Rozmnażamy iglaki
Rozmnażanie krzewów iglastych wymaga dużo cierpliwości. Aby z nasion wyrosły zdrowe, mocne rośliny, należy delikatne siewki pielęgnować starannie przez kilka lat. Trochę szybciej wyhodujemy nowe rośliny z sadzonek. Pozyskujemy je wyłącznie z wierzchołkowych części pędów, które nie są już bardzo miękkie, ale jeszcze niezupełnie zdrewniałe. Jak rozmnażać iglaki? O czym pamiętać?
Jak prawidłowo rozmnażać iglaki?
Żywotnik zachodni, czyli tuja w ogrodzie.
Sadzonki krzewów liściastych otrzymuje się poprzez odcięcie części pędów, natomiast sadzonkę rośliny iglastej należy oderwać od pędu. Powstanie w ten sposób języczek skórki, na którym mocno rozwiną się korzenie.
Podłoże dla sadzonek powinno być przepuszczalne, dlatego zwykłą ziemię ogrodową należy wymieszać z piaskiem. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w warunkach szklarniowych lub na parapecie okiennym. Pędy posadzone w doniczce należy przykryć przezroczystą folią lub szklanym słoikiem i systematycznie wietrzyć. Od lata do jesieni sadzonki powinny wytworzyć mocny system korzeniowy. Na zimę młode rośliny przenosimy do chłodnego pomieszczenia, gdzie nie będą narażone na mróz, a wiosną możemy posadzić je w ogrodzie.
Cis pospolity.
Zasady, o których trzeba pamiętać, rozmnażając iglaki:
1. Sadzonek nie należy odcinać od pędu, ale oderwać;
2. Sadzonki umieszczamy w piaszczystej ziemi i podlewamy;
3. Przykrycie słoikiem zapewni roślinom ciepło i wilgotne powietrze;
4. Sadzonki należy wietrzyć, zdejmując słoik.
Dzięki rozmnażaniu drzewek iglastych, możemy cieszyć się pięknem ogrodu porośniętego cisami, żywotnikami, cyprysikami, choinkami, jałowcami, jodłami, świerkami czy sosnami.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |