Travel - Morskie Oko
Morskie Oko położone jest w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1.395 m.n.p.m. Długość tego polodowcowego jeziora wynosi ok. 862 m, maksymalna głębokość to w przybliżeniu 51 m. Jest jedynym naturalnie zarybionym jeziorem tatrzańskim, w którym żyją głównie pstrągi.
Wycieczki rowerowe szosową drogą do Morskiego Oka są zabronione, ze względu na panujący tam duży ruch turystyczny mogłoby to prowadzić do wypadków. Mamy więc do wyboru spacer asfaltową drogą, bądź skorzystanie z wieloosobowych bryczek, ciągniętych przez konie. Podejście do schroniska nie jest trudne i pomimo ponad 8 kilometrów można się tam udać także z małymi dziećmi. Po drodze warto zwrócić uwagę na Wodogrzmoty Mickiewicza u wylotu doliny Pięciu Stawów Polskich. To kilka kaskad wodnych i wodospadów. Część z nich jest widoczna z mostu na trasie biegnącej do Morskiego Oka. Aby jednak ujrzeć wszystkie musimy się trochę natrudzić i podejść kilkaset metrów szlakiem w kierunku doliny Pięciu Stawów Polskich. Warto, bo widoki przednie… W tym rejonie jest także położone urokliwe schronisko PTTK „Roztoka”. Aby do niego dotrzeć, musimy na ok. 15 min opuścić nasz asfalt i zejść zielonym szlakiem za mostem w lewo w dół. W schronisku możemy chwilę odpocząć, zjeść, bądź się napoić.
Morskie Oko odwiedza dziennie tysiące ludzi. Warto mieć to na uwadze, gdyż w sezonie letnim zdarza się, że tłok jest większy niż na Krupówkach i w takich warunkach trudno o chwilę wytchnienia, czy też relaksu. Otoczenie jeziora ma najbardziej wysokogórski charakter po polskiej stronie Tatr. Mięguszowieckie Szczyty wznoszą się ponad 1.000 metrów nad lustrem wody. Na drugim planie znajdują się Rysy - najwyższy szczyt Polski. Na uwagę zasługuje także ogromne pole piargów u stóp Mięguszowieckich Szczytów oraz strzelisty Mnich.
Na morenie stoi jedno z najstarszych schronisko PTTK nazwane imieniem Stanisława Staszica, położone 1.405 m.n.p.m. Jest ono punktem wyjściowym do wypraw na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem i Szpiglasową Przełęcz.
Motyw Morskiego Oka przewija się w wielu dziełach literackich czy malarskich, m.in. w wierszu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Adama Asnyka, Jana Kasprowicza, czy obrazie Walerego Eljasza-Radzikowskiego.
Morskie Oko wraz ze wszystkimi swoimi walorami stanowi miejsce pełne magii i tajemniczości, a wspaniałe, wręcz fascynujące widoki pozostaną w pamięci na zawsze.
Czytaj również dział Morskie Oko ...
Czytaj również Galeria Autorska Morskie Oko (Adam Nawara) ...
Czytaj również Poland ...
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |