ABC wręczania kwiatów
Często obdarowujesz innych kwiatami, a może robisz to niewłaściwie? Przeczytaj koniecznie co wypada, a czego lepiej unikać!
Kwiaty to elegancki i uniwersalny sposób, by podziękować, pogratulować i złożyć życzenia z różnych okazji. Dawniej były bardziej obowiązkowym elementem, niż dziś, a szkoda. Jest jednak spore grono sympatyków, którzy do dziś z różnych okazji wręczają kwiaty. Nie zawsze jednak wiedzą jak to zrobić, a według etykiety jest kilka zasad, których powinno się przestrzegać.
Po pierwsze, wybór
Nie zawsze wiemy jak odpowiednio dobrać kwiaty, a to jest klucz do sukcesu. Przy wyborze kieruj się osobą, której zamierzasz je wręczyć oraz okolicznościami w jakich zostaną podarowane. Jeśli idziesz z wizytą do pani domu, unikaj czerwonych kwiatów, ponieważ wiele osób uważa, że ten kolor zarezerwowany jest dla mężczyzny, który obdarowuje wybrankę swojego serca. Na wszelkie uroczystości rodzinne typu: narodziny dziecka, chrzest, komunia, czy ślub powinno się wybierać bukiety z białych lub pastelowych kwiatów. Zawsze bukiet powinien się składać z nieparzystej liczby kwiatów. Parzyste bukiety zarezerwowane są na uroczystości żałobne. Jeśli planujesz wręczyć pojedynczy kwiat, unikaj delikatnych kwiatów typu goździk, gerbera, czy frezja, a raczej wybierz różę, strelicję lub anturium. Unikaj kwiatów o intensywnym zapachu typu lilia, pachnący groszek, czy frezja, jeśli nie masz pewności, że twój bukiet nie trafi w ręce alergika lub osoby chorej. Unikaj kalii i chryzantem bo są zarezerwowane na uroczystości pogrzebowe, choć coraz więcej osób kupuje je z innych okazji.
Sztuczne, w doniczce, czy prawdziwe?
Najodpowiedniejsze są kwiaty cięte. Kwiaty w doniczce możemy kupić wyłącznie osobie zaprzyjaźnionej, którą dobrze znamy i wiemy, że doniczkowa roślina ją ucieszy, nie będzie kłopotem. Jeśli już zdecydujesz się na roślinę doniczkową, wybieraj raczej taką, która ma obfite kwiaty. Wyjątkiem są kolekcjonerzy kaktusów, palm i innych roślin doniczkowych. Nie kupuj kwiatów sztucznych, ani suchych bukietów. Oferta na rynku jest bardzo szeroka, a niektóre sztuczne i suche kwiaty są naprawdę piękne. Jednak taki prezent jest uznawany za faux pas.
Jak wręczać?
Nie ma nic gorszego, niż piękny bukiet źle wręczony. Dlatego ważne są zasady dobrego wychowania. Nie wręcza się kwiatów w progu domu ani na korytarzu. Najpierw zdejmij okrycie wierzchnie i się przywitaj, a dopiero następnie przełóż kwiaty do prawej ręki i podaruj osobie właściwej. Zawsze podawaj bukiet kwiatami do góry i łodygami skierowanymi na dół. Nigdy nie wręczaj bukietu w papierze, który florystka założyła w celu ochrony przed mrozem lub upałem. Jeśli towarzyszy ci mężczyzna, to on powinien wręczyć kwiaty gospodyni domu. Wyjątek stanowią urodziny lub jakiś jubileusz gospodarza domu. Wtedy kwiaty powinna wręczyć kobieta.
Wielkość i jakość
Z reguły mężczyznom nie powinno się wręczać kwiatów, chyba że idzie o dowód uznania lub podziękowania. Można wręczyć kwiaty profesorowi, dziadkowi, lekarzowi, czy tacie. Kobieta innej kobiecie może spokojnie wręczyć bukiet, ale nie powinny to być czerwone róże. Trzeba pamiętać o wielkości i jakości bukietu. Przesada, w którąkolwiek ze stron nie jest wskazana. Jeśli idziesz do kolegi, nie kupuj jego żonie wielkiego kosza kwiatów, bo może to być źle odebrane. Zwróć też uwagę na to, czy kwiaty są świeże i ładnie ułożone. Cukierkowy bukiet w kolorze różu z fioletu nie za bardzo pasuje wręczyć profesorowi w podziękowaniu za pomoc w napisaniu pracy magisterskiej. Dobrze jest też wybadać jakie kwiaty lubi osoba, której wręczamy bukiet. Jeśli wybierasz się na ślub, a para nie życzyła sobie kwiatów, nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę. Nawet jeśli wydaje ci się, że takie życzenie ze strony pary młodej jest niestosowne, powinieneś się dostosować. Pamiętaj, że wręczając kwiaty, powinnaś powiedzieć kilka słów od siebie w zależności od okazji, a nie stać jak "słup soli" z wyciągniętą ręką.
Poczta kwiatowa
Jeśli nie możesz wręczyć kwiatów osobiście, zdecyduj się na pocztę kwiatową. Pamiętaj jednak, że rodzinie i bliskim powinno się wręczać kwiaty osobiście, Jeśli jednak jesteś daleko lub nie możesz tego zrobić osobiście, możesz zdecydować się na posłańca. Wystarczy zamówić kwiaty telefonicznie lub drogą internetową, a za kilka godzin trafią do właściwej osoby. Warto dołączyć wizytówkę lub liścik. Jeśli otrzymałaś bukiet taką drogą, pamiętaj, żeby zadzwonić i podziękować.
Stare zwyczaje
Wiele kwiaciarni wciąż hołduje zasady sprzed lat i bukiety zamiast wyglądać pięknie, przypominają te z poprzedniej epoki. Niektóre florystki wychodzą z założenia, że im więcej wcisną do bukietu, tym lepiej. Prawda jest jednak znacznie inna. Świeże i piękne kwiaty to znacznie więcej, niż wielka kokarda i wiele dodatków. Aby uniknąć wręczania bukietu, za który będziesz musiała się wstydzić, lepiej wybierz kwiaciarnię, która unika "cudowania". Pamiętaj, że bukiet wykonany na miejscu będzie bardziej świeży od tego, który stoi już przygotowany. Takie gotowe kompozycje wyglądają pięknie, ale często stoją w kwiaciarni drugi lub trzeci dzień, a nie chcesz chyba żeby kwiaty zwiędły zanim doniesiesz je we właściwe ręce.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |