieku zamienił East Angus w miasto dominująco francuskojęzyczne. Liczba mieszkańców East Angus wynosi 3 357.
Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r. Ludność miasta wynosi 730 372 (2006), a w aglomeracji 1 034 945 (2006) mieszkańców. Jest to drugie co do wielkości miasto Alberty po Calgary. Jest jednym z najnowocześniejszych miast zachodniej Kanady. Wraz z Calgary tworzy serce gospodarcze i finansowe bogatej prowincji Alberty.
Elliot Lake – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Algoma. Miasto znajduje się mniej więcej w połowie drogi z Greater Sudbury do Sault Ste. Marie, na brzegu małego jeziora Elliot. Elliot Lake należy do AFMO, związku gmin ontaryjskich ze znaczącym odsetkiem mieszkańców francuskojęzycznych. Miasto zostało założone w 1955 r. wskutek odkrycia uranu w okolicy i założenia wielu kopalń. U szczytu aktywności, ludność osiągnęła 26 000 ludzi, jednak w latach 90. XX.
Espanola – miasto (town) w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Sudbury. Położone jest nad rzeką Spanish River ok. 70 km na południowy zachód od Greater Sudbury. Europejska obecność w Espanoli rozpoczęła się we wczesnym XX wieku, kiedy zbudowano tu papiernię. Zaopatrywano ją drewnem z okolicznych lasów. Papiernię zamknięto w 1929 r. wskutek Wielkiego Kryzysu, otworzono ponownie w 1946 r.
Etobicoke – najbardziej wysunięta na zachód dzielnica kanadyjskiego miasta Toronto, w prowincji Ontario, w Krainie Wielkich Jezior. Populacja 338 117. Osobne miasto między 1967 i 1998 rokiem. W 1968 Etobicoke uzyskało prawa miejskie z połączenia starego portu Etobicoke, miast: New Toronto i Mimico oraz wsi Long Branch. Od 1998 wraz z innymi 5 miastami: Old Toronto, York, East York, North York i Scarborough tworzy tak zwane Megacity (City of Toronto). Różnorodny przemysł, m. in.
Fermont - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Côte-Nord i MRC Caniapiscau. Miasto powstało w 1974 roku na potrzeby górników pracujących przy wydobyciu rud żelaza z pobliskiej góry Mont Wright. Nazwa miasta wywodzi się z połączenia francuskich słów: Fer-żelazo Mont-góra. Liczba mieszkańców Fermont wynosi 2 633. Język francuski jest językiem ojczystym dla 96,8%, angielski dla 2,3% mieszkańców (2006).
Financial District - jedna z dzielnic kanadyjskiego miasta Toronto, skupiająca większość najwyższych drapaczy chmur w mieście. Nazwa obejmuje całą dzielnicę, czasem jednak używa się także określenia Bay Street jako jej synonimu. Przy powstawaniu dzielnicy przepisy ograniczały wysokość budynków, dopuszczały jednak odsprzedaż wolnej przestrzeni powyżej dachu - jeśli ktoś chiał postawić wyższy drapacz chmur mógł odkupić prawa od sąsiadów.
Flin Flon – górnicze miasto leżące w Kanadzie na granicy prowincji Manitoba i Saskatchewan. Administracyjnie miasto należy do prowincji Manitoba. Miasto zostało założone w 1927 roku przez firmę górniczą zajmująca się wydobyciem w regionie miedzi i cynku. Nazwa miasta wzięła się od Josiaha Flintabbateya Flonatin bohatera książki The Sunless City autorstwa Jamesa Edwarda Prestona Muddocka.
Forestville - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Côte-Nord i MRC La Haute-Côte-Nord. Pierwotna osada powstała w 1845 roku pod nazwą Sault-aux-Cochons, w 1870 zmieniono nazwę na dzisiejszą na cześć Granta Foresta, fundatora miejscowego tartaku. Liczba mieszkańców Forestville wynosi 3 543. Język francuski jest językiem ojczystym dla 99,3%, angielski dla 0,3% mieszkańców (2006).
Fort Frances – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Rainy River. Leży nad rzeką Rainy, nieopodal miejsca, gdzie wypływa ona z jeziora Rainy. Rzeka stanowi granicę na tym odcinku granicę amerykańsko-kanadyjską, na drugiej jej brzegu leży International Falls w stanie Minnesota. Pierwszą zbudowaną tu osadą był francuski Fort Saint-Pierre. Liczba mieszkańców Fort Frances wynosi 8 103. Język angielski jest językiem ojczystym dla 93,5%, francuski dla 1,6% mieszkańców (2006).
Fredericton - miasto w Kanadzie, stolica prowincji Nowy Brunszwik, nad rzeką Saint John. Stanowi ważny ośrodek kulturalny, artystyczny i naukowy prowincji. Posiada 2 uniwersytety (UNB i St. Thomas University), kilka instytucji kulturalnych, corocznie odbywa się w nim festiwal Harvest Jazz and Blues Festival. Samo miasto zamieszkuje, według oficjalnych danych, 50 535 osób, zespół miejski 85 688 osób. Miasto założono w 1785 roku, niespełna 3 lata później stało się stolicą prowincji.
Golden Horseshoe (Złota podkowa) - region geograficzny w Ontario w Kanadzie, obejmujący pas wokół zachodnich i północno-zachodnich wybrzeży jeziora Ontario. Rozciąga się od miasta Niagara Falls do Oshawa. Region zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi, przypominającemu podkowę. Golden Horseshoe jest wysoce zurbanizowanym i silnie uprzemysłowiony obszarem, w którym mieszka około 6.3 miliona mieszkańców co stanowi niemal 20% całej populacji Kanady.
Gravelbourg - miasto w Kanadzie, w prowincji Saskatchewan. Gravelbourg jest jednym z niewielu dwujęzycznych miast w zachodniej Kanadzie - językami urzędowymi miasta są angielski i francuski. Pierwsi osadnicy europejscy pojawili się tutaj w 1906 roku, w większości byli to Kanadyjczycy z Quebecu oraz Franko-Amerykanie. Od początku istnienia ważną rolę w życiu osady miał kościół katolicki, to właśnie duchowni katoliccy założyli istniejący do dziś francuskojęzyczny Collège Mathieu.
Greater Sudbury - miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario. Jest największym pod względem wielkości miastem północnego Ontario. Jest oficjalnie dwujęzyczne i posiada dwie oficjalne nazwy (Greater Sudbury i Grand-Sudbury). Europejska kolonizacja rozpoczęła się podczas eksploatacji drewna. Podczas budowy Kolei Transkanadyjskiej w 1883 r. odkryto depozyty rudy niklu (jak się później okazało, wynik uderzenia meteorytu 1,85 mld lat temu) i rozpoczęto eksploatację.
Greenfield Park – jedna z trzech dzielnic miasta Longueuil w Quebecu. Jest wielokrotnie mniejsza od dwóch pozostałych dzielnic zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców. Greenfield Park zostało włączone do Longueuil 1 stycznia 2002. Ze względu na duży odsetek ludności anglojęzycznej, dzielnica ta jest oficjalnie dwujęzyczna. Liczba mieszkańców Greenfield Park wynosi 17 084. Język francuski jest językiem ojczystym dla 46,7%, angielski dla 33,8% mieszkańców (2006).
Haldimand – samodzielna miejscowość (oficjalnie Haldimand County, czyli hrabstwo, aczkolwiek jedynie z nazwy) w południowym Ontario, w Kanadzie. Miejscowość liczy 43728 mieszkańców i zajmuje obszar 1252,37 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 34,9 osoby na km². Haldimand jest 42. największym ośrodkiem w Ontario i 103. w Kanadzie. Haldimand powstało w 2001 poprzez rozłączenie Regionu Haldimand-Norfolk. Region z kolei został utworzony w 1974 z Hrabstwa Haldimand i Hrabstwa Norfolk.
Hamilton – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, położone około 70 km na południowy zachód od Toronto. Leży na zachodnim końcu jeziora Ontario i jest ważnym portem morskim i śródlądowym, połączonym z innymi Wielkimi Jeziorami i z Atlantykiem Drogą Wodną Świętego Wawrzyńca. Miasto liczy 504,559 mieszkańców, a jego obszar metropolitalny (ang. Greater Hamilton Area) 662.911 mieszkańców (dane ze spisu w 2006).
Happy Valley-Goose Bay - miasto w Kanadzie, w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. Leży na półwyspie Labrador, u ujścia rzeki Churchill do Jeziora Melville'a, które stanowi estuarium tej rzeki. Jest to największe miasto w nowofundlandzkim regionie Labrador. Liczba mieszkańców Happy Valley-Goose Bay wynosi 7 572. Język angielski jest językiem ojczystym dla 96,3%, francuski dla 1,4% mieszkańców (2006).
Hay River – miasto w Kanadzie, w południowej części Terytoriów Północno-Zachodnich, nad Wielkim Jeziorem Niewolniczym. Znajduje się po przeciwnej stronie jeziora od Yellowknife. Około 3,5 tys. mieszkańców czyni je drugim co do wielkości miastem Terytoriów. Hay River jest najbardziej wysuniętym na północ miastem Ameryki Północnej, które jest połączone z główną siecią kolejową kontynentu. Tory prowadzą na południe do Edmonton, gdzie łączą się z siecią CN.
Hearst to miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Cochrane. Miasto nazwane na cześć Williama Hearsta, ówczesnego ministra leśnictwa i górnictwa. Osadnicy osiedlający się tu pochodzili w większości z obszaru dzisiejszego Quebecu, stąd też miejscowa ludność jest w większości francuskojęzyczna. Liczba mieszkańców Hearst wynosi 5 620. Język francuski jest językiem ojczystym dla 89,0%, angielski dla 7,4% mieszkańców (2006).
Hrabstwo Bruce - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca na południu prowincji. Hrabstwo ma 65 349 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 92,1%, francuski dla 0,8% mieszkańców (2006). W skład hrabstwa wchodzą: gmina Arran-Elderslie gmina Brockton kanton Huron-Kinloss gmina Kincardine gmina Northern Bruce Peninsula miasto (town) Saugeen Shores gmina South Bruce miasto (town)
Hrabstwo Charlotte - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik leżąca na południowym zachodzie prowincji. Hrabstwo ma 26 549 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 95,7%, francuski dla 2,3% mieszkańców (2011). Fragmenty terytorium hrabstwa są terytorium spornym między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi - te ostatnie uważają je za część stanu Maine.
Hrabstwo Dufferin - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca na południu prowincji. Hrabstwo ma 54 436 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 91,2%, francuski dla 1,1% mieszkańców (2006). W skład hrabstwa wchodzą: kanton Amaranth kanton East Garafraxa kanton East Luther Grand Valley kanton Melancthon miasto (town) Mono kanton Mulmur miasto (town) Orangeville miasto (town)
Hrabstwo Elgin - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca na południu prowincji. Hrabstwo ma 85 351 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 84,6%, francuski dla 0,9% mieszkańców (2006). W skład hrabstwa wchodzą: miasto (town) Aylmer gmina Bayham gmina Central Elgin gmina Dutton-Dunwich kanton Malahide kanton Southwold gmina West Elgin Na potrzeby statystyk miasto (city) St. Thomas wliczane jest do hrabstwa Elgin, nie jest jednak przez nie zarządzane.
Hrabstwo Frontenac - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca na południu prowincji. Hrabstwo ma 143 865 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 87%, francuski dla 2,9% mieszkańców (2006). W skład hrabstwa wchodzą: kanton Central Frontenac kanton Frontenac Islands kanton North Frontenac kanton South Frontenac Na potrzeby statystyk miasto (city) Kingston wliczane jest do hrabstwa Frontenac, nie jest jednak przez nie zarządzane.
Hrabstwo Grey - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca na południu prowincji. Hrabstwo ma 92 411 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 91,9%, francuski dla 0,9% mieszkańców (2006). W skład hrabstwa wchodzą: miasto (town) Blue Mountains gmina Chatsworth gmina Georgian Bluffs gmina Grey Highlands miasto (town) Hanover miasto (town) Meaford miasto (city) Owen Sound gmina Southgate gmina
Hrabstwo Huron - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca na południu prowincji. Hrabstwo ma 59 325 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 91,1%, francuski dla 0,7% mieszkańców (2006). W skład hrabstwa wchodzą: kanton Ashfield-Colborne-Wawanosh gmina Bluewater gmina Central Huron miasto (town) Goderich kanton Howick gmina Huron East gmina Morris-Turnberry kanton North Huron gmina
Hrabstwo Lambton - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca na południu prowincji. Hrabstwo ma 128 204 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 89,3%, francuski dla 2,2% mieszkańców (2006). W skład hrabstwa wchodzą: kanton Brooke-Alvinston kanton Dawn-Euphemia kanton Enniskillen gmina Lambton Shores wieś Oil Springs miasto (town) Petrolia miasto (town) Plympton-Wyoming wieś Point Edward miasto (city) Sarnia kanton St. Clair kanton
Hrabstwo Madawaska – jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik leżąca na północnym zachodzie prowincji. Hrabstwo ma 33 422 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 94,7%, angielski dla 4,8% mieszkańców (2011). Przypisy p • d • eHrabstwa Nowego Brunszwiku Albert • Carleton • Charlotte • Gloucester • Kent • Kings • Madawaska • Northumberland • Queens • Restigouche • Saint John • Sunbury • Victoria • Westmorland • York Flaga Nowego Brunszwiku
Hrabstwo Peterborough - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca w południowym Ontario. Hrabstwo tworzą następujące gminy: Asphodel-Norwood Cavan-Millbrook-North Monaghan Douro-Dummer Galway-Cavendish and Harvey Havelock-Belmont-Methuen North Kawartha Otonabee-South Monaghan Smith-Ennismore-Lakefield Miasto Peterborough, pomimo że leży w granicach hrabstwa, jest od niego administracyjnie odrębne.
Hrabstwo Stormont, Dundas i Glengarry (ang. Stormont, Dundas and Glengarry United Counties) - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca w południowo-wschodniej części prowincji. Hrabstwo ma 110 399 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 70,4%, francuski dla 22,2% mieszkańców (2006). W skład hrabstwa wchodzą: miasto (city) Cornwall kanton North Dundas kanton North Glengarry kanton North Stormont kanton South Dundas kanton South Glengarry kanton
Hudson – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montérégie i MRC Vaudreuil-Soulanges. Leży nad południowym brzegiem Ottawy. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska panieńskiego żony wywodzącego się stąd kanadyjskiego przemysłowca, George'a Matthewsa. Hudson jest jednym z nielicznych miast w Quebecu, gdzie większość ludności posługuje się językiem angielskim, a nie francuskim. Liczba mieszkańców Hudson wynosi 5 088.
Île des Sœurs – wyspa rzeczna na południowym zachodzie kanadyjskiej prowincji Quebec. Leży na Rzece Świętego Wawrzyńca, na wschód od wyspy Île de Montréal, w archipelagu Archipel d'Hochelaga. Administracyjnie stanowi część miasta Montreal, a dokładniej jego dzielnicy Verdun. Pierwotnie wyspa znana była pod nazwą Île Saint-Paul, którą nadano na cześć założyciela miasta, Paula Chomedey de Maissonneuve. Dzisiejsza nazwa pojawiła się w użyciu już w XIX wieku i szybko zaczęła zdobywać popularność.
Iroquois Falls – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Cochrane. Leży nad rzeką Abitibi, ok. 50 km na północ od Timmins. Znajduje się tu jednak z największych w prowincji papierni, należąca do quebeckiego przedsiębiorstwa AbitibiBowater. Liczba mieszkańców Iroquois Falls wynosi 4 729. Język angielski jest językiem ojczystym dla 51,4%, francuski dla 43,7% mieszkańców (2006).
Joliette - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, stolica regionu Lanaudière i MRC Joliette. Początki miasta związane są z Barthélemy Joliettem, mężem Marie-Charlotte De Lanaudière, który w 1823 roku otrzymał seniorat Lavaltrie, dawniej będący własnością seniorów Lanaudière. Liczba mieszkańców Joliette wynosi 19 044. Język francuski jest językiem ojczystym dla 94,5%, angielski dla 0,7% mieszkańców (2006).
Kamouraska – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Bas-Saint-Laurent prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Saint-Pascal. Składa się z 19 gmin: 2 miast, 8 gmin, 7 parafii i 2 terytorium nie zorganizowanych. Kamouraska ma 21 492 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 99,2%, angielski dla 0,5% mieszkańców (2011).
Kangiqsualujjuaq (Kangirsualujjuaq, Fort Severight, Fort George River, Port du Nouveau-Québec) – inuicka osada ulokowana po wschodniej stronie zatoki Ungawa nad rzeką George w Nunavik w Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa osady w oznacza bardzo dużą rzekę. Lokalna gospodarka bazuje m. in. na polowaniach na renifery i foki, połowach na walenie Białucha i golce zwyczajne oraz wytwarzaniu sztuki inuickiej.
Kelowna – miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie Central Okanagan. Leży nad zatoką Okanagan. Dzięki swojemu suchemu klimatowi jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Ameryce Północnej. Kelowna jest trzecim pod względem ludności obszarem miejskim w Kolumbii Brytyjskiej. Liczba mieszkańców Kelowna wynosi 106 707. Język angielski jest językiem ojczystym dla 83,7%, francuski dla 1,5% mieszkańców (2006).
Kensington Market - targ i dzielnica Toronto, sąsiadujący z Chinatown na Spadina Ave. Sam targ to sąsiedztwo ulic Baldwin St. /Kensington Ave. Obok St. Lawrence Market, jest on najbardziej znanym targiem Toronto. Jest to barwne miejsce, czasem zwane także targiem europejskim, w którym spotykają się liczne międzynarodowe kultury tworzące miasto. Około 1920 mieszkało tu 80% ludności żydowskiej miasta (także na Spadina Ave.
Kirkland Lake – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Timiskaming. Nazwa miasta pochodzi o nieistniejącego dziś jeziora Kirkland, które zniknęła w wyniku rozwoju przemysłu górniczego. Kirkland Lake należy do AFMO, związku gmin ontaryjskich ze znaczącym odsetkiem mieszkańców francuskojęzycznych. Liczba mieszkańców Kirkland Lake wynosi 8 248. Język angielski jest językiem ojczystym dla 77,4%, francuski dla 14,9% mieszkańców (2006).
Kitchener (do 1916 r. Berlin) - miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Waterloo. Tworzy z pobliskim Waterloo obszar miejski potocznie nazywany Kitchener-Waterloo lub K-W. Liczba mieszkańców Kitchener wynosi 204 668. Język angielski jest językiem ojczystym dla 71,7%, francuski dla 1,4% mieszkańców (2006). Osada na miejscu obecnego Kitchener została założona około 1800 r. przez mennonitów. Nazwano ją Berlin ze względu na niemieckie pochodzenie osadników.
Kugluktuk (do 1996 roku Coppermine) – miejscowość (hamlet) w Kanadzie, w zachodniej części terytorium Nunavut, w regionie Kitikmeot, położona nad Oceanem Arktycznym, na południe od Wyspy Wiktorii, w pobliżu ujścia rzeki Coppermine. W 2006 roku miejscowość liczyła 1302 mieszkańców. W 1771 roku w miejsce to dotarł brytyjski podróżnik Samuel Hearne, a w 1916 roku założona została osada handlowa. Przypisy
Kuujjuarapik jest najbardziej na południe wysuniętą inuicką wioską w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa oznacza małą wielką rzekę. Osada jest dostępna drogą lotniczą a w niektórych miesiącach również drogą wodną.. Przyległa wioska Whapmagoostui jest zamieszkana przez około 800 mieszkańców, głównie Kri. Najbliższą wioską inuicką jest, odległa o 160 km w kierunku północno-zachodnim, Umiujaq.
La Baie – jedna z trzech dzielnic miasta Saguenay w Quebecu. La Baie było do 2002 samodzielnym miastem, wtedy to na mocy dekretu 841-2001 rządu prowincji Quebec zostało włączone do nowo powstałego miasta Saguenay. Dzielnica obejmuje obszar wokół zatoki Baie des Ha! Ha!, jednak jej centrum i jedyną zurbanizowaną częścią jest obszar u ujścia rzek Ha! Ha! i Rivière à Mars do wspomnianej zatoki.
La Jacques-Cartier – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Capitale-Nationale prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miejscowość Shannon. Składa się z 10 gmin: 4 miast, 4 gmin, 1 zjednoczony kanton i 1 terytorium niezorganizowane. La Jacques-Cartier ma 36 883 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 95,6%, angielski dla 3,5% mieszkańców (2011).
La Malbaie - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Capitale-Nationale i MRC Charlevoix-Est. Centrum miasta znajduje się u ujścia rzeki Malbaie do Rzeki Świętego Wawrzyńca, jednak administracyjnie La Malbaie obejmuje również spory obszar wzdłuż wybrzeży obu tych rzek. Nazwa miasta wywodzi się od nadanej w 1608 roku przez założyciela Québecu, Samuela de Champlaina, nazwy malle baye (zła zatoka) wodom w okolicy dzisiejszego miasta, ze względu na ich zamulenie.
Labrador City - miasto w Kanadzie, w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. Leży na półwyspie Labrador niedaleko granicy z Quebekiem. Zostało założone w latach sześćdziesiątych XX-tego wieku jako miejsce zakwaterowania pracowników Iron Ore Company of Canada, która zajmuje się wydobyciem rudy żelaza. Labrador City i sąsiednie Wabush znane są razem pod nazwą „Labrador West”. Liczba mieszkańców Labrador City wynosi 7 240.
L'Ancienne-Lorette – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Capitale-Nationale i MRC Québec. W 2002 roku zostało włączone miasta Québec, jednak w referendum przeprowadzonym 20 czerwca 2004 przegłosowano odłączenie i ponowne ustanowienie samodzielnego miasta. L'Ancienne-Lorette jest ponownie samodzielnym miastem od 1 stycznia 2006, od tego czasu jest również enklawą na terytorium miasta Québec. Liczba mieszkańców L'Ancienne-Lorette wynosi 16 516.
Laval - miasto i region w kanadyjskiej prowincji Quebec, w zespole miejskim Montrealu. Liczba mieszkańców w roku 2006 osiągnęła 368 709, dzięki czemu jest to 13 co do wielkości miasto Kanady a trzecie w Quebecu. 81% ludności wyznaje katolicyzm a około 91% urodziło się w granicach Kanady. Laval jest również jednym z 17 regionów administracyjnych prowincji Quebec, najmniejszym pod względem obszaru.
Le Domaine-du-Roy – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Saguenay–Lac-Saint-Jean prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Roberval. Składa się z 10 gmin: 2 miast, 5 gmin, 1 wsi, 1 parafii i 1 terytorium niezorganizowanego. Le Domaine-du-Roy ma 31 870 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 98,6%, angielski dla 0,3% mieszkańców (2011).
Le Fjord-du-Saguenay – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Saguenay–Lac-Saint-Jean prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miejscowość Saint-Honoré. Składa się z 16 gmin: 12 gmin (municipalités), 1 parafii i 3 terytoriów niezorganizowanych. Le Fjord-du-Saguenay ma 20 465 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 99,4%, angielski dla 0,4% mieszkańców (2011).
Le Golfe-du-Saint-Laurent – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Côte-Nord prowincji Quebec, w Kanadzie. Składa się z 5 gmin i jednego terytorium niezorganizowanego. Le Golfe-du-Saint-Laurent powstała 7 lipca 2010 roku z pięciu gmin terytorium równoważnego (TÉ) Basse-Côte-Nord i należącego do MRC Minganie bezludnego terytorium niezorganizowanego Petit-Mécatina. Le Golfe-du-Saint-Laurent ma 5 126 mieszkańców.
Le Mont-Bellevue – jedna z sześciu dzielnic miasta Sherbrooke. Obejmuje obszar włączonego do Sherbrooke w 2002 roku miasta Ascot i terytorium miasta sprzed 2002 roku. W granicach dzielnicy znajduje się centrum miasta, jak i również duży (4 km²) Park Mont-Bellevue. Nazwa dzielnicy pochodzi od góry Mont Bellevue. W dystrykcie L'Université położony jest Uniwersytet Sherbrooke, jeden z największych uniwersytetów w prowincji.
Le Vieux-Longueuil – jedna z trzech dzielnic miasta Longueuil w Quebecu. Obejmuje cały obszar pierwotnego miasta Longueuil, sprzed reorganizacji municypalnych w Quebecu w 2002. Nazwa Vieux-Longueuil odnosi się również do mniejszego obszaru, będącego najstarszą częścią miasta. Liczba mieszkańców Le Vieux-Longueuil wynosi 130 069. Język francuski jest językiem ojczystym dla 84,3%, angielski dla 2,7% mieszkańców (2006).
Les Jardins-de-Napierville – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Montérégie prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Napierville. Składa się z 11 gmin: 1 miasta, 2 wsi, 7 parafii i 1 kantonu. Les Jardins-de-Napierville ma 26 234 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 90,2%, angielski dla 6,5%, hiszpański dla 1,4% mieszkańców (2011).
Lloydminster – miasto w Kanadzie. Miasto stanowi kuriozum geograficzno-polityczne, ponieważ leży jednocześnie w dwóch prowincjach. Wschodnia część miasta leży na terytorium Saskatchewan, a zachodnia na terytorium Alberty, jednak miasto jest jednym obszarem administracyjnym. Lloydminster miał być w założeniu suchą osadą dla imigrantów przybyłych bezpośrednio z Wielkiej Brytanii, położoną dokładnie na 110° W południku na terenie ówczesnych Terytoriów Północno-Zachodnich.
Longueuil – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montérégie, nie jest częścią żadnego MRC (razem z kilkoma pobliskimi miastami tworzy terytorium równoważne Longueuil). Miasto leży nad Rzeką Świętego Wawrzyńca naprzeciwko Montrealu i stanowi część jego aglomeracji. Longueuil jest piątym największym miastem Quebecu i dziewiętnastym największym Kanady. Liczba mieszkańców Longueuil wynosi 229 330. Język francuski jest językiem ojczystym dla 80,1%, angielski dla 6,8% mieszkańców (2006).
Longueuil – terytorium równoważne z regionalną gminą hrabstwa (territoire équivalent à une municipalité régionale de comté, TÉ) w regionie administracyjnym Montérégie prowincji Quebec, w Kanadzie. Gminy nie wchodzące w skład żadnej regionalnej gminy hrabstwa łączy się w TÉ głównie do celów statystycznych. Terytorium ma 399 097 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 76,3%, angielski dla 7,7%, hiszpański dla 2,8%, arabski dla 2,1% mieszkańców (2011).
Lorraine – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Laurentides i MRC Thérèse-De Blainville. Nie ma tu żadnych zakładów przemysłowych, a jedyne sklepy znajdują się przy głównym wjeździe, gdzie zajmują dwa budynki. Miasto powstało w 1960 roku jako zaplanowana miejscowość rezydencjalna. Znajduje się zaledwie ok. 25 km na północ od Montrealu. Liczba mieszkańców Lorraine wynosi 9 613. Język francuski jest językiem ojczystym dla 85,0%, angielski dla 7,2% mieszkańców (2006).
Magog - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Estrie i MRC Memphrémagog. Magog zostało założone w 1776 roku przez lojalistów uciekających z Vermontu. Przez prawie wiek osada zwana była po prostu the Outlet (ang. ujście, odpływ, nazwa prawdopodobnie była związana pobliskim ujściem rzeki Magog do jeziora Memphrémagog), w 1855 nadano nazwę Magog. W wyniku osadnictwa Franko-Kanadyjczyków, które rozpoczęło się w całych Kantonach Wschodnich ok.
Małe Włochy w dzielnicy kanadyjskiego miasta Toronto, zamieszkana głównie przez włoską mniejszość narodową. Mianem tym określa się okolice College Street sąsiadujące z dzielnicą portugalską, oraz nieraz także okolice zwane Corso Italia, znajdujące się na St. Clair West, pomiędzy Bathurst St. i Old Weston Rd. Toronto jest największym skupiskiem Włochów poza ojczyzną, liczba imigrantów z Włoch szacowana jest na ok. 650.000.
Marguerite-D'Youville (do 12 lutego 2011 Lajemmerais) – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Montérégie prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miejscowość Verchères. Składa się z 6 gmin: 3 miast, 2 gmin i 1 parafii. Marguerite-D'Youville ma 74 416 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 96,5%, angielski dla 1,6% mieszkańców (2011).
Maria-Chapdelaine – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Saguenay–Lac-Saint-Jean prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Dolbeau-Mistassini. Składa się z 14 gmin: 2 miast, 8 gmin, 1 wsi, 1 parafii i 2 terytoriów niezorganizowanych. Maria-Chapdelaine ma 25 279 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 99,4%, angielski dla 0,4% mieszkańców (2011).
Matane – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Bas-Saint-Laurent i MRC Matane. Miasto położone jest u ujścia rzeki Matane do Rzeki Świętego Wawrzyńca. Nazwa Matane została użyta po raz pierwszy w 1603 roku przez Samuela de Champlaina na określenie rzeki. Liczba mieszkańców Matane wynosi 14 742. Język francuski jest językiem ojczystym dla 98,5%, angielski dla 0,5% mieszkańców (2006).
Matawinie – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Lanaudière prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miejscowość Rawdon. Składa się z 27 gmin: 13 gmin (municipalités), 2 parafii i 12 terytoriów niezorganizowanych. Matawinie ma 49 516 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 90,3%, atikamekw dla 4,1%, angielski dla 4,0% mieszkańców (2011).
Minganie – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Côte-Nord prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miejscowość Havre-Saint-Pierre. Składa się z 9 gmin: 7 gmin (municipalités), 1 kantonu i 1 terytorium niezorganizowanego. Minganie pomniejszyła się 7 lipca 2010 roku o terytorium niezorganizowane Petit-Mécatina, które zostało włączone do nowo utworzonego MRC Le Golfe-du-Saint-Laurent. Minganie ma 6 582 mieszkańców.
Mirabel - miasto w Kanadzie w prowincji Quebec, w regionie administracyjnym Laurentides. Miasto nie należy do żadnej regionalnej gminy hrabstwa (MRC) i dlatego też ma status terytorium równoważnego z regionalną gminą hrabstwa (TÉ). Miasto to jest częścią aglomeracji Montrealu. Mirabel miało 34 626 mieszkańców w 2006 roku. Język francuski jest językiem ojczystym dla 96,3%, angielski dla 1,5% mieszkańców.
Miramichi - miasto w Kanadzie, na wschodzie prowincji Nowy Brunszwik, w hrabstwie Northumberland, u ujścia rzeki Miramichi do Zatoki Świętego Wawrzyńca. Miramichi zostało utworzone w 1995 roku poprzez połączenie pięciu mniejszych miast: Newcastle, Chatham, Douglastown, Loggieville i Nelson. Liczba mieszkańców Miramichi wynosi 18 129. Język angielski jest językiem ojczystym dla 89,3%, francuski dla 8,2% mieszkańców (2006). Przypisy
Mississauga – miasto w południowym Ontario, w regionie Peel, w części Golden Horseshoe oraz metropolii Toronto (GTA – Greater Toronto Area). Nazwa Mississauga pochodzi od nazwy plemienia Indiańskiego niegdyś zamieszkującego obecne tereny miasta. Mississauga graniczy od wschodu z Toronto, od północy z Brampton, od zachodu z Oakville i Milton. Południową granicę miasta tworzy wybrzeże jeziora Ontario. Mississauga jest szóstym co do wielkości miastem Kanady.
Montmagny – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Chaudière-Appalaches i MRC Montmagny. Nazwa miasta pochodzi od Charles'a Jacques'a Huault de Montmagny, pierwszego seniora senioratu Rivière-du-Sud. Terytorium zostało mu przyznane 5 maja 1646 roku. Dzisiejsze miasto zostało później wyodrębnione z tego senioratu, który był jednym z najstarszych w regionie historycznym Côte-du-Sud. Liczba mieszkańców Montmagny wynosi 11 353.
Montreal – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady. Jest to drugie co do wielkości miasto Kanady, największy port morski wschodniej części kraju oraz główny ośrodek gospodarczy i kulturalny francuskojęzycznej części Kanady. Powstał jako niewielka osada francuska na cześć królewską nazwany Mont Royal - Wzgórze królewskie - stąd obecna nazwa.
Mont-Tremblant – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, znane przede wszystkim jako ośrodek wypoczynkowy i narciarski. Miasto wzięło nazwę od pobliskiej góry Mont Tremblant. Miejscowość leży w regionie administracyjnym Laurentides i liczy około 9000 mieszkańców, oddalona jest o około 1,5 godziny jazdy samochodem od Montrealu. Znajdują się tu liczne pola golfowe, istnieje rozwinięta infrastruktura narciarska.
Moose Jaw - miasto w południowo-centralnej części prowincji Saskatchewan w Kanadzie nad brzegami rzeki - Moose Jaw. Usytuowane jest na Taranskanadyjskiej Drodze Szybkiego Ruchu 77 km na zachód od Reginy. Znane jest jako centrum turystyczne oraz gospodarcze odgrywające duże znaczenie dla otaczających go setek małych farm. Zwierzęciem symbolizującym to miasto jest łoś od angielskiego słowa: moose, na terenie samego miasta znajduje się gigantycznych rozmiarów pomnik łosia.
Mount Pearl - miasto w Kanadzie, w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. Leży na półwyspie Avalon, na południowo-wschodnim krańcu wyspy Nowa Fundlandia. Rozwój terytorialny miasta został zablokowany gdy w 1992 jego okolice przyłączono do stolicy Nowej Fundlandii, Saint John's. Liczba mieszkańców Mount Pearl wynosi 24 671. Język angielski jest językiem ojczystym dla 99%, francuski dla 0,3% mieszkańców (2006).
New Richmond - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Gaspésie–Îles-de-la-Madeleine. Znajduje się na półwyspie Gaspé. Nazwa miasta (z ang. Nowe Richmond) pochodzi z 1818 roku i została nadana na cześć Charlesa Lennoxa, 4. księcia Richmond, gubernatora generalnego Brytyjskiej Ameryki Północnej. Pierwszymi mieszkańcami obszaru dzisiejszego New Richmond było 38 Akadian.
New Westminster – miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie Greater Vancouver. Leży na półwyspie Burrard nad północnym brzegiem rzeki Fraser. Miasto ważne pod względem historycznym, założone jako pierwsza stolica Kolonii Kolumbii Brytyjskiej przez gubernatora Jamesa Douglasa w 1859. Nazwa miasta wybrana była osobiście przez królową Wiktorię, stąd określane bywa często, jako Royal City Liczba mieszkańców New Westminster wynosi 58 549.
Niagara Falls - miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, nad rzeką Niagara, która tworzy granicę między Kanadą i USA. Po drugiej stronie rzeki znajduje się amerykańskie miasto Niagara Falls w stanie Nowy Jork. Wodospad Niagara, leżący niedaleko centrum miasta, przyciąga co roku setki tysięcy turystów z całego świata. Liczba mieszkańców Niagara Falls wynosi 82 184. Język angielski jest językiem ojczystym dla 78,2%, francuski dla 2,5% mieszkańców (2006).
Niagara-on-the-Lake – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Niagara. Miasto jest położone w rogu uformowanym przez jezioro Ontario i wpływającą do niego rzekę Niagara która tworzy granicę między Kanadą i USA. Po drugiej, amerykańskiej stronie rzeki jest zabytkowy Fort Niagara. Wodospad Niagara leży około 20 km na południe od miasta. Liczba mieszkańców Niagara-on-the-Lake wynosi 14 587. Język angielski jest językiem ojczystym dla 74,5%, francuski dla 1,6% mieszkańców (2006).
Norfolk – samodzielna miejscowość (oficjalnie Norfolk County, czyli hrabstwo, aczkolwiek jedynie z nazwy) w południowym Ontario, w Kanadzie. Miejscowość liczy 60847 mieszkańców i zajmuje obszar 1606,95 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 37,9 osoby na km². Norfolk jest 35. największym ośrodkiem w Ontario i 81. w Kanadzie. Norfolk powstało w 2001 poprzez rozłączenie Regionu Haldimand-Norfolk. Region z kolei został utworzony w 1974 z Hrabstwa Haldimand i Hrabstwa Norfolk.
Northeastern Manitoulin and the Islands – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Manitoulin. Położone jest na wyspie Manitoulin, która leży na jeziorze Huron. Powstało w 1998 roku poprzez połączenie miasta Little Current, kantonu Howland i kilku niezorganizowanychmałych wysp na jeziorze Huron. Liczba mieszkańców Northeastern Manitoulin and the Islands wynosi 2 711. Język angielski jest językiem ojczystym dla 90,3%, francuski dla 3,4% mieszkańców (2006).
Northern Ontario – część kanadyjskiej prowincji Ontario, leżąca na północ od jeziora Huron, rzeki French River i jeziora Nipissing. Northern Ontario ma powierzchnię 802 000 km, co stanowi 87% powierzchni całego Ontario. Na tak dużym obszarze mieszka jednak zaledwie 7% populacji prowincji. Na początku XX wieku Northern Ontario nazywane było New Ontario, ale ta nazwa wyszła z użycia w języku angielskim.
Northern Rockies – gmina regionalna w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Siedziba władz znajduje się w Fort Nelson. Do 6 lutego 2009 był to dystrykt regionalny, zmiana statusu pociągnęła za sobą pewne zmiany w zarządzaniu tego dużego, ale słabo zaludnionego obszaru. Northern Rockies ma 5 578 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 91,4%, francuski dla 1,3%, tagalog dla 1,0% mieszkańców (2011).
Osoyoos – miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie regionalnym Okanagan-Similkameen. Położone jest w dolinie Okanagan, niedaleko granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Nazwa miasta pochodzi od słowa suius z colville-okanagan, co oznacza „zwężenie wód”. Litera „o” została dodana na początek przez osadników angielskich chcących, aby nazwa ich miasta lepiej zgrywała się z nazewnictwem w okolicy jeziora Okanagan (gdzie występowała wiele nazw zaczynających się na „o”, np.
Outremont - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. W 1875 roku ówczesna niezależna gmina Côte Sainte-Catherine zmieniła nazwę na Outremont. W przeciągu następnego stulecia ten typowo rolniczy obszar zamienił się w przedmieście rezydencjalne. W 2002 Outremont zostało włączone do Montrealu jako jego dzielnica. Liczba mieszkańców Outremont wynosi 22 897. Język francuski jest językiem ojczystym dla 62,6%, angielski dla 10,8% mieszkańców (2006).
Petite Italie - dzielnica włoska w Montrealu, w dzielnicy (arrondissement) Rosemont–La Petite-Patrie. Ciągnie się wzdłuż Boulevard Saint-Laurent, między ulicami Rue Saint-Zotique i Rue Jean-Talon. Mieści się tutaj wiele znanych sklepów i restauracji, a także targ Marché Jean-Talon oraz kościół Église de Notre-Dame-de-la-Défense zbudowany przez imigrantów z włoskiego Campobasso, upamiętniający objawienie się Maryi w La Difesa, niedaleko Campobasso.
Pierrefonds-Roxboro - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Do 2002 roku Pierrefonds i Roxboro były samodzielnymi miastami. 1 stycznia 2002 razem z całą resztą dotychczas samodzielnych przedmieść zostały włączone do metropolii. Pierrefonds zostało połączone razem z Senneville w dzielnicę Pierrefonds-Senneville, natomiast Roxboro razem z Dollard-Des Ormeaux w dzielnicę Dollard-Des Ormeaux—Roxboro.
Pincourt – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montérégie i MRC Vaudreuil-Soulanges. Znajduje się na wyspie Île Perrot, która leży w archipelagu Archipel d'Hochelaga. Nazwa miasta miasta zaczęła pojawiać się już pod koniec XVIII wieku jako określenie zachodniego wybrzeża wyspy Île Perrot (côte de Pincourt). Pochodzi ona prawdopodobnie od rosnących na wyspie sosen. Miasto połączone jest mostem Pont Taschereau z Vaudreuil-Dorion na stałym lądzie.
Pontiac – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Outaouais prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miejscowość Campbell's Bay. Składa się z 20 gmin: 15 gmin (municipalités), 2 wsi, 1 kantonu i 1 terytorium niezorganizowanego. Pontiac ma 14 358 mieszkańców. Język angielski jest językiem ojczystym dla 57,6%, francuski dla 41,2% mieszkańców (2011).
Port Colborne – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Niagara. Miasto jest położone na brzegu jeziora Erie i przecięte przez Kanał Welland. Miasto zostało założone, gdy kanał został przedłużony do jeziora Erie w 1833 r. Lokalizacja ujścia kanału została wybrana ze względu na korzystnie zlokalizowaną zatokę na jeziorze, a po obu stronach kanału wyrosły zabudowania. Miasto zostało nazwane na cześć Johna Colborne, ówczesnego gubernatora porucznika Górnej Kanady.
Port Coquitlam – miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w regionie Greater Vancouver. Znajduje się 27 km na wschód od Vancouver, ulokowane nad zbiegiem rzek: Fraser oraz Pitt. Port Coquitlam graniczy od północy z Coquitlam, od zachodu z rzeką Coquitlam River a także z miastami Maple Ridge i Pitt Meadows, leżącymi po przeciwnej stronie rzeki Pitt. Port Coquitlam jest niemal w całości przedzielony przez trakcje Kolei Transkanadyjskiej z dwoma przejazdami podziemnymi.
Portage la Prairie - miasto w Kanadzie, w południowo-zachodniej części prowincji Manitoba, nad rzeką Assiniboine. Otacza je gmina wiejska Portage la Prairie. Nazwa miasta pochodzi od francuskiego słowa portage oznaczającego przejście, w tym przypadku umożliwiające przepłynięcie z rzeki Assiniboine do jeziora Manitoba drogą wodną. Liczba mieszkańców Portage la Prairie wynosi 12 728. Język angielski jest językiem ojczystym dla 89,4%, francuski dla 2,6% mieszkańców (2006).
Portneuf – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Capitale-Nationale prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Cap-Santé. Składa się z 21 gmin: 9 miast, 7 gmin, 2 parafii i 3 terytoriów niezorganizowanych. Portneuf ma 49 370 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 98,6%, angielski dla 1,0% mieszkańców (2011).
Quaqtaq jest inuicką wioską w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Osada znajduje się na wschodnim wybrzeżu zatoki Diana, nieopodal miejsca, w którym cieśnina Hudsona łączy się z zatoką Ungawa. Wioska jest dostępna drogą lotniczą a w niektórych miesiącach również drogą wodną.. Nazwa osady oznacza tasiemca. Według lokalnych przekazów nazwa pochodzi od myśliwego w odchodach którego znaleziono tasiemca.
Québec - miasto w Kanadzie, stolica prowincji Quebec. W 2011 roku zamieszkane przez 516 622 osób. W obrębie aglomeracji zamieszkiwana przez 765 706 osób. Drugie najludniejsze miasto prowincji Quebec po Montrealu znajdujacego się 233 kilometrów na południowy-zachód od miasta. Znajduje się w końcowym fragmencie estuarium rzeki Świętego Wawrzyńca, na północnym brzegu tej rzeki. Nazwa miasta pochodzi języka algonkińskiego słowa Kébec oznaczającego gdzie rzeka zwęża.
Queenston – osada w Ontario, w Kanadzie. Obecnie stanowi administracyjnie część miejscowości Niagara-on-the-Lake. Zlokalizowana jest na szczycie skarpy Niagary, na zachodnim brzegu rzeki Niagara. Na przeciwnym brzegu znajduje się Lewiston. 12 tysięcy lat temu znajdował się tu wodospad Niagara. Pierwotnie rzeka spadała ze skarpy Niagary. Od tego czasu, na skutek erozji skały wodospad cofnął się około 11 kilometrów w górę rzeki do obecnej lokacji w sercu Niagara Falls.
Red Deer – miasto w Kanadzie, w prowincji Alberta, nad rzeką Red Deer. Leży przy linii kolejowej łączącej Calgary z Edmonton. Jest trzecim największym miastem Alberty. Nazwa miasta w języku angielskim oznacza jeleń szlachetny. Założycielem i pierwszym burmistrzem miasta był pochodzący z Nowej Szkocji Leonard Gaetz (1841-1907). Na jego cześć główna ulica miasta została nazwana Gaetz Avenue. Liczba mieszkańców Red Deer wynosi 82 772.
Regina – miasto w Kanadzie, stolica prowincji Saskatchewan. Miasto zostało założone w 1882 roku. Aktualnie jest drugim pod względem ilości mieszkańców miastem w prowincji Saskatchewan, jednakże pełni rolę centrum ekonomiczno-kulturalnego całego regionu. Liczba mieszkańców Reginy wynosi 179 246. Język angielski jest językiem ojczystym dla 87,7%, francuski dla 1,5% mieszkańców (2006). 11 lutego 1926 roku w mieście urodził się znany aktor Leslie Nielsen).
Region Niagara (ang. Regional Municipality of Niagara) – jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca w południowym Ontario. Region został utworzony 1 stycznia 1970 aktem parlamentu Ontario z 26 czerwca 1969 poprzez połączenie hrabstw Lincoln i Welland. Na wschodzie Region Niagara graniczy, wzdłuż rzeki Niagara, ze Stanami Zjednoczonymi. Region zajmuje większość półwyspu Niagara, który graniczy z jeziorem Ontario od północy i jeziorem Erie od południa.
Repentigny - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Lanaudière i MRC L'Assomption. Repentigny założone zostało nad rzeką L'Assomption w 1670 roku przez Jeana Baptiste Le Gardeur. Jest dwunastym największym miastem Quebecu pod względem liczby mieszkańców. Liczba mieszkańców Repentigny wynosi 76 237. Język francuski jest językiem ojczystym dla 94,5%, angielski dla 1,4 mieszkańców (2006).
Resolute – osada w kanadyjskiej prowincji Nunavut. Znajduje się na Wyspie Cornwallisa, nad zatoką Resolute Bay. Jest to jedno z najdalej wysuniętych na północ osiedli ludzkich zamieszkanych przez cały rok. W miejscowości znajduje się lotnisko. Osada znajduje się w polarnej strefie klimatycznej. Najniższa zanotowana tu temperatura wyniosła -52,2°C, a najwyższa 18,3°C. Opady około 150 mm rocznie. Resolute liczy 229 mieszkańców (2006).
Richmond - miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, liczy ok. 175 tys. mieszkańców. Leży tuż na południe od miasta Vancouver i jest częścią jego obszaru metropolitalnego. Jest położone w całości na wyspach w delcie rzeki Fraser. W granicach miasta znajduje się port lotniczy Vancouver. W 2010 na torze Richmond Olympic Oval odbyły się zawody łyżwiarstwa szybkiego w trakcie zimowych igrzysk olimpijskich. Liczba mieszkańców Richmond wynosi 174 461.
Rimouski-Neigette – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Bas-Saint-Laurent prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Rimouski. Składa się z 11 gmin: 1 miasta, 2 gmin, 7 parafii i 1 terytorium nie zorganizowanego. Rimouski-Neigette ma 55 095 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 98,7%, angielski dla 0,6% mieszkańców (2011).
Rivière des Français - gmina w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Sudbury. Gmina ta jest dwujęzyczne i posiada dwie oficjalne nazwy (francuską i angielską). Nazwy w obu językach są identyczne z nazwą przepływającej przez gminę rzeki. Liczba mieszkańców Rivière des Français wynosi 2 659. Język francuski jest językiem ojczystym dla 56,3%, angielski dla 40,3% mieszkańców (2006).
Roncesvalles Ave. - dzielnica kanadyjskiego miasta Toronto, będąca jedną z dzielnic mniejszości narodowych, zamieszkana głównie przez Polonię. W Toronto mieszka ok. 170 tysięcy osób pochodzenia polskiego. Dzielnica znajduje się w pobliżu High Park. Oferuje polskie dania i wyroby kulinarne, funkcjonują polskie księgarnie, biura podróży, a w lokalnym kinie jest organizowany Festiwal Filmów Polskich.
Rouyn-Noranda – miasto w Kanadzie w prowincji Quebec, w regionie administracyjnym Abitibi-Témiscamingue. Miasto nie należy do żadnej regionalnej gminy hrabstwa (MRC) i dlatego też ma status terytorium równoważnego z regionalną gminą hrabstwa (TÉ). Rouyn-Noranda powstało w rezultacie połączenia dwóch miast, Rouyn i Noranda, które zostały założone w 1926 roku nad brzegiem jeziora Osisko w wyniku odkrycia nieopodal bogatych zasobów miedzi w 1917 roku.
Saint John - największe miasto w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik, nad ujściem rzeki Saint John do zatoki Fundy na Oceanie Atlantyckim. Ludność - 69 661, a z uwzględnieniem przedmieść - 122 697 mieszkańców. Ujście rzeki Saint John zostało przez Europejczyków zbadane i naniesione na mapy po raz pierwszy w 1604, kiedy przybył tu francuski kartograf i kolonizator Samuel de Champlain wraz z osadnikami pod wodzą innego francuskiego badacza, Pierre Dugua.
Saint-Augustin-de-Desmaures – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Capitale-Nationale i MRC Québec. W 2002 roku zostało włączone do miasta Québec, jednak w wyniku referendum z 20 czerwca 2004 roku Saint-Augustin-de-Desmaures stało się ponownie niezależnym miastem. Nazwa miasta została nadana na cześć Augustyna z Hippony. Liczba mieszkańców Saint-Augustin-de-Desmaures wynosi 17 281. Język francuski jest językiem ojczystym dla 97,5%, angielski dla 1,1% mieszkańców (2006).
Saint-Bruno-de-Montarville – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montérégie i MRC Longueuil. W 2002 roku zostało włączone do Longueuil, jednak w wyniku referendum z 2004 roku ostatecznie Saint-Bruno-de-Montarville stało się ponownie niezależnym miastem. Pierwszy człon nazwy pochodzi od pobliskiego wzgórza Mont Saint-Bruno, będącego jednym z 9 wzgórz tworzących Collines Montérégiennes. Liczba mieszkańców Saint-Bruno-de-Montarville wynosi 24 388.
Sainte-Anne-de-Bellevue - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montreal. Leży w obszarze metropolitarnym Montrealu. 1 stycznia 2002 Sainte-Anne-de-Bellevue zostało włączone do Montrealu. 20 czerwca mieszkańcy byłego miasta przegłosowali opcję odłączenia, co doprowadziło do odzyskania praw miejskich i odłączenia się od Montrealu 1 stycznia 2006 roku. Liczba mieszkańców Sainte-Anne-de-Bellevue wynosi 5 197.
Sainte-Catherine-de-la-Jacques-Cartier - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Capitale-Nationale i MRC La Jacques-Cartier. Leży nad rzeką Jacques-Cartier. Nazwa miasta wskazuje na położenie nad tą rzeką, natomiast człon Sainte-Catherine odnosi się do Catherine Nau de La Boissière et de Fossambault pochodzącej z Nowej Francji. Liczba mieszkańców Sainte-Catherine-de-la-Jacques-Cartier wynosi 5 021.
Saint-Eustache – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Laurentides i MRC Deux-Montagnes. Jest to 23. największe miasto Quebecu. 14 grudnia 1837 roku stoczyła się tutaj bitwa pod Saint-Eustache, decydująca bitwa rebelii patriotycznej w Dolnej Kanadzie, która ostatecznie doprowadziła do porażki rebeliantów. Liczba mieszkańców Saint-Eustache wynosi 42 062. Język francuski jest językiem ojczystym dla 93,0%, angielski dla 3,5% mieszkańców (2006).
Saint-Georges - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Chaudière-Appalaches i MRC Beauce-Sartigan. Historia miasta sięga czasów Nowej Francji, kiedy to w połowie XVIII wieku założono na obszarze dzisiejszego miasta dwa senioraty - Aubin-de-l'Isle i Aubert-Gallion. Znaczący rozwój osadnictwa miał miejsce po przekazaniu ich seniorowi George'owi Pozerowi (od którego imienia pochodzi nazwa miasta) w 1807 roku. Gmina Saint-Georges została oficjalnie utworzona w 1856 roku.
Saint-Jean-sur-Richelieu - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montérégie i MRC Le Haut-Richelieu. Miasto położone jest nad rzeką Richelieu. Jego początki datuje się na 1666 rok, kiedy to zbudowano tu fort Saint-Jean. Liczba mieszkańców Saint-Jean-sur-Richelieu wynosi 87 492. Język francuski jest językiem ojczystym dla 94,6%, angielski dla 2,5% mieszkańców (2006).
Saint-Lambert – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montérégie i MRC Longueuil. W 2002 roku zostało włączone do Longueuil, jednak w wyniku referendum z 2004 roku ostatecznie Saint-Lambert stało się ponownie niezależnym miastem. Nazwa miasta została nadana na cześć św. Lamberta z Maastricht. Liczba mieszkańców Saint-Lambert wynosi 21 599. Język francuski jest językiem ojczystym dla 73,8%, angielski dla 15,2% mieszkańców (2006).
Saint-Laurent - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Jest jedną z największych dzielnic pod względem powierzchni. Została nazwana na cześć Wawrzyńca z Rzymu (Laurent to po francusku Wawrzyniec), starożytnego męczennika chrześcijańskiego. Saint-Laurent była samodzielnym miastem do 2002 roku, od 1 stycznia 2002 jest dzielnicą Montrealu. Liczba mieszkańców Saint-Laurent wynosi 84 833. Język francuski jest językiem ojczystym dla 28,9%, angielski dla 15,8% mieszkańców (2006).
Saint-Léonard – jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Powstała w 2002 roku poprzez włączenie miasta o tej samej nazwie. W 1886 roku na obszarze dzisiejszej dzielnicy utworzono parafię Saint-Léonard-de-Port-Maurice. Był to obszar typowo wiejski, mimo to uzyskał prawa miejskie już 5 marca 1915 roku. Liczba mieszkańców nie ulegała większym zmianom i wynosiła 326 w 1921 roku, wzrosła do 925 w 1956 roku. W połowie lat 50.
Saint-Louis-du-Ha! Ha! – parafia w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Bas-Saint-Laurent i MRC Témiscouata. Pochodzenie członu „Ha! Ha!” w nazwie parafii zawsze stanowiło obiekt sporów. Popularna stała się m. in. teoria mówiąca, że sformułowanie to było wyrażeniem podziwu przybyłych tu osadników nad pięknem jeziora Témiscouata. W rzeczywistości nie jest to jednak zwykła onomatopeja, a starofrancuski archaizm, gdyż słowo haha oznaczało dawniej niespodziewaną przeszkodę na drodze.
Scarborough – najbardziej wysunięta na wschód dzielnica kanadyjskiego miasta Toronto, w prowincji Ontario, w Krainie Wielkich Jezior. Populacja 602 575. W 1983 Scarborough uzyskało prawa miejskie. Od 1998 wraz z innymi 5 miastami: Old Toronto, York, East York, North York i Etobicoke tworzy tak zwane Megacity (City of Toronto). Liczne zakłady przemysłowe. W Scarborough znajduje się przeniesiony w 1974 z doliny Rouge River ogród zoologiczny Toronto Zoo.
Selkirk - miasto w Kanadzie, w prowincji Manitoba, położone w odległości ok. 20 km od stolicy prowincji - miasta Winnipeg. W 2006 r. miasto to na powierzchni 24,71 km² zamieszkiwało 9 515 osób. Ze stolicą prowincji miasto łączy autostrada nr 9. Nazwa miasta pochodzi od Thomasa Douglasa, 5. hrabiego Selkirk, który zawarł umowę na utworzenie kolonii w rejonie rzeki Red River. Pierwsi koloniści osiedlili się w tym rejonie w roku 1813.
Senneterre - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Abitibi-Témiscamingue i MRC La Vallée-de-l'Or. Miasto zostało nazwane na cześć Henriego de La Ferté-Senneterre, XVII-wiecznego marszałka Francji. Jest to drugą w Quebecu i trzecia w Kanadzie największa (pod względem powierzchni) gmina. Liczba mieszkańców Senneterre wynosi 2 993. Język francuski jest językiem ojczystym dla 94,9%, angielski dla 0,5% mieszkańców (2006).
Senneville - wieś w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montreal. Leży w obszarze metropolitarnym Montrealu. 1 stycznia 2002 Senneville zostało włączone do Montrealu. 20 czerwca mieszkańcy byłej gminy przegłosowali opcję odłączenia, co doprowadziło do odłączenia się od Montrealu 1 stycznia 2006 roku. Liczba mieszkańców Senneville wynosi 962. Język angielski jest językiem ojczystym dla 55,3%, francuski dla 36,3% mieszkańców (2006).
St. Catharines to miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Niagara. Centrum komercyjne i kulturalne regionu. Powierzchnia St. Catharines to 96,11 km². Według danych spisu powszechnego z roku 2006 St. Catharines liczy 131 989 mieszkańców (1373,3 os. /km²). Pierwsza osada Europejczyków założona została przez Lojalistów około 1780 r. Pierwszy sklep został założony w 1783 r. , a młyn - w 1786 r. Nazwa St. Catharines po raz pierwszy pojawiła się w 1808 r.
St. John's – miasto portowe w Kanadzie, stolica i największe miasto prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. Położone w północno-wschodniej części półwyspu Avalon, na południowym wschodzie Nowej Fundlandii, nad Atlantykiem. Założone w 1583 roku, miasto słynie z częstej mgły - wskutek lokalizacji, zamglone jest średnio przez 124 dni w roku. Liczba mieszkańców St. John's wynosi 100 646. Język angielski jest językiem ojczystym dla 96,1%, francuski dla 0,4% mieszkańców (2006).
Stanstead - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Estrie i MRC Memphrémagog. Powstało w 1995 roku poprzez połączenie wsi Rock Island, Beebe Plain i Stanstead Plain w jedno miasto. Znajduje się przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi, w dawnym Beebe Plain granica przebiega środkiem ulicy Rue Canusa (Canusa Street w Beebe Plain po stronie amerykańskiej) Liczba mieszkańców Stanstead wynosi 2 957. Język angielski jest językiem ojczystym dla 59,2%, francuski dla 37,8% mieszkańców (2006).
Tasiujaq – inuicka wioska nordycka w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa osady oznacza przypominające jezioro. Osada znajduje się na wybrzeżu jeziora Leaf, choć nazwa Tasiujaq odnosi się do całego basenu Leaf: jeziora Leaf, przesmyku Leaf i zatoki Leaf. Basen ten jest znany z regularnych, wysokich pływów dochodzących do 15 m.
Terrebonne - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Lanaudière i MRC Les Moulins. Miasto leży nad rzekami Rivière des Mille Îles oraz Rivière des Prairies naprzeciwko Laval i stanowi część aglomeracji Montrealu. Terrebonne jest największym miastem regionu Lanaudière i dziesiątym największym w Quebecu. Między 1986 a 2006, ludność Terrebonne powiększyła się prawie czterokrotnie z 24 864 do 94 703 mieszkańców, dzięki włączeniu do niego miejscowości Lachenaie i La Plaine w 2001.
The Annex - jedna z dzielnic kanadyjskiego miasta Toronto. Ta nieoficjalna nazwa wzięła się stąd, że dzielnica powstała na przełomie wieku i na granicy ówczesnego Toronto (ang. annex - dodatek). Dziś leży w centrum miasta. Graniczy bezpośrednio z Yorkville (dzielnicą ekskluzywnych sklepów), a także z kampusem Uniwersytetu. Charakterystyczną cechą dzielnicy są uliczki z wiktoriańskimi domkami, które przypominają domki z piernika (często używa się określenia gingerbread decorations).
Thetford Mines - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Chaudière-Appalaches i MRC Les Appalaches. Miasto położone jest nad rzeką Bécancour. Thetford Mines zostało założone jako Kingsville w 1876 roku przez Josepha Fecteau, po odkryciu w pobliżu złóż chryzotylu. Dzisiejszą nazwę nadano w 1905 roku. Liczba mieszkańców Thetford Mines wynosi 25 704. Język francuski jest językiem ojczystym dla 96,5%, angielski dla 1,5% mieszkańców (2006).
Thorold – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Niagara. Centrum administracyjne regionu. Znajduje się na południe od St. Catharines, na szczycie skarpy Niagara. Pierwszymi osadami na terenie obecnego Thorold były Beaverdams, DeCew Falls i St. Johns, założone jako młynarnie lub kuźnie nad potokami. W 1813 r. odbyła się tu Bitwa pod Beaver Dams, część wojny brytyjsko-amerykańskiej. Po otworzeniu kanału Welland w 1829 r. , wyrosły wzdłuż niego Thorold, Allanburg i Port Robinson.
Thunder Bay - miasto w Kanadzie, w południowo-zachodniej części prowincji Ontario, w dystrykcie Thunder Bay, na zachodnim krańcu Jeziora Górnego. Jest to drugie pod względem wielkości miasto w północnym Ontario. Miasto było organizatorem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 1995. Tutaj też znajduje się kompleks skoczni narciarskich Big Thunder Ski Jumping Center wraz z największym jego obiektem, Big Thunder K120.
Timmins to miasto (city / cité) w Kanadzie, w północno-wschodnim Ontario, w dystrykcie Cochrane. Europejskie osadnictwo na większą skalę zaczęło się na początku XX wieku wskutek odkrycia w rejonie złota przez Noah Timminsa. Później odkryto złoża srebra, cynku, miedzi oraz niklu. Do dziś wydobycie metali jest głównym zajęciem mieszkańców miasta. Ponadto Timmins jest ważnym ośrodkiem administracyjnym dla północno-wschodniego Ontario. Liczba mieszkańców Timmins wynosi 42 997.
Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W miescie Toronto mieszka 5 915 386 ludzi. Toronto jest najbardziej wieloetnicznym miastem świata, zamieszkanym przez ponad 150 grup etnicznych, w 2001 roku miasto otrzymało nadany przez ONZ tytuł: World's Most Multicultural City. Język angielski jest językiem ojczystym dla mniej niż 52% mieszkańców Toronto.
Trail – miasto w prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, w dystrykcie regionalnym Kootenay Boundary. Leży nad Kolumbią, ok. 10 km od granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Większość znanych osób, które pochodzą z tego miasta to hokeiści NHL jak na przykład: Dallas Drake, Adam Deadmarsh i Steve McCarthy oraz Kerrin Lee-Gartner narciarka alpejska. Liczba mieszkańców Trail wynosi 7 237. Język angielski jest językiem ojczystym dla 85,9%, francuski dla 0,4% mieszkańców (2006).
Tuktoyaktuk, albo Tuktuyaaqtuuq (inuvialuktun to wygląda jak karibu) – miejscowość (hamlet) w Kanadzie, w Terytoriach Północno-Zachodnich, w regionie Inuvik. Położona na północ od koła podbiegunowego, nad brzegiem Oceanu Arktycznego. Dawniej znana jako Port Brabant, nazwa została zmieniona w 1950 roku i była to pierwsza miejscowość w Kanadzie, która otrzymała tradycyjną inuicką nazwę. Miejscowość liczy 870 mieszkańców (2006)
Umiujaq – inuicka wioska w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Wioska została założona w 1986 roku przez Inuitów z Kuujjuarapik, osady znajdującej się 160 km na południe, którzy zdecydowali się przenieść na skutek planów budowy elektrowni wodnej w tamtym regionie.. Wioska jest dostępna drogą lotniczą a w niektórych miesiącach również drogą wodną. Nazwa osady oznacza która przypomina łódź.
Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do Pacyfiku. Miasto ma 603,5 tys. mieszkańców i jest ósmym co do wielkości miastem Kanady. Zespół miejski (Greater Vancouver Regional District) ma ponad 2,3 mln mieszkańców i jest trzecim co do wielkości zespołem miejskim Kanady, po Toronto i Montrealu. Vancouver rozwinęło się jako miasto spośród wielu innych małych przystani, baz wielorybników i osad drwali zachodniego wybrzeża Kanady.
Vaudreuil-Soulanges – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Montérégie prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Vaudreuil-Dorion. Składa się z 23 gmin: 8 miast, 8 gmin, 4 wsi i 3 parafii. Vaudreuil-Soulanges ma 139 353 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 69,0%, angielski dla 22,5%, hiszpański dla 1,0% mieszkańców (2011).
Verdun - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Do 2002 roku stanowiła samodzielne miasto o tej samej nazwie. Dzielnica obejmuje obszar na południu wyspy Île de Montréal oraz wyspę Île des Sœurs. W 1671 tereny dzisiejszej dzielnicy stały się własnością komendanta Zacharie Dupuis. Otrzymał on ziemię na Île de Montréal za zasługi dla Nowej Francji. Utworzone lenno nazwał Verdun, upamiętniając tym samym wioskę we Francji, z której pochodził, Saverdun.
Victoria - miasto w zachodniej Kanadzie, stolica Kolumbii Brytyjskiej. Leży na wyspie Vancouver, nad cieśniną Juan de Fuca. Według Statistics Canada liczba mieszkańców miasta Victoria w 2011 wynosiła 80017, a aglomeracji 344615. W 2006 roku język angielski był językiem ojczystym dla 82,87%, francuski dla 1,96%, a francuski oraz angielski dla 0,22% mieszkańców. Znaną osobą, która pochodzi z tego miasta jest Nelly Furtado – kanadyjska piosenkarka i kompozytorka pochodzenia portugalskiego.
Victoriaville (potocznie Victo) - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Centre-du-Québec i MRC Arthabaska. Ze względu na swoje znaczenie, miasto bywa nazywane stolicą Bois-Francs (od obszaru o tej nazwie). W 1802 roku w miejscu dzisiejszego miasta powstał kanton Arthabaska. Pierwsi osadnicy pochodzący z Bécancour i Saint-Grégoire rozpoczęli kolonizację tych terenów w 1835. Pod dzisiejszą nazwą miasto zostało ustanowione w 1851. Liczba mieszkańców Victoriaville wynosi 40 486.
Ville-Marie – jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Ville-Marie to pierwotna nazwa Montrealu, dzielnica ta obejmuje również pierwotne terytorium miasta w momencie założenia w 1642 roku. Ville-Marie zajmuje obszar na południu wyspy Île de Montréal, między wzgórzem Mont Royal a Rzeką Świętego Wawrzyńca oraz dwie inne wyspy: Sainte-Hélène i Notre-Dame. Dzielnica jest głównym centrum biznesowym Montrealu, to właśnie tutaj swoje siedziby ma większość firm.
Ville-Marie - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Abitibi-Témiscamingue i MRC Témiscamingue. Leży nad jeziorem Témiscamingue, blisko granicy z prowincją Ontario. Ville-Marie jest najstarszym miastem w regionie Abitibi-Témiscamingue. Osadnictwo zaczęło się tutaj w roku 1874, wraz z założeniem misji Oblatów. 13 października 1897 założona zostało wieś Ville-Marie, która status miasta uzyskała dopiero 22 grudnia 1962 roku. Liczba mieszkańców Ville-Marie wynosi 2 696.
Wawa to miejscowość w północnym Ontario w Kanadzie. Administracyjnie, Wawa należy do gminy Michipicoten, dystrykt Algoma, prowincja Ontario. Wawa położona jest nad jeziorem o tej samej nazwie, w pobliżu północno-wschodniego krańca Jeziora Górnego, około 220 km na północ od Sault Ste. Marie. W pobliżu Wawa znajduje się obszar chroniony zwany Lake Superior Provincial Park. Nazwa Wawa pochodzi od słowa wewe w języku odżibwe oznaczającym dziką gęś.
Whistler – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie Squamish-Lillooet, 125 km na północ od Vancouver. Znajdują się w niej trasy narciarstwa alpejskiego i kolarstwa górskiego. Góra Whistler pierwotnie była nazywana górą London. Nowa nazwa została nadana w późnych latach 60. , pochodzi od odgłosu świstaków żyjących w tym regionie i wolnym tłumaczeniu znaczy Świszcząca góra.
Whitehorse - miasto w północno-zachodniej Kanadzie, stolica Terytorium Jukon, nad rzeką Jukon. Jest to największe miasto północnej Kanady. Ośrodek usługowy dla rozległego regionu górniczego i wyrębu lasów. Największy węzeł komunikacyjny regionu i ośrodek turystyczny. W okolicach miasta ulokowano międzynarodowy port lotniczy. Miasto zostało założone w czasie tzw. gorączki złota. Prawa miejskie otrzymało w 1950 roku. W 1952 roku ustanowiono je stolicą Jukonu.
Windsor – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario w hrabstwie Essex. Położone na południowy zachód od Toronto nad rzeką Detroit, na samej granicy z USA i miastem Detroit. Pierwszą osadą w okolicach dzisiejszego miasta było francuskie Petite Côte założone w 1749. Liczba mieszkańców Windsor wynosi 216 473. Język angielski jest językiem ojczystym dla 67,4%, francuski dla 2,8% mieszkańców (2006). Windsor jest 19.
Yarmouth - miasto w Kanadzie, w prowincji Nowa Szkocja, w hrabstwie Yarmouth. W 1604 roku okolice dzisiejszego miasta odwiedził Samuel de Champlain, które nazwał je Cap Fourchu, niedługo potem powstała tam francuska osada rybacka. W 1759 roku przybyli tu osadnicy z Yarmouth w Nowej Anglii, nazywając nową osadę tak jak miasto, z którego przybyli. W związki z przybyciem kolej większej grupy kolonistów, tym razem z nowoangielskiego Sandwich, Yarmouth otrzymało prawa miejskie.
Yellowknife - miasto w Kanadzie, główny ośrodek administracyjny (stolica) Terytoriów Północno-Zachodnich, nad Wielkim Jeziorem Niewolniczym. Miasto założono aby obsługiwać kopalnie złota powstałe w okolicy w latach 30. XX wieku. W 1978 r. rozbił się w okolicy radziecki satelita Kosmos 954. W 1991 r. 300 km na północ od miasta odkryto diamenty. Ostatnia kopalnia złota została zamknięta w 2004 r. Obecnie miasto utrzymuje się głównie z przemysłu diamentowego oraz administracji.
Yorkville - jedna z dzielnic kanadyjskiego miasta Toronto, założona jako odrębne miasto w 1853 r. Dawniej przedmieście Toronto, zamieszkane przez klasę średnią, co widać po wiktoriańskiej architekturze małych domków z ogródkami. Do 1883 dzielnica miała własny magistrat i herb. Jako dzielnica typowo rezydencyjna Yorkville przetrwał do lat 50. , gdy przeniosło się tu wiele małych sklepików wypartych z dynamicznie rozwijającego się centrum. W latach 60. stanowiła mekkę dla hipisów i buntowników.
Zatoka Gregoriańska - Georgian Bay – gmina w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Muskoka. Powierzchnia Georgian Bay - 535,87 km². Według danych spisu powszechnego z 2001, liczy 1991 mieszkańców (3,72 os. /km²). Stanowi północną cześć jeziora Huron. Jeden z najbardziej widowiskowych rejonów Ontario i Kanady. Nazywana krainą 30000 wysp i niewątpliwie warta tego określenia.
Jeziora i rzeki na mapie Kanady
Amadjuak - jezioro w Kanadzie, położone w południowej części Ziemi Baffina na wysokości 113 m n.p.m. na równinie rzeki Koukdjuak. Zajmuje powierzchnię 3 115 km². Jezioro odwadnia rzeka Koukdjuak, która uchodzi do Basenu Foxe'a, przepływając wcześniej przez jezioro Nettilling. Jezioro znane jest z wapiennych brzegów, które wznoszą się na wysokość 30 m.
Angikuni (Anjikuni) – jedno z kilku jezior położonych wzdłuż rzeki Kazan w północnej Kanadzie na terytorium Nunavut. Na południe od jeziora Angikuni znajduje się jezioro Ennadai, na północ jezioro Yathkyed. Jezioro leży w obszarze prekambryjskich skał wulkanicznych.
Athabaska - jezioro pochodzenia lodowcowo-tektonicznego, leżące w Kanadzie, w prowincjach Alberta oraz Saskatchewan. Jezioro zajmuje powierzchnię 7 930 km². Jezioro położone jest na wysokości 213 m n.p.m. Jego maksymalna głębokość wynosi 243 m - dno jeziora stanowi zatem kryptodepresję. Przez jezioro przepływa rzeka Athabaska. Zbiornik zamarza od października do czerwca. Na jeziorze rozwinęło się rybołówstwo oraz żegluga.
Bras d'Or - duża powierzchnia wodna leżąca w centralnej części wyspy Cape Breton w kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja. Nazwa pochodzi z języka francuskiego, w którym oznacza złote ramiona. W języku tubylczego indiańskiego plemienia Mi'kmaq nazywana jest Pitu'pok, co tłumaczy się jako słona woda. Oficjalna nazwa, Bras d'Or Lake, sugeruje iż mamy do czynienia z jeziorem.
Caniapiscau (również Kaniapiskau, fr. Rivière Caniapiscau, ang. Caniapiscau River) – rzeka w północnym Quebecu, w Kanadzie, jedna z dwóch rzek źródłowych Koksoak. Jej długość wynosi 737 km. Rzeka wypływa na wysokości ponad 500 m n.p.m. z jeziora Caniapiscau i płynie w kierunku północnym przez dolinę polodowcową. Łączy się z Rivière aux Mélèzes (Larch), tworząc rzekę Koksoak. W latach 80. XX wieku w ramach projektu hydroenergetycznego Zatoki Jamesa podpiętrzono wody jeziora Caniapiscau.
Cedar – jezioro w Ameryce Północnej, w kanadyjskiej prowincji Manitoba, położone na północ od jeziora Winnipegosis. Przepływa przez niego rzeka Saskatchewan, która łączy go z położonym bardziej na wschód jeziorem Winnipeg. Cedar tworzy z kilkoma innymi zbiornikami wodnymi (m. in. Winnipeg, Winnipegosis i Manitoba) zespół jeziorny w środkowej części prowincji Manitoba. Stanowią one pozostałość większego zbiornika wodnego – Lodowcowego Jeziora Agassiz.
Champlain - jezioro słodkowodne w Ameryce Północnej, leżące na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady, w kanadyjskiej prowincji Quebec i w amerykańskich stanach Nowy Jork i Vermont. Powierzchnia jeziora wynosi 1130 km². Do Kanady należy tylko mały kawałek jeziora na jego północnym końcu. Długość jeziora, na osi północ-południe, wynosi 180 km, a maksymalna szerokość 19 km. Na jeziorze znajduje się około 80 większych wysp.
Dubawnt – jezioro w północnej Kanadzie, w terytorium Nunavut, przy granicy z Terytoriami Północno-Zachodnimi. Zajmuje powierzchnię 3629 km² (3833 km² wraz z wyspami jeziornymi). Przez jezioro przepływa rzeka Dubawnt, dopływ rzeki Thelon.
Erie, jezioro słodkowodne, czwarte co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i USA. Rzeka Niagara wypływa z jeziora na jego wschodnim końcu i łączy je z jeziorem Ontario. Na zachodnim końcu wpływa do jeziora rzeka Detroit, która łączy je z jeziorem Huron. Jezioro jest dostępne dla pełnomorskich statków przez Drogę Wodną Świętego Wawrzyńca. Amerykański (południowy) brzeg jeziora jest bardzo gęsto zaludniony.
Exploits - kanadyjska rzeka w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. Przepływa przez Dolinę Exploits w centralnej części wyspy Nowa Fundlandia. 246-kilometrowa rzeka jest najdłuższą rzeką na wyspie o powierzchni dorzecza 11.000 km² i jest drugą pod względem długości w prowincji po Churchill. Rzeka wypływa z Jeziora Red Indian jako swego punktu początkowego i wpływa do zatoki Exploits niedaleko portowego miasta Botwood.
Garry Lake (zwany także w l. mn. Garry Lakes) - jezioro w północnej Kanadzie na terytorium Nunavut. Jezioro jest położone na kole podbiegunowym. Jego powierzchnia wynosi 2,538 km² (980 mil²). Przypisy
Georgian Bay – wielka zatoka Jeziora Huron, położona całkowicie w prowincji Ontario w Kanadzie. Akwen główny zatoki znajduje się na wschód od przylądka Bruce Peninsula i na południe od wyspy Manitoulin Island.
Jezioro Claire jest dużym jeziorem w kanadyjskiej prowincji Alberta, położonym na zachód od Jeziora Athabasca w Parku Narodowym Bizona Leśnego. Leży pomiędzy ujściami rzek Peace i Athabasca. Jezioro ma powierzchnię 1,436 km² (w tym 21 km² powierzchni wysp) i jest położone na wys. 213 m n.p.m. Jest największym jeziorem umiejscowionym całkowicie w granicach prowincji Alberta. Jezioro Athabasca, przez które przechodzi granica z Saskatchewanem, jest większe.
Jezioro Górne - największe jezioro w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Największe słodkowodne i drugie co do wielkości jezioro na świecie. Położone jest na pograniczu Kanady i USA. Od wschodu dostęp mają stany: Michigan, Wisconsin i Minnesota. Zajmuje powierzchnię 82,1 tys. km², z czego 28,8 tys. km² znajduje się w Kanadzie. Na wschodnim końcu jezioro jest połączone z jeziorem Huron rzeką St. Marys. Pierwszym Europejczykiem nad jeziorem był prawdopodobnie w 1622 r.
Jezioro Indiańskie Południowe (ang. Southern Indian Lake, fr. Lac Sud des Indiens) - jezioro w środkowej Kanadzie, w północnej części prowincji Manitoba. Położone jest na wysokości 254 m n.p.m. Zajmuje powierzchnię około 3100 km². Jest to jezioro pochodzenia lodowcowego. Wraz z położonym bardziej na wschód Jeziorem Indiańskim Północnym stanowi rozszerzenie rzeki Churchill. Linia brzegowa jest silnie rozwinięta. Na jeziorze znajduje się wiele wysp.
Jezioro Kolumbia (Columbia Lake) położone jest w Kanadzie. Jest źródłem dla rzeki Kolumbia w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie. Miejscowość Canal Flats położona jest na południowym brzegu jeziora. Położone jest wzdłuż szosy 93 i 95, pomiędzy Canal Flats i Fairmont Hot Springs w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie.
Jezioro Leśne (ang. Lake of the Woods, fr. Lac des Bois) – jezioro pochodzenia polodowcowego na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych. Zajmuje powierzchnię około 3150 km². Zasilane jest w wodę przez Rainy River, Shoal Lake, Kakagi Lake. Posiada odpływ poprzez rzekę Winnipeg do jeziora Winnipeg. Na jeziorze znajduje się około 15 tys. wysp, z których największe to: Big Island, Bigsby Island, Oak Island, Flag Island, Penasse Island, Magnuson's Island.
Jezioro Matagami znajduje się na terenie Kanady w prowincji Québec w rejonie Jamésie. Kilka kilometrów na południe od jeziora znajduje się miasto Matagami. Jezioro znajduje się na bagnistym terenie północnego Quebecu. Jest zasilane przez rzeki Allard, Bell, Gouault i Waswanipi a z jeziora wypływa rzeka Nottaway. Jezioro ma 43 km długości i 14 km szerokości a jego powierzchnia wynosi 236 km.
Jezioro Melville'a - jezioro w Kanadzie, w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. Położone we wschodniej części półwyspu Labrador. Powierzchnia: 2933 km² Głębokość maksymalna: 217 m Wysokość: 0 m n.p.m. Przez Jezioro Melville'a przepływa rzeka Churchill.
Jezioro Reniferowe - jezioro pochodzenia polodowcowego w środkowej Kanadzie. Jezioro zajmuje powierzchnię 6387 km² i stanowi 11. pod względem powierzchni jezioro Ameryki Północnej. Jezioro odwadnia Rzeka Reniferowa, dopływ rzeki Churchill. Jezioro otoczone jest tajgą i przez to trudno dostępne, brak dróg. Na jeziorze znajduje się ponad 5500 wysp, większość porasta gęsty las. Zimą zamarza całkowicie. Znajduje się nad nim kilka okresowych osad turystycznych, głównie dla wędkarzy.
Jezioro Témiscamingue – duże jezioro słodkowodne leżące w Kanadzie na granicy prowincji Quebec oraz Ontario.
Lac des Deux Montagnes - jezioro na południu kanadyjskiej prowincji Quebec. Położone jest na zachód od wyspy Île de Montréal w archipelagu Archipel d'Hochelaga i stanowi część delty Ottawy. Jezioro posiada cztery wyloty: rzeki Rivière des Mille Îles na północnym wschodzie i Rivière des Prairies na wschodzie tworzą wyspę Jésus. Na północnym krańcu Île de Montréal Rivière des Mille Îles wpada do Rivière des Prairies, a ta kawałek dalej wpada do Rzeki Świętego Wawrzyńca.
Lac Seul – kanadyjskie jezioro leżące w północno-zachodniej prowincji Ontario. Jest ono długie na około 241 km i głębokie na 47,2 m. Lac Seul jest drugim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym w prowincji Ontario. Jezioro składa się z otwartych zatok, kanałów i wysp. Lac Seul słynie z najlepszych połowów w Ontario.
Lake Louise – miejscowość w Parku Narodowym Banff, w Albercie. Znajduje tu się ośrodek narciarski i turystyczny znany z zawodów w narciarstwie alpejskim, mężczyzn i kobiet, zawody odbywają się na olimpijskiej trasie Mens Olympic Downhill Run. Do kurortu można dojechać z miasta Banff w 35–45 min autostradą Trans-Canada jadąc 57 km na zachód.
Liard – rzeka płynąca przez trzy prowincje kanadyjskie: Jukon, Kolumbia Brytyjska i Terytoria Północno-Zachodnie. Ze źródła w Górach Pelly w południowo-wschodniej części Jukon, płynie 1,115 km w kierunku południowo-wschodnim przez Kolumbię Brytyjską, zaznaczając północny kraniec Gór Skalistych, a następnie zmienia kierunek półkolem ku północnemu wschodowi z powrotem do Jukonu i Terytorii Północno-Zachodnich, aby ujść do rzeki Mackenzie w pobliżu Fort Simpson.
Manicouagan – jezioro i krater uderzeniowy w Kanadzie, w centralnej części prowincji Quebec, ok. 800 km na północny wschód od Montrealu. Jezioro ma kształt pierścienia kołowego otaczającego wzniesienie centralne. To wzniesienie centralne znane jako wyspa René-Levasseur, z najwyższym szczytem zwanym Mont Babel (centrum krateru) wznoszącym się 952 m n.p.m. i 590 m nad poziomem jeziora. Ze względu na swój kształt, jezioro to jest czasem zwane okiem Quebecu (fr. l'œil du Québec).
Manitou – największe jezioro na wyspie Manitoulin w Kanadzie. Jego powierzchnia wynosi około 104 km². Jest największym na świecie jeziorem na wyspie położonej na innym jeziorze. Nazywane jest z tego powodu jeziorem w jeziorze.
Memphrémagog - jezioro polodowcowe w kanadyjskiej prowincji Quebec i amerykańskim stanie Vermont. 73% jego powierzchni znajduje się w Kanadzie, a 27% w Stanach Zjednoczonych. Na powierzchni jeziora znajduje się dwadzieścia wysp. Największa z nich to Île de la Province, która przedzielona jest granicą międzynarodową (w Stanach Zjednoczonych znajduje się jednak tylko ok. 9% jej powierzchni).
Mistassini - największe jezioro naturalne kanadyjskiej prowincji Quebec. Jego powierzchnia wynosi ok. 2 335 km². Znajduje się na wschodzie regiopnu administracyjnego Nord-du-Québec. Nad brzegami jeziora, na półwyspie Watson, znajduje się osada Indian Kri Mistassini.
Mistastin – krater uderzeniowy i jezioro w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador, na półwyspie Labrador, Kanada. Jezioro ma w przybliżeniu kształt kolisty, ok. 16 km średnicy, z centralną wyspą interpretowaną jako wzniesienie centralne krateru uderzeniowego. Ocenia się, że krater miał oryginalnie ok. 28 km średnicy i powstał 36,4 ± 4 miliony lat temu. Powierzchnia jeziora wynosi ok. 145 km.
Nettilling – jezioro w Kanadzie, położone w południowej części Ziemi Baffina na wysokości 30 m n.p.m. na równinie rzeki Koukdjuak. Zajmuje powierzchnię 5066 km². Jezioro odwadnia rzeka Koukdjuak, uchodząca do Basenu Foxe'a. Jezioro przez większą część roku pokryte jest lodem. Nazwa jeziora pochodzi z języka inuktitut, ale jej znaczenie nie jest znane.
Nueltin – jezioro w środkowej Kanadzie, położone na pograniczu prowincji Manitoba i terytorium Nunavut. Jezioro zajmuje powierzchnię 2279 km². Linia brzegowa ma nieregularny kształt. Na jeziorze znajdują się liczne wyspy. Z jeziora wypływa rzeka Thlewiaza, która uchodzi do Zatoki Hudsona. Jezioro zostało w 2. połowie XVIII wieku przez angielskiego odkrywcę Samuela Hearne'a. Jego nazwa w języki Indian Chipewyan oznacza jezioro śpiącej wyspy.
Peyto Lake (pea-toe) jest polodowcowym jeziorem położonym w Parku Narodowym Banff w południowo-zachodniej części prowincji Alberta w Kanadzie. Jezioro zostało nazwane na cześć Ebenezera Williama Peyto - wczesnego przewodnika i trapera z rejonu Banff . Podczas lata znaczna część pyłu skalnego z lodowca spływa do jeziora, dają one jasny, turkusowy kolor tafli wody.
Rainy (ang. Rainy Lake, fr. lac à la Pluie) - jezioro na pograniczu kanadyjsko-amerykańskim, położone około 240 km na zachód od Jeziora Górnego. Zajmuje powierzchnię 932 km², z czego 741 km² znajduje się na terytorium Kanady, a 191 km² na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jezioro położone jest na wysokości 338 m n.p.m. Linia brzegowa jeziora jest silnie rozwinięta. Na jeziorze znajduje się wiele wysp i wysepek.
Saint-Jean – duże, stosunkowo płytkie jezioro w południowo-środkowym Quebecu w Kanadzie, na Płaskowyżu Laurentyńskim. Położone jest ok. 160 km na zachód od Rzeki Świętego Wawrzyńca, do której wpada wypływająca z jeziora Saint-Jean rzeka Saguenay. Stanowi centrum regionu administracyjnego Saguenay–Lac-Saint-Jean. Jezioro Saint-Jean zostało napełnione wodą pod koniec ostatniego zlodowacenia. Istniała hipoteza, że jest to jezioro meteorytowe.
Saint-Louis - jezioro na południu kanadyjskiej prowincji Quebec. Położone jest na południowy-zachód od wyspy Île de Montréal w archipelagu Archipel d'Hochelaga i stanowi część delty Ottawy, przez którą jej wody uchodzą do Rzeki Świętego Wawrzyńca. Granice jeziora na północy i wschodzie wyznaczają brzegi wyspy Île de Montréal, natomiast na zachodzie brzegi wyspy Perrot. Nad południowym brzegiem jeziora leży miasto Beauharnois.
Waswanipi – jezioro w kanadyjskiej prowincji Quebec, w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Jest ono połączone rzeką Waswanipi z jeziorami Lac au Goéland i Matagami. Najbliższym ośrodkiem miejskim jest oddalone o ok. 60 km na południowy zachód Lebel-sur-Quévillon. Waswanipi ma kształt litery J, wrzynający się w wody jeziora półwysep Lay oddziela zatokę Baie du Sud-Ouest, na której znajdują się trzy duże wyspy, od reszty zbiornika.
Wielkie Jezioro Niewolnicze (ang. Great Slave Lake, fr. Grand lac des Esclaves) – jezioro w północno-zachodniej Kanadzie, w Terytoriach Północno-Zachodnich. Zajmuje powierzchnię 28,6 tys. km², jego maksymalna głębokość wynosi 614 m. Jezioro położone jest na wysokości 156 m. Uchodzą do niego rzeki Hay i Niewolnicza, a wypływa Mackenzie. Główne miasto – Yellowknife. Wykorzystywane do żeglugi i rybołówstwa.
Winnipeg – jezioro słodkowodne w środkowej części Ameryki Północnej. Leży w Kanadzie, w prowincji Manitoba, około 55 km na północ od miasta Winnipeg. Z powierzchnią 24 400 km² jest szóstym co do wielkości jeziorem w Kanadzie, wyprzedzając Ontario, jedno z Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Długość jeziora wynosi 416 km, głębokość maksymalna 18 m, a położenie nad poziomem morza 217 m. Jezioro Winnipeg jest pozostałością po istniejącym do ok.
Winnipegosis – jezioro w Ameryce Północnej, położone w kanadyjskiej prowincji Manitoba, 300 km na północny zachód od miasta Winnipeg. Jezioro zajmuje powierzchnię 5370 km². Winnipegosis to jedno z jeziór tworzących zespół jeziorny w środkowej części prowincji Manitoba. Pozostałe to jeziora Winnipeg, Manitoba i Cedar. Stanowią one pozostałość większego zbiornika wodnego – Lodowcowego Jeziora Agassiz.
Wollaston – jezioro w Kanadzie. Położone w północno-wschodniej części prowincji Saskatchewan. Powierzchnia: 2681 km² Wymiary: 113 × 40 km Wysokość: 390 m n.p.m.
Góry i łańcuchy górskie na mapie Kanady
Chutine Peak – szczyt w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie, w paśmie Boundary Ranges. Jego wysokość wynosi 2910 m n.p.m. Po raz pierwszy został zdobyty w 1980.
Kispiox Mountain – szczyt w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie, w paśmie Kispiox Range (najwyższy szczyt). Nazwę oficjalnie nadano mu 5 lipca 1951.
Mount Thomlinson – szczyt w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie, w paśmie Babine Range. Jego wysokość wynosi 2451 m
Sharktooth Mountain – szczyt w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie, w paśmie Cassiar Mountains. Jego wysokość wynosi 2668 m n.p.m. Nazwę oficjalnie uznano 6 września 1951.
Inne miejsca na mapie Kanady
Air Force Island – niezamieszkana wyspa arktyczna w regionie Qikiqtaaluk, Nunavut, w Kanadzie. Leży u południowo-zachodniego wybrzeża Ziemi Baffina, powierzchnia wyspy to 1720 km².
Akimiski - kanadyjska wyspa, największa wyspa w Zatoce Jamesa, wchodzi w skład regionu Qikiqtaaluk, w terytorium Nunavut. Zajmuje powierzchnię 3001 km². Wyspa jest niezamieszkana. Wyspę porasta słabo rozwinięta roślinność, głównie porosty, mchy, liczne gatunki turzycowatych oraz karłowaty świerk czarny. We wschodniej części wyspy znajdują się stanowiska ptaków migrujących. Wybrzeża wyspy są bagniste.
Akpatok – jedna z arktycznych wysp Kanady, położona w zatoce Ungava. Wchodzi w skład terytorium Nunavut. Jej powierzchnia wynosi 903 km², a obwód 129 km. Nazwa wyspy pochodzi od lokalnej nazwy nurzyka polarnego, które gnieżdżą się w wysokich na 150-250 m wapiennych klifach. Klify poprzerywane są głębokimi wąwozami, które umożliwiają penetrację wnętrza wyspy – płaskowyżu o wymiarach 23 km na 45 km. Na południowym skraju wyspy odnaleziony pozostałości osady kultury Dorset.
Anticosti – wyspa na Atlantyku w ujściu rzeki Świętego Wawrzyńca, leżąca w prowincji Quebec w Kanadzie. Ma kształt zbliżony do silnie wydłużonej elipsy, o długości 217 km i maksymalnej szerokości 48 km. Mimo dużej powierzchni, wynoszącej 7892,52 km², wyspa ma obecnie tylko 266 stałych mieszkańców. Odkryta w 1534 przez ekspedycję Cartiera.
Archipel d'Hochelaga - kanadyjski archipelag ponad dwustu wysp znajdujących się w ujściu Ottawy do Rzeki Świętego Wawrzyńca i wchodzących w skład obszaru metropolitarnego Montrealu. Największą wyspą archipelagu jest Île de Montréal, której większość powierzchni zajmuje miasto Montreal. Miasto to obejmuje również obszar 74 mniejszych wysp wchodzących w skład archipelagu, z których najważniejsze to Bizard, Notre-Dame, Sainte-Hélène oraz Île des Sœurs.
Borden Island – niezamieszkana, płaska wyspa w archipelagu Wysp Królowej Elżbiety w północnej Kanadzie. Powierzchnia 2794 km² czyni ją 169. co do powierzchni wyspą na świecie i 30. w Kanadzie. Znajduje się na północ od Wyspy Mackenziego Kinga i podobnie jak ona jest podzielona pomiędzy Terytoria Północno-Zachodnie i Nunavut. Europejczycy dotarli do niej w 1916, jest ona czasem opisywana jako dwie wyspy połączone lodem, ale jest generalnie przedstawiana jako pojedyncza masa lądu.
Bradbury Island – niezamieszkana wyspa z archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Sąsiaduje m. in. z wyspami: Dove Island, Nero Island, Karlay Island, Mata Island i Tukarak Island.
Cameron Island – jedna z kanadyjskich wysp arktycznych w Nunavut, w Kanadzie. Znajduje się na Oceanie Arktycznym, blisko Wyspy Bathursta. Ma powierzchnię 1059 km². Bezpośrednio na południe leży wyspa Île Vanier.
Cape Breton – wyspa na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Ameryki Północnej. Powierzchnia 10 311 km², 147 454 mieszkańców. Nazwa wyspy nawiązuje do europejskiego regionu, Bretanii. Współrzędne geograficzne: 46°10′N 60°45′W / 46.166666666667, -60.75{{#coordinates:46|10|N|60|45|W|region:CA_type:isle|| | |name= Cape Breton }}. Wyspa Cape Breton stanowi część kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja.
Cape Chidley Islands – grupa wysp w północnej Kanadzie, w cieśninie Hudsona, u brzegów Killiniq Island, część Archipelagu Arktycznego. Od wyspy Killiniq oddziela je cieśnina MacGregora. Na wyspy Cape Chidley składają się dwie wyspy: Cabot Island, położona na wschodzie, o długości 3,2 km Pert Island, mniejsza, położona o 0,8 km na zachód Łączna powierzchnia wynosi 10 km². Współrzędne: 60°25'45N, 64°27'50W.
Devon – kanadyjska wyspa na Morzu Arktycznym w Archipelagu Arktycznym, w grupie Wysp Królowej Elżbiety. Oddzielona cieśniną Lancastera od Ziemi Baffina i cieśniną Jonesa od Wyspy Ellesmere'a. Najwyższe wzniesienie 1187 m n.p.m. W południowo-wschodniej części znajduje się lodowiec. Jej powierzchnia wynosi 55 tys. km², co czyni ją największą niezamieszkaną wyspą na Ziemi.
Dove Island – niezamieszkana wyspa z archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Sąsiaduje m. in. z wyspami: Karlay Island, Mata Island, Nero Island, Bradbury Island, Tukarak Island.
Edgell Island − wyspa na Morzu Labradorskim, położona przy południowo-wschodnim brzegu Ziemi Baffina, u wejścia do Cieśniny Hudsona, na terytorium Nunavut, w Kanadzie, na północ od pobliskiej Resolution Island. Ma powierzchnię 287 km.
Emerald Isle − niewielka wyspa leżąca w Archipelagu Arktycznym w grupie wysp Królowej Elżbiety i Parry'ego. Powierzchnia wyspy – 549 km² długość linii brzegowej – 117 km Wyspa swoja nazwę (nadaną przez jej odkrywcę, Leopolda M'Clintocka) zawdzięcza relatywnie bogatej i nietypowej szacie roślinnej, odróżniającej ją od sąsiednich wysp.
Fair Island – niezamieszkana wyspa w archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Sąsiaduje m. in. z wyspami: Mavor Island, Johnnys Island, La Duke Island, Mata Island i Karlay Island.
Flaherty Island – wyspa z archipelagu Wysp Belchera w Zatoce Hudsona w Kanadzie. Administracyjnie należy do regionu Qikiqtaaluk w terytorium Nunavut. Na północnym krańcu wyspy znajduje się wioska Inuitów Sanikiluaq, która jest najbardziej wysuniętą na południe miejscowością Nunavutu. Nazwa wyspy pochodzi od nazwiska antropologa Roberta J. Flaherty'ego.
Foley Island – niezamieszkana wyspa arktyczna w regionie Qikiqtaaluk, Nunavut, w Kanadzie. Leży wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Ziemi Baffina w Basenie Foxe'a, powierzchnia wyspy wynosi 637 km².
Île de Montréal (Wyspa Montrealu, Wyspa Montreal, ang. Island of Montreal) - wyspa rzeczna na południowym zachodzie kanadyjskiej prowincji Quebec. Leży na Rzece Świętego Wawrzyńca, przy ujściu do niej rzeki Ottawy. Jest największą wyspą archipelagu Archipel d'Hochelaga. Leży na niej drugie co do wielkości miasto Kanady, Montreal oraz 14 innych miast tworzących razem wielką aglomerację.
Innetalling Island – niezamieszkana wyspa z archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Wraz z Flaherty Island, Kugong Island i Tukarak Island jest jedną z większych wysp w archipelagu. Sąsiaduje m. in. z wyspami: Walton Island, Johnnys Island, Mavor Island i La Duke Island.
Johnnys Island – niezamieszkana wyspa z archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Sąsiaduje m. in. z wyspami: La Duke Island, Mavor Island, Fair Island, Karlay Island i Mata Island.
Karlay Island – niezamieszkana wyspa z archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Sąsiaduje m. in. z wyspami: Mata Island, Nero Island, Dove Island, Fair Island, Bradbury Island.
Killiniq Island (fr. Île de Killiniq) – wyspa o powierzchni 269 km² w północno-wschodniej Kanadzie, na północnym krańcu półwyspu Labrador, pomiędzy zatoką Ungawa i Morzem Labradorskim. Na wyspie znajduje się jedyny lądowy fragment granicy pomiędzy kanadyjskimi prowincjami Nową Fundlandią i Labradorem a terytorium Nunavut. Przy północno-wschodnim brzegu wyspy leżą dwie małe wyspy, Cape Chidley Islands.
Kugong Island – niezamieszkana wyspa z archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Wraz z Flaherty Island, Innetalling Island i Tukarak Island jest jedną z większych wysp w archipelagu.
La Duke Island – niezamieszkana wyspa w archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Sąsiaduje m. in. z wyspami: Johnnys Island, Fair Island, Mavor Island, Mata Island i Karlay Island.
Loks Land – wyspa w Archipelagu Arktycznym, leżąca na południe od półwyspu Blunt, będącego częścią półwyspu Hall na Ziemi Baffina. Długa jest na 30 km (z południowego zachodu na północny wschód) i szeroka na 25 km. Północna i środkowa część wyspy jest górzysta, ze wzniesieniami sięgającymi 300 m n.p.m. , natomiast południowa część to tereny nizinne. Linia brzegowa wyspy jest dobrze rozwinięta, wokół niej znajduje się także wiele mniejszych wysepek.
Mallik lub Mallikjuaq (duża fala – nazwa pochodząca od formacji skalnych, przypominających Ayers Rock) – jedna z niezamieszkałych wysp kanadyjskiego Archipelagu Arktycznego. Administracyjnie naleźy do terytorium Nunavut, regionu Qikiqtaaluk. Znajduje się w cieśninie Hudsona, pomiędzy półwyspem Foxe na Ziemi Baffina a wyspą Dorset. Z tą ostatnią jest podczas odpływu połączona piaszczysto-kamienistym przejściem. Inuicka osada Cape Dorset znajduje się około 4,5 km od wyspy.
Mata Island – niezamieszkana wyspa z archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Sąsiaduje m. in. z wyspami: Karlay Island, Nero Island, Dove Island, Fair Island, Bradbury Island.
Mavor Island – niezamieszkana wyspa z archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Sąsiaduje m. in. z wyspami: Fair Island, Johnnys Island, La Duke Island i Karlay Island.
Moresby − wyspa na Oceanie Spokojnym, druga co do wielkości w archipelagu Haida Gwaii u zachodnich wybrzeży Kanady, w prowincji Kolumbia Brytyjska. Zajmuje powierzchnię 2636 km i jest zamieszkiwana przez około 1000 osób. Linia brzegowa wyspy ma długość 877,4 km.
Nero Island – niezamieszkana wyspa z archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Sąsiaduje m. in. z wyspami: Karlay Island, Mata Island, Dove Island, Fair Island, Bradbury Island, La Duke Island.
Nottingham Island – jedna z kanadyjskich wysp arktycznych w regionie Qikiqtaaluk, Nunavut, w Kanadzie. Znajduje się na Oceanie Arktycznym, w cieśninie Hudsona. Ma powierzchnię 1372 km². Zlokalizowana jest przy zatoce Hudsona.
Nowa Fundlandia – duża wyspa u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej i jednocześnie najgęściej zaludniona część kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. O wyspie tej potocznie mówi się, że leży pośrodku Atlantyku, jednakże w rzeczywistości jest od niego oddalona o ok. 1000 km . Wyspa Nowa Fundlandia pierwotnie nazwana została Terra Nova przez Wenecjanina w służbie brytyjskiej, Giovanniego Caboto (Johna Cabota), w 1497.
Reindeer Island – niezamieszkana wyspa położona w północnej części jeziora Winnipeg w kanadyjskiej prowincji Manitoba, niedaleko zachodniego brzegu jeziora. W maju 1976 roku została ogłoszona pierwszym rezerwatem ekologicznym Manitoby. Wyspa ma 27 kilometrów (17 mil) długości i 7 kilometrów (4,3 mil) szerokości w najszerszym miejscu. Zajmuje powierzchnię 13 680 hektarów.
Resolution Island − wyspa na Morzu Labradorskim, położona przy południowo-wschodnim brzegu Ziemi Baffina, u wejścia do Cieśniny Hudsona, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Zajmuje powierzchnię 1015 km. W języku lokalnych Inuitów wyspa nosi nazwę Tutjah, która oznacza miejsce, w którym lądują ptaki. Odkrył ją angielski podróżnik Martin Frobisher, który jako pierwszy wylądował na wyspie 28 lipca 1576.
Rowley Island – niezamieszkana wyspa arktyczna w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Leży w Basenie Foxe'a, powierzchnia wyspy wynosi 1 090 km². Na terytorium wyspy rozlokowane są stacje Distant Early Warning Line i Automatycznej Sieci Obserwacji Powierzchniowych. Nazwa wyspy pochodzi od nazwiska Grahama Westbrooka Rowley'a.
Sainte-Hélène – wyspa rzeczna na południu kanadyjskiej prowincji Quebec. Leży na Rzece Świętego Wawrzyńca, na wschód od wyspy Île de Montréal, w archipelagu Archipel d'Hochelaga. Administracyjnie stanowi część miasta Montreal, a dokładniej jego dzielnicy Ville-Marie. Jest oddzielona od wyspy Notre-Dame kanałem Le Moyne. Samuel de Champlain nadał wyspie w 1611 roku nazwę Saincte Elaine, prawdopodobnie na cześć swojej żony, Hélène Boullé.
Southampton – kanadyjska wyspa położona na północnym skraju Zatoki Hudsona. Na północ od niej znajduje się Basen Foxe'a. Jej powierzchnia wynosi 41 214 km² - jest to 9. pod względem powierzchni wyspa Kanady oraz jedna z większych wysp świata. Wchodzi w skład terytorium Nunavut. Najwyższe wzniesienie: 625 m n.p.m. Na wyspie gnieździ się wiele gatunków ptaków, m. in. śnieżyca duża. Jedyną miejscowością na wyspie jest Coral Harbour (721 mieszk.).
Tukarak Island – niezamieszkana wyspa z archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Wraz z Flaherty Island, Innetalling Island i Kugong Island jest jedną z czterech dużych wysp w archipelagu. Sąsiaduje z wyspami: Bradbury Island, Dove Island, Nero Island i Karlay Island.
Vansittart Island − jedna z wysp Archipelagu Arktycznego w kanadyjskim terytorium Nunavut. Znajduje się na północ od wyspy Southampton i zajmuje powierzchnię 997 km².
Walton Island – niezamieszkana wyspa z archipelagu Wysp Belchera, w regionie Qikiqtaaluk, na terytorium Nunavut, w Kanadzie. Sąsiaduje m. in. z wyspami: Innetalling Island, Johnnys Island, La Duke Island i Mavor Island.
Wyspa Amunda Ringnesa – jedna z wysp archipelagu Wysp Sverdrupa w kanadyjskim terytorium Nunavut. Znajduje się na wschód od Wyspy Ellefa Ringnesa i na zachód od Wyspy Axela Heiberga. Powierzchnia wyspy wynosi 5255 km², co do wielkości jest ona więc 111. na świecie i 25. w Kanadzie. Między Wyspą Amunda Ringnesa a Wyspą Ellefa Ringnesa znajduje się Hassel Sound. Na północy leży Kanał Peary'ego.
Wyspa Axela Heiberga (ang. Axel Heiberg Island, fr. Île Axel Heiberg) – wyspa kanadyjska na Oceanie Arktycznym, w Archipelagu Arktycznym, największa w grupie Wysp Sverdrupa stanowiących część Wysp Królowej Elżbiety. Powierzchnia wyspy wynosi 43 178 km². W przeszłości zamieszkiwana przez Inuitów, obecnie bez stałej ludności.
Wyspa Banksa – wyspa, wchodząca w skład Archipelagu Arktycznego, jedna z największych wysp świata – jej powierzchnia wynosi 70 028 km². Wchodzi w skład kanadyjskich Terytoriów Północno-Zachodnich. Od zachodu wyspę oblewa Morze Beauforta. Od stałego lądu oddziela go Zatoka Amundsena. Na wschód od Wyspy Banksa leży Wyspa Wiktorii, oddziela ją wąska Cieśnina Księcia Walii.
Wyspa Bathursta – wyspa w grupie Wysp Królowej Elżbiety, wchodzi w skład kanadyjskiego terytorium Nunavut. Wyspa ma powierzchnię 16 042 km² co czyni ją pod względem wielkości 54-tą na świecie oraz 13-tą w Kanadzie. Jest niezamieszkana. Odkrycia archeologiczne i historyczne dowodzą,że w przeszłości wyspa była dwukrotnie zamieszkana: około 2000 p.n.e. - 1 n.e. przez ludzi z Dorset a następnie około 900 n.e. – 1200 n.e. przez ludzi z Thule.
Wyspa Bylota – wyspa na Oceanie Arktycznym, wchodząca w skład Archipelagu Arktycznego, położona przy północno-zachodnim wybrzeżu Ziemi Baffina. Administracyjnie należy do Kanady i wchodzi w skład terytorium Nunavut. Jej powierzchnia wynosi 11 067 km², co czyni ją 17. wyspą pod względem wielkości w Kanadzie i 15. w Archipelagu Arktycznym. Na wyspie nie ma stałych mieszkańców. Nazwa wyspy pochodzi od odkrywcy Roberta Bylota.
Wyspa Coatsa – kanadyjska wyspa położona w północnej części Zatoki Hudsona. Jej powierzchnia wynosi 5498 km. Na wyspie znajdują się pozostałości osadnictwa ludu Sadlermiut reprezentujących kulturę Dorset. Od 1920 wyspa jest rezerwatem reniferów. Na wyspie gniazduje również duża populacja nurzyków polarnych.
Wyspa Eglington – wyspa leżąca w Archipelagu Arktycznym w grupie Wysp Królowej Elżbiety i Parry'ego. Powierzchnia wyspy – 1541 km² długość linii brzegowej – 227 km Wyspa należy do pomniejszych wysp archipelagu i położona jest pomiędzy Wyspą Księcia Patryka a Melville'a. Od pierwszej oddzielona jest cieśniną Crozier Channel, a od drugiej – Kelletta. Powierzchnia wyspy posiada kopulaste ukształtowanie, wznosząc się w centralnym punkcie do poziomu 150 m n.p.m.
Wyspa Ellefa Ringnesa (ang. Ellef Ringnes Island, fr. Île Ellef Ringnes) – wyspa na Oceanie Arktycznym, należąca do archipelagu Wysp Królowej Elżbiety, który to wchodzi w skład Archipelagu Arktycznego. Administracyjnie należy do Kanady i jest częścią kanadyjskiego terytorium Nunavut. Jej powierzchnia wynosi 11 295 km², co czyni ją 16. kanadyjską wyspą pod względem powierzchni i 14. w Archipelagu Arktycznym. Wyspa nie posiada stałych mieszkańców.
Wyspa Grahama − jedna z sześciu wysp Zatoki Norweskiej w Kanadzie.
Wyspa Grahama − wyspa na Oceanie Spokojnym, największa w archipelagu Haida Gwaii u zachodnich wybrzeży Kanady, w prowincji Kolumbia Brytyjska. Zajmuje powierzchnię 6510,3 km i jest zamieszkiwana przez około 5000 osób. Linia brzegowa wyspy ma długość 936,1 km.
Wyspa Jensa Munka (ang. Jens Munk Island) – wyspa na Oceanie Arktycznym, w Archipelagu Arktycznym, położona przy południowym wybrzeżu Ziemi Baffina. Administracyjnie należy do Kanady i wchodzi w skład terytorium Nunavut. Jej powierzchnia wynosi ok. 920 km². Wyspa została nazwana na cześć duńskiego żeglarza i odkrywcy Jensa Munka.
Wyspa Księcia Karola (ang. Prince Charles Island) – duża wyspa w Arktyce kanadyjskiej, o powierzchni 9,5 tys. km². Pod względem wielkości jest 78. wyspą na świecie i 19. w Kanadzie. Znajduje się w Basenie Foxe'a, na zachód od Ziemi Baffina, w regionie Qikiqtaaluk na terytorium Nunavut w Kanadzie. Mimo dużej powierzchni wyspy, pierwsze dotyczące jej zapisy pojawiły się w 1948 i zostały dokonane przez Alberta-Ernesta Tomkinsona, pilota RCAF Avro Lancaster.
Wyspa Księcia Patryka (ang. Prince Patrick Island, fr. Île du Prince-Patrick) – wyspa Archipelagu Arktycznego należąca do grupy Wysp Królowej Elżbiety i Parry'ego. Wyspa leży na północno-zachodnim skraju archipelagu i należy do najtrudniej osiągalnych. Powierzchnia wyspy wynosi 15 848 km². Praktycznie przez cały rok otoczona jest wiecznym lodem. Wyspa jest równiną wznoszącą się maksymalnie do wysokości 150 m n.p.m.
Wyspa Księcia Walii (ang. Prince of Wales Island, fr. Île du Prince-de-Galles) – wyspa w Kanadzie na Oceanie Arktycznym, w Archipelagu Arktycznym położona pomiędzy wyspami Somerset na wschodzie a Wyspą Wiktorii na zachodzie. Administracyjnie należy do terytorium Nunavut. Wyspa porośnięta jest tundrą, nie posiada stałych mieszkańców. Ma powierzchnię 33 339 km² a jej najwyższy, bezimienny szczyt na północno-wschodnim krańcu osiąga wysokość 320 m.
Wyspa Księżnej Royal (Princess Royal Island) – wyspa kanadyjska, położona w zatoce Królowej Charlotty, u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej, na południe od wysp Pitt i Banks. Powierzchnia 2251 km. Ma charakter górzysty, z wysokościami do 1676 m n.p.m. Panuje tu klimat umiarkowany morski, gdzie znaczne tereny zajmują lasy. Jest niezamieszkała przez człowieka.
Wyspa Mackenziego Kinga – należąca do Kanady bezludna wyspa w Archipelagu Arktycznym na Oceanie Arktycznym. Należy do archipelagu Wysp Królowej Elżbiety. Jej powierzchnia wynosi 5048 km², co czyni ją 26. co do wielkości wyspą Kanady. Maksymalna wysokość to 457 m n.p.m.
Wyspa Mansela – kanadyjska wyspa, położona w północnej części Zatoki Hudsona, na zachód od półwyspu Ungava. Zajmuje powierzchnię 3180 km². Wchodzi w skład terytorium Nunavut. Na wyspie znajduje się rezerwat reniferów.
Wyspa Smitha jest kanadyjską wyspą we wschodniej części Zatoki Hudsona. Wyspa ma 131 km² i obwód równy 90 km. Jest częścią regionu Qikiqtaaluk należącego do terytorium Nunavut. Znajduje się w odległości 2 km od zachodniego wybrzeża półwyspu Ungawa nieopodal miejscowości Akulivik.
Wyspa Somerset – kanadyjska wyspa na Oceanie Arktycznym, należąca do Archipelagu Arktycznego, administracyjnie należy do terytorium Nunavut. Jej powierzchnia wynosi 24 786 km², co czyni ją 12. kanadyjską wyspą pod względem wielkości i 10. w Archipelagu Arktycznym. Wyspa jest niezamieszkana.
Wyspa Stefanssona – kanadyjska, arktyczna wyspa w terytorium Nunavut. Jej powierzchnia to 4463 km², maksymalna wysokość 290 m n.p.m. Jest to dwudziesta siódma pod względem powierzchni wyspa Kanady.
Wyspa Vancouver (czytaj wankuwer, ang. Vancouver Island, fr. Île de Vancouver) – wyspa w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, na Oceanie Spokojnym. Jest oddzielona od stałego lądu Ameryki Północnej cieśninami Georgia, Queen Charlotte, Johnstone i Juan de Fuca. Powierzchnia 31 284 km², długość 460 km, szerokość 50-80 km. Najwyższy jej szczyt to Golden Hinde. Wyspę zamieszkuje około 710 tys. mieszkańców (2008).
Wyspa Wiktorii – wyspa wchodząca w skład Archipelagu Arktycznego, jedna z największych wysp świata (8. pozycja) – jej powierzchnia wynosi 217 291 km², dł. 750 km, szer. 625 km. Najwyższy punkt (655 m n.p.m. ) znajduje się w paśmie wzniesień Shaler Mountains. Wyspa leży między Zatoką Coronation, Zatoką Amundsena i Cieśniną Mellvilla. Linia brzegowa silnie rozczłonkowana, wielkie półwyspy, m. in. Wollaston, Diamond Jennes, Księcia Alberta.
Wyspy Belchera (ang. Belcher Islands, fr. Îles Belcher) – archipelag w Zatoce Hudsona w Kanadzie, administracyjnie należący do terytorium Nunavut. Wioska Sanikiluaq na północnym krańcu Wyspy Flaherty jest najbardziej wysuniętą na południe miejscowością Nunavutu. Inne główne wyspy w liczącym 1 500 wysp archipelagu to Wyspa Kugong, Wyspa Moore, Wyspa Tukarak, Wyspa Innetalling, Wyspa Wiegand, Wyspa Split, Wyspa Snape i Wyspa Mavor. Geologia Wysp Belchera jest proterozoiczna.
Wyspy Królowej Charlotty (ang. Haida Gwaii, do 3 czerwca 2010 Queen Charlotte Islands) – archipelag położony u wybrzeży kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Obejmuje około 150 wysp, z czego dwie największe to Wyspa Grahama na północy i Moresby na południu. Od stałego lądu oddzielone są 120-kilometrową cieśniną Hecate. Od wyspy Vancouver oddziela je Cieśnina Królowej Charlotty. Ich łączna powierzchnia wynosi około 10 180 km². Zamieszkiwane są przez około 4,76 tys.
Wyspy Ottawa - archipelag niedaleko wschodniego wybrzeża Zatoki Hudsona. Administracyjnie należy do kanadyjskiego terytorium Nunavut. Do archipelegu należą 24 niewielkie wyspy położone niedaleko północno-zachodniego wybrzeża Półwyspu Ungawa. Największe wyspy to: Booth, Bronson, Gilmour, Perley, J. Gordon, Paltee, i Eddy. Najwyższy punkt archipelegu znajduje się na wyspie Gilmour, 549 m n.p.m.
Wyspy Sverdrupa – wschodnia grupa Wysp Królowej Elżbiety, w północnej części Archipelagu Arktycznego. Większymi spośród nich są Wyspa Axela Heiberga, Wyspa Ellefa Ringnesa, Wyspa Amunda Ringnesa i szereg mniejszych. Grupa wysp została nazwana imieniem odkrywcy tej części Archipelagu Arktycznego – Otto Sverdrupa.
Ziemia Baffina – największa wyspa Archipelagu Arktycznego, druga pod względem wielkości wyspa Arktyki po Grenlandii oraz piąta na świecie. Jej powierzchnia wynosi 507 451 km². W większej części położona jest za kołem podbiegunowym. Populacja wyspy wynosi ok. 12,7 tys. osób. Jej nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego odkrywcy Williama Baffina, który badał wyspę na początku XVII wieku. Pod względem politycznym stanowi część Kanady, dokładniej jej terytorium Nunavut
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |