Bramy do raju
Pergole i bramki są doskonałymi podporami dla pnączy oraz stanowią ciekawy element aranżacyjny, który pozwala dzielić ogród na kameralne wnętrza. Pergola może być ozdobną bramą lub malowniczym, tajemniczym tunelem. Może razem z dekoracyjną furtką stanowić wejście do ogrodu i tworzyć niezwykłe wrażenie wejścia do baśniowego zakątka. Pergola może stanowić także niezastąpiony element małej architektury ogrodowej na działkach, gdzie zastosowana z umiarem powiększy optycznie małą przestrzeń. Jakie rośliny nadają się do obsadzania pergoli?
Wejście do tajemniczego ogrodu
Hamak pod drewnianą pergolą w ogrodzie.
Półpergola jako rząd słupów z ażurowym zadaszeniem z belek może przylegać do ściany altany lub domu. Ciekawym rozwiązaniem są również pergole ustawione na planie koła. Tworzą wówczas konstrukcję nawiązującą do pawilonu ogrodowego, niezwykle efektowną, jednak ze względu na swoje wymiary, przeznaczoną do dużych ogrodów. Nieduża bramka obrośnięta roślinami stanowi niezwykle dekoracyjny i efektowny element małej architektury. Rośliny, które polecane są do obsadzenia bramki to przede wszystkim gatunki obficie kwitnące, np. róże pnące, powojniki, wiciokrzewy, hortensja pnąca. Należy jednak unikać milinu, winobluszczu i rdestówki, bo ich szybki i trudny do kontrolowania wzrost przestanie być atutem.
Tunel z kwitnących kwiatów na pergoli.
Ażurowe zadaszenie bramki warto zakończyć łukiem miękko zamykającym przestrzeń nad tajemniczą ścieżką. Warto ścieżkę poprowadzić tak, aby zakręcała i nie pokazywała dokąd nas poprowadzi – w ten sposób stworzymy wrażenie niedopowiedzenia i zachęcimy do wkroczenia dalej, do zwiedzania „rajskiego ogrodu”. Wymiary konstrukcji bramki muszą zapewniać możliwość swobodnego przejścia, tj. wysokość nie powinna być mniejsza niż 2,2 m. Ważną kwestią jest również dopasowanie rozstawu słupów i szerokości zadaszenia do szerokości ścieżki, nad którą bramka się wznosi.
Pergole do wyboru do koloru
Podpora dla kwitnących roślin tworzy ciekawe „wnętrze ogrodowe”.
Pergole mogą być wykonane z różnych materiałów – drewna, metalu, kamienia – jednak największą popularnością cieszą się konstrukcje drewniane. Drewno jest doceniane za naturalny wygląd, łatwą obróbkę oraz stosunkowo szybki i łatwy montaż. Większą trwałością charakteryzują się takie materiały, jak: cegła, kamień oraz beton. Z uwagi na masywność oraz rozmiary takich konstrukcji, są polecane do dużych ogrodów, których nie będą przytłaczać swoją skalą oraz przy których nie będą wyglądały karykaturalnie inne, mniejsze elementy obecne już w danym wnętrzu ogrodowym. Elementy wykonane ze stali optycznie wyglądać będą na smuklejsze.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |