Romantyczne parki i ogrody
Nie musimy emigrować do Anglii, by poczuć romantyczny klimat parku angielskiego. I u nas znajdziemy kilka pięknych ogrodów w tym stylu.
Trochę natury, trochę kultury
Parki czy też ogrody (w tym przypadku nazw używamy prawie zamiennie) w stylu angielskim są nastrojowe i romantyczne. Projektanci świadomie zrywali z barokową sztucznością i przesadnym ułożeniem (czyli np. ogrodami w stylu francuskim), kształtując nowe parki w stylu naturalnym, wykorzystując właściwości krajobrazu i okolicy. Największa moda na parki w stylu angielskim była w XIX w., ale już wcześniej zakładano prekursorsko takie ogrody również na ziemiach polskich.
Założycielami parków często byli właściciele posiadłości – zamków, dworów. Zakładanie ogrodu w stylu angielskim było zadaniem rozłożonym na wiele dziesięcioleci. Parki takie mają charakter nastrojowo-sentymentalny. Romantyczny nastrój tworzą naturalne elementy krajobrazu, łącznie z oczkami wodnymi, jeziorami czy przepływającymi rzekami.
Z drugiej jednak strony tę scenerię łączono z elementami architektury nawiązującymi do przeszłości. Stąd w parkach tego typu znajdziemy sztuczne (!) ruiny, świątynie czy niewielkie budowle sakralne – zwykle nawiązujące do antyku lub gotyku. Projektanci wkomponowywali te elementy w zastany krajobraz, stąd często małe mostki z kolumnami, malownicze ruinki na brzegu stawu czy celowo zagubione między drzewami obeliski. Natura i kultura – dwa elementy parku angielskiego.
Arkadyjski rozmach
Jednym z najbardziej znanych parków angielskich w Polsce jest ogród romantyczny w Arkadii. Założyła go w 1778 r. księżna Helena z Przeździeckich, żona Michała Hieronima Radziwiłła. Komponowanie parku zajęło pomysłodawczyni właściwie całe życie. Co ciekawe, przez park przepływa rzeczka (Skierniewka), która tworzy staw z dwoma wysepkami – to oczywiście idealny zbieg okoliczności dla parku w stylu angielskim.
Arkadia to zarówno rezydencja letnia Radziwiłłów, jak i otaczający budowlę park. A w nim cała mnogość rzeźb i elementów tworzących romantyczny klimat przez swoje nawiązanie na antyku i stylowe wpisanie w krajobraz parku. Są to m.in.: jaskinia Sybilli, świątynia Diany, akwedukt na rzeczce, łuk grecki. Odkrywanie tych elementów w parkowych zakątkach naprawdę może zamienić się w wyprawę o romantycznym charakterze, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że może i owe ruiny antyczne nie są, ale stoją tam już dobre 200 lat – i wciąż czarują.
Natomiast największym w Polsce parkiem w stylu angielskim jest Park Mużakowski (częściowo położony w Polsce, częściowo w Niemczech). Zajmuje aż 728 ha, z czego po stronie polskiej mamy 522 ha. Na środku parku ulokowano zabudowania rezydencjalne. Mimo że posiadłość od 1815 r. przechodziła z rąk do rąk, park cały czas był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. Ucierpiał niestety podczas wojny, ale od 1991 r. jest sukcesywnie odnawiany. Efekty tych prac można podziwiać – do czego zachęcamy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |