Alfabet ziół
Modne stało się używanie ziół. Dzięki tej modzie potrawy staja się nie tylko smaczniejsze, bardziej wyrafinowane w smaku, ale przede wszystkim zdrowe. Jednak, aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw i bogactwa ziół, trzeba wiedzieć „co do czego". Bazylia - może być używana w stanie świeżym lub suszonym. Idealnie komponuje się z białym serem, sosami, potrawami z mięsa albo warzyw. Nadaje się do wszelkiego rodzaju zapiekanek. Bazylię uprawiać można w doniczce na kuchennym parapecie. Zyskamy nie tylko świeże ziele, ale też ciekawy element dekoracyjny.
Cząber - roślina, której ziele ma lekko pieprzowy posmak i mocno korzenny zapach. Służy do przyprawiania tłustych mięs, sosów, uatrakcyjnia smak dań z fasoli i grochu. Odrobinę cząbru warto dosypać do zapiekanek ziemniaczanych, gotowanej kapusty,po-traw z grzybów oraz do konserwowanych i kwaszonych ogórków. Estragon - przyprawa o wyrafinowanym smaku, bardzo popularna w kuchni francuskiej. Świeże liście dodajemy do gotowanych ryb, marynat, dziczyzny, drobiu i jaj. Niewielką dość estragonu warto dosypać do każdej zupy, aby wzbogacić jej smak. Hyzop - znany jest raczej jako roślina lecznicza bądź ozdobna, niezwykle rzadko używany w polskiej kuchni. Osoby ceniące niepowtarzalne i oryginalne wrażenia kulinarne mogą przyprawiać nim pieczenie, potrawy z ziemniaków. Zupa fasolowa z odrobiną hyzopu zmieni się w niezwykły posiłek.
Kminek - zioło to od stuleci używane jest jako przyprawa do serów, gotowanej kapusty, baraniny, mięsa wieprzowego, i potraw z buraków. Tradycyjnie posypuje się nim pieczywo. Pamiętajmy jednak, żeby kminku nie łączyć z innymi przyprawami, gdyż jest niezwykle aromatyczny.
Kolendra-jej aromatyczne nasiona uatrakcyjnią smak pasztetów, gulaszu, dań z grzybów. Również dodaje się jej do niektórych ciast np. pierników.
Lebiodka (oregano) - bez tego zioła nie ma ani dobrej pizzy ani zapiekanki. Roślina ta jako przyprawa zrobiła wręcz międzynarodową karierę. Zdecydowanie wzbogaca smak potraw z jaj, pomidorów, fasoli, dań mięsnych i rybnych. Lebiodka może być uprawiana w doniczkach.
Lubczyk - o tym, że ma moc afrodyzjaku i że posiada „magiczne moce", wiemy wszyscy. Ale jak to wykorzystać? To proste, dosypać do surówek, zup, sosów, mięs i potraw warzywnych. Jednak należy to robić z umiarem, lubczyk to bardzo aromatyczne zioło. Majeranek-jest szeroko stosowany w polskiej kuchni. Niezbędny do żurku, flaków, pieczonego drobiu, mielonego mięsa, grochówki. Nie tylko uświetnia potrawy swoim aromatem, ale korzystnie wpływa na proces trawienny.
Melisa - nie tylko uspakaja, jej świeże listki mające cytrynowy aromat, są wspaniałym dodatkiem do surówek warzywnych, sałatek owocowych, sosów ziołowych i chłodników. Mięta - idąc śladem Anglików, można nią przyprawiać sałatki, dania warzywne, mięsne i farsze.
Rozmaryn - liście rozmarynu stanowią wspaniały dodatek do potraw mięsnych, dań z ziemniaków, kapusty i pomidorów. Dobrze komponuje się z daniami z kuchni włoskiej. Szałwia-nie doceniamy jej walorów przyprawowych. Jest doskonała do tłustych dań z gęsi, kaczki, do ryb i farszów i pasztetów. Tymianek - aromatyczne zioło o uniwersalnym zastosowaniu w kuchni. Znakomicie poprawia smak potraw mięsnych, twarożków, pizzy, pasztetów i farszów.
Wzbogaceni o tę wiedzę, możemy zaskakiwać domowników i gości nowymi smakami i niezapomnianymi wrażeniami kulinarnymi. Powodzenia!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |